Испечати | Затвори го прозорот

Дали се сметате за нормални?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4443
Датум на принтање: 29.Јуни.2024 во 06:11
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали се сметате за нормални?
Постирано од: Alekta
Наслов: Дали се сметате за нормални?
Датум на внесување: 14.Јуни.2006 во 23:26
dali vie se smetate za normalni????? znam deka nikoj ne e 100% normalen ama sepak.....dali vie smetate deka nekoj e nenormalen????? i aj obrazlozete zosto smetate deka ste normalni?

-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....



Коментари:
Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 15.Јуни.2006 во 17:48
epa eve poso site se plasite da kazete dali ste normalni jas da si kazam deka ne sum bas mnogu normalna. aj sega vie ponormalnite kazete nesto samo vi se molam nemojte so cuci buci

-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 15.Јуни.2006 во 17:50
Mislam deka sum normalnaBig smilea dali drugite toa go mislat za mene neznamLOLeden clen od forumot definitivno znam deka me smeta za nenormalnaLOL.......................

-------------


Постирано од: dragan733
Датум на внесување: 15.Јуни.2006 во 21:59

Во однос на што нормално? Треба нормално во однос на објективноста. Објективноста да биде референца. Ако некој мисли дека сијалицата е сонце, а не и сијалица, сигурно тој е ненормален. Ако некој мисли дека компјутерскиот маус е навистина глушец, повторно е тој ненормален. Ако некој мисли дека Земјината топка е плоча, а не и топка повторно е ненормален. Значи нормално во однос на опто прифатени и докажани норми.



Постирано од: YODA
Датум на внесување: 16.Јуни.2006 во 02:49

    Прво и прво на таа шо му текна темата не му е разрешена дилемата дали е нормална, па така сега му текна да провери дали другите се сметат за нормални. Јас лично не се сметам за нормален пошто тој шо мисли дека е нормален уствари е ненормален зато шо не значи да си нормален ако следиш шаблони и само задоволно си се вклопуваш во нив. Баш да си нормален значи да си единствен, секој чоек си е уникат сам за се*е и то е една од главните одлики за човештвото. На пример, во времето на Тесла сите универзитетски професори во Америка го сметаја за пореметен, а благодарение на него јас ова го пишам за вие да го прочитате. Така да ич да не ве мачи мислата дали сте нормални, оти штом почните да си се тешите со: „ Да бе да, нормален сум си јас, шо сакат нека велат другите, јас сум си нормален“, е дури тогаш ќе забегате.

-------------
и то...


Постирано од: Anai
Датум на внесување: 16.Јуни.2006 во 03:22
Потполно се согласувам,
денес нема дефиниции во психијатријата, за тоа кое однесување е нормално, а кое е ненормално.
Мојот професор по Ментално здравје, на едно предавање ни даде многу убав пример, тие што не се баш сигурни дали се нормални,
сами си доаѓаат на психијатар, на разговор, тоа е превентива, и тие луѓе може да се каже дека се ОК, загрижени се за своето ментално здравје, со оглед на стресовите, со кои живееме во денешно време.
Додека многу пострашно е кога на психијатар, те водат роднини, пријатели или не дај Боже, со болничко возило


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 16.Јуни.2006 во 15:37
Originally posted by YODA YODA напиша:


    Ïðâî è ïðâî íà òàà øî ìó òåêíà òåìàòà íå ìó å ðàçðåøåíà äèëåìàòà äàëè å íîðìàëíà, ïà òàêà ñåãà ìó òåêíà äà ïðîâåðè äàëè äðóãèòå ñå ñìåòàò çà íîðìàëíè. £àñ ëè÷íî íå ñå ñìåòàì çà íîðìàëåí ïîøòî òî¼ øî ìèñëè äåêà å íîðìàëåí óñòâàðè å íåíîðìàëåí çàòî øî íå çíà÷è äà ñè íîðìàëåí àêî ñëåäèø øàáëîíè è ñàìî çàäîâîëíî ñè ñå âêëîïóâàø âî íèâ. Áàø äà ñè íîðìàëåí çíà÷è äà ñè åäèíñòâåí, ñåêî¼ ÷îåê ñè å óíèêàò ñàì çà ñå*å è òî å åäíà îä ãëàâíèòå îäëèêè çà ÷îâåøòâîòî. Íà ïðèìåð, âî âðåìåòî íà Òåñëà ñèòå óíèâåðçèòåòñêè ïðîôåñîðè âî Àìåðèêà ãî ñìåòà¼à çà ïîðåìåòåí, à áëàãîäàðåíèå íà íåãî ¼àñ îâà ãî ïèøàì çà âèå äà ãî ïðî÷èòàòå. Òàêà äà è÷ äà íå âå ìà÷è ìèñëàòà äàëè ñòå íîðìàëíè, îòè øòîì ïî÷íèòå äà ñè ñå òåøèòå ñî: „ Äà áå äà, íîðìàëåí ñóì ñè ¼àñ, øî ñàêàò íåêà âåëàò äðóãèòå, ¼àñ ñóì ñè íîðìàëåí“, å äóðè òîãàø å çàáåãàòå.
abe ti i psihijatar dan si so taka od eden post uspea da napravis psiholoski profil na toj so ja otvoril temava?ponatak bez navredi,zs brisam...


-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: dragan733
Датум на внесување: 16.Јуни.2006 во 20:33
Мора да се разграничи нормалното од ненормалното. Како што не постои само нормалност или само ненормалност. Според дијалектиката постои пар, нормалност и ненормалност, а објективноста ќе биде референца. Ненормално е на пример сега да речете дека можете да трчате со илјада километри на саат, кога човекот е ограничен. А за откритијата во науката, секогаш треба и доверба, но и недоверба.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Јуни.2006 во 18:09
Originally posted by YODA YODA напиша:


    Ïðâî è ïðâî íà òàà øî ìó òåêíà òåìàòà íå ìó å ðàçðåøåíà äèëåìàòà äàëè å íîðìàëíà, ïà òàêà ñåãà ìó òåêíà äà ïðîâåðè äàëè äðóãèòå ñå ñìåòàò çà íîðìàëíè. £àñ ëè÷íî íå ñå ñìåòàì çà íîðìàëåí ïîøòî òî¼ øî ìèñëè äåêà å íîðìàëåí óñòâàðè å íåíîðìàëåí çàòî øî íå çíà÷è äà ñè íîðìàëåí àêî ñëåäèø øàáëîíè è ñàìî çàäîâîëíî ñè ñå âêëîïóâàø âî íèâ. Áàø äà ñè íîðìàëåí çíà÷è äà ñè åäèíñòâåí, ñåêî¼ ÷îåê ñè å óíèêàò ñàì çà ñå*å è òî å åäíà îä ãëàâíèòå îäëèêè çà ÷îâåøòâîòî. Íà ïðèìåð, âî âðåìåòî íà Òåñëà ñèòå óíèâåðçèòåòñêè ïðîôåñîðè âî Àìåðèêà ãî ñìåòà¼à çà ïîðåìåòåí, à áëàãîäàðåíèå íà íåãî ¼àñ îâà ãî ïèøàì çà âèå äà ãî ïðî÷èòàòå. Òàêà äà è÷ äà íå âå ìà÷è ìèñëàòà äàëè ñòå íîðìàëíè, îòè øòîì ïî÷íèòå äà ñè ñå òåøèòå ñî: „ Äà áå äà, íîðìàëåí ñóì ñè ¼àñ, øî ñàêàò íåêà âåëàò äðóãèòå, ¼àñ ñóì ñè íîðìàëåí“, å äóðè òîãàø å çàáåãàòå.
 
OZBILNO?????Shocked
SEGA MI E JASNO ZOSTO JA OTVORIV TEMAVASmileLOLLOLLOLLOL


-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 17.Јуни.2006 во 18:11
mene nisto ne mi e jasno

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 17.Јуни.2006 во 18:11
Originally posted by Anai Anai напиша:

Ïîòïîëíî ñå ñîãëàñóâàì,
äåíåñ íåìà äåôèíèöèè âî ïñèõè¼àòðè¼àòà, çà òîà êîå îäíåñóâàœå å íîðìàëíî, à êîå å íåíîðìàëíî.
Ìî¼îò ïðîôåñîð ïî Ìåíòàëíî çäðàâ¼å, íà åäíî ïðåäàâàœå íè äàäå ìíîãó óáàâ ïðèìåð, òèå øòî íå ñå áàø ñèãóðíè äàëè ñå íîðìàëíè,
ñàìè ñè äîàƒààò íà ïñèõè¼àòàð, íà ðàçãîâîð, òîà å ïðåâåíòèâà, è òèå ëóƒå ìîæå äà ñå êàæå äåêà ñå ÎÊ, çàãðèæåíè ñå çà ñâîåòî ìåíòàëíî çäðàâ¼å, ñî îãëåä íà ñòðåñîâèòå, ñî êîè æèâååìå âî äåíåøíî âðåìå.
Äîäåêà ìíîãó ïîñòðàøíî å êîãà íà ïñèõè¼àòàð, òå âîäàò ðîäíèíè, ïðè¼àòåëè èëè íå ä༠Áîæå, ñî áîëíè÷êî âîçèëî
 
dobro e sto go delis mislenmjeto so YODA, mi pomognavte da razresam nekolku dilemi vo mojata glavaWinkLOLLOLLOL
inace sekako deka nema granica koj e normalen a koj ne e. ama sepak dali spored vas vie samite et normalni??????


-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: dragan733
Датум на внесување: 17.Јуни.2006 во 21:26
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

mene nisto ne mi e jasno
 
И мене полека ништо не ми е јасно. Па како може да биде нормален и наркоманот кога тој си живее во свој свет кој нема ништо со објективноста. И што е смисолот на сето ова, ајде да бидеме наркомани и да се дрогираме? Ма ајде!!!!!!!!!!!!!!!! Ненормални сте!
Не постои апсолутна слобода, па да речете нема граници меѓу нормалноти ненормалното. Е тука сте се заебале.
 
Или еве еден пост од хектор во форумот политика:
 
>>site ste budali sto glasate za aramii <<
 
 Паметниот никогаш не гласа за арамии. Ако се сметате за ненормални, повелете гласајте за арамии.Ouch


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 17.Јуни.2006 во 22:56

Originally posted by YODA YODA напиша:


    Прво и прво на таа шо му текна темата не му е разрешена дилемата дали е нормална, па така сега му текна да провери дали другите се сметат за нормални. Јас лично не се сметам за нормален пошто тој шо мисли дека е нормален уствари е ненормален зато шо не значи да си нормален ако следиш шаблони и само задоволно си се вклопуваш во нив. Баш да си нормален значи да си единствен, секој чоек си е уникат сам за се*е и то е една од главните одлики за човештвото. На пример, во времето на Тесла сите универзитетски професори во Америка го сметаја за пореметен, а благодарение на него јас ова го пишам за вие да го прочитате. Така да ич да не ве мачи мислата дали сте нормални, оти штом почните да си се тешите со: „ Да бе да, нормален сум си јас, шо сакат нека велат другите, јас сум си нормален“, е дури тогаш ќе забегате.


Генијалноста се граничи со лудилото... / во врска со примерот на Никола Тесла / и таа нема многу врска со "нормалноста"...

Сепак постојат зборовите нормален и ненормален, значи постојат усвоени правила и мислења според кои некој се смета за нормален (и покрај индивидуалните карактеристики на личноста), а некој за ненормален (психијатрите имаат други термини ).

Кој би бил ненормален е можеби полесно да се утврди, одошто кој е нормален... Ненормални според мене се сите шизофрени, параноични и хистерични... Верувајте ми, тие навистина се разликуваат...






-------------


Постирано од: Anai
Датум на внесување: 18.Јуни.2006 во 12:13
Прости, Alekta Thumbs Up
Мислењето што го споделив со YODA
не се однесуваше на твојата ментална состојба, туку на мојата Wink LOL


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 18.Јуни.2006 во 21:58

Originally posted by Carnation Carnation напиша:


abe ti i psihijatar dan si so taka od eden post uspea da napravis psiholoski profil na toj so ja otvoril temava?ponatak bez navredi,zs brisam...


Немој брат да ме разбериш погрешно ако ми е целта да се вреѓаме ќе одев на подфорумо Хомосексуалци, таму барем секогаш се наоѓа некој расположен за кавга. Не ми беше мене намерата никого да навредам, макар шо гледам дека не си единствен шо ме цитирал па така да можи да се заклучи дека сум постигнал некој ефект, шо всушност и ми беше намерата. Ама ако мислиш дека воведната реченица во репликата е навредлива само кажи и нема да ми смета да манам edit и да ја избришам. Биди поздравен.
    

-------------
и то...


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 18.Јуни.2006 во 22:09


Originally posted by Alekta Alekta напиша:


dobro e sto go delis mislenmjeto so YODA, mi pomognavte da razresam nekolku dilemi vo mojata glava

inace sekako deka nema granica koj e normalen a koj ne e. ama sepak dali spored vas vie samite et normalni??????



Јас баш не се сметам за нормален, шо не значи дека сум болен од душевна болест или пак дека сум генијалец или кој знај колку се разликвам од другите. Пак ќе повторам,тој шо се смета се*еси за ненормален уствари е ненормален , а од друга страна ненормалноста не мора секогаш да асоцира на душевна пореметеност. Баш то се дешава многу ретко како шо спомнаја погоре „ко ќе те донесат со болничко возило“, а јас ќе додадам во Бардовци
      . То се ментално пореметени луѓе,а авторот на темата редно време е да се изјасни подлабоко дали баш на овие појави мислеше ко ја постави темата, оти јас така не ја разбрав и немам намера да продолжам да коментирам за то. Само ќе додадам едно : Не рекол за џабе Хераклит на времето : „Ако не постоеше болеста не ќе знаевме шо е здравје“.

    

-------------
и то...


Постирано од: nedopirliv
Датум на внесување: 20.Јуни.2006 во 18:16
normalno e se ona sto ne e nenormalno:)....ona sto gi preminuva granicite vo sekoj pogled preminuvajki vo patologija...barem znaeme sto e patologija i psihopatologija....taka da site se normalni dokolku nemaat potreba od strucna pomos(mislam na psihijatar)...a moze da pobaraat pomos od psiholog(ednostavno kako sovet ili samo razgovor)....znaci dokolku nemte mentalni rastrosjtva...kako na primer....(shizofrnija,dpresija hronika,bivalentno odnesuvanje,podvoena licnost i site vidovi na psihozi.......)togas ste normalni,normalno e sekoj da ima nevrozi koj pomalku a koj poveke.....ama dokolku nevrozite preminat vo psihozi e togas naseto odnesuvanje preminuva vo patologija......!


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 02:26
[QUOTE = YODA]Не ми беше мене намерата никого да навредам, макар шо гледам дека не си единствен шо ме цитирал па така да можи да се заклучи дека сум постигнал некој ефект, шо всушност и ми беше намерата.[/QUOTE]
LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL

-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 02:29
YODA ako mislis deka jas ja otvoriv temava za da se tesam so drugite, togas so samooto otvaranje na ovaa tema jas tebe mnogu sum ti go olesnila zivototLOLLOLLOL

-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: joki
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 04:07
не се сметам за нормална личност...од проста причина шо многу работи ги прам прво несвесно...а ако се свесни се несвојствени за здрав човек...со еден збор...спаѓам во група ЛУДАЦИ....

-------------
Точачиња.


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 07:44
abe vie dvete nad meneTongue me primate li u drustvo ? LOLLOL 


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 16:55

    Once upon a time a wise man said:

Can't we all, just get along ?!


-------------
и то...


Постирано од: petko
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 17:09
Originally posted by beleg beleg напиша:

Mislam deka sum normalnaBig smilea dali drugite toa go mislat za mene neznamLOLeden clen od forumot definitivno znam deka me smeta za nenormalnaLOL.......................


zar samo eden ???


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 20:59
Originally posted by joki joki напиша:

íå ñå ñìåòàì çà íîðìàëíà ëè÷íîñò...îä ïðîñòà ïðè÷èíà øî ìíîãó ðàáîòè ãè ïðàì ïðâî íåñâåñíî...à àêî ñå ñâåñíè ñå íåñâî¼ñòâåíè çà çäðàâ ÷îâåê...ñî åäåí çáîð...ñïàƒàì âî ãðóïà ËÓÄÀÖÈ....

joki ti ic ne se sekiraj....ne spagjas vo grupata LUDACI Wink ti si samo skleroznaWink LOL


-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 21:01
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

abe vie dvete nad meneTongue me primate li u drustvo ? LOLLOL 

NE!!!! NEMA SHANSIIII!!! ti u nase drustvo???? abe daj aj en zaebavajLOLLOLLOLLOLLOLLOL


-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: babyy
Датум на внесување: 28.Јули.2006 во 13:41
Јас дефинитвно не сум нормална

-------------
http://www.glitterkiss.com">


Постирано од: Zoki_S
Датум на внесување: 28.Јули.2006 во 15:35
Definitivno baby !!!!!!

Ama jas i takva te ljubam

a jas mnogu ljubam da ljubam

-------------

Come on and be my little good luck charm -



Постирано од: babyy
Датум на внесување: 28.Јули.2006 во 16:10
Originally posted by Zoki_S Zoki_S напиша:

Definitivno baby !!!!!!

Ama jas i takva te ljubam

a jas mnogu ljubam da ljubam


А да не сакаш да кажеш дека ти наводно си нормален?


-------------
http://www.glitterkiss.com">


Постирано од: buceslatko
Датум на внесување: 29.Јули.2006 во 04:27
Pa, spored nekoi psihijatri normalno e seto ona sto ne se razlikuva od sredinata vo koja se naoga... pa zatoa poimot NORMALEN e mnogu sirok poim i e vo zavisnost od toa kade vsusnost sme imale sreca da se najdeme vo momentot....

-------------
Read an cry!!!!!


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 30.Јули.2006 во 22:26
Добро ајде да речиме, чоеко се наоѓа во затвор меѓу најтешки злосторници шо можи да постојат. Ни стражарите појќе не можат да ги разделат, а меѓу сите тие злосторници се наоѓа еден толку добар чоек шо ни на мравка не згазнал ама ете го наместиле и сега е меѓу нив, уште малку фали да го убијат.
КОЈ Е СЕГА ТУКА НОРМАЛНИО ВО ОВОЈ СЛУЧАЈ

-------------
и то...


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 31.Јули.2006 во 14:24
znaete deka ovie poremetenite sto se , mislat deka nie normalnite ne se normalni , do nekade se vo pravo . sepak jas se smetam za normalen coek

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: buceslatko
Датум на внесување: 05.Август.2006 во 01:34

eeeeeeeetogas tamu nenormalen e dobriot covek zatoa sto se odvojuva od sredinata vo koja sto sega toj pripaga. zatoa, ako saka toj da prezivee vo taa sredina, mora da se normalizira, odnosno da stane slicen kako drugite, ili sto bi rekle nie - normalen za taa sredina.....



-------------
Read an cry!!!!!


Постирано од: Emus
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 21:38
ne se smetam za nenormalna, ne se smetam za nenormalna licnost

-------------
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 16.Декември.2006 во 01:35
Пред некое време читав една статија дека по некои статистики најсреќни, задоволни, исполнети и самосвесни луѓе се - ексцентриците! Затоа што не им е гајле што ќе рече светот, си го тераат својот филм, го живеат она што им доаѓа од внатре и ги оставаат останатите да си бидат онакви какви што сакаат да си бидат....


Постирано од: Emus
Датум на внесување: 23.Декември.2006 во 13:38
Originally posted by Emus Emus напиша:

ne se smetam za nenormalna, ne se smetam za nenormalna licnost
 
ama vsusnost sum, ama malku sum nenormalnaBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile koj ko mene?


-------------
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.


Постирано од: bone
Датум на внесување: 23.Декември.2006 во 14:01
јас сметам дека сум нај норамален тука...пошто никогаш не седам поке од 18 сати на комп.никогаш не пијам поке од 8кафина на смена никогас не пијам поке од 2литри вино на смена никогаш не пушам поке од 2 двојки на смена... LOL Tongue па мислам е доволно 

-------------
http://imageshack.us">


Постирано од: Emus
Датум на внесување: 23.Декември.2006 во 14:46
ti si bil malku ponarmalen od meneLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL

-------------
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 17:45
нормално дека се сметам за нормална
немам направено ништо сеуште што ке го покаже спротивното

-------------


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 17:47
Originally posted by bone bone напиша:

јас сметам дека сум нај норамален тука...пошто никогаш не седам поке од 18 сати на комп.никогаш не пијам поке од 8кафина на смена никогас не пијам поке од 2литри вино на смена никогаш не пушам поке од 2 двојки на смена... LOL Tongue па мислам е доволно 
bone pa jas sum ti na kvadrat :) bre
normalen na kvadrat sto se dobiva bre:)
 


-------------


Постирано од: Bugi lav
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 17:47
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

нормално дека се сметам за нормална
немам направено ништо сеуште што ке го покаже спротивното
Toa treba da go kaze nekoj drug a ne ti samata LOLLOLLOLLOLLOL

-------------
NE DIRAJ LAVA DOK SPAVA


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 17:51
сам НАЈДОБРО се познаваш
може пред други глумам

-------------


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 17:54
:) toa e mnogu tocno:)


-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 26.Јули.2007 во 15:34
Ja ne sum nenormalen
jas sum ZABEGAN
ima razlika tukaLOLLOL


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 26.Јули.2007 во 16:29
Toa ne se vika NENORMALEN,tuku NE E SO SITE!
Eve jas sum samo so polovinata


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Јули.2007 во 19:47
Realno, ne postoi normalno i nenormalno. Postoi samo neshto sto e prifateno kako norma na odnesuvanje ili rasmisluvanje vo edna sredina, bazirano na tradicija, iskustva i pishani i nepishani dogovori vo istata vo momntot na razgovaranjeto na ovaa tema.

Spored toa, onoa to e klasificirano kako "normalno" voopshto ne znachi deka e objektivno ispravno ili tochno. Toa e samo dogovorno "kako sto treba" , za odredeno vreme na traenje. .. Dodeka se smeni so novo "normalno" .

Zatoa, ako si mislite deka ste "nenormalni". a sepak ne pretstavuvate specijalna opasnost za okolinata, bidete srekni bidejki toa e dokaz deka ste originalni, samosvesni i unikatni. Vo sekoj sluchaj ne ste slepi sledbenici na nekoi tugji stapki, tuku si go odite vashiot pat!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: superbaby
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 02:36
mislam deka drugo sakas da kazes ... pa site sme normalni na ovoj svet samo sto site imame maani. Nema covek bez svoja maana dali izgled karakter finansii i sl.


Постирано од: 551mb
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 12:32
po kafeto ke se smenat mn. raboti


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 22:35
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

dali vie se smetate za normalni????? znam deka nikoj ne e 100% normalen ama sepak.....dali vie smetate deka nekoj e nenormalen????? i aj obrazlozete zosto smetate deka ste normalni?



Никој не е совршен.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 01:05
Ne postoi definicija sto e normalno.Toa sto za nekoi e normalno za drugi ne e.


Постирано од: doriangray
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 01:39
Дефинирајте нормално.

-------------
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!


Постирано од: topsexy
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 01:54
jas se smetam za normalna,megjutoa cesto mi se slucilo nekooj da mi reca TI SI NENORMALNA.......A znaete li zasto????????????zatoa sto go pravam toa sto sakam sekogas i si go teram kefot........ete zatoa nekoi mislat deka sum nenormalna


Постирано од: moira
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 07:04
sto e toa "normalno" bas me interesira sto se podrazbira pod "normalno"?

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 08:01
Originally posted by topsexy topsexy напиша:

jas se smetam za normalna,megjutoa cesto mi se slucilo nekooj da mi reca TI SI NENORMALNA.......A znaete li zasto????????????zatoa sto go pravam toa sto sakam sekogas i si go teram kefot........ete zatoa nekoi mislat deka sum nenormalna



Znaci nenormalno e ako se teras kefski i od srce


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 09:58
РАЗЛИКАТА ВЕ ВО ТОА ШТО НЕКОЈ ЈА ГЛЕДА НЕГАЦИЈАТА А НЕКОЈ НЕ ЈА ГЛЕДА. А И ОБАЈЦАТА СЕ СМЕТААТ ЗА НОРМАЛНИ.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: realna
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 16:39
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

dali vie se smetate za normalni????? znam deka nikoj ne e 100% normalen ama sepak.....dali vie smetate deka nekoj e nenormalen????? i aj obrazlozete zosto smetate deka ste normalni?

а како некој може да каже што нормално
за некои едно е а за мене друго
а луѓето јас не ги делам на нормални и ненормални

-------------
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 16:43
Sam sum, ne sum so site


Постирано од: connected
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 16:56
јас сум сама со сите плазење

-------------


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 10.Февруари.2008 во 17:14
И мене овците ми се на бројплазење

-------------


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 13.Февруари.2008 во 00:19
A mene mi fali edna ovca


Постирано од: doriangray
Датум на внесување: 13.Февруари.2008 во 01:02
Originally posted by doriangray doriangray напиша:

Дефинирајте нормално.
Повторно ќе прашам, што е нормално, па да сместиме себеси во нормалните и обратно?


-------------
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 13.Февруари.2008 во 01:18
...РАБОТАТА Е ВО ТОА ШТО НЕМА НОРМАТИВИ И ПРАВИЛА ПО КОЕ БИ СЕ УТВРДИЛО НОРМАЛНОТО...ПА ЗАТОА СЕКОЈ СЕ ЧУВСТВУВА КАКО НОРМАЛЕН И ВО УМОТ И ВО ОДНЕСУВАЊЕТО...ДОДЕКА ОД СТРАНА СИГУРНО НЕ Е ТАКА!!!...ЗАТОА Е ОВОЈ ХАОС НАСЕКАДЕ ,ПОГОТОВО КАЈ НАС!!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 13.Февруари.2008 во 01:20
Originally posted by doriangray doriangray напиша:


Originally posted by doriangray doriangray напиша:

Дефинирајте нормално.
Повторно ќе прашам, што е нормално, па да сместиме себеси во нормалните и обратно?

zborot "normalno"obicno se koristi za toa sto e voobicaeno i tipicno za odreden prostor i vreme,spored toa negovoto znacenje postojano se menuva,pa taka ako sega si "normalen"koga bi mozel da se vratis nekolku veka nanazad najverojatno bi bil "nenormalen"


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 13.Февруари.2008 во 02:44
svetot e edna golema ludnica

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 13.Февруари.2008 во 16:31
Ako normalen e onoj sto go onodat i si molci, a ima kubura pri nego...ne blagodaram, takva normalnost ne mi treba


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 15:58
Во овој ненормален свет...
Себеси се сметам за нормално ненормална...
Или обратно беше?...збунетост


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 16:50
Voopshto ne mi e gajle iako mi se sluchuva
da pomislam deka izgleda ne sum bash...

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 17:07
Najopusten sum koga razgovaram so nea na telefon i sedam na solja,a ona vika deka sum nenormalen i treba da mi e sram ( ama u zagrada se kezi ) . Znaci koga covek e opusten e nenormalen ? изненадување


Постирано од: defma
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 20:00
А што всушност е нормално?


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 23:12
Normalno e koga kupuvas nesto da platis za istoto,a ako ednostavno pomines pokraj prodavacot so prasalen izraz na liceto cudejki se zasto li dreme tamu taa licnost i si izlezes od prodavnicata bez odgovor,toa bas ne e normalno.

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 01:30
Najnormalna

-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 01:35
Никако.....штом сум тука....мора нешто да ми фали....

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: blue666
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 01:44
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Никако.....штом сум тука....мора нешто да ми фали....


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 01:46
Длабок поклон.......

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 02:01


-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 02:02
ева оваа е уште поненормална од мене....

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 02:51
Во денешно време е тешко да си нормален
Поголема е конк*ренцијата за ненормални


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 08:15
Како се пресметува  нормалностазбунетост?

-------------


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 08:41
so vreme provedeno na forum...sto si podolgo tuka si ponenormalen!голема%20насмевка

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 10:47
NE.....konecen odgovor!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 10:55
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Како се пресметува  нормалностазбунетост?


normalnost e statisticni najrasprostaneta pojava
se sto izleguva od toa e nenormalno



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: zagor
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 11:01
samo vistinata e reper za odreduvanje na normalnoto...

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 11:04
pa...ne bas


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 11:06
zosto?...zosto bi ja iskrivuvale vistinata..?sto se plasite od nea..?pa i stravot e normalna pojava....no samo kaj onie normalnite...

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 11:20
вчера на претстава Дејан Лилиќ праша кој од публика се смета за луд... некои си дигнаа рака, а меѓу нив не бев јас... од што сега се срамам, зошто знам дека најмалку еднаш дневно си потврдувам дека не сум нормална

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 14:03
Ништо невообичаено нема во моето однесување. Јас се сметам за дури досадно нормална.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: milata jas
Датум на внесување: 05.Април.2009 во 11:39
ponekogash se smtam za nenormalna ama se tesam ko ke vidam sto se ima okolu mene i si velam,abe izgleda samo jas sum normalna ovde


Постирано од: RobberT
Датум на внесување: 05.Април.2009 во 13:17
Јас себе не се сметам за нормален после сите глупости

-------------
Еј ја не знам зошто некој умираат од шекер кога некој цел живот ти соли памет :)


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 05.Април.2009 во 14:53
normalna sum ...samo nekogas otskoknuvam od normalata i sum malku nenormalna


Постирано од: zaguben
Датум на внесување: 05.Април.2009 во 15:03
KATEGORICNO VELAM NE :)))))


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 05.Април.2009 во 15:03
Дали сум нормален?збунетостзбунетостзбунетост
Од 100% може ќе стигнам до кај 70%.голема%20насмевка


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 15:19
апсолутно нормална.........

-------------
МИР со сите


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 15:36
некои прашања се навистина глупави !ако се поставени  на одредени лица. намигнување


Постирано од: Nanicka
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 15:43
Sosem normalna....so odredeni isklucoci
a dodusa i zavisi koj kako si ja definira normalnosta...

-------------
Tesko mene bez tebe, uste potesko na tebe bez mene


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 17:13
nekoja sredina sum ti ja..ni normalna ni nenormalna

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 17:15
abnormalno normalen koj vleci nakaj nenormalen....

-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 19:20
jas...zimi se normalen sum

-------------


Постирано од: IzGubEnA
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 19:25
jas mislam deka sum si normalna...ali drugite vikaat deka ne sum

-------------



Постирано од: hermiona
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 19:40
neeeeeeeeeee

-------------
Тоа што поминало ,веќе не постои ,тоа што ќе биде ,се уште не дошло.Па,тогаш што постои? Само онаа точка во која се спојува минатото и иднината.Ете ,во таа точка е целиот наш живот


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 19:46
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

jas...zimi se normalen sum




taka si mislis.... ne siiiiiiiiiiiiii....

-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 20:03
сите сме по малце ненормални нели збунетост


-------------
размисли пред да напишеш глупост



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk