IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонци најдени во пописи од 1899 год.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонци најдени во пописи од 1899 год.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Македонци најдени во пописи од 1899 год.
    Испратена: 23.Април.2008 во 10:22
Македонци,Срби, Бугари,Грци
??????





Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 10:53
grcki cenzus od 1920 god












Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 11:02
Одлично
Браво LouWeed


Кон врв
Krakra Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2008
Локација: Bulgaria
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Krakra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 18:13
Арно щом ги имаш тия документи яви се на Божо Димитров и ке бидеш милионер утре..он има обявено награда от 1000000 евра
за вакви документи
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 18:16
Originally posted by Krakra Krakra напиша:

Арно щом ги имаш тия документи яви се на Божо Димитров и ке бидеш милионер утре..он има обявено награда от 1000000 евра
за вакви документи


Јас со клошарите како Божидар и Донски не се замарам..
Служат само да се посмееш малку со нив...

Едниот тврди дека Роксана(жената на Александар) била блгарска принцеза..
А другиот тврди дека Исус бил роден во Кичево

OMFG
Кон врв
Krakra Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2008
Локација: Bulgaria
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Krakra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 18:19
Е па зошто он има публична изява дека ке даде награда...или не сакаш да се сбогатиш?
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 18:26
Originally posted by Krakra Krakra напиша:

Е па зошто он има публична изява дека ке даде награда...или не сакаш да се сбогатиш?



Не јас немам време да си губам со квази историчари..
Имам поважни работи од Димитров и од Донски...
Попрво сам, ќе објавам некоја книга, отколку овака да му кажувам на Димитров кои биле и што биле Македонците..
На крај крајава, кој к*р е Димитров???
Никој и ништо
Мене ми е битно македонците да ми веруваат, ова е моја татковина не е Бугарија моја татковина..
Јас се борам за македонската кауза не се борам за бугарската..
Така да Божидар Димитров е никој и ништо за мене
Еден гомнојадец, кој незнае што збори , исто како и Донски
Треба да им се забрани да работат на нив двајца..
Само си ги лажат со некои ептен претерани работи сопствените народи.

Кон врв
Krakra Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2008
Локација: Bulgaria
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Krakra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 18:45
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Krakra Krakra напиша:

Е па зошто он има публична изява дека ке даде награда...или не сакаш да се сбогатиш?



Не јас немам време да си губам со квази историчари..
Имам поважни работи од Димитров и од Донски...
Попрво сам, ќе објавам некоја книга, отколку овака да му кажувам на Димитров кои биле и што биле Македонците..
На крај крајава, кој к*р е Димитров???
Никој и ништо
Мене ми е битно македонците да ми веруваат, ова е моја татковина не е Бугарија моја татковина..
Јас се борам за македонската кауза не се борам за бугарската..
Така да Божидар Димитров е никој и ништо за мене
Еден гомнојадец, кој незнае што збори , исто како и Донски
Треба да им се забрани да работат на нив двајца..
Само си ги лажат со некои ептен претерани работи сопствените народи.



Ми ние с теб какви сме - професионални историчари ли? С титули, публикации или що? щом он е квазиисторичар... Па щом се бориш за македонската кауза яви му, покажи документите...хем награда ке вземеш хем ке го поразиш хем ке работиш за македонската кауза...аз нямам нищо напротив
нели вистината да излезе наяве...
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 18:50
Originally posted by Krakra Krakra напиша:

Арно щом ги имаш тия документи яви се на Божо Димитров и ке бидеш милионер утре..он има обявено награда от 1000000 евра
за вакви документи


Da beshe Bozho ozbilna lichnost a ne nekoj si ludak kako sho e, i da si pomisleshe deka mozh ke gi istrgne tie milion evra


Arno ama, on chim ne mozhe da najde Makedonci, nego cheka nekoj da mu gi donese, samio pokazhuva deka e balabala

Inache Vladi, toa so Elias Database e stara prikazna:


Na grchki lista na site Imigranti za Amerika Sho sa pishale kako Makedonska Rasa

Prevedi so Google





Изменето од naemnik - 23.Април.2008 во 18:51
Кон врв
Krakra Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2008
Локација: Bulgaria
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Krakra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 19:10
Originally posted by naemnik naemnik напиша:



Originally posted by Krakra Krakra напиша:

Арно щом ги имаш тия документи яви се на Божо Димитров и ке бидеш милионер утре..он има обявено награда от 1000000 евра
за вакви документи
Da beshe Bozho ozbilna lichnost a ne nekoj si ludak kako sho e, i da si pomisleshe deka mozh ke gi istrgne tie milion evraArno ama, on chim ne mozhe da najde Makedonci, nego cheka nekoj da mu gi donese, samio pokazhuva deka e balabalaInache Vladi, toa so Elias Database e stara prikazna:Na grchki lista na site Imigranti za Amerika Sho sa pishale kako Makedonska RasaPrevedi so Google


Грчки не зборувам, sorry
Не знам уще некой да има покажано документи (на Б.Димитров). Е па оти ви мрзе? Со мрзел не се става милионер
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 19:24
Originally posted by Krakra Krakra напиша:

Со мрзел не се става милионер



Se praish na budala a?


Bozho Lazhe ko gomno, nema da e prv pat da bega od Makedonci sho sakat da gi zemat Milionite......

Za lazhov kako Bozho ne digam ni Mal Prst,  a ne da fanam da kinisam do Sofija i da go baram za da mu pokazhuvam nesho.

dosta spemira......

i odi da nauchesh grchki, a ako ne znaesh klikni na Google  On da ti prevede,
ili si tolku glup da ne znaesh translator da koristish.

Aj gitla, malaka
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 20:02
Originally posted by Krakra Krakra напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Krakra Krakra напиша:

Е па зошто он има публична изява дека ке даде награда...или не сакаш да се сбогатиш?



Не јас немам време да си губам со квази историчари..
Имам поважни работи од Димитров и од Донски...
Попрво сам, ќе објавам некоја книга, отколку овака да му кажувам на Димитров кои биле и што биле Македонците..
На крај крајава, кој к*р е Димитров???
Никој и ништо
Мене ми е битно македонците да ми веруваат, ова е моја татковина не е Бугарија моја татковина..
Јас се борам за македонската кауза не се борам за бугарската..
Така да Божидар Димитров е никој и ништо за мене
Еден гомнојадец, кој незнае што збори , исто како и Донски
Треба да им се забрани да работат на нив двајца..
Само си ги лажат со некои ептен претерани работи сопствените народи.



Ми ние с теб какви сме - професионални историчари ли? С титули, публикации или що? щом он е квазиисторичар... Па щом се бориш за македонската кауза яви му, покажи документите...хем награда ке вземеш хем ке го поразиш хем ке работиш за македонската кауза...аз нямам нищо напротив
нели вистината да излезе наяве...



Па вистината е одамна излезена, само бугарите ја премижуваат таа вистина...
А за Божидар Димитров немам намера да си го трошам времето со него...
Јас не сум историчар, ама дете од 10 години да прашаш која била Роксана ќе ти одговори дека била Персијка, деца од 10 години го знаат тоа...

Изменето од Vladimir88 - 23.Април.2008 во 20:03
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 20:28
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Јас не сум историчар, ама дете од 10 години да прашаш која била Роксана ќе ти одговори дека била Персијка, деца од 10 години го знаат тоа...

Роксана родилась в Бактрии (восточная часть Персидской империи, современная территория Афганистана) и была дочерью местного вельможи Оксиарта...
....В 323 году до н. э. Александр внезапно умер, оставив Роксану беременной, а спустя месяц после его смерти она родила сына, назвав его Александром. Оставшись без единственного защитника, юная бактрийка и младенец Александр оказались в центре политических интриг распадающейся империи...
После гибели Пердикки Роксана с сыном жили в македонском городе Амфиполе под опекой Антипатра. После его смерти, видимо рассорившись с Эвридикой, женой номинального македонского царя Филиппа Арридея, в 318 до н. э. они перебрались в Эпир под покровительство матери Александра Великого, Олимпиады, и вместе с ней вошли в Македонию во главе войска. Македоняне боготворили Александра Великого. Увидев его мать, сына-наследника и жену, они вручили им, а вернее Олимпиаде, власть над Македонией, которой та не смогла распорядиться. Меньше чем через год сын Антипатра Кассандр осадил Олимпиаду в Пидне, а при ней в крепости находились и Роксана с сыном.

Осада Пидны и поражение Олимпиады изложены в статье про Олимпиаду. В 316 до н. э. Олимпиада была казнена диадохом Кассандром, а Роксану с сыном заперли в крепости Амфиполя, лишив царских привилегий.

Сын Роксаны подрастал и мог вскоре претендовать на престол, пользуясь славой отца и поддержкой влиятельных врагов Кассандра. По приказу Кассандра 14-летний мальчик, он же номинальный македонский царь Александр IV, и его мать Роксана были тайно убиты в 309 до н. э.

---
Ба́ктрия (Бактриа́на) — греческое название государства Балхара между горной цепью Гиндукуш и р. Амударьей (Окс), чьей столицей была Бактра (ныне Балх). На востоке она граничила с Гандхарой. Бактрийцы говорили на бактрийском языке — иранском языке индо-иранской подгруппы индоевропейской языковой семьи. Современные таджики — потомки бактрийцев. По одной из гипотез современные болгары также являются прямыми потомками бактрийцев.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 22:49
Значи твоја теорија сакаш да кажеш дека Протобугарите биле Персијци???
Или пак територијата на Афганистан некогаш била населена со Иранци, па биле протерани !?
Зошто јас колку што знам Протобугарите никогаш не зборувале Персијски јазик...
Роксана зборувала на Персијски јазик......
Ова ни светската историја го нема потврдено, за бугарското потекло на Роксана....
Или пак и ти сега по стапките на Донски и Димитров!?
И ти ли сине Бруте

Изменето од Vladimir88 - 23.Април.2008 во 22:52
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.