IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Прашање до матурантите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прашање до матурантите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака Обратен редослед
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 17:00
Да ама уште долго време требало да се изведуваат само пробни матури, не е важно тоа важно е што ниту професорите ниту учениците се спремни. Освен тоа ако планирале толку долго како тоа една генерација пред нас е ослободена и од матура и од приемни, а ние веднаш преминуваме од пробна на државна, ништо тие не планираат а и тоа што го планираат не го изведуваат како што треба
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 16:53
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

влегување во ЕУ, затоа ја воведоа реформата


Ама овој начин на полагање матура е планиран пред осум, ако не и повеќе години, не е од вчера/
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 16:51
влегување во ЕУ, затоа ја воведоа реформата
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 16:48
Е, од кај сега пак политички причини!!!!!!!!?
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 16:37
Некако нема логика задолжително изборните да не бидат важни, но како и да е верувај ми не е можно да разберам погрешно зошто воопшто не е можно нешто да разберам. И да во право си, којзнае што ќе измислат до крајот на учебнава година. Дефинитивно има многу работи што треба да ги решат, најголема грешка им беше што нас така набрзина ни ја наметнаа матурава само од политички причини. Но тоа е, не може ништо посебно да направиме освен да учиме... Се надевам дека ќе ме примат со избраниве предмети, зошто од изборни имам англиски и информатика (немав баш голем избор)
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 18:35
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Имавме состанок со претставници на некое си биро, и тие замисли ни кажаа дека изборните воопшто не се важни (ќе се полагаат ради реда), од други извори слушнавме нешто различно, а официјално сеуште нема ништо, верувај ми сакам да се распрашам но тие канцеларии што ни ги ветија никаде ги нема, а за професорите и директорите да не коментирам поизгубени се од нас, замисли ни оставија само еден ден време да размислиме кои предмети ќе ги полагаме


И затоа ги молам матурантите на форумов да ги споделат искуствата во врска со темава


Можеби не си слушала внимателно,можеби мислеле на задолжително изборните (математика и англиски)
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 18:16
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Да се надеваме дека е така... но ова се само претпоставки, а секој ден слушаме различни, малку е стресно самото полагање па мораше и вакви проблеми да излезат. Според мене оваа идеа за полагање матура е лоша, кога се запишував гимназија (математички смер) не можев да претпоставам што ќе ме интересира за четири години и ова не е само мој проблем, го делат многу матуранти...

И верувај ми, ги молевме да достават листа на предмети од страна на факултетите, но ништо...


Како што се менуваат работите од ден во ден, може до јуни и да се откажат од идејата за Државна матура. Ама мене ми се допаѓа овој модел оти ми делува најобјективен во поглед на оценувањето. Особено за ученици кои навистина располагаат со знаење.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 15:48
Да се надеваме дека е така... но ова се само претпоставки, а секој ден слушаме различни, малку е стресно самото полагање па мораше и вакви проблеми да излезат. Според мене оваа идеа за полагање матура е лоша, кога се запишував гимназија (математички смер) не можев да претпоставам што ќе ме интересира за четири години и ова не е само мој проблем, го делат многу матуранти...

И верувај ми, ги молевме да достават листа на предмети од страна на факултетите, но ништо...

Изменето од Monuska - 07.Јануари.2008 во 15:49
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 14:18
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Имавме состанок со претставници на некое си биро, и тие замисли ни кажаа дека изборните воопшто не се важни (ќе се полагаат ради реда), од други извори слушнавме нешто различно, а официјално сеуште нема ништо, верувај ми сакам да се распрашам но тие канцеларии што ни ги ветија никаде ги нема, а за професорите и директорите да не коментирам поизгубени се од нас, замисли ни оставија само еден ден време да размислиме кои предмети ќе ги полагаме


И затоа ги молам матурантите на форумов да ги споделат искуствата во врска со темава


Изборните предмети ги избира ученикот во зависност од факултетот на кој што сака да се запише. Зошто инаку би ги полагал? Секој факултет треба да достави список на премети до училиштето кои соодветствуваат со неговата уписна политика. Неможеш да запишеш Медицина а полагаш македонски и математика. Или полагагаш математика и физика, а конк*рираш со бодовите од државна на Англиски јазик. Нема логика. Пре4дметите што беа предвидени за упис на одреден факултет се полагаат како изборни на Дртжавната матура, а дали ќе се запише зависи од поените што ќе ги освоиш. Македонски јазик е квалификационен испит ( од задолжителниот дел ) нема бодови, туку само положил - неположил. Се бодуваат изборните предмети.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 14:09
Имавме состанок со претставници на некое си биро, и тие замисли ни кажаа дека изборните воопшто не се важни (ќе се полагаат ради реда), од други извори слушнавме нешто различно, а официјално сеуште нема ништо, верувај ми сакам да се распрашам но тие канцеларии што ни ги ветија никаде ги нема, а за професорите и директорите да не коментирам поизгубени се од нас, замисли ни оставија само еден ден време да размислиме кои предмети ќе ги полагаме


И затоа ги молам матурантите на форумов да ги споделат искуствата во врска со темава

Изменето од Monuska - 07.Јануари.2008 во 14:11
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 14:02
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Вчера сфатив со што сакам да се занимавам, бев пресреќна и возбудена... но тогаш се сетив дека веќе избрав предмети што нема да одговараат на факултетот на кој сакам сега да се запишам. Очајна сум и нервозна како никогаш до сега. Факултетите уште немаат објавено предмети потребни за упис а нас не натераа да избереме... Сфатив дека сакам да студирам на филолошки но имам избрано македонски и математика од екстерните... И сега? Си го зезнав животот


Мислам дека екстерните не влијаат за упис, туку изборните. Распрашај се убаво
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 13:38
Вчера сфатив со што сакам да се занимавам, бев пресреќна и возбудена... но тогаш се сетив дека веќе избрав предмети што нема да одговараат на факултетот на кој сакам сега да се запишам. Очајна сум и нервозна како никогаш до сега. Факултетите уште немаат објавено предмети потребни за упис а нас не натераа да избереме... Сфатив дека сакам да студирам на филолошки но имам избрано македонски и математика од екстерните... И сега? Си го зезнав животот
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 12:53
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Дали веќе ги избравте предметите што ќе ги полагате на државна матура и колку се тие поврзани со факултетот на кој планирате да се запишете?


Ми ја украде темата, јас сакав тебе тоа да те прашам
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 12:42
Дали веќе ги избравте предметите што ќе ги полагате на државна матура и колку се тие поврзани со факултетот на кој планирате да се запишете?
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.