IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРОНАУКА ВО УЧИЛИШТАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРОНАУКА ВО УЧИЛИШТАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 16>
Автор
Порака
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2006 во 07:34
Originally posted by NellaBella NellaBella напиша:

 
Imam edno prasawe za Miralem, dali e tocno deka islamot se zasnova naStariot Zavet, blagodaram
Поздрав до тебе Nella Bella прости ако те соблазнаа моите пораки до Миралема,но осеќав потреба да ги пресечам НЕВИСТИНИТЕ напишани од него.Доколку некој го има прочитано к*ранот ке свати дека во моите зборови НЕМА ЛАГА.Еве на пример за РАЈОТ дали нешто излагав?Или за повикувањето на верска омраза дали излагав?Или пак за омилените три работи на Моамед Убавите жени,Убавите мириси и ЗЕЛЕНАТА боја дали тука има лага.
Се собраа сите Муслимани на форумов против Орто,па нормално кога им ја открив вистината.СЕ фатиле како пијани за плот за Библијата за создавањето........А да ги прашаш како "СЕМИЛОСТИВИОТ" го создал човекот ке речат АЛАХ СЕМИЛОСТИВАГО го создаде човекот од ЗАСИРЕНА КРВ.
Не мора да ми одговориш на ниту едно прашање знаеме дека тоа е вистина.
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2006 во 13:56
Te mislev deka si covek Orto ,pogledni se !Temava e veronauka vo skolite a  ti pak "Lagite" vo Islamot. Koja vistina si otkril ti be?
Sam sebesi si se poddrzuvas .Kazi mi koj hristijan ti rekol  Bravo orto!?
Ti rekov samo deka gi srames  hristijanite so vakvi postovi.Adzija zarem  ne gledas koj vrega ovde  i koj gi rasipuva site temi?
 
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2006 во 13:58
Originally posted by NellaBella NellaBella напиша:

 
Imam edno prasawe za Miralem, dali e tocno deka islamot se zasnova naStariot Zavet, blagodaram
 
Se molam,otvarajte temi... da ne ispadne deka ne sum odgovoril,ne postavuvajte gi prasanjata na sekoja tema.
Цитирај  
Mene edno ne mi e jasno, dali sum ili ne sum vo pravo...moze da mi odgovori Miralem...dali islamot se zasnova na Stariot Zavet?
 


I Stariot i Noviot zavet se del od Qur'anot,izmeneti,od niv dodavano i odzemano od onie koi imale korist.
Allah dz.s vo Qur'anot,poslednoto Bozje otkrovenie,Hristijanite,Evreite i Muslimanite gi narekuva SLEDBENICI NA KNIGA. A vo drug aet veli: "

44. Zar ne vidi{ kako oni kojima je dat dio Knjige pravi put zamjenjuju za zabludu i `ele da i vi s pravog puta skrenete?

I na Davud (David)a.s i na  Isa (Isus)a.s mu bil objaven del od Qur'anot a Muhammed salallahu alejhi we sellem ja dobil konecnata,posledna objava. Tocno vo obicaite moze da se vidi koj izmenuva... Evreite go pocituvaat obredot "sunetisuvanje",ne jadat svinsko.... Hristijanite toa go izmenile,iako Isus ne dosol da gi izmeni zakonite,tuku samo da gi nadopolni,te. kako sto vo aetot stoi.... Zatoa Muhammed s.a.w.s e izbran kako posleden Bozji pratenik a Qur'anot posledna Bozja objava... koja ostana ne promeneta od momentot na objavata. Dodeka drugite i den denes se menuvaat.

Ponataka... Allah dz.s go izbira Muhammed s.a.w.s kako sirak,pratenik koj uste os svoe detstvo ostanuva bez roditeli,bez onie koi ke go poducuvaat... Tokmu sprotivno od toa e deka Muhammed odel po Hristijanski zemji i ucel i kopiral... Arapski prevod na Biblija,vo vremeto,koga Muhammed s.a.w.s propovedal NEMALO !Osven toa bil ne pismen,ne go poducilo nitu edno covecko bitie.Nego go ucel stvoritelot:Ve ma jentiku 'anil-heva. 3. On ne govori po hiru svome- in huve illa vahjun juha. 4. to je samo Objava koja mu se obznanjuje, 'allemehu sedidul-kuva. 5. uci ga Jedan ogromne snage." (casni Qur'r'an 53: 3-5)
I sto e naj bitno i sto na sekoe se povtoruva tuka.
Qur'anot e poln so NAUCNI bogatstva koi go dokazuvaat Allah (Bog) dz.s i toa deka Qur'anot e BOZJA OBJAVA i deka nemoze da bide druga.
Deka ne e kopija na nitu edna kniga na ovoj svet a naj malku na stariot i noviot zavet e toa sto.... Biblijata tvrdi deka zemjata e ravna ploca a Qur'anot zboruva cak i za toa kako nastanal kosmosot,sto duri denes naucnicite otkrile.Koj pred 1500 godini za toa bi znael akop ne ALLAH DZ.S. ??? Dali vo Biblijata ima dokaz deka Vselenata e stvorena od Boga ? NEMA ! Seti se samo zosto se zivi spaleni Kopernik i red drugi NAUCNICI.... SimeonNT ednas mi rece deka crkvata se izvinila za toa sto gi spalila... Heh... dobar odgovor i se' resi so toa.
Allah dz.s vo Qur'anot,poslednoto Allahovo dz.s otkrovenie ni povikuva:" Soberete se Dzini,Luge,Sejtani,Meleki.... pa sostavete nesto slicno na Qur'anot...." a kamo li poubavo.
Povtorno povikuva... "Onie koi ne veruvaat vo Qur'anot,sto ne mu najdat greska ?!" Odkako Jasno im stana na site,deka Qur'anot nemoze da bide Covekovo delo,togas dojde do toa deka Muhammed a.s bil inspiriran od satanata" Koga i za toa se dokaza deka nemoze taka da bide,oti ISLAMOT e EDINSTVENA cista religija,togas dojde do toa deka Qur'anot e dar i delo na Illuminatite.... kako i Biblijata. Navistina ima luge so zapecateno srce.
So seta ovaa sovrsenost se smeta deka Qur'anot e kopija na Biblijata a vo Qur'anot,da se ubies od baranje osven Mudrost ne ke najdes,ne ke najdes kontradikcii,kako sto MILIONI mozes da najdes i vo Noviot i vo Stariot zavet.Vo Qur'anot nema da sretnes Besmislica,kako sto ke sretnes miliono i vo noviot i vo stariot zavet. Pa onie koi resile da zavladeat so svetot,ne se borat edinstveno protiv Islamot i Qur'anot dzaba !!
Zatoa sto vo Qur'anot e pravedniot zakon.Zakon vo koj i vladarot i obicniot gragjanin bi bile isto.
Qur'anot zboruva za banka vo koja ke zemes 200 evra a nemoras 600 da vratis tuku onolku kolku sto si zel !
Zamislite,odite na lekar a nemate so sto da platite (sekako,toj nema da ve prasa pred sto ve primil: dali si osiguran) a toj da vi rece:Elhamdulillah,nema problem !
Zamislete da VASIOT glas bide uzrok da se skine od na vlast onoj koj ne znae koja mu e rabotata !
Zamislite da ima respekt glasot na narodot i da imate polno pravo (a da ne ve progolta nokta,ili da ne vi zatekne infarkt vo bazenot) a da ja kritikuvate vlasta !
Zamislite da ste vie tie koi ke osvojuvaat nesto vo zakonot a ne parlament ili nekoe politicko sobranie !
Zamisli kakov bi bil zivotot koga ne bi moral da brzas !
Zamisli da imas Lider koj bi se plasel i bi se stramel od narodot i bi rabotel kako na narodot bi im bilo naj ubavo !
Zamisli koga bi mozele sami da si odlucime sto da ucime skola Naprimer da ja otfrlime teorijata na evolucija !
Zamisli zivot vo koj bi se slusale nie,malite dusi,koi rabotime za onie koi utre nad glava ke ni se kacat !
Ete zosto e Islamot denes "Neprijatel" N01 !
 
QUR'ANOT E EDINSTVENO SOVRSENSTVO BEZ MANA.

 

Jas nema da postavuvam prasanja,oti,ubeden sum deka namesto odgovor ke bidam Navreduvan...





Изменето од Miralem - 27.Октомври.2006 во 13:59
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2006 во 14:44
Uste  da ne pretrpel  nekolku  recenziii----    mozda i ke bese ,,najsovrsen,,.
 
I  ona za besmislicite  vo biblijata me zakopka bas ke go najdam k*ranot da vidam kakvi se ne perfekcii postojat vo nego.
 
A za crkvata simeon neka se izvinuva kolku sto saka -- no ne i vo ime na vistinskata crkva ------     pravoslavnata   ------koja nikogas ne pogubuvala i spaluvala kolku mene sto mi e poznato.
 
 
I   KADE SE OVA E SPROVEDENO OD k*rANOT???
 
VO KOJA MUSLIMANSKA DRZAVA???
 
 
BLAGODARAM!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2006 во 16:11
Originally posted by aladin aladin напиша:

A za crkvata simeon neka se izvinuva kolku sto saka -- no ne i vo ime na vistinskata crkva ------     pravoslavnata   ------koja nikogas ne pogubuvala i spaluvala kolku mene sto mi e poznato.


Треба малце со поотворен ум да влегуваме во овие работи, а не лековерно да веруваме во се што ни се сервира. Еден од тие митови е дека источната црква никогаш не се огрешила како што тоа го правела католичката црква. За жал, секој неутрален историчар може да ти наброи десетици движења, луѓе итн., кои биле до смрт прогонувани од чиновниците на источната православна црква. Како примери можат да се набројат Коптите, Ерменската, Сириската и Босанската Црква, Павликените, Богомилите, Ариевците, протестнатите од 19 век, иконокластите, итн. Ова е далеку од исцрпна листа, но ги набројува барем најпознатите прогонства извршени од црквата, без да се навлегува во тоа дали тие биле еретички (всушност на тоа се изговараа и католиците) или не , се знае дека методите на прогонство биле типично инквизиторски.

За жал, Аладин, вистинското прашање е што и кој е вистинската црква? Читај само околу контраверзата со иконите и ќе видиш дека официјалните претставници на Православната црква, разни патријарси од Константинопол, во неколку наврати ги отфрлале иконите, за потоа нивните наследници да ги прифатат, и така неколку пати, се додека не победиле оние кои ги прифатиле, и ги прогласиле сите претхоници за еретици. Но тоа што е важно тука е, дека постоеле историски моменти кога дури и официјалните претставници на православната црква се осудени за ерес и прогонувани!

Затоа потребна ни е поинаква дефиниција на тоа што е вистинска црква. Читај кај отците, на пример Св. Августин, и ќе видиш дека тие ја дефинираат црквата како невидливото тело Христово низ сите меридијани, оние кои во или вон официјалната црква (која како што можевме да видиме може да биде во моменти правоверна во моменти еретичка), а го осознале Спасителот и му веруваат. Тие се вистинската црква која никогаш не се огрешила. Тие се тие кои стојат на темелите на вистинското, правоверно, изворно христијанство.

Поздрав...
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 10:51
.


Изменето од Azrael - 17.Април.2008 во 00:33
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 13:30
Па види вака, Фалконе. За да се извади некој од памет - треба да има памет и некој кој ќе го извади од памет. Прашањето е: каква врска имаат професорите (па макар и со мантија и кече) со вадењето од памет?????
Без коментар
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 13:43
vaka mislam deka treba da ima takov predmet vo ucilistata ama moeto mislenje e da bidat opfateni site veri....mislam deka toa bese istorija na veronauka ako ne se lazam...vo sekoj slucaj covek treba da e zapoznaen so ucenjeto na site veri i sam da odluci vo koj da veruva ili da ne veruva.....a da ne bide toa ako dedoto e hristijan ili musliman pa da mora vnukot da ja izucuva samo biblijata ili samo k*ranot........


end off days 15...14...13....
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 13:45
И ти од историја ќе станеш верник? Па за да се опфатат сите учења од историски аспект треба само историја да се учи.
Без коментар
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 13:52
reakt rekov i gore deka ne sum siguren dali taka se vika predmetot.....
mislam deka e jasno sto sakav da kazam...da se izucuvaat ucenjata od site veri......i normalno i istorijata za da se svati kako realno nastanalo toa religisko dvizenje....za da moze covekot da se odluci koja vera ke ja sledi ili nema da ja sledi.....
primer ako se uci veronauka 4 godina
edna godina neka bide hristijanstvo...edna islam....i.t.n.....
end off days 15...14...13....
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 13:56
Па тоа и велам - од историја не се станува верник, ако тоа е целта. Историја би предавал историчар, а не теолог. Значи - пак ништо! Сите сме верници - прашање е во што веруваме или во што сакаме да веруваме или неверуваме. Изборот зависи од нас, а не од историјата, бидејќи верувањето е жва работа, а не нешто од историјата.


Без коментар
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 14:01
ok reakt ne znam zosto ne me svakas...ajde neka bide bez istorija..
neka predava teolog.....edna godina.....potoa drugata neka predava odza....

sakav da kazam sekoj neka si ja predstavi svojata vera odnosno svoeto ucenje...i toj sto uci neka izbere koe ucenje e podobro.....
i da izborot sekogas e do nas ama vaka ke znaeme sto sme odbrale.....

zosto apsurdno e da kazuvame deka biblijata e najdobra koga go nemame procitano k*ranot odnosno negovoto ucenje ..i obratno.....
end off days 15...14...13....
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2007 во 19:38
JAS SUM PROTIV VERONAUKATA VO UCILISTATA. ZOSTO?
PA NEKA MI OBJASNI NEKOJ KOJ KE GI KONTROLIRA MUSLIMANSKITE VEROUCITELI VO UCILISTATA?
STE RAZMISLILE LI KAKVO PODVOJUVANJE KE SE SOZDADE I KAKVO SEME NA RAZDOR KE SE POSEE.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2007 во 22:40
ma,...sumnjivi mi se tie popovi,....izgleda si baraat svezo mevce,...pa,kaj na drugo mesto,...do,.... tamu kaj shto ima najmnogu deca,....LOL
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.