IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Проблем со  тестис-ве молам за совет
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Проблем со тестис-ве молам за совет

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака Обратен редослед
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2010 во 02:05
Vo razvoj si dusho kuliraj :)
Кон врв
BOBBIII Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BOBBIII Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2010 во 02:01
ME PLASI STO MOZE DA E
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2010 во 02:00
Dusho, poveke seks i ke sredish rabota :)
Кон врв
BOBBIII Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BOBBIII Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2010 во 01:32
Пред 2 години ми се јави оток на десниот тестис веднаш се јавив на уролог и ми препиша лекови кои ми помогнаа во намалувањето на отокот но сепак подоцна забележав дека десниот тестис е со помала површина отколку левиот а таа разлика ја забележав со допирање прво на десниот потоа на левиот. Барам совет од вас дали има некој проблем или се е како што треба. Имам само 18 години поздрав
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 13:50
Zdravo decki, se nadevam deka ke moze da mi pomognete. Pred nekolku godini pokraj desniot testis( ne e na nego tuku pokraj nego kako poseben testis) mi se pojavi topcence koe bese polovicno meko i mnogu sitno. So tekot na vremeto toa malku se zgolemi i jas otidov na lekar specijalist(urolog) a toj mi kaza deka toa e taka poradi visoko nivo na testosteron samo me pogledna na kratko i tolku. Vo toj period nemav nikakva reakcija i se bese normalno. Od pred nekolku meseci cuvstvuvam mali-cudni bolki vo predelot na toa topcence(tret pomal testis) koe vo zavisnost od toa dali imam seksualen odnos ili ne se namaluva i se zgolemuva. DAli nekoj znae so moze da bide ova i dali istoto moze da bide predizvikano od nekoja infekcija ili nesto drugo. Ke ve zamolam ako imate bilo kakva informacija da mi pisuvate.
Pozdrav
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2009 во 15:26
Секоја промена на тестисот се претпоставува дека е рак се додека не биде докажано спротивното.
(Д-р Спец. Вита Стојменнова - Онколог)
 
Затоа доколку осетите некое мозолче на тестисот, некое затврднување, зголемување и сл. веднаш на матичен доктор, па на уролог и без бриге!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2009 во 21:46

Секоја промена на на тестисот, која не била присутна порано, а која не се повлекува, треба да се испита. Тоа не значи дека и секоја промена на тестисот е и сигурно постоење на рак. Постојат и други заболувања, кои може да доведат до појава на вакви промени, како што е хидроцелата, или народски наречена водена вреќа, или може да биде присутна циста на тестисот, која е бенигна творба и лесно може хируршки да се отстрани.

Но сепак, за да се утврди точната природа на промената, потребно е да се направат некои испитувања.најпрво следи преглед од страна на онкологот, кој првично врз ознова на физикалниот преглед ќе оцени каква е промената, а и ќе ве упати на дополнителни испитувања.

Првично се прави лабораториско испитување на крвта. Во рутинските испитувања на крвта спаѓаат: преглед на комплетната крвна слика, на седиментацијата и други биохемиски испитувања за утврдување на функцијата на другите органи и системи (ниво на серумскиот креатинин,на уреата, на алкална и кисела фосфатаза, нивото на хепатални ензими, на електролитите и др.)

Од лабораториските испитувања од голема важност се и испитувањето на специфични туморски маркери во крвта.

Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Wonderful_Life Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Амбициозна Бебушка

Регистриран: 30.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Wonderful_Life Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2009 во 20:04
Najdobro ti e da si se javis na lekar
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 17:02
ma odi na lekar covece...da ne ostanes bez nego...голема%20насмевка
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
СПЕЈС Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај СПЕЈС Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 11:53
ОПЕРАЦИЈАТА НЕ ВИ Е ПОСЛЕДНА НАДЕЖ, ЈАС ВИ НУДАМ ЕДЕН МНОГУ ЕДНОСТАВЕН НАРОДЕН ЛЕК:

купете свеж квасец, и од квасецот ќе земеш еден мал сосема мал дел со мерка (ноктот) и ќе го раствориш во бело вино додека не стане кашесто. Потоа ќе земеш памучно кругче (се продаваат женски се такви у продавница) и на него ќе ја нанесеш смесата и со фластер (од аптека че купиШ) и ќе го залепиш на местото каде што имаш проблем и остави го да стои така цел вечер додека спиеш. Ако нема ефект во првата недела ништо, барај друг лек, операција на крај. ПОЗЗЗ

ОВА Е КОРИСНО З ЖЛЕЗДИ, ЗА ЦИСТИ, ЗА ЈАЈНИЦИ, ЗА БУБРЕЗИ, ЗА ПОТКОЖНА МОЗОЛКА,...
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 10:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Кој овде збори за шаманство. Ех овие студенти на медицина, ќе дојдат до втора-трета година, и веќе се знаат...Не дај Боже, но ете, да ти се случи тебе еден ден, да немаш деца, а при тоа ништо не помага. Нема да се обидеш со билки-тревки? Ние овде не зборуваме ни за баење ни за магии. Впрочем, и современата фармацевтска технологија прави лекови кои се добиени од билките, да не случајно...од Марс се добиени дериватите за лекови. Лекот е насекаде околу нас. Тоа што тебе не те занима билкарството е друга работа, но јас знам многу (прочуени) лекари кои и самите се свртени кон природата и ги користат нејзините придобивки.Разбра, ал па не разбра?Види го ти него...


mare .fala za komplimentot, no studentizom e daleku zad mene.i ne mora da mi objasnuvas od kade se bodivat lekovite , mozam da ti redma bilki i bilki i toa na latinski ako sakas, pa zivotni , pa bakterii, pa genetski inzinjering- site tie se metodi za dobivanje na lekovi, no prasanjeto e -dali toj saman otkril nesto novo sto modernata medicina bila,, glupa,, i ne mozela da otkrite ( vo faramcija ima granka sto se vika botanika- pa samo so toa se zanimavat) . pa molim te faramcevtskite kompanii trosat milijardi za da otkrijata modofikacija na nekoj lek, a kamoli za nov lek, a ovoj saman satanal nasabajle i eve ti lek- fuj !!
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
za-za Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај za-za Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 21:23
ZA SEKOJA BOLEST IMA PO NEKOJA BILKA..

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 18:39
Кој овде збори за шаманство. Ех овие студенти на медицина, ќе дојдат до втора-трета година, и веќе се знаат...

Не дај Боже, но ете, да ти се случи тебе еден ден, да немаш деца, а при тоа ништо не помага. Нема да се обидеш со билки-тревки? Ние овде не зборуваме ни за баење ни за магии. Впрочем, и современата фармацевтска технологија прави лекови кои се добиени од билките, да не случајно...од Марс се добиени дериватите за лекови. Лекот е насекаде околу нас. Тоа што тебе не те занима билкарството е друга работа, но јас знам многу (прочуени) лекари кои и самите се свртени кон природата и ги користат нејзините придобивки.

Разбра, ал па не разбра?

Види го ти него...

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 11:35
da be nema steta!!!a sto ako ima ili ako nema air- dzabe dadeni pari? ili potocno kolku e toa sigurno deka taa ,,babetina,, ke pomogne? 10%,30% ili ne daj boze (a tie cesto kazuvaat ) 100%? Ajde be lugje ostajte go samanstvoto , ziveeme vo moderen svet. Site tie se obicni probisveti sto gi koristiat lugjeto vo takvi teski situacii ( bolesti), pa spored mene za niv inkvizicija. Od druga strana sekoja cest, ne se mnogu glupi naprotiv tie se edni od najitrite lugje
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.