IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Дали се сметате за нормални?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали се сметате за нормални?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 38>
Автор
Порака
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали се сметате за нормални?
    Испратена: 14.Јуни.2006 во 23:26
dali vie se smetate za normalni????? znam deka nikoj ne e 100% normalen ama sepak.....dali vie smetate deka nekoj e nenormalen????? i aj obrazlozete zosto smetate deka ste normalni?

Изменето од mamma - 12.Април.2008 во 16:01
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2006 во 17:48
epa eve poso site se plasite da kazete dali ste normalni jas da si kazam deka ne sum bas mnogu normalna. aj sega vie ponormalnite kazete nesto samo vi se molam nemojte so cuci buci
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2006 во 17:50
Mislam deka sum normalnaBig smilea dali drugite toa go mislat za mene neznamLOLeden clen od forumot definitivno znam deka me smeta za nenormalnaLOL.......................
Кон врв
dragan733 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Мај.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dragan733 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2006 во 21:59

Во однос на што нормално? Треба нормално во однос на објективноста. Објективноста да биде референца. Ако некој мисли дека сијалицата е сонце, а не и сијалица, сигурно тој е ненормален. Ако некој мисли дека компјутерскиот маус е навистина глушец, повторно е тој ненормален. Ако некој мисли дека Земјината топка е плоча, а не и топка повторно е ненормален. Значи нормално во однос на опто прифатени и докажани норми.

Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2006 во 02:49

    Прво и прво на таа шо му текна темата не му е разрешена дилемата дали е нормална, па така сега му текна да провери дали другите се сметат за нормални. Јас лично не се сметам за нормален пошто тој шо мисли дека е нормален уствари е ненормален зато шо не значи да си нормален ако следиш шаблони и само задоволно си се вклопуваш во нив. Баш да си нормален значи да си единствен, секој чоек си е уникат сам за се*е и то е една од главните одлики за човештвото. На пример, во времето на Тесла сите универзитетски професори во Америка го сметаја за пореметен, а благодарение на него јас ова го пишам за вие да го прочитате. Така да ич да не ве мачи мислата дали сте нормални, оти штом почните да си се тешите со: „ Да бе да, нормален сум си јас, шо сакат нека велат другите, јас сум си нормален“, е дури тогаш ќе забегате.
и то...
Кон врв
Anai Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anai Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2006 во 03:22
Потполно се согласувам,
денес нема дефиниции во психијатријата, за тоа кое однесување е нормално, а кое е ненормално.
Мојот професор по Ментално здравје, на едно предавање ни даде многу убав пример, тие што не се баш сигурни дали се нормални,
сами си доаѓаат на психијатар, на разговор, тоа е превентива, и тие луѓе може да се каже дека се ОК, загрижени се за своето ментално здравје, со оглед на стресовите, со кои живееме во денешно време.
Додека многу пострашно е кога на психијатар, те водат роднини, пријатели или не дај Боже, со болничко возило
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2006 во 15:37
Originally posted by YODA YODA напиша:


    Ïðâî è ïðâî íà òàà øî ìó òåêíà òåìàòà íå ìó å ðàçðåøåíà äèëåìàòà äàëè å íîðìàëíà, ïà òàêà ñåãà ìó òåêíà äà ïðîâåðè äàëè äðóãèòå ñå ñìåòàò çà íîðìàëíè. £àñ ëè÷íî íå ñå ñìåòàì çà íîðìàëåí ïîøòî òî¼ øî ìèñëè äåêà å íîðìàëåí óñòâàðè å íåíîðìàëåí çàòî øî íå çíà÷è äà ñè íîðìàëåí àêî ñëåäèø øàáëîíè è ñàìî çàäîâîëíî ñè ñå âêëîïóâàø âî íèâ. Áàø äà ñè íîðìàëåí çíà÷è äà ñè åäèíñòâåí, ñåêî¼ ÷îåê ñè å óíèêàò ñàì çà ñå*å è òî å åäíà îä ãëàâíèòå îäëèêè çà ÷îâåøòâîòî. Íà ïðèìåð, âî âðåìåòî íà Òåñëà ñèòå óíèâåðçèòåòñêè ïðîôåñîðè âî Àìåðèêà ãî ñìåòà¼à çà ïîðåìåòåí, à áëàãîäàðåíèå íà íåãî ¼àñ îâà ãî ïèøàì çà âèå äà ãî ïðî÷èòàòå. Òàêà äà è÷ äà íå âå ìà÷è ìèñëàòà äàëè ñòå íîðìàëíè, îòè øòîì ïî÷íèòå äà ñè ñå òåøèòå ñî: „ Äà áå äà, íîðìàëåí ñóì ñè ¼àñ, øî ñàêàò íåêà âåëàò äðóãèòå, ¼àñ ñóì ñè íîðìàëåí“, å äóðè òîãàø å çàáåãàòå.
abe ti i psihijatar dan si so taka od eden post uspea da napravis psiholoski profil na toj so ja otvoril temava?ponatak bez navredi,zs brisam...
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
dragan733 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Мај.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dragan733 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2006 во 20:33
Мора да се разграничи нормалното од ненормалното. Како што не постои само нормалност или само ненормалност. Според дијалектиката постои пар, нормалност и ненормалност, а објективноста ќе биде референца. Ненормално е на пример сега да речете дека можете да трчате со илјада километри на саат, кога човекот е ограничен. А за откритијата во науката, секогаш треба и доверба, но и недоверба.

Изменето од dragan733 - 16.Јуни.2006 во 20:36
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2006 во 18:09
Originally posted by YODA YODA напиша:


    Ïðâî è ïðâî íà òàà øî ìó òåêíà òåìàòà íå ìó å ðàçðåøåíà äèëåìàòà äàëè å íîðìàëíà, ïà òàêà ñåãà ìó òåêíà äà ïðîâåðè äàëè äðóãèòå ñå ñìåòàò çà íîðìàëíè. £àñ ëè÷íî íå ñå ñìåòàì çà íîðìàëåí ïîøòî òî¼ øî ìèñëè äåêà å íîðìàëåí óñòâàðè å íåíîðìàëåí çàòî øî íå çíà÷è äà ñè íîðìàëåí àêî ñëåäèø øàáëîíè è ñàìî çàäîâîëíî ñè ñå âêëîïóâàø âî íèâ. Áàø äà ñè íîðìàëåí çíà÷è äà ñè åäèíñòâåí, ñåêî¼ ÷îåê ñè å óíèêàò ñàì çà ñå*å è òî å åäíà îä ãëàâíèòå îäëèêè çà ÷îâåøòâîòî. Íà ïðèìåð, âî âðåìåòî íà Òåñëà ñèòå óíèâåðçèòåòñêè ïðîôåñîðè âî Àìåðèêà ãî ñìåòà¼à çà ïîðåìåòåí, à áëàãîäàðåíèå íà íåãî ¼àñ îâà ãî ïèøàì çà âèå äà ãî ïðî÷èòàòå. Òàêà äà è÷ äà íå âå ìà÷è ìèñëàòà äàëè ñòå íîðìàëíè, îòè øòîì ïî÷íèòå äà ñè ñå òåøèòå ñî: „ Äà áå äà, íîðìàëåí ñóì ñè ¼àñ, øî ñàêàò íåêà âåëàò äðóãèòå, ¼àñ ñóì ñè íîðìàëåí“, å äóðè òîãàø å çàáåãàòå.
 
OZBILNO?????Shocked
SEGA MI E JASNO ZOSTO JA OTVORIV TEMAVASmileLOLLOLLOLLOL
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2006 во 18:11
mene nisto ne mi e jasno
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2006 во 18:11
Originally posted by Anai Anai напиша:

Ïîòïîëíî ñå ñîãëàñóâàì,
äåíåñ íåìà äåôèíèöèè âî ïñèõè¼àòðè¼àòà, çà òîà êîå îäíåñóâàœå å íîðìàëíî, à êîå å íåíîðìàëíî.
Ìî¼îò ïðîôåñîð ïî Ìåíòàëíî çäðàâ¼å, íà åäíî ïðåäàâàœå íè äàäå ìíîãó óáàâ ïðèìåð, òèå øòî íå ñå áàø ñèãóðíè äàëè ñå íîðìàëíè,
ñàìè ñè äîàƒààò íà ïñèõè¼àòàð, íà ðàçãîâîð, òîà å ïðåâåíòèâà, è òèå ëóƒå ìîæå äà ñå êàæå äåêà ñå ÎÊ, çàãðèæåíè ñå çà ñâîåòî ìåíòàëíî çäðàâ¼å, ñî îãëåä íà ñòðåñîâèòå, ñî êîè æèâååìå âî äåíåøíî âðåìå.
Äîäåêà ìíîãó ïîñòðàøíî å êîãà íà ïñèõè¼àòàð, òå âîäàò ðîäíèíè, ïðè¼àòåëè èëè íå ä༠Áîæå, ñî áîëíè÷êî âîçèëî
 
dobro e sto go delis mislenmjeto so YODA, mi pomognavte da razresam nekolku dilemi vo mojata glavaWinkLOLLOLLOL
inace sekako deka nema granica koj e normalen a koj ne e. ama sepak dali spored vas vie samite et normalni??????
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
dragan733 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Мај.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dragan733 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2006 во 21:26
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

mene nisto ne mi e jasno
 
И мене полека ништо не ми е јасно. Па како може да биде нормален и наркоманот кога тој си живее во свој свет кој нема ништо со објективноста. И што е смисолот на сето ова, ајде да бидеме наркомани и да се дрогираме? Ма ајде!!!!!!!!!!!!!!!! Ненормални сте!
Не постои апсолутна слобода, па да речете нема граници меѓу нормалноти ненормалното. Е тука сте се заебале.
 
Или еве еден пост од хектор во форумот политика:
 
>>site ste budali sto glasate za aramii <<
 
 Паметниот никогаш не гласа за арамии. Ако се сметате за ненормални, повелете гласајте за арамии.Ouch


Изменето од dragan733 - 17.Јуни.2006 во 21:40
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2006 во 22:56

Originally posted by YODA YODA напиша:


    Прво и прво на таа шо му текна темата не му е разрешена дилемата дали е нормална, па така сега му текна да провери дали другите се сметат за нормални. Јас лично не се сметам за нормален пошто тој шо мисли дека е нормален уствари е ненормален зато шо не значи да си нормален ако следиш шаблони и само задоволно си се вклопуваш во нив. Баш да си нормален значи да си единствен, секој чоек си е уникат сам за се*е и то е една од главните одлики за човештвото. На пример, во времето на Тесла сите универзитетски професори во Америка го сметаја за пореметен, а благодарение на него јас ова го пишам за вие да го прочитате. Така да ич да не ве мачи мислата дали сте нормални, оти штом почните да си се тешите со: „ Да бе да, нормален сум си јас, шо сакат нека велат другите, јас сум си нормален“, е дури тогаш ќе забегате.


Генијалноста се граничи со лудилото... / во врска со примерот на Никола Тесла / и таа нема многу врска со "нормалноста"...

Сепак постојат зборовите нормален и ненормален, значи постојат усвоени правила и мислења според кои некој се смета за нормален (и покрај индивидуалните карактеристики на личноста), а некој за ненормален (психијатрите имаат други термини ).

Кој би бил ненормален е можеби полесно да се утврди, одошто кој е нормален... Ненормални според мене се сите шизофрени, параноични и хистерични... Верувајте ми, тие навистина се разликуваат...




Кон врв
Anai Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anai Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2006 во 12:13
Прости, Alekta Thumbs Up
Мислењето што го споделив со YODA
не се однесуваше на твојата ментална состојба, туку на мојата Wink LOL
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.