Испечати | Затвори го прозорот

Проблем со тестис-ве молам за совет

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16166
Датум на принтање: 19.Април.2024 во 17:43
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Проблем со тестис-ве молам за совет
Постирано од: za-za
Наслов: Проблем со тестис-ве молам за совет
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 19:40
NA DESNIOT TESTIS IMAM CISTA so golemina na mal orev ja imam nekolku godini, nemam bolki, bev na urolog i mi predlozi operacija.

Sakam da znam dali taa cista igra uloga so plodnosta dali da ja operiram ili da ja ostavam da stoi.

Iima li nekoj sto moze da mi pomogne da ja izlecam bez operacija.



Коментари:
Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 20:09
Обавезно да се оперираш.....-толку.
Само што ризик е после зашто знае пак да се појави а и првите 3 месеци не смееш тешко да креваш од ризик кила да не фатиш. Со срека


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: za-za
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 20:17
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Обавезно да се оперираш.....-толку.Само што ризик е после зашто знае пак да се појави а и првите 3 месеци не смееш тешко да креваш од ризик кила да не фатиш. Со срека


a sto ke bide ako ne se operiram?


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 21:15
прашај доктор..

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 15:18
Имам и јас, ама не на тестиси, туку на јајник, веќе е голема 2х5 цм па си траам, ме боли, ме кине, но молкум ја поднесувам, кој ќе оди под нож.

НЕ ДИРАЈ ЛАВА ДОК СПАВА.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 21:38
Originally posted by za-za za-za напиша:

NA DESNIOT TESTIS IMAM CISTA so golemina na mal orev ja imam nekolku godini, nemam bolki, bev na urolog i mi predlozi operacija.

Sakam da znam dali taa cista igra uloga so plodnosta dali da ja operiram ili da ja ostavam da stoi.

Iima li nekoj sto moze da mi pomogne da ja izlecam bez operacija.


Кога нешто не е итно, како во случајов, јас би се обидела со народна медицина, особено затоа што твојата циста се наоѓа на лесно опипливо место...

Баш читав нешто вакво, ама за циста кај жени (ќе го пробам и јас) ама кај тебе може да е и поделотворно.

Во сад се ставаат 5-6 грста трици, 2 листа зелка ситно сецкана и се прелева со вода, врие на тихо додека не стане како тесто. Нанеси го на газа, дебело 2-3 прста, топло-НО НИКАКО ВРЕЛО, и нека стои 2-3 часа.

И после вика 6-7 дена вака (секогаш со нови состојки).

Искрено, една жена со ваков марифет се к*ртули од бенигна циста на градата.





-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: za-za
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 19:02
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by za-za za-za напиша:

NA DESNIOT TESTIS IMAM CISTA so golemina na mal orev ja imam nekolku godini, nemam bolki, bev na urolog i mi predlozi operacija.

Sakam da znam dali taa cista igra uloga so plodnosta dali da ja operiram ili da ja ostavam da stoi.

Iima li nekoj sto moze da mi pomogne da ja izlecam bez operacija.
Кога нешто не е итно, како во случајов, јас би се обидела со народна медицина, особено затоа што твојата циста се наоѓа на лесно опипливо место...Баш читав нешто вакво, ама за циста кај жени (ќе го пробам и јас) ама кај тебе може да е и поделотворно.Во сад се ставаат 5-6 грста трици, 2 листа зелка ситно сецкана и се прелева со вода, врие на тихо додека не стане како тесто. Нанеси го на газа, дебело 2-3 прста, топло-НО НИКАКО ВРЕЛО, и нека стои 2-3 часа.И после вика 6-7 дена вака (секогаш со нови состојки).Искрено, една жена со ваков марифет се к*ртули од бенигна циста на градата.


Постирано од: za-za
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 19:05
a sto ti znaci toa posle 6-7 so novi sostojki?

koj se tie novi sostojki


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 19:05
ZA ZA TOP
ABE SO MISLIS DEKA TUKA NA FORUM E VRVULICA OD DOKTORI
AJ OP POBRZAJ SO KJE TI KAZIT DOKTOROT I TOA PRAJ GOизненадување

TUKA IMA SAMO INDIVIDUA SO HIPOHONDROVA ZAKLETVA голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 22.Октомври.2008 во 23:55
Originally posted by za-za za-za напиша:

a sto ti znaci toa posle 6-7 so novi sostojki?

koj se tie novi sostojki


Пардон, тоа значи 6-7 вечери го повторуваш тоа, односно правиш облоги, и тоа секојпат со свежи состојки.

Анакин, ас секогаш го потенцирам значењето на современата медицина и достигнувањата, особено кога пишувам на овие теми. Прво и самата се потпирам на истата, но ако доктор рекол дека треба да се почека, да се следи, зошто во меѓувреме да не се проба и нешто вакво, од кое штета нема. Ако помогне-пеки, ако не здравје. Никаде нереков дека сум еким, иако не сум баш ни немедицинско лице.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 19:59
ekimce големо%20гушкањеbrej nikade ne te spomnav
so si zapnalo? големо%20гушкање


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 21:03
Ако сами не си помогнеме, кој ќе ни помогне? Човек на човека е еќимголемо%20гушкање

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 21:33
И мајка ми имаше бенигни цисти на дојката и таа се „спаси“ со ова со зелката, неа и помогна, од тогаш минаа 6години па не се појавило ништо до сега, Дај Боже и на вас да ви помогне!!!

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 21:36
Ете гледате ли неверни Томи?
Со зелката, ама на еден друг начин, моја другарка остана бремена а пред тоа ниеден третман не и помогна, она нешто како да се парела на зелка.

Опасни биле нашиве стари.
големо%20гушкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 21:40
знам дека не му е местово ама дај кази и за то иљач да знајме

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Октомври.2008 во 21:45
Море се е важно, се што може да помогне било кому.
Не попусто се рекло-прашај паталец а не гаталец.

За ова ќе препрашам, зашто одамна не сме се виделе, ама знам дека зелката се вари и после на пареата нели, на пристојна оддалеченост се знае, се пари..Дали клекната над садот, претпоставувам, стварно не знам. Веројатно лековитите испарувања довеле до отпушување на јајцеводите (моја претпоставка), а пред тоа ниеден третман за стерилитет не помогна. Роди ќерка.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 30.Октомври.2008 во 20:26
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Море се е важно, се што може да помогне било кому. Не попусто се рекло-прашај паталец а не гаталец.За ова ќе препрашам, зашто одамна не сме се виделе, ама знам дека зелката се вари и после на пареата нели, на пристојна оддалеченост се знае, се пари..Дали клекната над садот, претпоставувам, стварно не знам. Веројатно лековитите испарувања довеле до отпушување на јајцеводите (моја претпоставка), а пред тоа ниеден третман за стерилитет не помогна. Роди ќерка.


hahahahahaha

zarem i ti mare
lecis sterilitet so zelka
gotovo te otpisuvam kako medicnsko lice

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 30.Октомври.2008 во 20:28
Originally posted by za-za za-za напиша:

NA DESNIOT TESTIS IMAM CISTA so golemina na mal orev ja imam nekolku godini, nemam bolki, bev na urolog i mi predlozi operacija.

Sakam da znam dali taa cista igra uloga so plodnosta dali da ja operiram ili da ja ostavam da stoi.

Iima li nekoj sto moze da mi pomogne da ja izlecam bez operacija.


cistite se lecat samo so operacija-bilo kakva da e ili samata da pukne,    no takvite 100% recuidivirat

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 30.Октомври.2008 во 20:38
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Море се е важно, се што може да помогне било кому. Не попусто се рекло-прашај паталец а не гаталец.За ова ќе препрашам, зашто одамна не сме се виделе, ама знам дека зелката се вари и после на пареата нели, на пристојна оддалеченост се знае, се пари..Дали клекната над садот, претпоставувам, стварно не знам. Веројатно лековитите испарувања довеле до отпушување на јајцеводите (моја претпоставка), а пред тоа ниеден третман за стерилитет не помогна. Роди ќерка.


hahahahahaha

zarem i ti mare
lecis sterilitet so zelka
gotovo te otpisuvam kako medicnsko lice


Ама јас сум народен еќим...хахахаха
Освен тоа, јас не сум имала таков проблем, забременувам и од кхммм....вешот на сопругот, но искуството е на блиска пријателка, вреди да се спомне-сепак после него забремени, а таму каде модерната медицина неможе-стапува на сцена-народната, така ли е екиме, или ти креваш раце од своите пациенти?трепкање



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 30.Октомври.2008 во 20:49
ne ne krevam raka, no niako ne im preporascuvam ekimi?
a za tvojata priujatelka - eve edna od moznite pricini- da stvorila antitela kon psermatozoidite na sopstveniot maz , osobeno ako podolgo vreme ne sakale deca??

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 30.Октомври.2008 во 20:50
не верувај многу сакаа деца обајцата....многу.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 30.Октомври.2008 во 20:53
a spored tvojata pretpostavka -zapuseni tubi- pa koj bil toj ginekolog-ozi kie ne mozele da dg zapuseni tubi!!!!

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 30.Октомври.2008 во 20:55
Многу луге виделе аир од народните лекови, јас секаде на прво емсто ја ставам модерната медицина, но каде што таа не помага, не е лошо да се проба со билки травки, штета секако нема да има.големо%20гушкање

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 11:35
da be nema steta!!!a sto ako ima ili ako nema air- dzabe dadeni pari? ili potocno kolku e toa sigurno deka taa ,,babetina,, ke pomogne? 10%,30% ili ne daj boze (a tie cesto kazuvaat ) 100%? Ajde be lugje ostajte go samanstvoto , ziveeme vo moderen svet. Site tie se obicni probisveti sto gi koristiat lugjeto vo takvi teski situacii ( bolesti), pa spored mene za niv inkvizicija. Od druga strana sekoja cest, ne se mnogu glupi naprotiv tie se edni od najitrite lugje

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 18:39
Кој овде збори за шаманство. Ех овие студенти на медицина, ќе дојдат до втора-трета година, и веќе се знаат...

Не дај Боже, но ете, да ти се случи тебе еден ден, да немаш деца, а при тоа ништо не помага. Нема да се обидеш со билки-тревки? Ние овде не зборуваме ни за баење ни за магии. Впрочем, и современата фармацевтска технологија прави лекови кои се добиени од билките, да не случајно...од Марс се добиени дериватите за лекови. Лекот е насекаде околу нас. Тоа што тебе не те занима билкарството е друга работа, но јас знам многу (прочуени) лекари кои и самите се свртени кон природата и ги користат нејзините придобивки.

Разбра, ал па не разбра?

Види го ти него...



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: za-za
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 21:23
ZA SEKOJA BOLEST IMA PO NEKOJA BILKA..



Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 04.Ноември.2008 во 10:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Кој овде збори за шаманство. Ех овие студенти на медицина, ќе дојдат до втора-трета година, и веќе се знаат...Не дај Боже, но ете, да ти се случи тебе еден ден, да немаш деца, а при тоа ништо не помага. Нема да се обидеш со билки-тревки? Ние овде не зборуваме ни за баење ни за магии. Впрочем, и современата фармацевтска технологија прави лекови кои се добиени од билките, да не случајно...од Марс се добиени дериватите за лекови. Лекот е насекаде околу нас. Тоа што тебе не те занима билкарството е друга работа, но јас знам многу (прочуени) лекари кои и самите се свртени кон природата и ги користат нејзините придобивки.Разбра, ал па не разбра?Види го ти него...


mare .fala za komplimentot, no studentizom e daleku zad mene.i ne mora da mi objasnuvas od kade se bodivat lekovite , mozam da ti redma bilki i bilki i toa na latinski ako sakas, pa zivotni , pa bakterii, pa genetski inzinjering- site tie se metodi za dobivanje na lekovi, no prasanjeto e -dali toj saman otkril nesto novo sto modernata medicina bila,, glupa,, i ne mozela da otkrite ( vo faramcija ima granka sto se vika botanika- pa samo so toa se zanimavat) . pa molim te faramcevtskite kompanii trosat milijardi za da otkrijata modofikacija na nekoj lek, a kamoli za nov lek, a ovoj saman satanal nasabajle i eve ti lek- fuj !!

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: СПЕЈС
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 11:53
ОПЕРАЦИЈАТА НЕ ВИ Е ПОСЛЕДНА НАДЕЖ, ЈАС ВИ НУДАМ ЕДЕН МНОГУ ЕДНОСТАВЕН НАРОДЕН ЛЕК:

купете свеж квасец, и од квасецот ќе земеш еден мал сосема мал дел со мерка (ноктот) и ќе го раствориш во бело вино додека не стане кашесто. Потоа ќе земеш памучно кругче (се продаваат женски се такви у продавница) и на него ќе ја нанесеш смесата и со фластер (од аптека че купиШ) и ќе го залепиш на местото каде што имаш проблем и остави го да стои така цел вечер додека спиеш. Ако нема ефект во првата недела ништо, барај друг лек, операција на крај. ПОЗЗЗ

ОВА Е КОРИСНО З ЖЛЕЗДИ, ЗА ЦИСТИ, ЗА ЈАЈНИЦИ, ЗА БУБРЕЗИ, ЗА ПОТКОЖНА МОЗОЛКА,...


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 17:02
ma odi na lekar covece...da ne ostanes bez nego...голема%20насмевка

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 20:04
Najdobro ti e da si se javis na lekar

-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: Goldi
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 21:46

Секоја промена на на тестисот, која не била присутна порано, а која не се повлекува, треба да се испита. Тоа не значи дека и секоја промена на тестисот е и сигурно постоење на рак. Постојат и други заболувања, кои може да доведат до појава на вакви промени, како што е хидроцелата, или народски наречена водена вреќа, или може да биде присутна циста на тестисот, која е бенигна творба и лесно може хируршки да се отстрани.

Но сепак, за да се утврди точната природа на промената, потребно е да се направат некои испитувања.најпрво следи преглед од страна на онкологот, кој првично врз ознова на физикалниот преглед ќе оцени каква е промената, а и ќе ве упати на дополнителни испитувања.

Првично се прави лабораториско испитување на крвта. Во рутинските испитувања на крвта спаѓаат: преглед на комплетната крвна слика, на седиментацијата и други биохемиски испитувања за утврдување на функцијата на другите органи и системи (ниво на серумскиот креатинин,на уреата, на алкална и кисела фосфатаза, нивото на хепатални ензими, на електролитите и др.)

Од лабораториските испитувања од голема важност се и испитувањето на специфични туморски маркери во крвта.



-------------
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 15:26
Секоја промена на тестисот се претпоставува дека е рак се додека не биде докажано спротивното.
(Д-р Спец. Вита Стојменнова - Онколог)
 
Затоа доколку осетите некое мозолче на тестисот, некое затврднување, зголемување и сл. веднаш на матичен доктор, па на уролог и без бриге!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 07.Јули.2009 во 13:50
Zdravo decki, se nadevam deka ke moze da mi pomognete. Pred nekolku godini pokraj desniot testis( ne e na nego tuku pokraj nego kako poseben testis) mi se pojavi topcence koe bese polovicno meko i mnogu sitno. So tekot na vremeto toa malku se zgolemi i jas otidov na lekar specijalist(urolog) a toj mi kaza deka toa e taka poradi visoko nivo na testosteron samo me pogledna na kratko i tolku. Vo toj period nemav nikakva reakcija i se bese normalno. Od pred nekolku meseci cuvstvuvam mali-cudni bolki vo predelot na toa topcence(tret pomal testis) koe vo zavisnost od toa dali imam seksualen odnos ili ne se namaluva i se zgolemuva. DAli nekoj znae so moze da bide ova i dali istoto moze da bide predizvikano od nekoja infekcija ili nesto drugo. Ke ve zamolam ako imate bilo kakva informacija da mi pisuvate.
Pozdrav


Постирано од: BOBBIII
Датум на внесување: 25.Јули.2010 во 01:32
Пред 2 години ми се јави оток на десниот тестис веднаш се јавив на уролог и ми препиша лекови кои ми помогнаа во намалувањето на отокот но сепак подоцна забележав дека десниот тестис е со помала површина отколку левиот а таа разлика ја забележав со допирање прво на десниот потоа на левиот. Барам совет од вас дали има некој проблем или се е како што треба. Имам само 18 години поздрав


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 25.Јули.2010 во 02:00
Dusho, poveke seks i ke sredish rabota :)

-------------


Постирано од: BOBBIII
Датум на внесување: 25.Јули.2010 во 02:01
ME PLASI STO MOZE DA E


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 25.Јули.2010 во 02:05
Vo razvoj si dusho kuliraj :)

-------------


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 25.Јули.2010 во 02:49
И помалце десанка намигнување смеење

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: gOJDO
Датум на внесување: 25.Јули.2010 во 08:19
@natalija

Ако мислиш дека од неебица му е отокот, биди фина како што фино звучи она "душо" кое му го велиш и помогни му...


@BOBBIII

Не знам што очекуваш овде да ти кажат освен дезинформации. Оди на уролог, во приватна болница, т.е. си требал да одиш веднаш штом си го забележал потеченото маде. Патем, немој да се срамиш да зборуваш со твоите за тоа, евентуално ако треба да образложиш зошто ти треба кеш.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Јули.2010 во 08:27

Десниот тестис природно е по мал од левиот. Затоа може и да немаш веќе проблем.Но сепак оди на една докторска консултација.Такво нешто нема да ти навреди.намигнување



-------------


Постирано од: BOBBIII
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 00:45
i sega sto da pravam koj da slusam?


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 00:48
А што те чини да отидеш на докторзбунетостизненадувањеизненадување

И да нема ништо...само ќе ти каже дека се е ОКне%20знам


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 28.Јули.2010 во 12:44

Па ако си бил на лекар еднаш, оди пак сега на преглед и контрола. Кој би можел со сигурност да ти каже за што се работи? само доктор и никој друг.

Нормално е тестисите да се значително различни во величина исто како и градите кај жените.
И ушите кај луѓето па и целата десна страна на телото обично е поразвиена од левата.
А ти доколку имаш било какво сомневање и ти требаат вистински информации консултирај се со лекар.трепкање


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Becks91
Датум на внесување: 27.Април.2011 во 13:40
Дечки имам една прашање во врска со темава, пред скоро недела правевоперација на циста на тестис или попрецизно кажано како што е наведено во дијагнозата (cystis epididimis). Се помина добро, е сеага имам едно прашање во врска со превентивата после операција, во врска со сексот.Знам дека не е дозволен секс, но ме интересира од аспект на тоа дали не треба да се вознеемируваат тестисите поради компликација на раната која постои, или пак поради мастурбацијата, односно протоколот на сперма. Ако има некој одговор нека пише, поздрав.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 27.Април.2011 во 13:57
А да си направиш консултации со доктор најдобро,да не трчаш од форум на форум и од лаици совет да прифаќаш мислам дека ќе е најдобро.

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Април.2011 во 23:07
fiksich,...zarem ne go slushna za shto saka da znae?изненадување..ne se site tolku  slobodni ,ochi u ochi so nekoj da razgovara za toa ,.,..zatoa i si pita dechkoto.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Gezim
Датум на внесување: 18.Јануари.2012 во 10:33
POzz , jas imam problem so testis ( mislam ), jas idam u trening (FITNES ) i pijam Creatin , Protein . I Cega ked se spijam ne spijam dobro , i ked se razbudim mi boli . Sto da pravam ili kude da idam . POzz jas imam 18 god.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 18.Јануари.2012 во 12:04
А да одиш до матичен доктор, па да те упати во точен правец, да не залуташ без потреба

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 18.Јануари.2012 во 12:08
Originally posted by Gezim Gezim напиша:

POzz , jas imam problem so testis ( mislam ), jas idam u trening (FITNES ) i pijam Creatin , Protein . I Cega ked se spijam ne spijam dobro , i ked se razbudim mi boli . Sto da pravam ili kude da idam . POzz jas imam 18 god.


Под итно да прекинеш со креатин!!! Под итно да прекинеш со форсирање на тежината во фитнесот!!! Значи колку можеш да кренеш, толку, без мачење. Нема инстант резултати во фитнесот, прифати дека првите видливи резултати се по 3 месеци тренинг!!!

-------------
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство


Постирано од: Gezim
Датум на внесување: 18.Јануари.2012 во 13:02
@pHp - fala drugar , ke provam i jas mislam za kreatin . Dobro ke provam bez Creatin . Posle ke vidime .


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 18.Јануари.2012 во 13:15
Креатинот само те дуе, ги полни мускулите со вода, многу е штетен за бубрези и жлезди (тестисите се жлезди). Болката во тестисите е поради тежината, креваш повеќе од што телото може да поднесе. Значи форисраш!!!Без форисрање, резултатите доаѓаат по 3 месеци. Првите 3 месеци е раздвижување на телото. Само не форсирај, почни со 10-ки, најмногу 15-ки. Колку и да ти се чини лесно по 2-3 недели, не покачувај!!! Држи тоа темпо. Никако креатин и аминокиселини!!! Витамини, белковини и јаглехидрати во исхраната. Имај нормална исхрана од 3 оброка дневно, со 2 ужини меѓу нив и топ си!

-------------
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk