IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Молитва кон Пресвета Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Молитва кон Пресвета Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 23>
Автор
Порака Обратен редослед
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 12:00
Pa site ja ocekuvame Negovata Milost!
Ako nie se molime eden za drug zasto pak Majkata na site da ne se pomoli za nas!
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 11:58
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Според тебе блажени се оние кои не виделе а поверувале.А помалку блажени се оние кои поверувале а не виделе, ама прочитале и чуле.
Уште еден предлог-амандман за Библијата.


Не брат, блажени се оние кои не виделе, а поверувале, но уште поблажен е оној кој ниту чул, ниту видел, ниту прочитал, а поверувал. А згора на тоа, и Го родила Бог. Капираш?

И не ми кажа, кој има поголема вера, ти или Богородица?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 11:48
Originally posted by belichka belichka напиша:

hehe izvoren te citam i ti se cudam,

ne od neznaenje ne od neargumentirano pisuvanje a od inat se protivis no ne NAM sam protiv sebe, a si navlekuvash kazna!
No, sepak po molitvite na Presvetata Vladicica Nasa Bog neka ti daruva Milost..




За тоа дискутираме дали по молитвите на Богородица Бог ке ми подари милост.Посочете еден таков пример.
Тогаш ангелот и рече: „Не бој се Марија, зашто си нашла милост пред Бога.
Лука1;30

Самата Марија нашла милост пред Бога.

Изменето од izvoren - 26.Октомври.2008 во 11:54
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 11:45
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Маран Ата, темата е молитва кон пресвета Богородица
Ништо конкретно не наведуваш туку мене пак ова твоево ми личи на "лов во матно" .Го спознала Исус, на невидено, немал направено никакво чудо а таа поверувала итн.Ако поверувала не е ништо посебно многу други поверувале.


Поверувала, и тоа е многу посебно - блажени се оние кои не виделе, а поверувале. Но, таа е уште поблажена и од тоа блаженство. Таа поверувала, иако не видела, иако не чула дека Тој може да чудотвори, а ние сме далеку поназад со нашата вера од Богородица, затоа што ние сме чуле од сведоци и читаме дека Тој навистина е Бог. Таа поверувала на невидено и нечуено, а ние на чуено и прочитано. Што мислиш, чија вера е поголема??? Твојата или на Богородица???



Според тебе блажени се оние кои не виделе а поверувале.А помалку блажени се оние кои поверувале а не виделе, ама прочитале и чуле.
Уште еден предлог-амандман за Библијата.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 11:38
hehe izvoren te citam i ti se cudam,

ne od neznaenje ne od neargumentirano pisuvanje a od inat se protivis no ne NAM sam protiv sebe, a si navlekuvash kazna!
No, sepak po molitvite na Presvetata Vladicica Nasa Bog neka ti daruva Milost..




Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 11:37
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Маран Ата, темата е молитва кон пресвета Богородица
Ништо конкретно не наведуваш туку мене пак ова твоево ми личи на "лов во матно" .Го спознала Исус, на невидено, немал направено никакво чудо а таа поверувала итн.Ако поверувала не е ништо посебно многу други поверувале.


Поверувала, и тоа е многу посебно - блажени се оние кои не виделе, а поверувале. Но, таа е уште поблажена и од тоа блаженство. Таа поверувала, иако не видела, иако не чула дека Тој може да чудотвори, а ние сме далеку поназад со нашата вера од Богородица, затоа што ние сме чуле од сведоци и читаме дека Тој навистина е Бог. Таа поверувала на невидено и нечуено, а ние на чуено и прочитано. Што мислиш, чија вера е поголема??? Твојата или на Богородица???



Изменето од Maran Ata - 26.Октомври.2008 во 11:38
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 11:26
Маран Ата, темата е молитва кон пресвета Богородица
Ништо конкретно не наведуваш туку мене пак ова твоево ми личи на "лов во матно" .Го спознала Исус, на невидено, немал направено никакво чудо а таа поверувала итн.Ако поверувала не е ништо посебно многу други поверувале.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 11:15
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

     Кога сврши виното, Му рече на Исуса Неговата мајка: „Немаат вино.”

4 Исус и одговори: „Што имам Јас со тебе, жено? Уште не дошол Мојот час.”

5 Неговата мајка им рече на слугите: „Што и да ви рече, направете.”

6 Таму имаше шест камени садови, според прописот за јудејското миење, што собираа по две до три мери.

7 Исус им рече: „Наполнете ги садовите со вода!” И ги наполнија догоре.

8 Тогаш им рече: „Сега нацрпете и однесете му на старосватот!” И му однесоа.


   Каде има тука милозлива молитва од страна на Марија бе браќа и сестри христијани.

   Не е напишано никаде:"Марија Го замоли и Тој ја послуша".


Ова твоево му доаѓа како кога фарисеите го прашувале исцелениот слепороден за неговото оздравување, и тој на крај им рекол дека чудно е тоа што не знаат од каде е Христос, но сепак тој направил невидено чудо дотогаш.

Треба малку повеќе да си го вклучите мозокот и да си го отворите срцето, та тогаш ќе ја разберете големината на Богородица.


Нема логика тоа што сите други (апостоли, пророци) ги почитувате повеќе од Богородица, а всушност таа е првата која Го спознала Исус како Христос и Господ. И иако претходно немал направено никакво чудо, сепак таа е која прва, на невидено, поверувала дека Тој може да чудотвори и тоа го посведочува со вера, велејќи им на другите да направат како што ќе им каже Христос. Не си се запрашал зошто тоа е така? Погледај и сам таа колку верувала во Неговото Божество и како Богомајката не води до Бог.

Изменето од Maran Ata - 26.Октомври.2008 во 11:23
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 01:26
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Господ со силата на Евангелието сите лажни богови ги разобличи. Во Светото Писмо стои дека уште во времето на Павле е посеано семето на Евангелието во Ефес (центар на обожувањето на Артемида). Инаку Дева Марија нема врска со Артемида...


Сакам да кажам дека може има некои луѓе кои незнаејќи и оддаваат почит како да е БОГ.
Пред кратко слушнав од еден мој зет (од братчеда) дека бабаму ја имала БОГОродица на прво место а ИСУС само како плод на нејзината утроба без која Тој (демек) не би можел да биде роден.

Сакав да кажам дека можеби во денешна грција (но не само тамо) има сеуште луѓе кои не го познаваат ЧИСТОТО ЕВАНГЕЛИЕ и затоа им е националноста и традицијата поважна од ХРИСТА!

Поздрав во ХРИСТА ГОСПОДА, брату мил

п.с. Одам – да спијам - да му ја предадам на БОГА, мојата грешна душа во неговата Милостива Рака =Христос!
       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 01:15
[QUOTE=spiros]   [COLOR=blue] Значи ГОСПОД преку Пресвета БОГОРОДИЦА успеа во родната земја на грчката митологија (Грција) да ја сруши Ἀρτεμίς (артемис) или пак Тој ја интегрираше под ликот на ДЕВА МАРИЈА, евангелизирајќија по тој пат таа стара паганска култура?   

Многу ме интересира вашето мислење, бидејќи ако грција и другите евангелизирани земји се евангелизирани со чистото Евангелие, тогаш неминовно е дека во последните 2000 години би требале потполно да ги надминат националните разлики! ( Епистел до Колосјаните 3:11)

Ако пак тоа не е случај, тогаш е време да дојде до чистата Евангелизавија која ја надминува националноста и традицијата!

Дајбоже да биде Грција (и сите други) Евангелизирана со чистото ЕВАНГЕЛИЕ овојпат од север кон југ, како благодарност за Светите браќа Кирил и Методиј!
[QUOTE]



Господ со силата на Евангелието сите лажни богови ги разобличи. Во Светото Писмо стои дека уште во времето на Павле е посеано семето на Евангелието во Ефес (центар на обожувањето на Артемида). Инаку Дева Марија нема врска со Артемида. Погледни во Енкарта Енциклопедија, таму стои дека Дева Марија е почитувана уште во раното Христијанство. Никој не ја обожува Пресвета Богородица, туку само ја почитува како Мајка на нашиот Господ и ја моли да не спомнува во своите молитви пред Бога. А Артемида била обожувана со крвни жртви и разни други работи.


А за однесувањето на Грција коментар немам. Делата нивни сведочат за нив најдобро. Иако сепак има и Грци ( со кои сум разговарал) и кои признаваат дека македонскиот народ е факт и дека Грција е таа која му нанела многу болка на овој народ. Сепак тоа е друга тема....


Поздрав
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 01:05
Значи ГОСПОД преку Пресвета БОГОРОДИЦА успеа во родната земја на грчката митологија (Грција) да ја сруши Ἀρτεμίς (артемис) или пак Тој ја интегрираше под ликот на ДЕВА МАРИЈА, евангелизирајќија по тој пат таа стара паганска култура?   

Многу ме интересира вашето мислење, бидејќи ако грција и другите евангелизирани земји се евангелизирани со чистото Евангелие, тогаш неминовно е дека во последните 2000 години би требале потполно да ги надминат националните разлики! ( Епистел до Колосјаните 3:11)

Ако пак тоа не е случај, тогаш е време да дојде до чистата Евангелизација која ја надминува националноста и традицијата!

Дајбоже да биде Грција (и сите други) Евангелизирана со чистото ЕВАНГЕЛИЕ овојпат од север кон југ, како благодарност за Светите браќа Кирил и Методиј!



    



Изменето од spiros - 26.Октомври.2008 во 01:11
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 00:31
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

    "помрачени во својот разум, оттуѓени се од Божјиот живот, заради незнаењето кое владее во нив, заради закоравеноста на нивното срце"

          Ефес 4;18
 
ова и Богородица....
 
 
Теодорос Васликос - аксион ести ... Молитва кон Богородица ...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 00:15
http://www.youtube.com/watch?v=u3M-Vf1-mPI
Достојно ест... молитва кон Пресвета Богородица
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 00:15
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

http://www.youtube.com/watch?v=YN9QzdNoZ4s&NR=1

Молитва кон Пресвета Богородица - “возбраној“...
sekogas gi ispolnuva mojte zelbi
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.