IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Уапсен Љубе Бошковски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Уапсен Љубе Бошковски

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 15>
Автор
Порака Обратен редослед
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2011 во 15:50
Така де, ако направил проневера, според ЗАКОНОТ НА ОВАА ЗЕМЈА, толку и толку затвор. Што има Цеца со сето ова??!?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2011 во 15:47
Ne te razbiram sigurno shto ti e celta na komentiranjeto ?

Mi izgleda deka implicirash nevinost na Boshkovski, deka bil tendenciozno nabeden i deka sudot nepravilno go osudil.

Za seto ova ne posochuvash nikakvi fakti ili argumenti, a kako paralela go posochuvash Chento, nebare postoi nekakvo samoevidentno ravenstvo megju dveve lichnosti.

I shto imaat nash*te sosedi so nasheto zakonodavstvo i pravosudstvo ? Zarem nie kje go pochituvame zakonot, redot i poredokot na nashata drzhava spored odnesuvanjeto ili diktiranjeto na sosedite ???




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
reuma Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај reuma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2011 во 15:32
Еми, нели си има повеке видови на линчување, Г-не Администраторе. Еден вид на линч е некој да ти стави дамка - те обележи за нешто, и таа дамка си ја носиш.....до крај....цел живот.Можеби е така, можеби не е така, ама никој не проверува дали е вистина тоа за што некој те оквалификувал, па белегот ти стои...Сега Љубе, крив или прав,во иднина за внуците е бивши затвореник.......Исто како Ченто, некогаш непријател   - а денес Ченто има споменик и го величаме. Лошо е што мегу себе се гриземе, на комшијата у дворот му влагаме и оговараме, а се друго е као и секаде у светот за време на избори - не се бират средства за да се дојде до фотеља.Цеца Ражњатовиќ - за нешто слично - проневера, ама со поголеми димензии доби домашен притвор, а кај нас ........ем осуден, ем понижен.....

Изменето од reuma - 30.Ноември.2011 во 15:37
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2011 во 15:10
Originally posted by reuma reuma напиша:

ТАКА Е!!!!!!!!!ЛИНЧ, ЛИНЧ!!!!!............И ШТО ПОТОА? Сами меѓу себе ке се изедеме!..А соседите тоа и го чекаат...ОДАМНА!


Za kakov linch zboruvash ???

Kolku shto zabelezhav do sega nikoj ne linchuval nikogo, nitu se zalaga za neshto takvo.

Naprotiv, se govori za pravo, zakonodavstvo i chovekovata lichnost. A toa implicira edinstvo i borba za zaednichkite interesi na opshtestvoto.







Изменето од Messenger - 30.Ноември.2011 во 15:13
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
reuma Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај reuma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2011 во 13:03
ТАКА Е!!!!!!!!!ЛИНЧ, ЛИНЧ!!!!!............И ШТО ПОТОА? Сами меѓу себе ке се изедеме!..А соседите тоа и го чекаат...ОДАМНА!

Изменето од reuma - 30.Ноември.2011 во 13:05
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 18:15
Дали е виновен, сигурно дека бил, без докази за криминал не верувам дека некој судија би судел поинаку.
Дека многу го осудија многу е барем тоа е мое мислење, ама и дека сам си е крив и тоа стои.
Многу грешки напарави откако се врати од Хаг, се замери со многу луѓе, и само го чекаа да направи грешка за да го сместат у ќорка.
Требаше да биде малку попаметен.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 15:12
Тешко на нас ох
Сега 3 месеци ќе слушаме и читаме оние веќе познатите...
Ама Љубе не е виновен, го наместија, ќе бараме правда ваму таму онаму, ќе ќе ќе ќе ќе...нешто...


Тешко на народот ...
Тешко на Љубе што пак ќе биде во затвор...
Ама едно знам ... не треба да плукаш по тој што ти дал можност да живееш на слобода 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 14:30
Originally posted by емил емил напиша:

Семејството на Бошкоски бурно реагираше на пресудата, велат, ќе се кажат во судот во Хаг.



Of lele mori majko... do vchera frlaa so drvja i kamenja protiv sudot vo Hag... sega kje baraat pravda od sudot vo Hag.


Ne velam deka lugjeto nemaat pravo da si ja baraat pravdata dokolku smetaat deka se onepravdeni, no velam deka lugjeto od odredena balkanska geografska mestopolozhba imaat insuficiencija od svest i chovechki integritet.

Koga se raboti za lichnite interesi s'e ostanato pagja vo voda.

Visokoparnite izjavi, govori i paroli pukaat kako prazni meuri od sapunica.

Kje minat ushte dozhdovi i sonca niz ovaa Makedonija dodeka ne pro'rtat novi, mladi i zdravi generacii, neinfekcirani od hronichnite bolesti na onie starite izveteni prethodnici...

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 13:39
 

Затворска казна во времетраење од седум години му пресуди Основниот суд Скопје 1 на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски.

Седум години затвор за Бошкоски

Лидерот на Обединети за Македонија е прогласен за виновен поради злоупотреба на службената положба и нелегално финансирање на изборната кампања на партијата на годинешните предвремени парламентарни избори.

Судот одлучи дека Бошкоски е виновен и за  зло­у­пот­ре­ба на службената положба го осуди на две години, а за не­ле­гал­но фи­нан­си­ра­ње на из­бор­на­та кам­па­ња на шест години затвор или единствена казна од седум години затвор.

Во образложението на пресудата, Судот напомена дека во текот на доказната постапка недвосмилесно се покажало дека Бошкоски три пати по ред примал пари од заштитениот сведок што ги користел на финансирање на изборната кампања.

Семејството на Бошкоски бурно реагираше на пресудата, велат, ќе се кажат во судот во Хаг.

Бошкоски беше уапсен на 6-ти јуни со 100.000 евра, пари за кои постоеше сомнение дека ја финансира предизборната кампања на нелегален начин

Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2011 во 19:36
Ете ви пример како работи УДБАШКАТА власт,за денешното судење(ФЕР И ОД НЕЗВИСНОТО МАКЕДОНСКО СУДСТВО)

Отстранети дел од новинарските екипи и само на МЕРАК од судијката повикани одредени новинари,а списите кои НАВОДНО и друг материјал СЕУШТЕ НЕ СЕ ДОСТАВЕНИ НА УВИД.

Погледнете во дел Историја,можете и за Ченто ,како го суделе, со МЕСТЕЊЕ,па споредете со денешните ПОСТАПКИ и ЌЕ го ВИДИТЕ СУДСТВОТО И ВЛАСТА

СПОРЕДУВАЈТЕ
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2011 во 08:59
Lele FIks!!!лутина
Daj Be dosta so opomeni.
Aj da bea 1-2 posta so prepukuvanje ... i taka i taka. Ama ovie epten zabegaa!
Nemora da gi banirash (barem zasega), no daj brishi gi ovie (blago recheno) gluposti na temava.
Vkluchuvajki go i mojov post.
Ako ne, togash otvori im druga tema i tamu neka ja "pukaat" do mila voljaнамигнување.

P.S. Izvini shto ti sugeriram kako da rabotish, no moe mislenje e deka navistina ovojpat se pretera.да
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2011 во 22:32
Neznam kolku si involviran vo milytaristickiot del ma Makedonija i opshtestveno politichki sostojbi vo nea za vreme na Zalivskata kriza vo 1990 godina koja beshe priprema za raspadot na ex YU a setotoa kako rezultat na Gorbachovoto rushenje na berlinskiot zid koe sleduvash pole 69-tata sednica na prezidiumot na Polit biroto na togash SSSR.
Na ovaa tema imam edno izlagnje na edna DEBATA vo vrska Bezbednosta na Makedonija i regionot, no vo toa izlaganje prichionata ja opfakjam (iako taa ima podlaboki koreni so raistichka ideologija) 1878 godina i so iskrivenit Allahov zavet ili povik za sveta vojna a kaj nas poznato kako DZIHAD.
No, potoa prodolzjuvam so Brionskiot Plenum vo 1966 godina, pa Znameto na albancite vo 1968 godina, potoa 1972 kade albancite se platenici vo teroristichkata grupa na Ambroz Andric koj togashnite sluzjbi uspeshno ja sprechija taa akcija, potoa sleduvashe tajnata sredba na grupa generali vo VA vo Zagreb prdvodeni od Jovanka Broz koi se obiduvaa da  napravat drzjaven udar vo togash SFRJ koe isto taka ne uspea. Pose e na red 1989 godina i nemirite vo Kosovo, koi rapidno dobija zamav vo 1981 godina iskoristuvajkija sostojbata vo Istochniot Blok potochno nastanite vo Polska, pa ona poe pogore go napishav za zalivskata vojna koja zapochna vo noemvri 1990 godina za da po nekolku meseci kaj nas - SFRJ se sluchi AFERATA ,,SHPEGELJ,, potoa neuspehot Mesic da stane presedatel na Rabotno Pretsedalstvo na SFRJ, neuspehot na KONGRESOT kade Tugjman beshe direkno involviran i gupa politichari od Slovenija, za 06 Maj 1991 godina ni se sluchi predavanjeto na VPO ,,LORA,, vo Split so koe neshto padna i prvata zjrtva za zjal makedonskiot vonik Sahko Geshovski i ponatamu hronoloshki mislam deka znaesh kako techea rabotite.

ne e losho da go pogledash linkovite:


http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100002612138304


http://www.facebook.com/#!/pages/%D0%90%D1%80%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%92%D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0/123744527724399

i

http://www.zarekom.org/Koalicijata-za-REKOM.mk.htmlhttp://www.zarekom.org/Koalicijata-za-REKOM.mk.html


Tuka ima dobar del od aktivnostite nashi i zalozjbi.
Ovie linkovi ti gi posochuvam za dda od niv izvlechesh dodatni informacii.

Tochno E deka site nie odime za da bide podobro, realnosta vo momentov e takva kako ti ja kazjav.
Dosta tragichna, no nie kje se borime do kraj za da se sozdade kjima politikata i edna i druga da dojde pri sebe.
Iako nekoi raboti se oddalechuvanje od temata vazjni se i vredni da  se prochitaat i vidata site raboti.




,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2011 во 01:24
Орлов,

Хистеријата против Љубе ја створи власта кога веќе овој пројави намера сам да оди на претседателски избори, стравот на владеачката партија беше оправдан, тој сам без никаква партиска инфраструктура однесе 150 илјади гласови во првиот круг. И од тогаш почнаа фабрикувањата против Љубе. А и народот подлегна на тие фабрикувања бидејќи власта има константно голема подршка кај населението.

Тоа што го кажуваш за Јохан, како е според правата, си потполно во право, ама нашето мислење не го делат и судиите во Хаг. Нели се согласивме дека во Хаг владеат некои други, чудни правила, а секогаш на штета на едните.

Али Ахмети и неговите бандити, и терористите од Коосово моментално ја уживаат наклонетоста на САД, но тоа е само моментално, во време кое и ние ќе го доживееме верувам дека работите ќе бидат дрстично сменети, и тогаш работите ќе си дојдат на свое место. Трпение е потребно малку повеќе.

Според мене решение за излагање на земјава од криза е малку повеќе да се свртиме кон самите себе, а не сме се фатиле само ЕУ и НАТО, а од нив досега само уцени, уцени и само уцени. Грујо тоа го увиде, почна малку да се трга на страна, вероватно и ќе почне да ги јакне пред се економските врски со земјите како Кина, Русија, Индија. Поради нашата заслепеност со НАТО и ЕУ ги испуштивме двата најстратегиски гасни и нафтени коридора кои што тек треба да се градат.
Дали приметуваш дека во последно време САД се повеќе го смета Балканот за помал приоритет во нивните интереси, па постепено почнаа да им ги препуштаат проблемите на ЕУ, а шиптарите тоа и го осетија на Косово, па веднаш започнаа со проблеми.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2011 во 01:00
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:


Абе од ова имам аверзија за нашето иселеништво,а може не е аверзија туку вистинаразмислувањеНејсе,преку глава ми сте дојдени(а верувам и на сите што не се вмроиди)господа иселеници,толку сте далеку од земјава,толку вашите животи и нивниот тек не зависат од земјава,толку немате нзс со Македонија а најголеми патриоти се правите,по големи католици од папата.Пошле тиит(цензура) како што рече Зен па од баџа ура ќе викаат.Жекси имал бугарски пасош а овде во 10 дискусии има нарекувано членови предавници вклучуваќи ме и мене.Да знаев дека имаш бугарски пасош немаше воопшто да ти реплицирам.Ти ќе зборуваш за предавство,има поголемо предавство од колку да се пишиш бугарин,кажи кој се те тераа да го пишиш бугарин во изјавата за државјанство,кажи како ги пиша бабати и дедоти бугари(оти запознат сум со процесов кај нас од прилеп еден куп се пишаа бугари и процесов ко на шега го објаснуваат и се смеатне)што му се запна на зен дека ги мрази бугарите,па и да ги мрази бе ти кај си тука засегнат,како е тоа твој проблем?Или и ти се пронајде во бугарскава нација-един народ?смеењеЕх бе и ваквите се комисијата предавници што прогласуваохМи се смачи бре,во секоја дискусија за некое безпотребно трошење пари влетуваат двајца-тројца тролови и баш по некоја случајност се или иселеници или административци(на народен грб се гојат)и почнуваат да тиииит(цензура) како ние сме предавници,шпиуни на ,,рошавиот,, и т.н.И нормално е дека ќе биде така,си седат тие во Канада,Швицарска,Германија,си лапаат плати по 3.000еур,децата им учат,фриждерите полни,кола си имаат,не се секираат дали ќе можат кирија да платат месецов или не-убавини бе!Колку било лесно патриот да си кога не се зема од твои пари!Да дојдете овде,да треба да го помините месецо со 200еур,кога ќе ти настини детето да се тресиш дали имаш картони,да не спиеш мирно еден ден,секој ден де во фирма де во кола по некоја казна да ти лепат пошо нели го полниме буџетот-треба од негде коњи магарина да се градат,да не знаете дали ќе можете да го запишете детето на факултет дали ако не дај боже се поболи некој посериозно(повторувам бог да чува)ќе треба куќата да ја продадете и милостиња по телевизии да збирате за да се излечи епа ќе ве видам дали ќе бидете патриоти!Што се 300.000.000евра за споменици!Важно да се гради! Епа ништо не се господа,посебно кога не се од ваш чеб земени.Ништо не е страшно пошо нели вие не сте директно засегнати од одлуките на власта и од случувањата овде,што е до вас може и да пропадне земјава вас влакно од глава нема да ви фали и така имате по 10 државјанства на 10 држави сте граѓани,сегде леб има за вас.Ама ако пропадне земјава јас нема да бидам во канада или германија јас овде ќе бидам и јас(и сите како мене што се овде) ќе го кркам стапот додека вашите деца ќе играат на playstation и ќе пушат pot на журки.Секогаш така се силите,ама ние ,,овдешниве,,после ги вадиме и ќе ги вадиме жешките костени.Затоа господа иселеници наместо бурек(цензура) да јадете по форуми,штедете ,соберете ја сета ваша заштеда,продадете го имотот таму и со тие пари доселете се овде,отворете бизнис или како што рече груевски ,,invest in Macedonia,,дојдете овде седете покрај нас,трпете го тоа што го трпиме,јадете го тоа што го јадиме.Е тогаш ќе бидете рамноправни со нас и ќе имате исто право на одлуки носење за иднината на земјава како нас!Се додека сте таму нема што да се мешате во внатрешната по,литика на земјава-седете си во Canada санкајте се на snow и не му ја мислете многу.И правото на глас што ви го дадовме многу ви е....

Дали имаш аверзија од и кон нашите луѓе кои не живеат во МК, дали сме ти преку глава дојдени, тоа е твој личен проблем.
Дали имаме или не НЗС со Македонија, дали сме патриоти или не тоа пак си е наш проблем кој што тебе не те тангира.
И за тебе важи да кажеш кога и како сум те нарекол предавник, односно каде јас тоа сум признал дека сум имал БГ пасош.
Оваа дискусија не е за трошење пари тука за Љубе Бошковски. И кој е сега трол во случајот.
Нема ни потреба од патетика како на вас ви е лошо во МК, а на нас по белиот свет ни било лесно, тоа се глупости кои не се такви кои како такви ти ги опишуваш. Како пример ќе ти кажам дека казни овдека повеќе плаќам него додека бев во МК.
А тоа дали некој од нашиве ќе инвестира во МК, тоа е лично право на секого, неможеш на некого да му наложиш што да прави.
А дека сум рамноправен со секој еден граѓанин на МК сум, и тоа како, се додека го имам државјанството на МК, се до тогаш ќе бидам рамноправен со сите кои го носат истото и имам и право и должност да се мешам во секаква политика на матичната држава, а ако се прашуваше ти и таквите као тебе да ни се даде право на глас немаше да го добиеме тоа никад.
Ама ете гледаш не се прашува више бандата на оној со бразди по образите на кој да му се даде право да гласа а на кој не.
Јас знам дека за СДСМ дијаспората е рак рана, ама таков им бил хороскопот.   
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.