IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Љубчо Георгиевски за Македонската историј
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубчо Георгиевски за Македонската историј

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 15>
Автор
Порака Обратен редослед
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 19:45
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Но нема место и за 1200 теории - освен во Бугарската историјанамигнување

А што си ми се залепил ти на мене со таа бугарска историја- ете ти го Катарџиев па на него лечи фрустрации не на мене
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 19:42
Но нема место и за 1200 теории - освен во Бугарската историјанамигнување
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 19:18
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Владо Владо напиша:



Остана без зборови?!

Совет: незборувај за теми за кои немаш формирано конкретно мислење.

Ма всушност ти ми ги потроши сите зборови. Секоја чест на трудот, само што се’ си мислам дека таа колаж доктрна најмногу работи против самите нас. Како што реков, има многу противречности во сето тоа. А во историјата нема многу место за некаква философска дијалектика.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 18:38
Originally posted by Владо Владо напиша:



Остана без зборови?!

Совет: незборувај за теми за кои немаш формирано конкретно мислење.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 18:15
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 17:23
Originally posted by Владо Владо напиша:

Ти се допаѓал тој факт или не, ние со ова инсистирање на Александар и со ова наше идолопоклонство, манифестираме слаба национална свест и криза на идентитетот.
А сега да ти го појаснам мојот став кон целата оваа небулоза- не може да биде поголем Македонец оној ѓуптин од поп отколку отец Никодим чие што колено можеби потекнува уште од најраните интеракции помеѓу Словените и староседелците, какви и да биле тие. Значи, нашите Македонци се староседелци во Егејска Македонија и тоа со полно право и тоа токму од територијален аспект. Да бидам уште појасен- бидејќи тие живееле подолго време на таа територија отколку малоазиските доселеници кои се населиле на местото од протераните Македонци по граѓанската војна. Инаку, ако ние инсистираме на антиката, па човеку, колку што има можност античките Македонци да се мешале со Словените, исто толку има можност и тие да се мешале и со Грците, причина повеќе е што тие имале долга традиција на каков-таков соживот, од 5. век пр.н.е. со Александар 1. Филхелен па се до пропаста на Македонија.
Велиш дека јазикот не е одредница за етничката припадност, тогаш по таа логика и Власите не се Власи туку Македонци, бидејќи тие се подолго време од нас на овие простори. И уште нешто, мене ваквиот став за јазикот ми изгледа како јас сега да треба да се срамам од својот јазик и од тоа што сум Словен. Колку и да ги релативизираме нештата мене секогаш ќе ми биде поблизок некој Чех или Полјак, отколку некој Грк токму поради блискоста на јазикот, а и поради тоа што со нив сме роднинии по гени и по култура. А јазикот е носител на културата. Го имаш тоа и во Библијата- на почетокот беше зборот.


Одговараш, ама пак недоваш конкретен одговор!

Која е твојата стратегија со која Грците и Бугарите би остапиле од нивните позиции и еднаш за секогаш би се разрешила оваа сага. 125 земји немаат проблем со Македонија и нејзиниот идентитет, ама овие две да.

Никој не рече дека треба да се срамиш од својот јазик или да не се чувствуваш Словен. Напротив треба да се гордееш со достигнувањата кој јазикот ги има постигнато во изминативе 60тина години. Јазик кој за кусо време има постигнато невиден развиток и можност да се изучува на многу светски универзитети. Ние како Македонци сме ја немале таа привилегија нашиот јазик слободно и без никакви притисоци да се развива, па одтаму успехот добива уште повеќе на значение.

Јазикот сигурно не е основниот критериум за одредување на националната припадност на луѓето. Зошто? Па ако јазикот ја одредуваше национланата припадност, тогаш за цела Јужна америка ке можеме да речеме дека е населена со Шпанци и Португалци. Како што и самиот знаеш многу мал процент од тамошното население влече корени од Шпанија или Португалија. Во една Австралија само 40% се со англосаксонско потекло, сите зборуваат англиски, а само мал број се Англичани. Такви примери имаш многу низ светов.

Да јазикот ги зближува луѓето и во многу случаи ги прави покомпетабилни, но не секогаш. Младите од дијаспората ќе си го носат својот ген, но прашање е на време кога тие комплетно ќе го заборават јазикот на своите предци. По сила на приликите тие ќе се оформата според приликите во земјата во која се родиле и изразнале.

Сакал да признаеш или не во мнозинството од нас тече и античка македонска крв, како што тече и словенска. Зарем треба да се срамам од тоа, посебно кога за тоа јас како поединец најмалку сносам некаква одговорност.

Ајде да се свртам кон соседите. Во една Бугарија која постои од 1878 година формирана од царска Русија по руско труската војна креирана е една нација со старо древно име а од мешан етнички состав. Можеби половината од тамошното население е со македонски корени, кое е вљубено во се што е македонски, дури и јазикот кој го зборуваат е македонски дијалект. Имаат 1 милион Турци и уште еден 1 милион Роми. Негледам дека тие се монета за подкусурување или некој од нив да се срами што се нарекува со тоа азиско име. Трагедијата не е во тоа што тие одбрале да го носта тоа име, туку во тоа што си зимаат баш тие однародените, својот матичен народ да го ословуваат со тоа исто азиско име.

Тоа што тие имаат 5 теории за нивното потекло и 15 хипотези е факт кој зборува сам за себе односно кој има криза на иднтитетот. Не е случајно што тие си го бараат потеклото од Охрид па се до Сибир. Зошто во Македонија сем бугаризираните, никој непее бугарски песни, никој не се замара со Бугарија како што тие се опседнати со Македонија и се што е македонско?

Поимот Булгар или Вулгар било погрдно име кое се има задржано до ден денешен. Дури сам отец Паисиј
се чудел зошто народот се срамел да се нарекува со тоа име. Меѓутоа бугарската историографија, тој поим кој бил користен од византиската администрација за да ги дефинира сите словени кои живееле на блакнаските простори, го има прифатено за да ја одреди националната припадност во сите бугарски земји. По таа логика Србите, Црногорците, Боснаците, Албанците па и Македонците се Бугари. Од друга страна пак се срамат од азијатското потекло на Бугарите, а се повикуваат на Аспарух како татко на нацијата. Ова тебе не ти смета? Ова тебе не ти звучи како криза на идентитетот?!

За Грците ти пишував во предходните постови. Мегали идеата не е случајна, а нејзиниот успех е евидентен, од можеби најизмешаното население на Балканот да создаде една хомогена нација, еден народ, еден јазик една вера. Процесот на хеленизација е еден од најрепресивните процеси запаметен во поновата историја на човештвото. Можеби само Кортез да им е конк*ренција. Дури ни Турците за 5 векови владеење не го направиле тоа што Грците го направија за стотина години, се разбира, под благослов на големите сили и нивните импријалситчки интереси.

Размисли и покрај кусото постоење на Македонија како самостојна држава (тука го вклучувам и периодот во рамките на СФРЈ) Македонија е за копје пред сите во соседството па и пошироко во однос на демократските процеси, верската и националната толеранција. Како никаде, малцинствата во Македонија можат да ги уживаат своите права за здружување и асоцијација, формираат политчки партии, имаат образование на највисоко ниво, располагаат со печатени и електронски медиуми и слободно и без никаков проблем ги практикуват своите религиски убедувања.... Вистински мултикултурализам во правиот смисол на зборот.

Кажи ми ти какви се состојбите во соседството?!


Затоа кога пишуваш нешто или се срамиш од нешто прво треба убаво да размислиш, а работите да ги поставиш во прав контекст. Ниедна работа нетреба да се гледа изолирано и да биде набиена со силен емоционален набој.

Затоа работите околу македонската етногенеза да им ја препуштиме на стучните лица. Наша задача како поединци е да си го зачуваме она што нам како луѓе, како Македонци ни припаѓа, правото за самоопределување, националната гордост и дигнитет и целокупниот интегритет на Македонија.


Разум никогаш не ни недостасувал.


Изменето од Platenik - 27.Мај.2009 во 02:37
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 14:50
Точно така е но исто така ако си забележал и во Римскиот и во Византискиот период Македонија е провинција управувана од Македонски веледостојници а не од Римски или Византиски.намигнување

Словцените само се претопиле во староседелското население - игенеа ти кажува каков супстракт има во Македонската ДНКголема%20насмевка
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 14:46
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Како може да се Власите подолго на овие простори кога тие се Романизирано население или Римјански доселеници.Ти си имаш голема грешка пријателе - Норманската теза на Варшавскиот пакт падна во истиот момент кога падна и Варшавскиот пакт.Ние сме мешавина на Македонско античко население со седумте славјански племиња  кои се населиле на Македонска територија - и не ја намалувај Македонската територија бидејки во времето кога се населувале Славјаните Македонија ги опфаќала и деловите преку Ниш,Призрен,Софија и Солуннамигнување

Чекај сега, ако грешам поправи ме, ама јас колку што се сеќавам прво е Македонија, па Рим, па Византија а Словените се населуваат тука во времето на Византија.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 14:34
Како може да се Власите подолго на овие простори кога тие се Романизирано население или Римјански доселеници.

Ти си имаш голема грешка пријателе - Норманската теза на Варшавскиот пакт падна во истиот момент кога падна и Варшавскиот пакт.

Ние сме мешавина на Македонско античко население со седумте славјански племиња  кои се населиле на Македонска територија - и не ја намалувај Македонската територија бидејки во времето кога се населувале Славјаните Македонија ги опфаќала и деловите преку Ниш,Призрен,Софија и Солуннамигнување
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 14:18
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Јас незнам како да те разберам. Самиот велиш дека сме биле смешка, а од друга страна презентираш грчки и бугарски аргументи.

Кои бугарски аргументи- Крсте Мисирков или Иван Катарџиев?
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 14:01
Ти се допаѓал тој факт или не, ние со ова инсистирање на Александар и со ова наше идолопоклонство, манифестираме слаба национална свест и криза на идентитетот.
А сега да ти го појаснам мојот став кон целата оваа небулоза- не може да биде поголем Македонец оној ѓуптин од поп отколку отец Никодим чие што колено можеби потекнува уште од најраните интеракции помеѓу Словените и староседелците, какви и да биле тие. Значи, нашите Македонци се староседелци во Егејска Македонија и тоа со полно право и тоа токму од територијален аспект. Да бидам уште појасен- бидејќи тие живееле подолго време на таа територија отколку малоазиските доселеници кои се населиле на местото од протераните Македонци по граѓанската војна. Инаку, ако ние инсистираме на антиката, па човеку, колку што има можност античките Македонци да се мешале со Словените, исто толку има можност и тие да се мешале и со Грците, причина повеќе е што тие имале долга традиција на каков-таков соживот, од 5. век пр.н.е. со Александар 1. Филхелен па се до пропаста на Македонија.
Велиш дека јазикот не е одредница за етничката припадност, тогаш по таа логика и Власите не се Власи туку Македонци, бидејќи тие се подолго време од нас на овие простори. И уште нешто, мене ваквиот став за јазикот ми изгледа како јас сега да треба да се срамам од својот јазик и од тоа што сум Словен. Колку и да ги релативизираме нештата мене секогаш ќе ми биде поблизок некој Чех или Полјак, отколку некој Грк токму поради блискоста на јазикот, а и поради тоа што со нив сме роднинии по гени и по култура. А јазикот е носител на културата. Го имаш тоа и во Библијата- на почетокот беше зборот.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 13:18
Originally posted by Владо Владо напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Гледам дека ти не се смееш многу кога денешниве Грци тврдат дека се наследници на Старите Елини или дека прават смешка од самите себе.

Многу си разумен, гледам дека грчките и бугарските “историски вистини“ ги земаш како апсолутна вистина. Твојот став и стил на пишување ми е многу познат, како да сум те сретнал предходно.


Гледа дека за тебе е прифатливо Турците Христијани кои биле донесени од Мала Азија во Македонија, а кои незборувале Грчки да станат Грци, а истовремено станат и легитимни наследници на старите Елини. За тебе тоа е оправдано, историски издржано?!



Грчка толеранција


Ми ги извртуваш зборовите и се однесуваш исто како и оној црниот поп на видеото со отец Никодим. Значи, во случај да не си ме разбрал, прочитај уште еднаш што сум напишал, а во случај да си ме разбрал, и го одбираш ваквиот стил на комуникација, тогаш јас не сакам да си го губам времето на вакви глупости.



Јас незнам како да те разберам. Самиот велиш дека сме биле смешка, а од друга страна презентираш грчки и бугарски аргументи. Штом ќе се чујат таквите аргументи, кај секој еден Македонец се манифестираат некои одбојни чувства, условен рефлекс.

Кога веќе ме споредуваш со некој си поп, се надевам дека таа споредба е со македонскиот, а не со грчкиот поп. Мислам дека од моите постови можеше да дојдеш до заклучок дека сепак имаш работа со разбран Македонец, а не неразбран Грк или Бугарин. Значи човек кој сака да ги побие грчките и бугарските историски небулози, а не некому да му го оспорува неговато право сам да си ја определи својата етничка припадност. Не како што некои си го дозволуваат тоа.

Јас ничиви зборови не извртувам, а ако не сум те разбрал, повели, објасни кој е твојот став и понуди солуција на политички исконструираниот проблем и со Грција и со Бугарија.

Која е твојата стратегија со која Грците и Бугарите би остапиле од нивните позиции и еднаш за секогаш би се разрешила оваа сага.

Изменето од Platenik - 26.Мај.2009 во 13:51
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 12:29
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Како ти се молам го објаснуваш ти тој факт дека одеднаш преку ноќ луѓето во Солун научиле Словенски да эборуваат - немој да тресеш глупости и да продаваш Бугарска историја овде - пред да дојдат ТуркоМонголите на балканов веке биле населени Славјанските племиња тука - не воено и окупаторски туку тие се населиле со амин од Виэантиски император.И баш така Словените се населиле и во Солун,эатоа и во Солун Славјански эборувале а во Плиска ТуркоМонголски па подоцна Грчки додека Славјански да научат.


Ако неэнаеш ТуркоМонголите и се бореле против Славјаните эа да остане нивната религија и нивниот јаэик доминантен во Плиска.

Кои теории само не поставувате не сте ми јасни - кој ве лаже толку - многу е просто годините си го кажуваат своето,само треба убаво да се чита


Кои теории, зарем Солун не бил напаѓан во неколку наврати од Словените, Аварите и Бугарите и дури во 9. век во Солун станал доминантен словенскиот јазик? Таа нова теорија има могу слабости. Ако ние сме биле пријатели со Византијците, тогаш како тоа да го славиме и цар Самуил, или пак ако прифаќаме дека сме биле владеени од нив, тогаш по таа логика би требало да ги сметаме за пријатели и османлиите. Што се однесува до продавањето бугарска историја, па ако јас сакав тоа да го правам ќе го приложев ова:

„ФОРУМ:Дали навистина Делчев се изјаснувал како Бугарин и зошто?
КАТАРЏИЕВ: Ваквите прашања стојат. Сите наши луѓе се именувале како „Бугари“...“

http://bugarash.blog.bg/drugi/2007/03/05/ivan-katar-iev-veruvam-vo-nacionalniot-imunitet-na-makedonec.48930

Значи уште еден парадокс, ако и Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин, а него сме го амнестирале од ој грев, тогаш која е разликата помеѓу него и Тодор Александров?

Изменето од Владо - 26.Мај.2009 во 12:29
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 12:17
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Гледам дека ти не се смееш многу кога денешниве Грци тврдат дека се наследници на Старите Елини или дека прават смешка од самите себе.

Многу си разумен, гледам дека грчките и бугарските “историски вистини“ ги земаш како апсолутна вистина. Твојот став и стил на пишување ми е многу познат, како да сум те сретнал предходно.


Гледа дека за тебе е прифатливо Турците Христијани кои биле донесени од Мала Азија во Македонија, а кои незборувале Грчки да станат Грци, а истовремено станат и легитимни наследници на старите Елини. За тебе тоа е оправдано, историски издржано?!



Грчка толеранција


Ми ги извртуваш зборовите и се однесуваш исто како и оној црниот поп на видеото со отец Никодим. Значи, во случај да не си ме разбрал, прочитај уште еднаш што сум напишал, а во случај да си ме разбрал, и го одбираш ваквиот стил на комуникација, тогаш јас не сакам да си го губам времето на вакви глупости.

Изменето од Владо - 26.Мај.2009 во 12:18
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,352 секунди.