IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Само Љубовта е вистина, се друго е...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Само Љубовта е вистина, се друго е...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 121314
Автор
Порака Обратен редослед
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 05:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Samo Ljubovta e vistina, seto drugo e iluzija.



уф, еден ден ме нема и колку дискусии се разиле ? Ај вистина те молам , ако сакаш одели ја оваа тема посебно оти вака неможе човек да ја следи.

Брате, јас реков дека моето гледиште е Православно, за кое мислам и дека е „Право“, но реков и дека несакам да го наметнувам некому моето мислење и дека мора некој со мене да се сложи. Нас крајот на краевите, Нели ти самиот велиш, Господ ни ја дал слободата на избор?

Според мене , реков и пак ке речам единствено Христос е Вистинната и тоа гледано од аспект на Православната Теолошка мисла, а ако имам можност и ако се развие темата понатаму и ќе си кажам зашто. Таа иста слобода довела и до тоа да има и различни мислења и теологии но сепак тоа не го побива фактот дека Вистината е една и подложи на испитување и промени.

Ако е така тогаш таа не вистина затоа што не е совршена. Спореед мене Вистината е Совршена и не подложи на измена и не дека неможеме да се сомневаме во неа и да ја испитуваме, напроти, тоа и го реков во предходниот мој коментар давајки го примерот со апостолите Никодим и Тома и тоа дека догмите Бог ги открил на човекот или од обратна преспектива гледано човекот ги спознал преку свој личен опит и учество во енергиите Божји и не се тоа схоластичките спекулации на римокатоличките академски теолози и нивните ДОГМИ.

Ве молам ова запанете го и во иднина правете разлика оти гледам како да не го гледате или пак намерно го заобиколувате

И неможам да се сложам дека вистинате зависи од набљувувачотѕ и тој може да ја менува. Јас би рекол дека набњудуважот во зависност од чистотата или просветленоста на својот гностички орган, односно умот, се приближува до неа и поблиску ја осознава. Во спротивност, како што реков, таа не е совршена, целосна, апсолутна, Божествена, а испаѓа човекот е и она многу добро го кажа и затоа го подвлеков “

Само љубовта е Вистина а се друго е илузија

Ова е апсолутна вистина затао што Бог е и љубов и вистина и е совршен, а за човекот (набљудувачот) не би рекол дека е таков...

За ова мое убедување цврсто се држам заради Христос. Исус Христос е и потполн Човек и потполн Бог, Богочовек. И ако не друго, Неговото воскресение тоа ми го потврдува и неможе да ми ја расколеба мојата вера. Можеби науката кој знае што ќе „докаже“ и кај современито човек, ама НЕГОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ НИКОГАШ


Христос воскресна од Мртвите и со смртта смртта ја победи и на оние во гробовите живот и подари и нам ни дари живот вечен кои му се поклонуваме на Неговото тридневно воскресение




Господ е голем

Со голема почит кон секого
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 121314
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.