IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Молитва кон Пресвета Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Молитва кон Пресвета Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 23>
Автор
Порака Обратен редослед
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 16:32
Колку што јас можам да забележам, Ев воопшто не ни напоменува дека станува забор за Мајката на Исус, туку само за некоја си произволна Марија. Како би го сфатиле неуките ова?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 16:26
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

п.с. Мајкл, а ти што мислиш, станува збор за некоја моја другарка од Скопје или друго место, или некоја твоја другарка? (сигурно знаеш некоја Марија)
Колу што јас можам да разберам од неговите постови, тој пишува за Марија мајката Исусова, жената Јосифова, дрводетелот од Назарет. Некои нејзе ја нарекуваат Дева Марија и/или Богородица а Евангелос не се согласува дека таа е Богородица па пишува зошто според неговите критериуми(Библијата) или начинот на кој тој ги толкува, тоа не може да биде така. А вие кои ја имате прифатено православната теологија и православното толкување на Библијата како основа за своите верувања не се согласувате со тоа.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 16:09
п.с. Мајкл, а ти што мислиш, станува збор за некоја моја другарка од Скопје или друго место, или некоја твоја другарка? (сигурно знаеш некоја Марија)
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 16:04
taka e maranata, se raboti za dve marii. se raboti za majkata na isus, i nekakva izmislena bozica na pravoslavieto od druga strana. se raduvam sto i ti prepozna.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 16:03
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Jas milion pati napisav molev tvorev da prestant sektash*te so navredi kon Bogorodica no tie i ponatamu teraat, da ne sme im dale odgvor ajde i da razberam nekako no odgvor e daden e sega koga ima odgovor na 21 strana mislam deka ovaa vece sto go rabotat Evangelos i negovite e vece BEZOBRAZLUK ... GI MOLAM MODERATORITE DA REAGIRAAT, a sektash*te gi molam VE MOLAM BRE DA PRESTANETE OSTAVETE GI SVETCITE I SVETA BOGORODICA NA MIRA TIE NISTO LOSO NE VI NAPRAVILE >>>>VE MOLAM OSTAVETE GI SVETCITE NA MIRA .......VE MOLAM

Иако не се согласувам во бзброј работи со Евангелос, морам да речам дека тој тука не ја вреѓа Богородица, туку само директно кажува зошто тој не се согласува со верувањето дека Марија е или не Богородица. Можеби ќе беше подобро да пред речениците нагласи дека тоа е негов ставм но рака на срце, тој н икаде не ја псуеше Марија или оние кои нејзе ја слават како Богородица. Ти на пр. можеш да пишуваш зоШто според тебе сепак е Марија е Богородица. Едноставно си правите муабет во кој едниот не се согласува со изјавата на другиот.

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

OSTAVETE GI SVETCITE I SVETA BOGORODICA NA MIRA TIE NISTO LOSO NE VI NAPRAVILE >>>>VE MOLAM OSTAVETE GI SVETCITE NA MIRA .......VE MOLAM

Има меѓутоа луѓе кои сметаат (пред се историјски гледано) дека ним, еден дел луѓето(значи не сите) кои денес се слават како светци им направиле сепак нешто лошо, неубаво и сега си бараат правдина.


Мајкл, јас кога го читам ЕвАнгелос, воопшто не разбирам која е таа Марија што постојано ја споменува. Може мисли на другарка ми од Тетово... а не, или на онаа од Скопје... не, не, можеби на онаа од Австралија.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:57
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Jas milion pati napisav molev tvorev da prestant sektash*te so navredi kon Bogorodica no tie i ponatamu teraat, da ne sme im dale odgvor ajde i da razberam nekako no odgvor e daden e sega koga ima odgovor na 21 strana mislam deka ovaa vece sto go rabotat Evangelos i negovite e vece BEZOBRAZLUK ... GI MOLAM MODERATORITE DA REAGIRAAT, a sektash*te gi molam VE MOLAM BRE DA PRESTANETE OSTAVETE GI SVETCITE I SVETA BOGORODICA NA MIRA TIE NISTO LOSO NE VI NAPRAVILE >>>>VE MOLAM OSTAVETE GI SVETCITE NA MIRA .......VE MOLAM

Иако не се согласувам во бзброј работи со Евангелос, морам да речам дека тој тука не ја вреѓа Богородица, туку само директно кажува зошто тој не се согласува со верувањето дека Марија е или не Богородица. Можеби ќе беше подобро да пред речениците нагласи дека тоа е негов ставм но рака на срце, тој н икаде не ја псуеше Марија или оние кои нејзе ја слават како Богородица. Ти на пр. можеш да пишуваш зоШто според тебе сепак е Марија е Богородица. Едноставно си правите муабет во кој едниот не се согласува со изјавата на другиот.

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

OSTAVETE GI SVETCITE I SVETA BOGORODICA NA MIRA TIE NISTO LOSO NE VI NAPRAVILE >>>>VE MOLAM OSTAVETE GI SVETCITE NA MIRA .......VE MOLAM

Има меѓутоа луѓе кои сметаат (пред се историјски гледано) дека ним, еден дел луѓето(значи не сите) кои денес се слават како светци им направиле сепак нешто лошо, неубаво и сега си бараат правдина.
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:44
grevovi ima, ama vie so vasite molitvi do zlatni telinja, nema da najdete smirenie i pomirenie.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:56
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

bratljube, сега ќе почнат да ти филозофираат дека Марија, всушност, преку нејзините посреднички молитви ќе се моли на Господ, за Тој да не ослободи, а на таа и дека тоа само така било напишано, а дека во суштина не е така. среќа Ваккви оправдувања имаат скоро за се, само кој знае дали со овој изговор ќе се оправдаат и во Оној Ден тага



Кој знае... гревовите ни натежнале.. а нема солзи...
А ја брате Евангелос тебје питал, за что Каин, брата своево Авеља убил?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:52
Гревовите се простуваат преку Христос, а не преку Марија.
Ако толкуваме по вашата "логика", тогаш излегува дека престапот се простува и преку мајката и таткото на Марија, бидејќи ако тие не ја направиле Марија, Марија немало да го роди Исус. Истот важи и за дедовците и бабите на Марија, и за нивните дедовци и баби итн. спасението се разводнува низ целото родословие на Исус. Каква ерес! Гревот се простува преку луѓе, а не преку Бог.


Изменето од EvAngelos - 01.Ноември.2008 во 14:52
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:49
so istava logika treba i na Virsavija da i peete. posto i preku nejze se rodi isus, iako nekolku generacii pred toa.

i na eva ke treba da ste i vaka romanticarski raspolozeni, cunki preku nejze dojde spasitelot. da ne gi redam site drugi zeni vo nizata, edna debelka pesnarka ke izleze.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:47
ЕВАНГЕЛОС
 
 
Колку е само тажно да се види до каде отишло величањето на Марија меѓу православните. Жал ми е што морам да констатирам дека во молитва која ја наведе Tetratka, Марија се велича повеќе од Христос. Би сакал да реплицирам на некои работи што миги проширија зениците на моите очи додека ја читав молитвата.

Originally posted by Tetratka


Радувај се, преку Тебе им се проштаваат гревовите на мнозина!

Аман бре луѓе. Па дури и муслиманите, иако не го веруваат тоа, сепак знаат дека темелот на нашата вера е дека преку Христос се проштеваат гревовите на мнозина, а не преку Марија.

ЈАС КЕ ОДГОВОРАМ МНОГУ КРАТКО - САМО НА ПРВОВО ...
 
КАЖИ МИ КОЈ ГО РОДИ ХРИСТОС - СПАСИТЕЛОТ?
 
Преку Богородица ... прими тело... преку Богородица дојде Спасението ... преку Богородица им се проштеваат гревовите на мнозина ... ... ... ... ...
 
 
НЕ МЕ ЧУДИ НИШТО ШТО ЛОНДОН НЕМА АПОСТОЛСКО ПРЕДАНИЕ ...
 
И КАЖАВ ДЕКА СО БУКВАЛИСТИ ОД ЛОНДОН НЕМА ДА РАЗГОВАРАМ ...
 
пријатен ден ...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:46
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" size=2>Колку е само тажно да се види до каде отишло величањето на Марија меѓу православните. Жал ми е што морам да констатирам дека во молитва која ја наведе Tetratka, Марија се велича повеќе од Христос. Би сакал да реплицирам на некои работи што миги проширија зениците на моите очи додека ја читав молитвата.


<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" size=2>

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Радувај се, преку Тебе им се проштаваат гревовите на мнозина!


<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" size=2>Аман бре луѓе. Па дури и муслиманите, иако не го веруваат тоа, сепак знаат дека темелот на нашата вера е дека преку Христос се проштеваат гревовите на мнозина, а не преку Марија.


<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" size=2>

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Радувај се, преку Тебе се прости престапот; радувај се, преку Тебе се создаде рајот!



Македонскиот јазик се учи од самото тргнување на училиште, но обично оние кои бегале од часови, имаат промашено и доста лекции. Затоа да се вратиме назад на час по македонски јазик во прво одделение...

Христос е роден од Богородица, значи, дојде во светото ПРЕКУ неа. Христос ги простува гревовите, а штом Тој дошол во светот преку Богородица, значи гревовите се простени преку неа. Доколку Господ не се родеше од Богомајката, немаше да има ни простување на престапот...

хмммм, може треба да почнам да наплаќам за овие бесплатни часови...
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:45
i jas go molam tie sektasite, koi i da se, da im dojde pamet. so vakvi otpadnicki i ereticki molitvi, nema daleku da stignete.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:37
Jas milion pati napisav molev tvorev da prestant sektash*te so navredi kon Bogorodica no tie i ponatamu teraat, da ne sme im dale odgvor ajde i da razberam nekako no odgvor e daden e sega koga ima odgovor na 21 strana mislam deka ovaa vece sto go rabotat Evangelos i negovite e vece BEZOBRAZLUK ... GI MOLAM MODERATORITE DA REAGIRAAT, a sektash*te gi molam VE MOLAM BRE DA PRESTANETE OSTAVETE GI SVETCITE I SVETA BOGORODICA NA MIRA TIE NISTO LOSO NE VI NAPRAVILE >>>>VE MOLAM OSTAVETE GI SVETCITE NA MIRA .......VE MOLAM
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,282 секунди.