IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - СРБИЈА- Патриотизам или Шовинизам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СРБИЈА- Патриотизам или Шовинизам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 15>
Прашање: Што мислите кое најмногу преовладува кај србите?
Одговор Гласови Статистика
14 [56,00%]
10 [40,00%]
1 [4,00%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 08:04
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Gusarski Gusarski напиша:

[QUOTE] [QUOTE=borec] [QUOTE=Vladimir88] [QUOTE=Duduk] Vladimir,znacenjeto na poimot sovinizam e daleku poopsezno od prosto negiranje na ostanati nacii,asimiliranje ili fizicko unistuvanje.
Грешка Шовинизмот е екстремен вид на национализам. Негови карактеристики се:    1. Ширење на национална омраза    2. Преувеличување на својата нација и потценување на другите нации и народи    3. Пројавување на национална супериорност и исклучивост    4. Реакционерна политика на прогонување    5. Истребување и угнетување на другите народи


PA OVA SETO, MENE NE ME POTSEKA NA NIKOGO DRUG OSVEN GRCIJA!!!!!!!!

Изменето од moira - 26.Февруари.2008 во 18:37
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 07:44
Originally posted by Gusarski Gusarski напиша:

Цитирај Па види Русија да ми ја признаеше црквата, и да не им даваше поддршка на грците и на србите и на бугарите во борбата против нас можеби и досега ќе бев за Русија... Не дека нешто Америка се големи пријатели на Македонија, за жал и они се гомна но се подобри од православниве браќа.... А за конфликти сигурен сум дека нема да има во блиска иднина...(на македонска територија) Ќе видиш и зошто


Па види сега вака да ти појаснам нешто. Русија не ги поддржува Србија и Грција во врска со црквата, Русија безброј пати има искажано поддршка за преговори и да се изнајде решение. е Грците се едино православни, а од друга страна не се словенски народ па да се толку блиски со Русите.




А и да те прашам, што поддршка очекуваш од Русија кога од крај Македонија е г’с и гаќи со Америка и ЕУ и НАТО, или барем се обидува да биде? Сега може и ќе влеземе во НАТО.... и очекуваш поддршка од Русија?! НАТО е против Русија.

Сигурен си...
Руската црква официјално ЈА НЕМА ПРИЗНАЕНО македонската црква
А за тоа што викаш не се мешаат
Обично они така си викаат дека си се неутрални ама не е вистина тоа..Српската, Руската и Грчката црква имаат одлична соработка, а ако беше ДОВОЛНО паметна Руската црква ќе разбереше дека на оваа територија живее посебно население со СВОЈА црква......
Значи ја нема тука да ПОМОГНЕ....каде е???
А безброј пати нашата црква побарала помош од руската црква
Нигде......ќути, во корист на србите, и грците.....



А сега јас ќе те прашам тебе нешто..
Каде беше Русија последниве 15 години?????
Закасни малку, предоцна е, православјето доцни(а тоа православије ни го негира народот и црквата), за нас доцни нормално, за србите и за грците тука беше а особено за србите за нивната Голема Србија( во која е вклучена и МАКЕДОНИЈА)
Ебати вошкарите, ебати, истите тие со кои делиме иста вера ни ја НЕГИРААТ Црквата..
Не дека Американците не се лајна.........ама Американците барем извршија притисок на сите земји во светот да не признаат под уставното име затоа сега 120 земји не имаат признаено...
Во времето на Русија колку 20 земји???
А и Гусарски да ти ја кажам најновата вест...
Пред 1 месец Грците купија 400 тенка од русите...
Знаеш што кажаа Русите пред 1 месец...(1 недела после купувањето на нивните тенкови)..
ДЕКА РУСИЈА НЕ СЕ ГОРДЕЕ СО ОДЛУКАТА НА ЈЕЛЦИН ШТО НЕ ПРИЗНАЛА ПОД УСТАВНОТО ИМЕ, И ДЕКА ако се најде ЗАЕДНИЧКО РЕШЕНИЕ СО ГРЦИТЕ , ДЕКА ЌЕ ГО ПОВЛЕЧАТ ПРИЗНАВАЊЕТО НА ЈЕЛЦИН и дека ќе не признаат ПОД ИМЕТО што сме се договориле со Грците..

Ете ја православна Русија.......

И к*рот во гз и душата во рајот..










Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Duduk Duduk напиша:

Vladimir,znacenjeto na poimot sovinizam e daleku poopsezno od prosto negiranje na ostanati nacii,asimiliranje ili fizicko unistuvanje.
Грешка Шовинизмот е екстремен вид на национализам. Негови карактеристики се:    1. Ширење на национална омраза    2. Преувеличување на својата нација и потценување на другите нации и народи    3. Пројавување на национална супериорност и исклучивост    4. Реакционерна политика на прогонување    5. Истребување и угнетување на другите народи





PA OVA SETO, MENE NE ME POTSEKA NA NIKOGO DRUG OSVEN GRCIJA!!!!!!!! голема%20насмевка



Изменето од moira - 26.Февруари.2008 во 18:39
Кон врв
Gusarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gusarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 04:13
 
Цитирај

Па види Русија да ми ја признаеше црквата, и да не им даваше поддршка на грците и на србите и на бугарите во борбата против нас можеби и досега ќе бев за Русија...

Не дека нешто Америка се големи пријатели на Македонија, за жал и они се гомна но се подобри од православниве браќа....

А за конфликти сигурен сум дека нема да има во блиска иднина...(на македонска територија)
Ќе видиш и зошто

 
Па види сега вака да ти појаснам нешто. Русија не ги поддржува Србија и Грција во врска со црквата, Русија безброј пати има искажано поддршка за преговори и да се изнајде решение. Доброто во тоа е што не вршат притисок врз нас. Туку ипак не почитуваат и се неутрални. А во врска со Грција, Русите не признаа одамна така да тоа паѓа во вода. Ако беа повеќе за Грците, немаше да не признаат. А иначе Грците се едино православни, а од друга страна не се словенски народ па да се толку блиски со Русите.
 
А и да те прашам, што поддршка очекуваш од Русија кога од крај Македонија е г’с и гаќи со Америка и ЕУ и НАТО, или барем се обидува да биде? Сега може и ќе влеземе во НАТО.... и очекуваш поддршка од Русија?! НАТО е против Русија.
Македонија е вечна!
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 03:26
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Duduk Duduk напиша:

Vladimir,znacenjeto na poimot sovinizam e daleku poopsezno od prosto negiranje na ostanati nacii,asimiliranje ili fizicko unistuvanje.




Грешка

Шовинизмот е екстремен вид на национализам. Негови карактеристики се:

   1. Ширење на национална омраза
   2. Преувеличување на својата нација и потценување на другите нации и народи
   3. Пројавување на национална супериорност и исклучивост
   4. Реакционерна политика на прогонување
   5. Истребување и угнетување на другите народи
 
PA OVA SETO, MENE NE ME POTSEKA NA NIKOGO DRUG OSVEN GRCIJA!!!!!!!!  голема%20насмевка 
 


Изменето од borec - 26.Февруари.2008 во 06:41
Кон врв
Duduk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Duduk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 00:52
Vladimir da te prasam,ti da ne si hipik vo dusha? Se zalagas za tolerancija,sirenje ljubov bla bla...Pa ne li ti e jasno,ako sakas nekoj da se zalozi za tebe,treba da imas sto da mu ponudis i uste povazno,da znaes sto ke dobies za vozvrat.Taka e so Rusija,taka e i so Amerika.
Nemoj da mi kazes deka navistina veruvas oti Rusija sega ja "brani" Srbija zatoa sto se pravoslavni braka ili Amerika ja sotre oti srbite se "genociden" narod ???!!!
Кон врв
Duduk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Duduk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 00:26
Sekako,da, sovinizam.
Samo izgleda deka ti gi imas onie svakanja koi se poprikladni za 18-ti vek.Sabjite i kuburite vo race i tepaj koj ti preci.

Razvojot na naukata,tehnologijata i masovnite medii na Noviot kontinent go ohrabri negovite ziteli da se smetaat superiorni vo odnos na Evropejcite.

Koga ke odis vo Amerika,da sklopis nekoj biznis dil,uste na aerodrom,koga ke te prasa nekoj "Od kaj si?' i ti koga ke mu kazes"Pa, Makedonija",ocekuvaj uste edno prasanje"A,tamu vo Makedonija, vie imate li televizor,da ne ziveete vo pesteri seuste?"
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 00:24
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Duduk Duduk напиша:

Vladimir,znacenjeto na poimot sovinizam e daleku poopsezno od prosto negiranje na ostanati nacii,asimiliranje ili fizicko unistuvanje.




Грешка






Шовинизмот е екстремен вид на национализам. Негови карактеристики се:

   1. Ширење на национална омраза
   2. Преувеличување на својата нација и потценување на другите нации и народи
   3. Пројавување на национална супериорност и исклучивост

   4. Реакционерна политика на прогонување
   5. Истребување и угнетување на другите народи
   pa,...znachi na dobar pat bile makedoncite,....imaat vekje dve tochki od  tvoite pet,...prvata ,..gore -dole e,...a,za poslednite dve,.......... ne se sposobni !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 00:15
Originally posted by Duduk Duduk напиша:

I koga sme veke kaj biznis interesi,toa nema vrska so geostrateski i politicki interesi.Dva dena posle priznavnjeto na nezavisnosta na Kosovo od strana na Bush,najgolemata kompanija za proizvodstvo na oruzje vo SAD isprati svoja delegacija vo Srbija i sklucija multimilionski dogovor orocen za narednite 10 godini.


А темата е СРБИЈА- Патриотизам или Шовинизам
Кон врв
Duduk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Duduk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 00:13
I koga sme veke kaj biznis interesi,toa nema vrska so geostrateski i politicki interesi.Dva dena posle priznavnjeto na nezavisnosta na Kosovo od strana na Bush,najgolemata kompanija za proizvodstvo na oruzje vo SAD isprati svoja delegacija vo Srbija i sklucija multimilionski dogovor orocen za narednite 10 godini.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 00:12
Originally posted by Duduk Duduk напиша:

E dobro de,ako sum greska kazi mi ti li bese toj sto napisa tuka nekade na forumov deka odvaj cekas Amerika da vleze so svoi investicii vo Makedonija,nebare togas ke se k*rtulime od vojni i razni konflikti ??Nemoj samo da preteras so svoite zelbi,da ne dojde Bus da kaze kako im e on prijatel na Makedoncite kako sto im kaza pred nekoj den na Srbite...

Mozese i da go preinacis svojot post,ke te razberev i taka :

Sovinizmot e ekstremen vid na nacionalizam.negovi karakteristiki se:

1.Amerikka
2.Amerikka
3.Amerikka
4.Amerikka
5.Amerikka





Па види Русија да ми ја признаеше црквата, и да не им даваше поддршка на грците и на србите и на бугарите во борбата против нас можеби и досега ќе бев за Русија...

Не дека нешто Америка се големи пријатели на Македонија, за жал и они се гомна но се подобри од православниве браќа....

А за конфликти сигурен сум дека нема да има во блиска иднина...(на македонска територија)
Ќе видиш и зошто



Изменето од Vladimir88 - 26.Февруари.2008 во 00:18
Кон врв
Duduk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Duduk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 00:09
E dobro de,ako sum greska kazi mi ti li bese toj sto napisa tuka nekade na forumov deka odvaj cekas Amerika da vleze so svoi investicii vo Makedonija,nebare togas ke se k*rtulime od vojni i razni konflikti ??Nemoj samo da preteras so svoite zelbi,da ne dojde Bus da kaze kako im e on prijatel na Makedoncite kako sto im kaza pred nekoj den na Srbite...

Mozese i da go preinacis svojot post,ke te razberev i taka :

Sovinizmot e ekstremen vid na nacionalizam.negovi karakteristiki se:

1.Amerikka
2.Amerikka
3.Amerikka
4.Amerikka
5.Amerikka



Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 23:50
Originally posted by Duduk Duduk напиша:

Vladimir,znacenjeto na poimot sovinizam e daleku poopsezno od prosto negiranje na ostanati nacii,asimiliranje ili fizicko unistuvanje.




Грешка






Шовинизмот е екстремен вид на национализам. Негови карактеристики се:

   1. Ширење на национална омраза
   2. Преувеличување на својата нација и потценување на другите нации и народи
   3. Пројавување на национална супериорност и исклучивост
   4. Реакционерна политика на прогонување
   5. Истребување и угнетување на другите народи


Изменето од Vladimir88 - 25.Февруари.2008 во 23:51
Кон врв
Duduk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Duduk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 23:37
Vladimir,znacenjeto na poimot sovinizam e daleku poopsezno od prosto negiranje na ostanati nacii,asimiliranje ili fizicko unistuvanje.
Eve,na primer kompanijata Gugl,svoevremeno rabotese na eden proekt cija glavna cel bese sistematska izgradba na edna seopfatna kulturna biblioteka na internet.Toj proekt naide na silen otpor vo Evropa zatoa sto za gugl,pod poimot kultura se podrazbira ona sto e nastanato vo Noviot svet i eventualno onie teritorii vo Evropa kade sto e zastapen anglosaksonskiot jazik.A sto se sluciva so 2000 god kultura vo Evropa,kade se kulturite na Rusija,Kina,Azija,Afrika,Juzna Amerika.
Da ne zboram kolku silno vlijanie ima Holivudskata filmska industrija.Sekoj film iskocen od Holivud propagira "amerikanski stil na zivot".
Posle 2. sv. vojna, Evropa potpadna pod jako vlijanie na Amerika se so cel da se odbrani od Rusija.I Amerika toa dosta vesto go iskoristi.Vo toa vreme samo Francija imase sili i dovolno nacionalna svest da go odbrani svojot kulturoloski identitet.Forsiraa nekoj vid pozitivna diskriminacija na svoite kulturni sodrzini i vidno go marginaliziraa amerikanskiot proizvod.Na ostanatite evropski zemji im trebase uste dolgo vreme da razberat deka nivnata kultura izumira,deka nivniata mladina saka da gleda samo americki filmovi,deka brojot na prevedeni knigi od americki pisateli e znacitelno pogolem od brojot na prevodi na nivnite pisateli vo SAD.
Od finanski aspekt,Amerika belezi enormen profit so prodazbata na "domasnata kultura",a ostanatite(nebitno od kvalitetot)rabotat vo zaguba.

Ovoj plan na gugl,saka da go sprovede vo delo organizacija koja oficijalno nema nikakva vrska so drzavnata administracija na SAD i ne zastapuva nicivi interesi (osven svoi),ne predstavuva nisto drugo osven klasicen KULTUREN IMPERIJALIZAM.
Kolku sme samo zatrupani so iskriveni informacii od strana na mediumite koi gi kontrolira Amerika i toa vo niven stil, onaka podzaskrieni, demek objektivni se.
Za da se dobie jasna slika za neciva istorija ili kultura neminovno e da se sporeduvaat zapisi na povekje avtori(ako tie avtori imaat razlicen pogled za odredena kultura uste podobro).A Gugl ima plan da protezira edna opsta biblioteka i mnogu nesta ke bidat krivo prezentirani.
Evropskite zemji (onie koi ne se vo klubot na,sega za sega, edinstvenata super sila) za da ne bidat diskriminrani mora da ponudat i svoja verzija.E sega,drugo prasanje e dali internet korisnicite ke bidat zelni da kopaat po internet dovolno dolgo da najdat i cujat sto ima da kaze drugata strana ili vodeni od svojata inertnost dovolno ke im bide da kucaat "google" i "search",ostanuva da vidime.



Изменето од Duduk - 25.Февруари.2008 во 23:40
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 21:58
Originally posted by Duduk Duduk напиша:

Destruktiven patriotizam !!! Toa mi pagja na um sto se odnesuva do Srbija.
A nie?? Pa muvi de !! I toa zunzari !!!

Nego mene druga rabota me intertesiruva.Vistina li e deka k*rdskite demokrati im urnaa choper na turskite diktatorski nastroenite shovinisti vcera??I deka Irackite humanoidi podrzani od strana na amerikanskite talibani aka teletabisi ( bush i komp.)zestoko protestiraa i baraat od Turkite da si se vrnat na svoja teritorija ??
 
 
  a moze li da se bide hrvatski sovinist so makedonski patriotski cuvstva збунетостзбунетостзбунетост 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.