IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИЈА И НАУКА-СОЈУЗНИЦИ ИЛИ СОПЕРНИЦИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИЈА И НАУКА-СОЈУЗНИЦИ ИЛИ СОПЕРНИЦИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
Автор
Порака
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 11:55
Сојузници или соперници?
Зависи од која гледна точка се набљудува.
Соперници за оние што ја земаат улогата на овците во буквалистичкото толкување на учењето и за атеистичките квази-интелектуалци.
Сојузници за оние кои малку подлабоко и порационално навлегуваат во работите.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 12:04
Originally posted by connected connected напиша:

....koj sto ne veruva kako mene e glup (Connected;Marco Antony;Postariot Brat)goor, dali nekoj kaza za tebe deka si glup? jas toa ne go citam. a toa deka se ismevas vo nesto za koi na mnogumina ovde e nesto sveto toa e tocno. kako ke ti bide tebe da ti se smeam jas za tvoite komentari i toa cinicki? i sto ocekuvas da kazam? koga nekoj vrega nesto sveto mene toa me vrega, a ti nauci se malku da se ponasas. gledam nisto ne e izmeneto i vo vtoriot tvoj post.




pozdrav connected,

ti posakuvam prijaten i uspesen den ...

sakam nesto da ti kazam za posledniot post ...

nemoj da se vredjas ...

toa sto toj go tvrdi deka sum bil glup ...
go pokanuvam na TV duel koga saka ...
na tema koja saka ...

a moze i da napravime i test za inteligencija ...
se razbira koga saka ...

inaku vo toa sto toj veruva ...
neka si veruva ...

mu posakuvam zdravje i uspeh ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 12:35
pozdrav connected,

ti posakuvam prijaten i uspesen den ...

sakam nesto da ti kazam za posledniot post ...

nemoj da se vredjas ...

toa sto toj go tvrdi deka sum bil glup ...
go pokanuvam na TV duel koga saka ...
na tema koja saka ...

a moze i da napravime i test za inteligencija ...
se razbira koga saka ...

inaku vo toa sto toj veruva ...
neka si veruva ...

mu posakuvam zdravje i uspeh ...

[/QUOTE]




goor misli deka nie, imenuvanite go mislime nego za glup dokolku ne mislime isto kako nego vo vrska so religijata i naukata. ama ke komentiram povise koga ke e tuka goor
pozdrav i do tebe marco antony
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 12:59


Gor ke si procita ...

i ke si kazi sto si saka ...

Jas drugo bi mu kazal ...
deka nacinot na koj saka nesto da ni ukazi
sosema mu e pogresen ...

treba da primeni malku diplomatija ...

vaka na ovoj nacin ne "oddalecuva" od toa
vo sto toj veruva ...

drugo bi iskoristil vo temava ...
deka vo veruvanjeto e slednoto:

1. dvata da veruvame vo nesto
2. edniot veruva ... drugiot ne
3. prviot ne veruva ... vtoriot veruva
4. dvata da ne veruvame

verojatnosta za uspeh vo muabetenjeto e 25 % uspeh...
75 % neuspeh ...

taka da mnogu pogolema e verojatnosta da ne se razbirame ...

dokolku saka da sorabotuvame pod 1 ...
neka poveli ...

ako ne ...

ima edna matematicka funkcija mnozenje so nula ...
rezultato se znae ...

bi go zamolil Gor da ne me imenuva vo negovite postiranja ...

mu blagodaram ...
i mu se poklonuvam

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marian Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 14:01
mene pak ne mi  e jasno
ako se edno telo togas povtoruvam ZOSTO BI MU SE OBRAKAL NEMU SO ZBOROVITE SVRSENO  E , dali se razbirame?
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 14:52
а зошто мислиш дека му се обраќал нему, а не на насобраните под крстот?
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 15:13
Originally posted by аџија аџија напиша:

а зошто мислиш дека му се обраќал нему, а не на насобраните под крстот?
 
Boze moj ! Boze moj ! zosto si me ostavil ?!
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 16:44
Originally posted by connected connected напиша:

....koj sto ne veruva kako mene e glup (Connected;Marco Antony;Postariot Brat)


goor, dali nekoj kaza za tebe deka si glup? jas toa ne go citam.

OD Connected
ehh, lesno e da "znaes" kako goorсреќа
тага
 
a toa deka se ismevas vo nesto za koi na mnogumina ovde e nesto sveto toa e tocno. 
kade se ismejav jas so nesto sto vi e sveto bez da dadam moe mislenje zosto mislam taka........(mnogu pati se imam izvineto za nekoi zborovi koi gi koristam pri objasnuvanjeto pa eve i sega se izvinuvam)

kako ke ti bide tebe da ti se smeam jas za tvoite komentari i toa cinicki? i sto ocekuvas da kazam? koga nekoj vrega nesto sveto mene toa me vrega, a ti nauci se malku da se ponasas. gledam nisto ne e izmeneto i vo vtoriot tvoj post.

pa da ne e izmeneto nisto tocno - moeto mislenje e isto vtoriot moj post samo go doobjasnuva ona sto go napisav vo prviot so cel da bide pojasno moeto izlaganje vo prviot post.....ako ne se soglasuvate povelete pisete replika na toj post ......

pozdrav i do tebe.


end off days 15...14...13....
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 16:50
dobro be goor, ako na tebe ti e ubavo da se ponasas kako malo dete dodeka zborime za malku "poseriozni" temi, neka ti e. nemam nisto protiv. edno e koga go branis tvojot stav(za sto smetam deka e ok), no sosema drugo e da se ismevas. ednostavno ne deluva kulturno i vrega,mislam mene me vrega.
pozdrav
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 17:00
ааааа за тоа ли те интересира?

пошто муабетот беше околу „свршено е“...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 00:32
Originally posted by marian marian напиша:

mene pak ne mi  e jasno
ako se edno telo togas povtoruvam ZOSTO BI MU SE OBRAKAL NEMU SO ZBOROVITE SVRSENO  E , dali se razbirame?
 
Мариан, темава е Наука и Библија, а твоите прашање се повеќе теолошки и поврзани со Природата на Исус, Тројството и сл.
Најди посоодветна тема и префрли ги таму прашањата.
 
Се помачив да ти ги пишам линковите..
За Тројството прочитај (кликни) ТУКА
За тоа дали Исус е Бог, кликни ТУКА.
За еднаквоста меѓу Таткото и Синот кликни ТУКА.
Ги прочита ли?
 
Краток одговор на горното прашање:
А зошто да не му се обраќа Синот на Таткото? Па тие од секогаш си се во комуникација...дури и на почетокот на Библијата при создавањето на човекот Бог вели: "Ајде да создадеме Човек според Нашиот лик"... и од тука јасно се гледа дека во рамките на Тројството постои општење - комуникација.
Друго, се согласувам со Аџија, секако дека Таткото знаел дека е свршено и не Му била потребна таа информација од Синот, но верувам дека Исус тоа го кажал повеќе за луѓето.. за ние денес да можеме да знаеме и да бидеме сигурно убедени дека Христос ја завршил мисијата за нашето искупување и да можеме да живееме во мир и спокојство знаејќи дека нашиот грев е закован на Голготскиот крст.
 
Постојат разни ереси кои тврдат дека Христос не го завршил делото на Голгота и тие учат дека Христос уште треба да страда или пак да направи уште нешто или пак дека ние луѓето треба да направиме нешто (повеќе од вера) за нашето оправдување... но сите тие ереси паѓаат во вода со таа проста реченица на Христос: "Свршено е!" намигнување Ете затоа држи вода тоа дека Хрисос за нас ја кажал таа изјава, за да не заштити од тие ереси нели.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 00:54
Originally posted by connected connected напиша:

dobro be goor, ako na tebe ti e ubavo da se ponasas kako malo dete dodeka zborime za malku "poseriozni" temi, neka ti e. nemam nisto protiv. edno e koga go branis tvojot stav(za sto smetam deka e ok), no sosema drugo e da se ismevas. ednostavno ne deluva kulturno i vrega,mislam mene me vrega.
pozdrav


Jas se izvinuvam ako nekogas sum te navredil tebe licno...veruvaj ni na kraj pamet ne mi padnalo da go napravam toa......

sega jas mojot stav go branam na moj nacin so edna obicna sporedba na vasiot bog so dedo mraz( t.e prikazna za mali deca) ispadna deka imaat dosta zednicki raboti.......

zalam ama toa ti e........
a sega ti mozes da kazes zosto ne e taka......

poveli kazi nesto vo vrska so temava.......
end off days 15...14...13....
Кон врв
Sektas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sektas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 10:39
Гоор не можам да разберам што бараш на тема вероисповест.Навистина,обично атеистите како тебе ги интересираат световни работи, како на пример:автомобили,пари,секс и многу други работи.Ти си запнал овде на под форумов да ги давиш верниците со твоите атеистички убедувања.Човеку разбери, не е за тебе оваа тема,дај прошетај.лутина
.............Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 11:46
Originally posted by goor goor напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

dobro be goor, ako na tebe ti e ubavo da se ponasas kako malo dete dodeka zborime za malku "poseriozni" temi, neka ti e. nemam nisto protiv. edno e koga go branis tvojot stav(za sto smetam deka e ok), no sosema drugo e da se ismevas. ednostavno ne deluva kulturno i vrega,mislam mene me vrega.
pozdrav


Jas se izvinuvam ako nekogas sum te navredil tebe licno...veruvaj ni na kraj pamet ne mi padnalo da go napravam toa......

sega jas mojot stav go branam na moj nacin so edna obicna sporedba na vasiot bog so dedo mraz( t.e prikazna za mali deca) ispadna deka imaat dosta zednicki raboti.......

zalam ama toa ti e........
a sega ti mozes da kazes zosto ne e taka......

poveli kazi nesto vo vrska so temava.......



ok goor, tvoj stav.
me raduva so si taka konstruktiven i kulturen намигнување

p.s.
jas koga bev mala go zamisluvav Gospod kako starec so bela brada, slicno kako Dedo Mrazсреќа. Mozebi si na vistinskiot pat, ima nadez vo tebeнамигнување


Изменето од connected - 08.Септември.2007 во 11:46
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.