IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дебата во живо: Дали постои Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дебата во живо: Дали постои Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2010 во 00:37
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Жал ми е Messenger,

ги мачат луѓето со непотребни работи.
- со лажни ритуали - (без разлика дали се црвени јајца, џеџење во јога, или носење крстови…)
- со лажни богови - (без разлика икони на мртовци, слонови, змии, крави,…)
- со лажни ветувања - ги тераат да плаќаат секој месец, да даваат десетоци, да "отплаќаат карма"...
- а на тие што се поинтелегентни им даваат дебели конфузни книги да читаат.
- сега уште и на дрвата ќе им се клањаат, "еко" природа
и што све не измислија…


И многу луѓе живеат во грч, бидејќи осеќаат дека све друго е посилно од нив самите.



Se slozhuvam.

Isus beshe tokmu protiv seto toa.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2010 во 00:32
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Shto stana so najavenata debata?

Se odrzha ili ne se odrzha?

Koj pobedi ?
Да, се одржа. Немаше бирање победник, ниту пак дебатата имаше таков карактер.


I kako zavrshi?

Do kakov koncenzus se dojde? Ima Bog ili nema Bog?

Ili sekoj si ostana na svoeto?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 23:01
Жал ми е Messenger,

ги мачат луѓето со непотребни работи.
- со лажни ритуали - (без разлика дали се црвени јајца, џеџење во јога, или носење крстови…)
- со лажни богови - (без разлика икони на мртовци, слонови, змии, крави,…)
- со лажни ветувања - ги тераат да плаќаат секој месец, да даваат десетоци, да "отплаќаат карма"...
- а на тие што се поинтелегентни им даваат дебели конфузни книги да читаат.
- сега уште и на дрвата ќе им се клањаат, "еко" природа
и што све не измислија…


И многу луѓе живеат во грч, бидејќи осеќаат дека све друго е посилно од нив самите.

А никој не ги води кон Семоќниот Господ Исус Христос Кој ја создаде Вселената, Кој целата Своја МОЌ им ја нуди бесплатно.
Ниту ритуали му се потребни, ниту храмови, ниту пари, ниту злато. Све матерјално е Негово, освен нашите обременети осамени срца.

Само Покајание од СРЦЕТО им треба. Библиското Христијанство го НУДИ решението.


Имало два пара стапалки во песокот и Господ рекол, "гледаш СЕКОГАШ бев со тебе".
Верникот видел понатаму и рекол, "ама зошто тука има само еден пар стапалки ? зар ме остави ?".
Господ му рекол, "Не, таму ТЕ НОСЕВ во Своите РАЦЕ".



Еве ти една реченица во која се повикани "СИТЕ" во (Матеј 11:28-30).


25 Во тоа време, Исус одговори и рече: „Те фалам, Татко, Господи на небото и на земјата, зашто си го скрил тоа од мудрите и разумните, а си го открил на децата.
...28 ”Дојдете при Мене сите, кои се трудите и сте обременети, и Јас ќе ви дадам одмор.
29 Земете го Мојот јарем на себе и научете се од Мене, зашто Јас сум кроток и понизен по срце; и ќе најдете одмор на своите души; 30 зашто Мојот јарем е пријатен и Моето бреме е лесно.” (Матеј 11:28-30)



19 Јас ги укорувам и казнувам оние, кои ги љубам; затоа биди ревностен и покај се!
20 Еве, стојам на вратата и чукам; ако некој го чуе Мојот глас и ја отвори вратата, ќе влезам при него и ќе вечерам со него, и тој со Мене.
21 На оној, кој победува, ќе му дадам да седне со Мене на Мојот престол, како што и Јас победив и седнав со Мојот Татко на Неговиот престол. (Откровение 3:19-21)


Поздрав,
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 22:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Shto stana so najavenata debata?

Se odrzha ili ne se odrzha?

Koj pobedi ?


Да, се одржа. Немаше бирање победник, ниту пак дебатата имаше таков карактер.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 21:09
лично мислам НЕ ........ не постои ........
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 21:07
Shto stana so najavenata debata?

Se odrzha ili ne se odrzha?

Koj pobedi ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 21:03
Niko777, ama si se iznamachil da me uverush vo neshto zad shto ne sum zastanal...

Ne jas, tuku marsovec zboruva za nekakvi prirodni zakoni (za koi s'e ushte ne sum siguren shto tochno misli i zatoa vednash mu rekov deka mozhe sekoj moment da me demantira vo natamoshnite pretpostavki), a jas govoram za bozhenstvenoto vo chovekot.

Inaku, jasno mi e vo shto veruvash ti i shto znachi Biblijata za tebe. Toa e vo red, s'e dodeka ti e jasno oti drugite lugje imaat podednakvo pravo i sloboda da veruvaat porazlichni od tebe i so toa mozhebi da bidat vo potpolna zabluda.

Neka ne te s'kldisuva toa mnogu... vprochem zatoa se govori za veruvanja, a ne za nauka.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 19:36
Messenger,

Твоето учење е најновото учење од папата, дека приородните закони, а не Божјите закони требало да не водат:

"Majorities make mistakes, natural law must be the guide of civil society, asserts Pope Benedict"
( http://www.catholicnewsagency.com/news/majorities_make_mistakes_natural_law_must_be_the_guide_of_civil_society_asserts_pope_benedict/)



Но ова учење НЕ Е Библиско, туку човечко (како дел од оваа приорода).


Messenger>> "…no chinam deka toe e onoa shto marsovec go imenuva kako "prirodni zakoni", a Blagoj_s go personificira so Bog."

со твојата порака:
1) правиш грешка што се повикуваш на "оваа природа", (која marsovec ја гледа како секој обичен човек)
2) погрешно ја пресликуваш "оваа приорода" во "Креацијата", и
3) погрешно се обидуваш од "оваа природа" да направиш "бог".

Messenger>> "…chovekovata konstrukcija za Boga, "
4) погрешно ги обвинуваш Библиските верници дека "самите конструирале бог" ,
кога всушност ти конструираш човечки бог тоа "инспириран од ЧОВЕЧКАта ОГРАНИЧЕНА перцепија на приородата"



"Оваа природа" што ти ја перцепираш е "проколната" и СМРТНА во Библијата, т.е. НЕ Е Креацијата во својата потполност.
"Оваа природа" што ти ја перцепираш е "егзистенцијална" и бездушна. (на пр. тигарот убива за да јаде)
"Оваа природа" нема хармонија, бидејќи се убива самата себе, т.е. законот на посилниот и на преживување.


И да измислуваш бог по мерките на "оваа природа", тој бог ќе биде бездушен и егзистенцијален.


Библијата единствено НУДИ ИЗЛЕЗ од оваа бездушна и егзистенцијална приорода,
- бидејќи нуди Господ кој Е НАД "оваа приорода"
- бидјеќи нуди Господ кој е СЕМОЌЕН да ја СМЕНИ "оваа природа"




17 А на човекот му рече: „Затоа што... та јадеше од дрвото за кое ти заповедав велејќи: ‘Не ќе јадеш од него!’ Земјата ќе е проклета заради тебе: во мака ќе се храниш од неа сите денови на својот живот! 18 Ќе ти раѓа трње и троскот, а ти ќе јадеш полски растенија. 19 Со пот на своето лице ќе јадеш леб, додека не се вратиш во земјата, зашто од неа беше земен - прав си, и во прав ќе се вратиш.” (Битие 3:17-19)



13 Затоа Господ зборува вака:… 17 Зашто, еве, Јас создавам нова небеса и нова земја. Поранешните веќе не ќе се спомнуваат, ниту ќе ви доаѓаат на ум….. 25 Волкот и јагнето ќе пасат заедно, лавот ќе јаде слама како говедото; но змијата ќе се храни со прав. Никој не ќе прави зло ни штета на целата Моја Света Гора, „ говори Господ. (Исаија 65:13,17,25)


Поздрав,
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 17:29
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Постојат само природните закони а ако некој ги подразбира како господ ,тоа е негово право.Јас како чесен не ми е потребно ослободување од гревовите од грешните а во име на Бога.



    Ако Бог не постои,тогаш не постои крајна цел или смисла на животот. Ако не постои крајна цел тогаш се што работиме на оваа земја е бесмислено. Сиот допринос на научниците да го унапредат човечкото знаење,на лекарите да ја олеснат болката и човечките страдања,годините поминати во школување,прија-телството,сето ова во крајна анализа е бесмислено.

Кога ја читаме научната,книжевната или филозофската литера-тура ќе забележиме длабок песимизам кај; Толстој,Хемингвеј,

Сартр,Расел и другите.Гледајќи ја апсурдноста без Бога Толстој се запрашува: Зошто постои животот? Затоа да би умрел?

Да би се убил веднаш? Не се плашам од тоа. Да чекам смртта да дојде сама? Од тоа повеќе се плашам. Спрема тоа морам да живеам. Но зошто да живеам? Така гледам дека се наоѓам во круг од кој не можам да избегам“. Ако нашата иднина е во гробот ако немаме цел,тогаш не е важно дали живееме како Сталин или како светец. Како што кажал и Достоевски: „Ако не постои Бог, тогаш се е дозволено“. Без иднина нашата вредност не е поголема од вредноста на дрвото или каменот. Затоа измислуваме и создаваме лажни вредности; вредиме ако изгледаме добро,ако пред нашето име можеме да ставиме титула,ако имаме пари и скапоцем автомобил.Секој се напрега да го постигне тоа и настанува вжештена атмосфера.Секој сака да успее без оглед на се, и така се враќаме на законот на еволуцијата дека најсилните преживуваат.

Апостол Павле ни напоменува дека ние сме Божји уметнички дела не за да седиме мирно туку да правиме добри работи.Создадени сме да правиме добри дела еден на друг.

Значи,јас не се наоѓам на оваа Земја во постојана борба за опстанок,за да соберам што повеќе за себе.Не! Туку да живеам во мир со Бога и да ги усреќам и другите.

Ако потеклото на човекот го бараме меѓу животните,тогаш и нашите постапки ќе бидат во склад со овој став.Сартр напишал:

Ако забележиш стара жена да ја минува улицата,нама да има разлика дали ќе застанеш да и помогнеш или ќе ја прегазиш со колата бидејќи сите работи се исти без Бога.

Во едно такво друштво моралните вредности се работа на личен вкус или резултат на социо-биолошката еволуција.Во светот без Бога,апсолути правила не постојат.Ти изградуваш свој систем на вредности,јас изградувам свој систем на вредности.Она што е вистина за тебе,не е вистина за мене.Во таков систем кој би кажал што е морално,а што неморално. По основа на кој или чиј закон можеме да го осудиме Хитлер за геноцид или крадецот за разбојништво?

Атеистичката иделогија не дава никаква надеж дека човекот ќе може да живее спокојно и мирно.Во тоа се увериле скоро сите атеисти пред нивниот животен крај.Пред смртта Сартр напишал: Атеизмот е нешто сурово и долгорочно,мислам дека во него одев до самиот крај. Како што и Волтер заклучил: Ако Бог не постои, треба да го измислиме“.Зошто сите,од Ниче па до Сартр мислат дека Бог ни е потребен? Паскал вели: „Во срцето на секој човек постои огромен вакуум обликуван со Божја рака и него може само Бог да го исполни“.



Mnogu interesen dijalog...

Onoa shto go vplenuva moeto vnimanie e deka vo sushtina i marsovec i Blagoj_s se slozhuvaat vo edno neshto - vrednosta na zhiveenjeto se sostoi vo negovata doblesnost, korektnost i koga toa e napraveno vo harmonija so Kreacijata.

Ako gresham, neka bidam popraven i od obajcata, no chinam deka toe e onoa shto marsovec go imenuva kako "prirodni zakoni", a Blagoj_s go personificira so Bog.

Jas bi vmetnal termin "bozhenstveno", ne kako nekavo tvrdenje koe implicira Bog, tuku povekje kako termin koj bi go objasnil marsovec so termonologija bliska na Blagoj_s.

Onoa shto mnogu dobro go zabelezhuva Blagoj_s e faktot deka egzistncijalistite so potpolno odreknuvanje od Boga kako antropomorfna kontrukcija, sozdavaat vakuum vo chovekovata dusha koj ne go popolnuvaat so nishto drugo. Toa e problem koj se ragja nezavisno od toa dali postoi ili ne postoi Bog. Chovekovata dusha e spiritualna,a chovekoavata svest preku teloto i umot e prisutna vo ovoj materijalen svet, no taa ne e od nego. Ako mozham da si dozvolam parafraziranje na dobro poznatite Isusovi zborovi, taa e vo ovoj svet, no ne e od ovoj svet. Se nadevam deka kje bidam pravilno razbran...

Toj element na chovekovoto bituvanje, kako edno seopfatno i kompletno sushtestvo, nedostasuva kaj egzistenciljalistite i bukvalno gi pravi "bezdushni".

Zatoa, so dozvola na marsovec (koj slobodno mozhe da me demantira ako ne mislel taka) smetam deka idejata oti so bozhenstvenoto zhiveenje, bez prifakjanjeto na chovekovata konstrukcija za Boga, se postiga harmonijata na nasheto bituvanje, bez potreba za sozdavanje na nekakvi dogmi koi bi ne podjarmile vo bilo kakvi limiti proektirani od chovekoviot um.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 15:09
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Постојат само природните закони а ако некој ги подразбира како господ ,тоа е негово право.Јас како чесен не ми е потребно ослободување од гревовите од грешните а во име на Бога.



    Ако Бог не постои,тогаш не постои крајна цел или смисла на животот. Ако не постои крајна цел тогаш се што работиме на оваа земја е бесмислено. Сиот допринос на научниците да го унапредат човечкото знаење,на лекарите да ја олеснат болката и човечките страдања,годините поминати во школување,прија-телството,сето ова во крајна анализа е бесмислено.

Кога ја читаме научната,книжевната или филозофската литера-тура ќе забележиме длабок песимизам кај; Толстој,Хемингвеј,

Сартр,Расел и другите.Гледајќи ја апсурдноста без Бога Толстој се запрашува: Зошто постои животот? Затоа да би умрел?

Да би се убил веднаш? Не се плашам од тоа. Да чекам смртта да дојде сама? Од тоа повеќе се плашам. Спрема тоа морам да живеам. Но зошто да живеам? Така гледам дека се наоѓам во круг од кој не можам да избегам“. Ако нашата иднина е во гробот ако немаме цел,тогаш не е важно дали живееме како Сталин или како светец. Како што кажал и Достоевски: „Ако не постои Бог, тогаш се е дозволено“. Без иднина нашата вредност не е поголема од вредноста на дрвото или каменот. Затоа измислуваме и создаваме лажни вредности; вредиме ако изгледаме добро,ако пред нашето име можеме да ставиме титула,ако имаме пари и скапоцем автомобил.Секој се напрега да го постигне тоа и настанува вжештена атмосфера.Секој сака да успее без оглед на се, и така се враќаме на законот на еволуцијата дека најсилните преживуваат.

Апостол Павле ни напоменува дека ние сме Божји уметнички дела не за да седиме мирно туку да правиме добри работи.Создадени сме да правиме добри дела еден на друг.

Значи,јас не се наоѓам на оваа Земја во постојана борба за опстанок,за да соберам што повеќе за себе.Не! Туку да живеам во мир со Бога и да ги усреќам и другите.

Ако потеклото на човекот го бараме меѓу животните,тогаш и нашите постапки ќе бидат во склад со овој став.Сартр напишал:

Ако забележиш стара жена да ја минува улицата,нама да има разлика дали ќе застанеш да и помогнеш или ќе ја прегазиш со колата бидејќи сите работи се исти без Бога.

Во едно такво друштво моралните вредности се работа на личен вкус или резултат на социо-биолошката еволуција.Во светот без Бога,апсолути правила не постојат.Ти изградуваш свој систем на вредности,јас изградувам свој систем на вредности.Она што е вистина за тебе,не е вистина за мене.Во таков систем кој би кажал што е морално,а што неморално. По основа на кој или чиј закон можеме да го осудиме Хитлер за геноцид или крадецот за разбојништво?

Атеистичката иделогија не дава никаква надеж дека човекот ќе може да живее спокојно и мирно.Во тоа се увериле скоро сите атеисти пред нивниот животен крај.Пред смртта Сартр напишал: Атеизмот е нешто сурово и долгорочно,мислам дека во него одев до самиот крај. Како што и Волтер заклучил: Ако Бог не постои, треба да го измислиме“.Зошто сите,од Ниче па до Сартр мислат дека Бог ни е потребен? Паскал вели: „Во срцето на секој човек постои огромен вакуум обликуван со Божја рака и него може само Бог да го исполни“.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 13:43
Постојат само природните закони а ако некој ги подразбира како господ ,тоа е негово право.Јас како чесен не ми е потребно ослободување од гревовите од грешните а во име на Бога.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 02:18
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Гледам, само совршени се шетаат наоколу...

21 Исус му рече: „Ако сакаш да бидеш совршен, оди, продај го својот имот и дај им на сиромасите, и ќе имаш благо на небото! Дојди и следи Ме!” (Матеј 19:11)

Поздрав,



Pa spored tebe izgleda deka samo satanata e na zemjata i toj potpolno vladee so ludjeto, ne mi e jasno zasto mislish taka ???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 18:14
Гледам, само совршени се шетаат наоколу...

21 Исус му рече: „Ако сакаш да бидеш совршен, оди, продај го својот имот и дај им на сиромасите, и ќе имаш благо на небото! Дојди и следи Ме!” (Матеј 19:11)

Поздрав,
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 16:00
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I sega, shto se dogovorivme, postoi Bog ili ne?

Ako ne postoi ke mora da go izmislite, zatoa sto na site ni e potreben.!!!!!!!!!!!!!!


Тој бог што е измислен од човечкото срце и човечките мисли мене не ми треба, по плодовите ќе ги познаете.

Јас го чекам Оној Кој ќе ги донесе Божјите Закони, а не човечки, од човечките закони, размислувања, и логика гледам на вести каде не доведоа.


16 ”Ова е заветот, кој ќе го склучам со нив по оние денови, вели Господ, ќе ги положам Своите закони на нивните срца и ќе ги напишам на нивниот ум, (Евреите 10:16)

Поздрав,



Toj odamna gi ima doneseno....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.