IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Молитва кон Пресвета Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Молитва кон Пресвета Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 23>
Автор
Порака Обратен редослед
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:41
Па во право си дека банални одговори даваш. Прво рече дека Богородица не Го родила Бог, а сега велиш дека Христос е Бог. Се читаш ли што пишуваш?

Изменето од Maran Ata - 26.Октомври.2008 во 13:41
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:39
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Ама ми ги мешаш прашањата доста си конфузна.


Јас не мислам дека сум конфузна. Еве го текот на муабетот.

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Никако неможе да закапирам дека Марија го родила Бог.


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

А кого родила?


Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Исус Христос


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Aaaaaaa... a Исус Христос не е Бог за тебе, а?


Е сега чекам одговор на последното прашање. Воопшто не е конфузно, треба да одговориш само со Да, Бог е! или Не, не е Бог!




   Супер!Вака педантно средено хронолошки, и покрај тоа што е банално за еден христијанин ќе ти одговорам.

   Исус Христос е Бог!!!!!
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:39
Evangelos prosto me cudis pa zar i ti brate Evangelose, nemozes da svatis ednostavni prashanja!!!

Duhovno site sme povrzanio so Hrista!
No Hristos i telesno beshe vo nea, dodeka se rodi taa povrzanost j aima i fizicki telesno so Negovata covecka priroda ne samo so duhovnata-Bozestvenata so koja prebiva vo site koi gi pazat zapovedite Negovi!

No ti ni so duh ni so telo nebeshe pod krstot!
A Marija ne samo sto Duhovno stradashe pod krstot gledajki go Hristos na krst a i duhovno, velejki prorokot Simeon i a tebe mec kje ti ja probode dushata navestuvajki za nejzinite dushevni stradanija..gledajki go od nea rodeniot kako e porugan i izmacuvan ta i raspnat na krst.

I taa da nema smelost da bide pred Boga!!


Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Исус никаде во Светото Писмо не ја нарекол блажената Марија "своја мајка" (туку ја нарекувал "жено"), а ги нарекол така оние кои ја исполнуваат вољата на Бог. Оттука станува јасно дека на Исус Му било и сеуште му е поважно духовното сродство, а не телесното.
А оти мислиш дека не бил во духовно сродство со Мајка Му?

 

А зарем не е во духовно сродство со сите вистински христијани? Тоа значи дека, СПОРЕД ХРИСТОС!, сите вистински христијани се Негова Мајка, а не само Марија.


А зарем сите вистински христијани го родиле Бога?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:35
Можеби треба да се отвори нова тема „Дали е Марија Христородица или Богородица?„ и таму да се префрли последнава страна-две. Евентуално би додал - „Беше ли Марија, мајката Исусова, девица?„

Изменето од Majkl - 26.Октомври.2008 во 13:36
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:31
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Исус никаде во Светото Писмо не ја нарекол блажената Марија "своја мајка" (туку ја нарекувал "жено"), а ги нарекол така оние кои ја исполнуваат вољата на Бог. Оттука станува јасно дека на Исус Му било и сеуште му е поважно духовното сродство, а не телесното.


А оти мислиш дека не бил во духовно сродство со Мајка Му?
 
А зарем не е во духовно сродство со сите вистински христијани? Тоа значи дека, СПОРЕД ХРИСТОС!, сите вистински христијани се Негова Мајка, а не само Марија.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:26
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Ама ми ги мешаш прашањата доста си конфузна.


Јас не мислам дека сум конфузна. Еве го текот на муабетот.

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Никако неможе да закапирам дека Марија го родила Бог.


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

А кого родила?


Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Исус Христос


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Aaaaaaa... a Исус Христос не е Бог за тебе, а?


Е сега чекам одговор на последното прашање. Воопшто не е конфузно, треба да одговориш само со Да, Бог е! или Не, не е Бог!

+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:26
Редно е да одговориш Што наведува да и се молиш на Марија?

   И не треба вака агресивно да коментирате.

Изменето од izvoren - 26.Октомври.2008 во 13:28
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:22

A ti lukava itroshtino se najde vo nebrano! Pokazuvash deka izvoronoto Hristijanstvo ne e tvojata vera ptocno si izvoren samo no produkt na izvornite eresi ne Hristijani!!!


Изменето од belichka - 26.Октомври.2008 во 13:24
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:22
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Исус никаде во Светото Писмо не ја нарекол блажената Марија "своја мајка" (туку ја нарекувал "жено"), а ги нарекол така оние кои ја исполнуваат вољата на Бог. Оттука станува јасно дека на Исус Му било и сеуште му е поважно духовното сродство, а не телесното.


А оти мислиш дека не бил во духовно сродство со Мајка Му?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:21
Исус никаде во Светото Писмо не ја нарекол блажената Марија "своја мајка" (туку ја нарекувал "жено"), а ги нарекол така оние кои ја исполнуваат вољата на Бог. Оттука станува јасно дека на Исус Му било и сеуште му е поважно духовното сродство, а не телесното.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:14
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Маран Ата сега ти биди педантна и одговори ми каде пишува во писмото дека треба да упатуваме молитви на Марија.


Ти сеште не ми одговори. Христос не е Бог???
Која вера ја исповедуваш ти, бре дете?


Ама ми ги мешаш прашањата доста си конфузна.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:12
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Маран Ата сега ти биди педантна и одговори ми каде пишува во писмото дека треба да упатуваме молитви на Марија.


Ти сеште не ми одговори. Христос не е Бог???
Која вера ја исповедуваш ти, бре дете?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:11
Маран Ата сега ти биди педантна и одговори ми каде пишува во писмото дека треба да упатуваме молитви на Марија.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.