IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Честит 8-ми Септември - Ден на независноста
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Честит 8-ми Септември - Ден на независноста

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
Автор
Порака
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 11:04
Originally posted by Kali Kali напиша:

Честит нека е....

Среќен роденден Македонијо...

Независноста носи слобода...слободата одговорност...одговорноста созревање...

Се надевам ќе бидеш слободна..одговорна..и ќе созреваш.
 
изненадување Кали, Бранко ти го пробил пасвордот. плазењеголема%20насмевка
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 11:46
Originally posted by емил емил напиша:

Ве читам дека сите пишувате за прославата во Скопје.А во останатите градови прослава имало ли е или е била тишина ?


Glavnata proslava bese vo Sk...za toa i i mase besplaten organiziran prevoz od site gradovi vo Mk...inaku se proslavi i niz drugite gradovi no vo pomala mera...

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 13:03
vo Prilep nemase proslava ama pogolemiot del otidoa vo Skopje a nie ostanatite si gledavme na TV
vo celost proslavata bese mnogu ubava i za mig se pocuvstvuvav kako gragjanin na nekoja golema i bogata zemjaголема%20насмевка
vakva proslava nemalo od vremeto na Tito i bas ubavo se cuvstvuvav
malku Grujo ja otupe so mitingaskiot maratonski govor..veni popustija onie od vlada...pocna dobro ama mnoooooooogu razvlece ama nejse...drugoto bese ok


p.s
vo kontekst na postot na Zeksi
Zeksi71
Сениор
Сениор

Регистриран: 18.Ноември.2009 Онлајн статус: Офлајн
Пораки: 1100
репутација: 8112

сподели%20на%20Facebook Цитирај Zeksi71 Одговорbullet Испратена: Денес во 08:04
Neka e cestit praznikot, ama onaa stoka rosava lae li lae. Se mislev deka ke dojde, ke prisustvuva na ovoj znacaen den, ke imaat barem malku obraz.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=A2BBBC039DC7B243A155B93C8EDAE0CF
sakam da prasam...abe Zeksi si se zakacil za rosaviot ko krlez na m*** da prostis
zasto ne gi spomnuvas i drugite koi ne dojdoa(a trebase da bidat tuka isto kako i Brane) a pred nekolku godini ni ispotepaa eden kup narod i denes sedat vo parlament i gi plakame za toa,pa i borcite im gi amnestiravme i penziicka ke si zemat zatoa sto ne tepaa?
ako Branko e najgolemoto zlo sto ne jade,nie nemame maka
morav da te prasam oti vaka mi napagjas selektivno,kako ti smeta so edno ne dosle a drugive koi patem se i del od vlasta voopsto ne te iritiraat??
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 13:30
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

 
изненадување Кали, Бранко ти го пробил пасвордот. плазењеголема%20насмевка


Стварно? среќа Да не рече и тој нешто слично? ....Ејгиди плазење  голема%20насмевка
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 13:31
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

abe Zeksi si se zakacil za rosaviot ko krlez na m*** da prostiszasto ne gi spomnuvas i drugite koi ne dojdoa(a trebase da bidat tuka isto kako i Brane) a pred nekolku godini ni ispotepaa eden kup narod i denes sedat vo parlament i gi plakame za toa,pa i borcite im gi amnestiravme i penziicka ke si zemat zatoa sto ne tepaa?ako Branko e najgolemoto zlo sto ne jade,nie nemame makamorav da te prasam oti vaka mi napagjas selektivno,kako ti smeta so edno ne dosle a drugive koi patem se i del od vlasta voopsto ne te iritiraat??



Лидерот на опозицијата е Македонец! Ако еден Македонец не ја почитува Македонија и нејзината независност, зарем ќе бараме од Албанците да ја прославуваат нашата независност, на референдум на кој и не гласаа, барајќи Југославија да остане? Патем, Албанците кажаа дека тие не ја прославувале независноста, но ја почитувале. Штом им значи тоа, нема да навлегувам, но само ќе ти кажам дека на плоштадот имаше Албанци, можеби не беа од власта, но имаше доста обични граѓани. Како и за секој друг настан на кој се собираат граѓаните.

На такви значајни настани, па и потоа, најважно, барем за мене, е да сум сплотен со сите други Македонци пред се, затоа е и нормално да боли кога Македонците се разединети. Не е проблемот опозицијата, далеку од тоа дека некој ќе пати поради нив, проблемот е што дел од Македонците исто така ќе размислуваат и ќе ги следат таквите чекори.

А штом Македонците не ја прославуваат независноста, зарем утре можеме да им префрлиме на другите, кога тие ги гледаат самите Македонци што прават?

А да не говорам дека и изговорот е катастрофа. Ако им пречи тоа што декларацијата за независност е во музејот на македонската борба и на жртвите од комунизмот, тоа не треба да им се префрли на денешните генерации, туку на оние генерации и систем кои ги произведоа тие жртви.

Или пак сега некој ќе не убедува дека за македонската независност немало жртви во тој систем? Во Скопје, по настаните на Кале во 1945 година, имало една реченица која често самите борци, а и граѓаните ја говореле: "За ова ние не се боревме! " Нормално, подоцна таа реченица многумина пратила на оној свет, за жал.
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 13:40
Таа иста независност за која не гласаа на референдумот, им овозможи на Албанците луѓе да станат во оваа држава, во која се граѓани со сите нишани.

Срамота е што не ја испочитуваа прославата.
По траумите од 2001, најмалку што можеа е да и оддадат почит на оваа земја, која да ја немаше независноста, тие немаше да бидат министри, вицепремиери, бизнисмени, и слично.

Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 13:52
Originally posted by Kali Kali напиша:

Таа иста независност за која не гласаа на референдумот, им овозможи на Албанците луѓе да станат во оваа држава, во која се граѓани со сите нишани.

Срамота е што не ја испочитуваа прославата.
По траумите од 2001, најмалку што можеа е да и оддадат почит на оваа земја, која да ја немаше независноста, тие немаше да бидат министри, вицепремиери, бизнисмени, и слично.




hahahaha neznam kako stois so godinite ama ne mi licis na tolku mala da ne se sekavas :)))) moram da te koregiram.....za drzavotvotnosta na albancite.....kako narod na ovaa drzava vinata ke ja baras vo nekoj koj im dade 150 000 drzavjanstva :)))) a koj dobro znaeme site :)))
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 13:54
лелееее, аман со тој муабет. тајм аут!!!

среќа
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 14:07
Иако темава е за честитки, ние си развивме и добра дискусија околу прославата од едноставна причина што кај нас некако се оди со проблеми.Нејсе.
Прво- Празникот 8 Септември и јубилејот 20 години незвисност се прослви во неколку етапи.
Институционалните прослави си течеа според протоколот и во ништо, ама во ништо не се разликуваше од прославите во сите држави. Тму си имаше кркачка и лапачка бидејки политичарите и не знаат поинаку- за нив мора да биде округло па на ќош. Мора да се најадатнамигнување
На тие институционлни коктели и протоколарни дејанија присуствувале тие што требаше и мораа-претседателот на државата, премиерот, претседателот на собранието, некогашни министри, пратеници, премиери, претседатели....значи власта -позицијата. Опозицијата,други  маргинални партии, па и коалициони партии се однесувале како милувале. Колку им е политичката култура толку. Никому не му недостасувале (со исклучок очигледно на некои  на кои им недостасувале или им се манијанамигнување па ги спомнуваат)
Зарем треба народот да го интересира кој не присуствувал?
 Е сега , прославата од народот. Беше супер. Беше како што требаше. Алал вера на организаторите и нашите естрадни ѕвезди. Кој сака да критикува нека повели, но зборовите ќе му заминат во ветер, бидејки општиот впечаток и на присутните и на оние кои гледаа на телевизија е дека И НИЕ ЗНАЕМЕ ДА СЕ РАДУВАМЕ И ДОСТОИНСТВЕНО ДА ПРОСЛАВИМЕ!!!!.Овакв прослава ни требаше. Сите бевме уморни од политизација во секоја пора на земјава.
Прославата на плоштад беше општонарродна и тука нема место за труење со национални или етнички поделби. Дојдоа сите оние кои сака, можеа или успееја да дојдат. Најмногу имаше МЛАДИ. Ама млади со кој секој би се гордеел ( и да се резбереме кога велам млади мислам на сите оние од 1 до 101голема%20насмевка кои играа, ѕенѕаа,  на музиката на песните и имаа грло да скандираат МАКЕДОНИЈА,  МА    КЕ   ДО   НИ   ЈАаплауз .
Околу говорот на премиерот- беше долгичок, ама ќе му простимеголема%20насмевка. Сепак прв пат држи говор на еден таков важен јубилеј. За наредниот ќе знае, па ќе скратинамигнување



Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 16:52
Andjelina,

Ama ic ne mi e gajle dali sponovite doagjaat na nasi proslavi ili ne, sto se tice mene ama ic da ne doagjaat, ni treba da ja pocituvaat proslavata a ni ni trebaat za bilo sto. Toa e eden parazitski narod koj kaj i da otisol, vo bilo koja drzava da bitisuva samo problemi i zlo nosi, taka bilo i porano, taka e sega a ke bidat i ponatamu takvi.

A rosaviot ugursuz, zatoa sto po slucajnost e pripadnik na mojot narod a so dela toa nikogas ne go pokazal, duri naprotiv e pogolem zlotvor i od ovie sto pogore gi navedov, a koj so negovoto antidrzavno deluvanje povlekuva ne mal broj zadoeni gradjani, e tuka mi e muka.

Imase Ljubco vo negovo vreme prilika da zavrsi so komunjarite, medjutoa povise mu bese bitno da suruva so niv, ima prilika i Grujo sega, medjutoa dali od neznaenje dali od strav istata greska ja pravi.

Ne bea mutavi vo Ceska koga donesoa zakon uste po padot na komunizmot koga so dekret i zakoni go zabranija politickoto i sekakov vid na javno deluvanje na lica od bivsata im komunisticka partija kako i na samata partija.

E zatoa na ovaa drzava ne i ide, i nema da i ide, za razlika od cesite koi navreme raskrstija so niv.

"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 18:59
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Иако темава е за честитки, ние си развивме и добра дискусија околу прославата од едноставна причина што кај нас некако се оди со проблеми.Нејсе.
Прво- Празникот 8 Септември и јубилејот 20 години незвисност се прослви во неколку етапи.
Институционалните прослави си течеа според протоколот и во ништо, ама во ништо не се разликуваше од прославите во сите држави. Тму си имаше кркачка и лапачка бидејки политичарите и не знаат поинаку- за нив мора да биде округло па на ќош. Мора да се најадатнамигнување
На тие институционлни коктели и протоколарни дејанија присуствувале тие што требаше и мораа-претседателот на државата, премиерот, претседателот на собранието, некогашни министри, пратеници, премиери, претседатели....значи власта -позицијата. Опозицијата,други  маргинални партии, па и коалициони партии се однесувале како милувале. Колку им е политичката култура толку. Никому не му недостасувале (со исклучок очигледно на некои  на кои им недостасувале или им се манијанамигнување па ги спомнуваат)
Зарем треба народот да го интересира кој не присуствувал?
 Е сега , прославата од народот. Беше супер. Беше како што требаше. Алал вера на организаторите и нашите естрадни ѕвезди. Кој сака да критикува нека повели, но зборовите ќе му заминат во ветер, бидејки општиот впечаток и на присутните и на оние кои гледаа на телевизија е дека И НИЕ ЗНАЕМЕ ДА СЕ РАДУВАМЕ И ДОСТОИНСТВЕНО ДА ПРОСЛАВИМЕ!!!!.Овакв прослава ни требаше. Сите бевме уморни од политизација во секоја пора на земјава.
Прославата на плоштад беше општонарродна и тука нема место за труење со национални или етнички поделби. Дојдоа сите оние кои сака, можеа или успееја да дојдат. Најмногу имаше МЛАДИ. Ама млади со кој секој би се гордеел ( и да се резбереме кога велам млади мислам на сите оние од 1 до 101голема%20насмевка кои играа, ѕенѕаа,  на музиката на песните и имаа грло да скандираат МАКЕДОНИЈА,  МА    КЕ   ДО   НИ   ЈАаплауз .
Околу говорот на премиерот- беше долгичок, ама ќе му простимеголема%20насмевка. Сепак прв пат држи говор на еден таков важен јубилеј. За наредниот ќе знае, па ќе скратинамигнување



Потполно се согласувам со тебе. Не бев на плоштадот, но едноставно ми се допадна прославата....
Одамна не се има организарано нешто слично...
Е, ама имаше и некои „киксови“, кои се надевам во друга ваква прилика ќе се оправат...
Најголема замерка говорот на премиерот....
Дали сакаше Кастро да го надмине, или искористи да си го дочита говорот од изборите, ама убаво ме измори пред ТВ, а како ли им беше на луѓето таму...
Јас бар си станав, си земав пивце и говорот го искористив за пауза, ама тие таму немаа избор...среќа
Генерално, убава прослава, достојно одбележан јубилеј, да си славиме уште многу вакви јубилеи...
Само, се мислам, како ли голтаа кнедли Грците и Бугарите кога ја згрмеа „Бисер Балкански“...голема%20насмевка
 
Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2011 во 20:07
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by DameMak DameMak напиша:

Прекрасна прослава. Прекрасен говор на Грујо во кој ми ја исполни душата со изјавата: НАШАТА ЦРВЕНА ЛИНИЈА Е НЕМЕНУВАЊЕ НА УСТАВНОТО ИМЕ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!


Така е. Тоа значи дека никогаш нема да влеземе во ЕУ и НАТО, што мене ми одговара. Вчера ми олесни. трепкањеголемо%20гушкање


Ха ха - ах бе ЛиДивио, ЛиДивио. Еве ти една гушка ама без погрешни интерпретации (се’ во духот на националното обединување што вчера го спомнуваше и Грујо)

Да, една можна резултанта од нашата црвена линија е таа што ти ја спомнуваш.

Ама јас мислам дека пошто ептен сакаме (и има големи сили кои исто така сакаат) да влеземе во НАТО, проблемот ќе се реши со употреба на дипломатски формално-лексички интерпретации и транслитерации.

Плиз админ не ни ги бриши постовие иако се малку оф-топук.

Изменето од DameMak - 09.Септември.2011 во 20:11
Illegitimi Non Carborundum
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2011 во 01:05
 
 
  Убавината не беше само  спомениците , зградите, фонтаната...
 Синоќа убавината беше во ...сплотеноста...обединетоста ...
 ..... насмевките на луѓето што беа на плоштадот.... задоволството....
.... Гордоста .....
 
 
 
 Колку бевме ....  толку  бевме ....
 
  ...Токму   бевме  ........среќа
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2011 во 01:10
КОЛКУ СМЕ

.........ТОЛКУ СМЕ


ТОКМУ СМЕ

уште ми зуат зборовите...многу силно кажани беа...

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,578 секунди.