IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
Автор
Порака Обратен редослед
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 01:48

Dali ti lavce ja nasledi svojata vera ili samiot si napravi IZBOR vo sto ke veruvas?

De Jure ja naslediv mojata vera Islam od moite predci, a De Fakto ja izbrav. намигнување
 
 
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 01:44
не треба да си пристрасна во ниеден случај мила
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 01:42
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

следи го твоето срце мислам дека тоа е најдобро,
 
Moeto srce nikade ne odi za da go sledam, toa mirno si cuka vo gradniov kosh среќа
A ako se zaljubam vo nekoj od sektata crna ruza? I ponatamu da go sledam moeto srce?
Zarem ne treba da ja sledam vistinata? Zarem ne treba da gi sledam argumenti na site veri za da izberam koi drzat voda, a koi ne? Zosto bi veruvala vo islamot ako nekoj mi dokaze deka Muhamed nemal nikakvi otkrovenija? Ili zosto bi veruvala vo hristijanstvoto ako nekoj mi dokaze deka Hristos ne voskresnal? Zosto bi veruvala vo Jehovinite svedoci ako nivnoto spisanie strazarska kula e kontradiktorno so biblijata? Zosto? Mislam deka ova nema vrska so srceto, tuku so zdraviot razum, so pametot, da istrazuvas, da sporeduvas, da tragas po vistinata, pa potoa iskreno da poveruvas vo nesto.
 
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

а бидејки рече дека биле потурчени што значи пред тоа биле Христијани, сепак мислам дека треба да си христијанка. Поздравсреќа
 
Ne znam dali bile pred toa hristijani, mozebi bile i ateisti. Eve za niv ne se znae, mozebi bile, mozebi ne, no sigurna sum deka moite podalecni predci od pred nasata era ne bile hristijani. Za niv sum 100% sigurna. Zosto da ne ja sledam verata na tie predci? Zosto da ne ja nasledam taa tradicija? Zosto da bidam pristrasna kon ednite predci, a nepristrasna kon drugite?
Your sweetest nightmare
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 01:23
Лолита јас ти реков веке еднаш според мене значи (не наметнувам свој став само кажувам мислење зашто ти ме прашасреќа) јас не можам да ти кажам оваа е правилнавера оваа не е затоа што јас не го газам Исламот за да го кренам Православието. следи го твоето срце мислам дека то а е најдобро, верата во која ке се пронајдеш а бидејки рече дека биле потурчени што значи пред тоа биле Христијани, сепак мислам дека треба да си христијанка. Поздравсреќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 01:19
Dali ti lavce ja nasledi svojata vera ili samiot si napravi IZBOR vo sto ke veruvas?
Your sweetest nightmare
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 01:07
E dobro tuka mozes da napravis mal IZBOR, bi se soglasie so tebe i najtvrdoglavite na forumovнамигнување
 
 
 
 
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 00:44
E od koi e pravilno de? I ne e biten samo mojov slucaj, zborime opsto, dali treba verata da bide izbor ili tradicija. Ti velis deka treba da ja sledime verata po tradicija, da ja zemame od nasite predci, a jas prasuvam od koi predci? Koi se pravilnite vernici so pravilna vera? Kako da znam jas tradicionalnata koja vera da ja odberam?
Your sweetest nightmare
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 00:41
Originally posted by Lolita Lolita напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

-следете си ја верата по традицијата, земете ја од вашите предци. 
 
Od koi predci da ja sledam verata? Moite dedovci se pravoslavni, ama nivnite pradedovci bile muslimani (poturceni).
Moite podalecni predci od pred nasa era (drevnite makedonci) bile mnoguboshci, isto kako Aleksandar Makedonski veruvale vo Sonceto, Lavot itn itn. Koja vera da ja sledam? Od koi predci? збунетост
од тие што мислиш дека е правилно во случајов...
а ефендија нека не се радува толку многу.....среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 00:39
Originally posted by Lolita Lolita напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

-следете си ја верата по традицијата, земете ја од вашите предци. 



 

Od koi predci da ja sledam verata? Moite dedovci se pravoslavni, ama nivnite pradedovci bile muslimani (poturceni).

Moite podalecni predci od pred nasa era (drevnite makedonci) bile mnoguboshci, isto kako Aleksandar Makedonski veruvale vo Sonceto, Lavot itn itn. Koja vera da ja sledam? Od koi predci? збунетост



"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 00:33
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

-следете си ја верата по традицијата, земете ја од вашите предци. 
 
Od koi predci da ja sledam verata? Moite dedovci se pravoslavni, ama nivnite pradedovci bile muslimani (poturceni).
Moite podalecni predci od pred nasa era (drevnite makedonci) bile mnoguboshci, isto kako Aleksandar Makedonski veruvale vo Sonceto, Lavot itn itn. Koja vera da ja sledam? Od koi predci? збунетост
Your sweetest nightmare
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 00:15
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

A jas vi velam, otfrlete go bagazhot od sebe oti so nego znaeme so sigurnost do kade se stiga - mizerija, netrpenija i vojni, vojni, vojni...

So iljadnici godini go gledame istoto i nikako da nauchime neshto od toa. Sekogash tugjiot bagazh e kriv, sekogash tugjata religija e kriva, sekogash tugjiot zakon e kriv za site grevovi na zemjava.

Nie nikogash ne sme krivi za nishto bidejki nashata tradicija, nash*te obichai, nashata religija, nash*te veruvanja se onie najspravnite, najtochnite, najdoblesnite, naj... naj... naj... a site drugi se greshni i zatoa svetot pati. Samo nie znaeme sto e dobro oti toa go znaeme od sopstveno iskustvo i so sigurnost! Tuka ne smee da ima somnenie !

Gospode Bozhe!


Lele,eve go amerikanecov vo uloga na Majka Tereza.Abe messenger,ajde da go otfrlime bagazot,no,sto ponataka?Kakov izbor ni nudis ti?-Ajde da go cueme tvoeto mislenje!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 00:09
A jas vi velam, otfrlete go bagazhot od sebe oti so nego znaeme so sigurnost do kade se stiga - mizerija, netrpenija i vojni, vojni, vojni...

So iljadnici godini go gledame istoto i nikako da nauchime neshto od toa. Sekogash tugjiot bagazh e kriv, sekogash tugjata religija e kriva, sekogash tugjiot zakon e kriv za site grevovi na zemjava.

Nie nikogash ne sme krivi za nishto bidejki nashata tradicija, nash*te obichai, nashata religija, nash*te veruvanja se onie najspravnite, najtochnite, najdoblesnite, naj... naj... naj... a site drugi se greshni i zatoa svetot pati. Samo nie znaeme sto e dobro oti toa go znaeme od sopstveno iskustvo i so sigurnost! Tuka ne smee da ima somnenie !

Gospode Bozhe!


Изменето од Messenger - 12.Јануари.2008 во 00:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 00:05
Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

зар човекот не се разликува од животните по тоа што може да го пренесе своето знаење, традиција па дури и вера на своите поколенија?



Tokmu taka,covekot se razlikuva od zivotnite blagodarenie na negoviot razum,i covekot ima za pravo da si go prenesuva svoeto znaenje ,tradicija i vera na svoite pokolenija.

No,ce te prasam edno,spored tvojata logika:Zarem covekot nema pravo samiot da odbere vo odredeni momenti sto ce prifati vo zivotot,pa i koga verata e vo prasanje?

   

    Vo sprotivno,ako covekot nema pravo na izbor i slepo se drzi samo za tradicijata:Zarem toj ne e zivotno connected?

    
ефендија,нема да навлегувам и да се дообјаснувам, затоа што јас сум типичен пример на кого не делува бихевиоризмотно тоа го спомнав од друг аспект, а не дека човекот нема право на изборразбери го тоа како дел од патот до Бога, за кој сметам дека има повеќе начини да се стигне до него, можеш да имаш помош од твоите претци, но можеш и да стигнеш сам....твој е изборот, но не верувам дека постои таков кој не би се допрашал на забелешките од некои поискусен, зар не мислиш така? среќа


Sega da,otkako ja koregira mislata,no pred toa ne mislev taka.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 23:58
Originally posted by connected connected напиша:

зар човекот не се разликува од животните по тоа што може да го пренесе своето знаење, традиција па дури и вера на своите поколенија?

 
Zarem covekot ne se razlikuva od zivotnite po toa sto ima slobodna volja? Zarem e mozno licnoto ubeduvanje na moite roditeli da mi se nametne mene ako jas sum poinaku ubedena od niv?
Your sweetest nightmare
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.