IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Честит 8-ми Септември - Ден на независноста
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Честит 8-ми Септември - Ден на независноста

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 19:15
којсумјас, temava ne e koj kako ja dozhivuva realnosta na Kreacijava, tuku e konkretno za     
drzhavniot praznik na nezavisnosta za koj sme se dogovorile deka e konkreten za site gragjani na Makedonija.

Ne znam dali se razbirame bidejkji imam nekoe chuvstv9o oti toa ne e tokmu taka...

... ne govorime za veruvanja, religii, filozofii, dali beloto e potpolno isto belo za mene i za tebe, tuku za konkreten den vo godinata vo koj konkretno sme se izborile za drzhavna nezavisnost i konkretno sme se dogovorile da go slavime kako drzhaven jubilej.

Mislam deka nema potreba od prazno intelektualiziranje okolu tochno odredena rabota od interes na drzhavata i nejzinite gragjani.

Ako nekoj koj e oficijalen pretstavnik na narodot vo drzhavata kako pozicija ili opozicija, toj togash nema izbor dali kje se pojavi ili nema da se pojavi na najvazhnata drzhavna proslava bez da prati tochno odredena poraka so svojata odluka.

Ako se pojavi kje pokazhi deka ja podrzhuva nezavisnosta na drzhavata, a ako ne se pojavi kje pokazhi deka ne se slozhuva so nea i ne ja podrzhuva.

Odsustvuvanjeto od javnata senarodna proslava na eden javen drzhaven funkcioner od najvisoka polozhba e prakjanje nedvosmislena poraka deka ne se slozhuva so nezavisnosta na drzhavata.

I negovoto neprisustvuvanje ne smee da se poistoveti so neprisustvoto na nekoj gragjanin od provincijata bidejkji ne mozhat site gragjani da se soberat na ploshtadot, no zatoa site nivni delegati vo parlamentot treba da go storat toa .

Mislam deka rabotata e potpolno jasna.






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 19:35
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Odsustvuvanjeto od javnata senarodna proslava na eden javen drzhaven funkcioner od najvisoka polozhba e prakjanje nedvosmislena poraka deka ne se slozhuva so nezavisnosta na drzhavata.

I negovoto neprisustvuvanje ne smee da se poistoveti so neprisustvoto na nekoj gragjanin od provincijata bidejkji ne mozhat site gragjani da se soberat na ploshtadot, no zatoa site nivni delegati vo parlamentot treba da go storat toa .

Mislam deka rabotata e potpolno jasna.

Добро бе Меси...
каде виде религии, филозофии, креации, доживувања на креации...збунетост
остави ја таа приказна со интелектуализирањето за друга тема...намигнување

И јас мислам дека работата е потполно јасна...
и целосно и апсолутно се сложувам со тоа што погоре го напиша...
тоа и ми беше поентата...
ама ете без многу вртење окулу ти ја напиша пред мене...

јавните функционери испратија недвосмислена порака дека не се сложуваат со независноста на државата...
ваква каква што е моментално конституирана...
иако ова повеќе би го насочил кон Албанскиот блок...
а не видов дека членството на опозицијата се побуни против одлуката на своите претставници...

како и да е...
тоа се факти...
и сега што...?
ќе затвораме очи...
или ќе им кажуваме дека имаат пасош...
тоа е решението...????збунетост


Изменето од којсумјас - 11.Септември.2011 во 19:35
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 19:51


Reshenieto lezhi vo glasachkata sila na narodot !


Ako na narodot mu e mila nezavisnosta na Makedonija togash neka glasa za onie pratenici koi toa javno kje go manifestiraat.


Ednostavno i jasno kako sred bel den.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 20:09
Се вртиме у круг, ама ај...
па они веќе гласале за нив...
и нивната бројка е прилично голема, да не се повторувам...
напишав веќе...
и навистина е јасно како ден...
ама не е решение...

и овој пат твоето нека биде последно...намигнување
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 20:49
Glasanjeto ne e samo ednash, edinstveno i za sekogash vrezhano vo kamen.

Rabotata e shto narodot s'e ushte nema dovolno iskustvo so demokratijata i ne si ja znae mokjta na svojot glas.

No vremeto raboti za nego i neshtata kje se menuvaat.

Se'narodnata proslava na 8-mi Spetemvri e dobar pokazatel za toa.

Svesta poleka pochnuva da se menuva ...    















Изменето од Messenger - 12.Септември.2011 во 03:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 22:32
da ne citiram bidejki padnale golemi tekstovi..

kojsumjas.....za eden del za albancite...sakam da kazam....tie nas ednostavno ne ne sakaat....tie ne ne pocituvaat ...tie ne ni ja sakat drzavata...tie si ja sakat Albanija i Kosovo....nikogas Mak ne ja dozivuvaat kako drzava vo koja se rodile i nivna drzava.....Tie gi imaat samo svoite teritorijalni pretenzii....
Pa poarno i da ne idat na proslava...licemerie ne ni e potrebno..ama tie ne se trdat nitu lice da ni napravat..za razlika od nas...
Goleminata na celiot ovoj nastan bese splotenosta i zdruzenosta na makedoncite vo tie momenti i toj den...
Dokazavme deka se sakame...dokazavme deka ja sakame drzavata...pa sekako nemozime nie sekoja den ili sekoja nedela da se sobirame taka..No sustinata izleze na videlina splotenosta..........naj bitnoto.......Site do eden sto bea na nastanot bea ispolneti dusevno...a toa e mnogu bitno.....da vidat site deka narodot si ja saka Makedonija i nikoj ne treba da si igra so nasite custva......Deka i nie postoime...deka i nie sme narod i nacija...deka nie sekogas ke izlezeme za Makedonija...i ednas za sekogas.....Makedonija e edna i edinstvena...
I bog da gi kazni site sto sakat da i nastetat...

e taka...............

Изменето од MyWay - 11.Септември.2011 во 22:33

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2011 во 10:32
Присуствувале или не, овие прослави секогаш имаат за цел да ја допрат националистичката жичка, како и да испратат одредена порака намигнување
Како би рекол Фиск, целта е да се создаде привид, илузија.

Некои од нас свесно ќе го прифатат тоа- радувајќи се на државниот празник, а некои ќе се возбудат верувајќи во привидот и пораките кои се испратени до народот.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2011 во 11:06
Што  заедничкото меѓу прилепскиот пивофест и прославата на 8-ми септември ?
 
Илјади насмејани и среќни лица на едно место голема%20насмевка 
 
да
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2011 во 12:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ako nekoj koj e oficijalen pretstavnik na narodot vo drzhavata kako pozicija ili opozicija, toj togash nema izbor dali kje se pojavi ili nema da se pojavi na najvazhnata drzhavna proslava bez da prati tochno odredena poraka so svojata odluka.

Ako se pojavi kje pokazhi deka ja podrzhuva nezavisnosta na drzhavata, a ako ne se pojavi kje pokazhi deka ne se slozhuva so nea i ne ja podrzhuva.

Odsustvuvanjeto od javnata senarodna proslava na eden javen drzhaven funkcioner od najvisoka polozhba e prakjanje nedvosmislena poraka deka ne se slozhuva so nezavisnosta na drzhavata.

I negovoto neprisustvuvanje ne smee da se poistoveti so neprisustvoto na nekoj gragjanin od provincijata bidejkji ne mozhat site gragjani da se soberat na ploshtadot, no zatoa site nivni delegati vo parlamentot treba da go storat toa .

Mislam deka rabotata e potpolno jasna.



Почитуван пријателе, како што и самиот кажа, се додека народот не ја сфати силата на својот глас, се додека народот е слеп следбеник на партиите и се додека народот сеуште е полојален на Партијата (намерно употребувам голема буква, ќе се сетиш ти што значеше тоа) отколку на државата, сите тие функционери, кои знаат дека демократијата не значи ништо за слепите следбеници, ќе можат да го прават се она што си напишал дека не треба да го прават.

Кога народот ќе ја сфати моќта на својот глас и правило ќе ги сфати придобивките од демократијата, ниту една партија нема да има моќ да го прави тоа што го прави.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2011 во 14:09
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ako nekoj koj e oficijalen pretstavnik na narodot vo drzhavata kako pozicija ili opozicija, toj togash nema izbor dali kje se pojavi ili nema da se pojavi na najvazhnata drzhavna proslava bez da prati tochno odredena poraka so svojata odluka.

Ako se pojavi kje pokazhi deka ja podrzhuva nezavisnosta na drzhavata, a ako ne se pojavi kje pokazhi deka ne se slozhuva so nea i ne ja podrzhuva.

Odsustvuvanjeto od javnata senarodna proslava na eden javen drzhaven funkcioner od najvisoka polozhba e prakjanje nedvosmislena poraka deka ne se slozhuva so nezavisnosta na drzhavata.

I negovoto neprisustvuvanje ne smee da se poistoveti so neprisustvoto na nekoj gragjanin od provincijata bidejkji ne mozhat site gragjani da se soberat na ploshtadot, no zatoa site nivni delegati vo parlamentot treba da go storat toa .

Mislam deka rabotata e potpolno jasna.



Почитуван пријателе, како што и самиот кажа, се додека народот не ја сфати силата на својот глас, се додека народот е слеп следбеник на партиите и се додека народот сеуште е полојален на Партијата (намерно употребувам голема буква, ќе се сетиш ти што значеше тоа) отколку на државата, сите тие функционери, кои знаат дека демократијата не значи ништо за слепите следбеници, ќе можат да го прават се она што си напишал дека не треба да го прават.

Кога народот ќе ја сфати моќта на својот глас и правило ќе ги сфати придобивките од демократијата, ниту една партија нема да има моќ да го прави тоа што го прави.


se e vo red ama Makdon od premnogu losa strana gledas na site nastani vo Mk....slep narod....... slep narod ...slep narod........narod slepхипнотизиран
ne sum videla jas tolku slepci ovde....mislam vo red e sto si pisuvas...za pocitда...ama ne e vo red site da gi pravis slepci....

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2011 во 18:18
So malo zadocnuvanje da go cestitiam praznikot denot na nezavisnosta i jubilejot 20 godini od proglasuvanjeto na nezavisnosta samostojnosta na Makedonija. Da ni e cestit praznikot i da ni e vecna i vekovita Republika Makedonija
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2011 во 23:35
Дечки,темава е да честитате 20 години независност а не да се исколете меѓу себе.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2012 во 01:46
Честитка од Клинтон во име на State Department:

Macedonia's National Day


Press Statement
Hillary Rodham Clinton
Secretary of State
Washington, DC
September 6, 2012


On behalf of President Obama and the people of the United States, I am delighted to send best wishes to the people of Macedonia as you celebrate your Independence Day this September 8.

On this special day, we reaffirm the partnership we enjoy between our nations. This anniversary not only offers the opportunity for the citizens of Macedonia to look back at their shared history and heritage, but also to look forward to a future in which your country is a strong, prosperous, and diverse democracy that is fully integrated into the Euro-Atlantic community. The United States remains committed to helping Macedonia strengthen its multi-ethnic and democratic institutions. In cooperation with your leaders and civil society, we will work with you to improve education, promote media freedom, and the rule of law, strengthening the democratic foundations vital to a vibrant, inclusive multi-ethnic society.

As you celebrate 21 years of independence, know that the United States stands with Macedonia as a partner and friend. I wish all of the citizens of your country peace and prosperity in the coming year.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2012 во 01:49

РОДЕНДЕНСKА ЧЕСТИТKА

Треба да учат од Македонија

Среќен роденден, Македонијо! Сега полниш 21 година како модерна нација-држава. Помина долг пат овие две и нешто децении и стаса на целта. Kога другите велеа дека не ќе можеш и нема да успееш, ти го стори тоа. Им докажа дека не се во право. И не само што преживеа, туку и успеа. Затоа, ти честитам! Се гордеам со тебе и горд сум што бев дел од твојот живот поголем дел од тие 21 година. И се надевам дека ќе продолжам да ги прославувам твоите родендени уште многу години. 


Целосниот текст можете да го прочитате тука:

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A3C2313150C0454DA2927780E5A5B58C




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.