Испечати | Затвори го прозорот

Прашање до матурантите

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Образование
Опис на форумот: Улично, основно, средно, високо...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11354
Датум на принтање: 16.Мај.2024 во 14:19
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Прашање до матурантите
Постирано од: Monuska
Наслов: Прашање до матурантите
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 12:42
Дали веќе ги избравте предметите што ќе ги полагате на државна матура и колку се тие поврзани со факултетот на кој планирате да се запишете?

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...



Коментари:
Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 12:53
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Дали веќе ги избравте предметите што ќе ги полагате на државна матура и колку се тие поврзани со факултетот на кој планирате да се запишете?


Ми ја украде темата, јас сакав тебе тоа да те прашам

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 13:38
Вчера сфатив со што сакам да се занимавам, бев пресреќна и возбудена... но тогаш се сетив дека веќе избрав предмети што нема да одговараат на факултетот на кој сакам сега да се запишам. Очајна сум и нервозна како никогаш до сега. Факултетите уште немаат објавено предмети потребни за упис а нас не натераа да избереме... Сфатив дека сакам да студирам на филолошки но имам избрано македонски и математика од екстерните... И сега? Си го зезнав животот

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 14:02
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Вчера сфатив со што сакам да се занимавам, бев пресреќна и возбудена... но тогаш се сетив дека веќе избрав предмети што нема да одговараат на факултетот на кој сакам сега да се запишам. Очајна сум и нервозна како никогаш до сега. Факултетите уште немаат објавено предмети потребни за упис а нас не натераа да избереме... Сфатив дека сакам да студирам на филолошки но имам избрано македонски и математика од екстерните... И сега? Си го зезнав животот


Мислам дека екстерните не влијаат за упис, туку изборните. Распрашај се убаво

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 14:09
Имавме состанок со претставници на некое си биро, и тие замисли ни кажаа дека изборните воопшто не се важни (ќе се полагаат ради реда), од други извори слушнавме нешто различно, а официјално сеуште нема ништо, верувај ми сакам да се распрашам но тие канцеларии што ни ги ветија никаде ги нема, а за професорите и директорите да не коментирам поизгубени се од нас, замисли ни оставија само еден ден време да размислиме кои предмети ќе ги полагаме


И затоа ги молам матурантите на форумов да ги споделат искуствата во врска со темава

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 14:18
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Имавме состанок со претставници на некое си биро, и тие замисли ни кажаа дека изборните воопшто не се важни (ќе се полагаат ради реда), од други извори слушнавме нешто различно, а официјално сеуште нема ништо, верувај ми сакам да се распрашам но тие канцеларии што ни ги ветија никаде ги нема, а за професорите и директорите да не коментирам поизгубени се од нас, замисли ни оставија само еден ден време да размислиме кои предмети ќе ги полагаме


И затоа ги молам матурантите на форумов да ги споделат искуствата во врска со темава


Изборните предмети ги избира ученикот во зависност од факултетот на кој што сака да се запише. Зошто инаку би ги полагал? Секој факултет треба да достави список на премети до училиштето кои соодветствуваат со неговата уписна политика. Неможеш да запишеш Медицина а полагаш македонски и математика. Или полагагаш математика и физика, а конк*рираш со бодовите од државна на Англиски јазик. Нема логика. Пре4дметите што беа предвидени за упис на одреден факултет се полагаат како изборни на Дртжавната матура, а дали ќе се запише зависи од поените што ќе ги освоиш. Македонски јазик е квалификационен испит ( од задолжителниот дел ) нема бодови, туку само положил - неположил. Се бодуваат изборните предмети.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 15:48
Да се надеваме дека е така... но ова се само претпоставки, а секој ден слушаме различни, малку е стресно самото полагање па мораше и вакви проблеми да излезат. Според мене оваа идеа за полагање матура е лоша, кога се запишував гимназија (математички смер) не можев да претпоставам што ќе ме интересира за четири години и ова не е само мој проблем, го делат многу матуранти...

И верувај ми, ги молевме да достават листа на предмети од страна на факултетите, но ништо...

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 18:16
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Да се надеваме дека е така... но ова се само претпоставки, а секој ден слушаме различни, малку е стресно самото полагање па мораше и вакви проблеми да излезат. Според мене оваа идеа за полагање матура е лоша, кога се запишував гимназија (математички смер) не можев да претпоставам што ќе ме интересира за четири години и ова не е само мој проблем, го делат многу матуранти...

И верувај ми, ги молевме да достават листа на предмети од страна на факултетите, но ништо...


Како што се менуваат работите од ден во ден, може до јуни и да се откажат од идејата за Државна матура. Ама мене ми се допаѓа овој модел оти ми делува најобјективен во поглед на оценувањето. Особено за ученици кои навистина располагаат со знаење.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 18:35
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Имавме состанок со претставници на некое си биро, и тие замисли ни кажаа дека изборните воопшто не се важни (ќе се полагаат ради реда), од други извори слушнавме нешто различно, а официјално сеуште нема ништо, верувај ми сакам да се распрашам но тие канцеларии што ни ги ветија никаде ги нема, а за професорите и директорите да не коментирам поизгубени се од нас, замисли ни оставија само еден ден време да размислиме кои предмети ќе ги полагаме


И затоа ги молам матурантите на форумов да ги споделат искуствата во врска со темава


Можеби не си слушала внимателно,можеби мислеле на задолжително изборните (математика и англиски)

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 16:37
Некако нема логика задолжително изборните да не бидат важни, но како и да е верувај ми не е можно да разберам погрешно зошто воопшто не е можно нешто да разберам. И да во право си, којзнае што ќе измислат до крајот на учебнава година. Дефинитивно има многу работи што треба да ги решат, најголема грешка им беше што нас така набрзина ни ја наметнаа матурава само од политички причини. Но тоа е, не може ништо посебно да направиме освен да учиме... Се надевам дека ќе ме примат со избраниве предмети, зошто од изборни имам англиски и информатика (немав баш голем избор)


-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 16:48
Е, од кај сега пак политички причини!!!!!!!!?

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 16:51
влегување во ЕУ, затоа ја воведоа реформата

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 16:53
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

влегување во ЕУ, затоа ја воведоа реформата


Ама овој начин на полагање матура е планиран пред осум, ако не и повеќе години, не е од вчера/

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 17:00
Да ама уште долго време требало да се изведуваат само пробни матури, не е важно тоа важно е што ниту професорите ниту учениците се спремни. Освен тоа ако планирале толку долго како тоа една генерација пред нас е ослободена и од матура и од приемни, а ние веднаш преминуваме од пробна на државна, ништо тие не планираат а и тоа што го планираат не го изведуваат како што треба

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 17:03
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Да ама уште долго време требало да се изведуваат само пробни матури, не е важно тоа важно е што ниту професорите ниту учениците се спремни. Освен тоа ако планирале толку долго како тоа една генерација пред нас е ослободена и од матура и од приемни, а ние веднаш преминуваме од пробна на државна, ништо тие не планираат а и тоа што го планираат не го изведуваат како што треба


како помина на пробната?

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 17:07
македонски супер(барем така мислам,немаме резултати), а математика беше тешко (имавме задачи што професорката ги сметаше за неважни во овие четири години)

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 17:12
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

македонски супер(барем така мислам,немаме резултати), а математика беше тешко (имавме задачи што професорката ги сметаше за неважни во овие четири години)


НИз цела Македонија е слична ситуацијата и реакциите на учениците се исти. Имало некој проблем со реализирањето на програмата по математика.

Кои ти се изборните предмети и проектната задача?

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 19:48
Изборните ми се англиски и информатика, а проектната задача поврзана ми е со медиуми

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 19:52
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Изборните ми се англиски и информатика, а проектната задача поврзана ми е со медиуми


Супер! Сметај дека си положила. А што во врска со медиумите? ( Тоа е од комуникологија)

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 19:55
Социологија поточно, имавме теми поврзани со медиуми а јас избрав тема за нивното влијание врз општеството

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 19:58
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Социологија поточно, имавме теми поврзани со медиуми а јас избрав тема за нивното влијание врз општеството


Улогата на медиумот во формирањето на општото мнение во едно опшество. Супер тема.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 20:02
Фала, и мене ми се допаѓа, а и има што да се пишува, само некако не знам од каде да почнам

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 20:07
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Фала, и мене ми се допаѓа, а и има што да се пишува, само некако не знам од каде да почнам


Почни од времето кога немало медиуми и се служеле со гласници или со гулаби поштари. (Замисли колку лесно би му било на Гоце Делчев да го организира народот на востание кога би имал лап топ). Воведи ја темата преку дигресија.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 20:09
Да тоа е супер почеток, ќе пробам барем за есеи не ми е толку тешко

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 20:13
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Да тоа е супер почеток, ќе пробам барем за есеи не ми е толку тешко



Само комбинацијата ти е за никаде. Не одговара на програмата на ниеден од државните факултети. Англиски одеше во пакет со македонски, математика со физика или информатика. Не знам дали се вклопува на Факултетот за информатика?

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 20:16
Не се вклопува за ниеден тоа го знам, јас ја составував како за на економски, ама ги немав потребните предмети па морав да правам комбинации, ги разгледав предметите за на еконосмски и видов дека има математика, англиски и во некои смерови информатика како изборен, па по таа логика одев ако е некаква си логика

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 20:20
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Не се вклопува за ниеден тоа го знам, јас ја составував како за на економски, ама ги немав потребните предмети па морав да правам комбинации, ги разгледав предметите за на еконосмски и видов дека има математика, англиски и во некои смерови информатика како изборен, па по таа логика одев ако е некаква си логика


Имаш време за нови комбинации.
ПС На МТВ 1 има емисија со Тоше.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 09.Јануари.2008 во 00:41
Тоа е проблемот, ги поддадовме предметите за полагање и веќе нема менување

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 09.Јануари.2008 во 00:43
проблемот е неинформираноста, ама не ме разбираш.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 09.Јануари.2008 во 00:47
Те разбирам, те разбирам...почна второ полугодие а уште сме среде дилеми, трилеми... Ехееее има деца што уште се надеваат дека нема да полагаме, неинформирани и неосвестени

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 09.Јануари.2008 во 00:51
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Те разбирам, те разбирам...почна второ полугодие а уште сме среде дилеми, трилеми... Ехееее има деца што уште се надеваат дека нема да полагаме, неинформирани и неосвестени


Сега ги пријави испитите кои се полагаат екстерно. Кој е крајниот рок за интерните? И нема ли други матуранти на форумот!!!!!!!!

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 09.Јануари.2008 во 00:54
Очигледно нема!!!!

и да,директорот во нашето училиште ни беше од таква помош што не натера да ги пријавиме и испитите за интерно полагање

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 09.Јануари.2008 во 01:00
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Очигледно нема!!!!

и да,директорот во нашето училиште ни беше од таква помош што не натера да ги пријавиме и испитите за интерно полагање


Ако имаш адреса од Биро за образование побарај се што те интересира за матурата. Ака не барај помош од форумот. Можам утре да ја набавам, сега е доцна.
Испрати емаил ќе ти испратам елаборирана идеја за темата.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 09.Јануари.2008 во 01:14
ја имам адресата, често проверувам дали има нешто ново, благодарам што се трудиш

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 09.Јануари.2008 во 01:23
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

ја имам адресата, често проверувам дали има нешто ново, благодарам што се трудиш


Nekoj, neznam koj mi napi[a popladnevo toa e duhot na forumot. Po;nuvam da veruvam vo toa.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 11.Јуни.2010 во 07:36
Ајде со среќа матуранти. Полека и со средени мисли ќе положите.
Преземено од Дневник
Почнуваат уписите

Учебната 2009/2010 година ја завршија околу 225.000 основци и околу 95.000 средношколци. Првиот уписен рок за средните училишта е на 17 и на 18 јуни, а на факултетите во август.

Министерот за образование информираше дека за полагање државна матура се пријавиле 18.626 матуранти, околу илјада повеќе од лани. На 12 јуни ќе го полагаат првиот екстерен предмет - мајчин јазик, а на 14 јуни - странски јазик или математика. Интересот и годинава е најмал за математика, за која се пријавиле околу 2.000 матуранти.



-------------


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 11.Јуни.2010 во 16:15
Не знам зошто годинава се толку доцна уписите на факултетиве, дури во август првиот уписен рок збунетост  Лани чинам беа во јули.
Студентската година ќе почне нели на 17 септември збунетост

Ај со среќа да ни е утре голема%20насмевка и во понеделник среќа


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 11.Јуни.2010 во 16:51
со среќа утре и од мене...

не е толку тешко

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Јуни.2010 во 07:52
Ги читам и слушам коментарите на матурантите околу леснотијата на тестовите и со скепса прифаќам  дека е така бидејки и минатат година владееше еуфорија па после се поднесоа многу приговори.
Прашував, но не ми кажа никој конкретно дали слабите резултати од матурата  или воопшто резултатите од матурата важат и за уписот на приватните факултети (односно дали се елиминаторски или не???).

http://www.time.mk/read/5f41006004/e2f442f747/index.html - Прв ден од полагање на државната матура





-------------


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 13.Јуни.2010 во 22:09
Оваа година не можам да речам дека беше многу тешко, туку прашањата беа премногу збунувачки, поточно имаше неколку одговори кои беа доста слични и прилично повеќето од нас не знаеја кој одговор да го дадат. Граматиката беше прилично лесна.
Имаше еден текст што јас искрено неколку пати го прочитав за да го најдам соодветниот одговор.
Се на се, добро беше, само многу слабо ќе помине матурава, така јас мислам.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 14.Јуни.2010 во 19:27
Математиката стана баук. Се апелираше да се средат малку работите околу математиката уште во основно бидејки и не е се во математиката.Многу деца за овие години на петкоманија изгубија можност да се запишат во посакуваното средно токму заради послаба оценка по математика.
Сега децата сами одбраа-возрасните трба да размислат зошто
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/samo-3000-maturanti-odbraa-matematika - Само 3.000 матуранти одбраа математика


-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 14.Јуни.2010 во 20:50
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Математиката стана баук. Се апелираше да се средат малку работите околу математиката уште во основно бидејки и не е се во математиката.Многу деца за овие години на петкоманија изгубија можност да се запишат во посакуваното средно токму заради послаба оценка по математика.Сега децата сами одбраа-возрасните трба да размислат зошто http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/samo-3000-maturanti-odbraa-matematika - Само
3.000 матуранти одбраа математика


Леле оваа математика...кога јас полагав матура,се жалеа тие што одбрале математика дека задачите биле од материјалот за гимназии,а во средните стручни програмата е многу скратена...

а викаат бил лесен тестот матурантите од стручните школи или од гимназиите

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk