IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Либерализација на увоз на половни возила
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Либерализација на увоз на половни возила

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 15161718>
Автор
Порака Обратен редослед
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 11:27
tie se sega za sega davackite so sigurnost proveriv kaj luge sto uvezoa koli pred kratko vreme. A za toa deka ke se ukinat davackite ima muabet od 2003godina (najavuvase vladata). Mislam deka se samo muabeti kako i prethodno
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 11:04
ne znam dali e sto % sigurno medjutoa od dobro informirani krugovi naslusnav deka od septemvri kje se ukine akcizata na vozila .... pa poradi toa , ne brzajte голема%20насмевка
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 09:57
....po ova sto e napisano,pa ja nemam sansi kola da kupam bre...изненадувањетага
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 22:15
Izvinete sto bev nejasen, mislev deka vejke e spomnato pa ne sakav da se povtoruvam. Znaci, kolata ne smee da e postara od 10 godini no mora da ima i EURO3 standard sto go ima zadolzitelno vo site koli proizvedeni posle 01. januari 2001, a pred toa e retko da se najde. Vo slucajov Agila proizvedena posle 2001 godina ke ja uvezis bez nikakvi dodatni maltretiranja. I ako uvezuvas, zemi 1.0 za da ne plajkas akciza

EURO 3 - nekoja glupava norma na izduvni gasovi i sl. Dali ima kolata takvo nesto mozes da proveris vo dokumentite sto gi davaat so kolata pri kupuvanje ili vo najbliskiot ovlasten servis za markata.

Изменето од volkswagen - 06.Јули.2009 во 22:19
Кон врв
dalton Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 22:03
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

neoficijalno, imam razbrano deka se plajka carina 10% i 18%ddv od procenetata vrednost na a   vtomobilot + akciza
                          mu blagodaram na folsvagen za korisnite inf.no ima mnogu nejasnotii, kako da se rascistat primer :koja e starosnata granica za uvoz ,zatoa sto site vidovi na vozila imaat razlicita godina koga e vgradena EKO3 standard(mnogu e ne jasno sto podrazbira pod e-3).Konkreten primer agila od koja godina moze da se uveze?moze nekoj da odgovori-blagodaram.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 00:10
neoficijalno, imam razbrano deka se plajka carina 10% i 18%ddv od procenetata vrednost na avtomobilot + akciza
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 14:47
Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:

kolku se davackite za carina i akciza kaj nas dali ima nekoja promena ili ne???

jas znam deka do 1400 ili 1500 ccm3 carinata e 1200 euro a za akciza 250 euro

a do 2000 ccm3 carina 1600 euro a akciza 1200 euro a za nagore ne znam primer do 3000 i do 4000 ccm3

со зафатнина на цилиндерот што не надминува 1000 см3 во износ од 0 денари;
со зафатнина на цилиндерот што надминува 1000 см3 но не надминува 1500 см3 во износ од 15.000 денари;
со зафатнина на цилиндерот што надминува 1500 см3 но не надминува 2000 см3 за патнички автомобил во износ од 74.000 денари, а за патнички караван во износ од 90.000 денари;
со зафатнина на цилиндерот што надминува 2000 см3 но не надминува 2500 см3 за патнички автомобил во износ од 160.000 денари, а за патнички караван во износ од 180.000 денари;
со зафатнина на цилиндерот што надминува 2500 см3 но не надминува 3000 см3 за патнички автомобил во износ од 330.000 денари, а за патнички караван во износ од 360.000 денари;
со зафатнина на цилиндерот што надминува 3.000 см3 во износ од:
- 470.000 денари за патнички автомобил, освен за патнички караван, со клипен мотор со внатрешно согорување со палење со помош на компресија (дизел или полудизел).
- 550.000 денари за патнички караван со клипен мотор со внатрешно согорување со палење со помош на компресија (дизел или полудизел) и за патнички автомобил и патнички караван со клипен мотор (освен ротационен клипен мотор) со внатрешно согорување со палење со помош на свеќички.


TOA E TOA!!!
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 20:01
kolku se davackite za carina i akciza kaj nas dali ima nekoja promena ili ne???

jas znam deka do 1400 ili 1500 ccm3 carinata e 1200 euro a za akciza 250 euro

a do 2000 ccm3 carina 1600 euro a akciza 1200 euro a za nagore ne znam primer do 3000 i do 4000 ccm3

Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 19:47
Originally posted by dalton dalton напиша:

samo eden primer:kupete novo yugo od salon i ako mozebi fabrikata ne raboti gi ima vo prodazba i pobarajte barem eden standard eko3 i ke vidite deka nema a sepak zakonot mu dozvoluva slobodna prodazba KADE e logikata na postoeckiot zakon za uvoz na polovni vozila koj gi pravi ovie zakoni ili pak nekoj namerno gi stiti interesite na uvoznicite na novi vozila a na steta na sopstvenite gragani


taka e!!!

jas na primer novo Yugo nema sansa da zemam pa ni Dacia Logan nova ne zemam oti ic ne me bendisva Daciata a ne znam dali ima euro 3 ili 4

za tie pari kolku so kosta Yugo-to 5-6000 euro ke zemam nekoja salam kola ama od tuka na primer vakva

omega
Кон врв
dalton Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 14:02
malku javuvanja za temata naj "verojatno "edobar zakonot pa nema javuvanja ex MAKEDONIJO kakva antika kakva drzava so ovoj narod i ova e mnogu
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 20:44
,...a, tebe ,..duri sega ti tekna toa?!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
dalton Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 20:26
samo eden primer:kupete novo yugo od salon i ako mozebi fabrikata ne raboti gi ima vo prodazba i pobarajte barem eden standard eko3 i ke vidite deka nema a sepak zakonot mu dozvoluva slobodna prodazba KADE e logikata na postoeckiot zakon za uvoz na polovni vozila koj gi pravi ovie zakoni ili pak nekoj namerno gi stiti interesite na uvoznicite na novi vozila a na steta na sopstvenite gragani
Кон врв
dalton Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 01:50
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

ne cuvstvuvam potreba slednoto ke bide od salon, da puka na crveno
http://www.youtube.com/watch?v=NKGCNDMeEug
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 00:40
so toa polovnoto od stranstvo i mehanicar ti prakaat gratis газење%20од%20смеење
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 15161718>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.