IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРОНАУКА ВО УЧИЛИШТАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРОНАУКА ВО УЧИЛИШТАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
Автор
Порака
Nedim Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nedim Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2006 во 01:45

Krale ke mi dades li primer za ovo sto go pisuvas ziti sve pa kako mozes da kazuvas vakvi raboti be prijatele...Izgleda si otruen od od mediumite koga be krale ke razberes deka Islam i Fundamentalizam ne odat vo ista torrba!!! Ke mi kazes li saka li nekoj svojot zivot da go dade ako ne videl losi raboti !!! I kaj nas ima vernici isto kako sto ima i vo Palestina I vo Irak I vo Indonezija,zosto nekoj kaj nas ne stavi bomba i neka digne avtobus vo vozduh ili neke digne nekoja zgrada,zatoa sto nema potreba taka da znaes ako ima potreba i tuka ke ima tavi raboti.Da se razbereme,eve eden primer. Ti upagame kaj tebe doma 10 dusi a ti normalno ne mozes da se branis,ako imas ti nekoi moralni i verski vrednosti ke postapis kako sto postapuvaat tie vo Palestina vo Irak!!!

P.S. Nemoj nikogas ama bas nikogas da mesas Islam so Fundamentalizam !!!



Изменето од Nedim
Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2006 во 10:30
Originally posted by Nedim Nedim напиша:

I kaj nas ima vernici isto kako sto ima i vo Palestina I vo Irak I vo Indonezija,zosto nekoj kaj nas ne stavi bomba i neka digne avtobus vo vozduh ili neke digne nekoja zgrada,zatoa sto nema potreba taka da znaes ako ima potreba i tuka ke ima tavi raboti.


Треба ли се уште да одговарам на твоето прашање? Па јас овде милион пати поставив прашање, како НЕ ВИ Е СРАМ да ги браните оние монструми што разнесоа деца во Беслан? Како не ви е срам? Зарем ние сега треба, КАКО ВАС, да ја сметаме СРЕБРЕНИЦА за нешто нормално? Па луѓе, вие сте ИСТИ КАКО ТИЕ МОНСТРУМИ. ИСТИ!

Имало војни и ќе има. Но се знае што е нормално во војна, а што е гнасно. А вие гнасните работи ги сметате за нормални. Ако умре човек во борба во војна - умрел, ама да се убиваат НЕВИНИ ЦИВИЛИ, па уште и деца, е тоа е гнасно. И уште кога ги убиваат да се врзуваат со Коран околу се*е, и да извикуваат дека Алах ги натерал тоа да го направат, епа тогаш немам коментар за вашата вера. Епа затоа и сум против исламска веронаука.

А за Индонезија, Судан и Нигерија, не треба многу да бараш. Отвори гоогле и пролистај christian persecution nigeria sudan indonesia, и ќе видиш што ЧУДО од страни ќе ти се отворат... Само за вас овие се „лажни“ вести, ама затоа верувате дека Евреите и Марсовците (не се шалам, прашај го Миралем за марсовците) го направиле 11 Септември во Америка...
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 00:03
Сард?
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 14:05
Originally posted by krale krale напиша:

Сард, еве (дел од тоа) што напиша на прашањето за меѓурелигиски дијалог:
Цитирај Погрешните верувања, со самата погрешност водат кон агресивност. Не
можат да постојат едни покрај други. Тоа е вековна борба. Кога и да е погрешната вера без да навлегувам која е
таа ќе посегне кон лажни, измамнички и агресивни методи за да се
наметне. Тоа е борба со која треба да се помириме и наше е да ја водиме
избирајќи ја вистинската страна. Секое верување на нивно помирување е
самозалажување и заспивање токму произлезено од лажните учења.
Некако ова ме води во насока да заклучам токму на мојата точка 1, зошто сум против веронаука. Не смееме да дозволиме лажната вера (која таа и да е) да се учи паралелно или заедно со вистинската. Лажната, како што ти велиш, ќе прибегнува секогаш кон манипулативни и агресивни исполувања, што ќе вроди со константна опасност од меѓурелигиски конфликт. Ако тоа почнат да го учат уште малите деца, каде ќе ни биде крајот... Зарем не е дозволувањето да се учи лажното учење уште во училиште „самозалажување и заспивање“ дека тие се подобри од тоа што мислиме?

Мојот заклучок е обратен. Токму несоочувањето на учењата побудува мисла дека се рамни или блиски. Треба да се отвори и исламот и христијанството и да се разговара што е можно повеќе се до моментот кога лажната вера не се повлече и не се обиде со лаги или со сила да се спротивстави на промовирањето на Божјата вера. Затоа сум за веронаука, но реков исходот за меѓурелигиски дијалог на крајот нема да биде успешен. Не знам како криењето би можело да довеле до прикажувањето на вистинската и разобличувањето на лажната вера. А во моментот на вистина, судирот е неизбежен. Освен минимална надеж дека народите кои живеат во нашата средина и кои имаат погрешна вера дека ќе го прифатат. Ама тоа е само локална надеж, на глобално ниво тоа е невозможно. Доколку беше возможно Христос ќе беше прифатен од мнозинството а не обратно од малцинството.

Изменето од sard
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 14:18
Во твојот аргумент, твоето верување функционира беспрекорно. Но е пре-идеалистично за македонски прилики.

1. Ти претпоставуваш дека ќе има дијалог и проучување на повеќе религии во училиштата.

Оваа претпоставка мислам дека во овој момент е рамна на невозможна. Или ќе имаме социолошки модел, каде религиите ќе ги предаваат (де факто) атеисти, или ќе имаме теолошки модел, каде религиите ќе ги предаваат теолози - односно секој својата.

Во било кој од овие два случаја, нема да има вистинско соочување на вистинската и лажната религија. И во двата имаме опасност всушност лажната да се протнува и вметнува во умовите на младите деца како вистинска - во првиот случај атеизмот, во вториот случај „лажната“ вера во одредени кругови.

2. Јас не заговарам криење, туку неподржување на поучување на еретичко учење. Зарем црквените оци би дозволиле (доколу они се прашуваа) некаде да се изучуваат еретички учења? Мислам дека секој еден од нив ОСТРО би го кренал својот глас против тоа. А со оглед на точка 1, во Македонија ќе се случи токму тоа.

Со оглед на точката бр. 1, мораме, според мене, да се спротивставиме на веронауката во училиштата.

Не знам дали ме разбираш, ама тоа е моето разбирање на нештата.
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 15:38
За жал самосвесното изучување на христијанството не се случува и нема причина да се случи. Неопоходен е свесен поттик за такво нешто. Бидејќи МПЦ не го изведува, ако го имала тој квалитет и ревност тоа веќе ќе го видевме, и на што да се надеваме дека ќе се случи промена кога МПЦ влезе во поставените шини на модерното време. Единствено останува дека некаков поттик може веронауката да доведе. Најверојатно во почетокот неквалитетно, но со воочување на слабостите како и не многу големото учество на децата на часовите ќе побудува по некоја година подигнување на квалитетот. Црквата ќе се најде во позиција да биде контролор во исправното пренесување на веронауката и ќе биде некаква гаранција во заминување во целосно профани форми на предавања. Истовременото јавно учество (подприкриено веќе постои) на муслиманските деца во веронауката за исламот исто така ќе биде некаков поттик за изучување на сопствената вера. За жал кога самосвеста не функционира, емоциите кои и не се најблагородни може да бидат поттик за поголемо учење и практикување на Христовото учење.
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 21:01

имам ограничен стаф...односно на пола сум...не знам...јас како ученик би можела да кажам дека би било прекрасно да се воведи веронаука...али то постатуват низа проблеми...можно е верска делба...знајте...ние уште не сме цивилизирани да речам...ако некој видит дека е муслиманин или христијанин и одма зашо ова а не она...изборно би било најдобро...кој сака...за шо сакат...пошо требит да се гледат дека имат и атеисти...па тие вистина не би би биле баш навклопени во предавањата...знаете не е исто тоа предавање за цверник и за некој за кој се е само приказна...

мое мислење...

Точачиња.
Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 21:54
Сард, Јоки, а и другите. Може нешто да ве прашам, бидејќи заговарате доброволна веронаука.

Кажете ми, зошто мислите дека веронаука, но изборна, би била добра опција? Значи на таа веронаука ќе одат децата на оние родители кои ќе се одлучат за тоа. Тоа, во крајна линија, се истите оние родители кои можат и во црква да ги носат децата. Значи што сме постигнале?
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2006 во 21:41

Originally posted by krale krale напиша:

Сард, Јоки, а и другите. Може нешто да ве прашам, бидејќи заговарате доброволна веронаука.

Кажете ми, зошто мислите дека веронаука, но изборна, би била добра опција? Значи на таа веронаука ќе одат децата на оние родители кои ќе се одлучат за тоа. Тоа, во крајна линија, се истите оние родители кои можат и во црква да ги носат децата. Значи што сме постигнале?

а шо сме постигнале со задолжително предавање???...само одбивност кај децата можит до да доведит...верви...ученик сум моментално и знам ...она шо ми е со сила дадено со тешкотија и без волја го вршам...за мене веронаука би било исто како и доброволно...ич не ми сметат...али сепак требит да се имет впредвид и атеистите...малку банално звучит деца-атеисти....али имат и такви чуда...

Точачиња.
Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2006 во 23:35
Јас не велам задолжително. Јас велам ич не треба, оти тие што ќе одат доброволно, доброволно ќе одат и во црква, каде МНОГУ ПОДОБРО ќе ја учат и практикуваат (!) својата вера. Се уште не сфаќам каква корист од доброволна веронаука...
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2006 во 02:05
!?

Изменето од brza
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2006 во 16:48

Originally posted by krale krale напиша:

Јас не велам задолжително. Јас велам ич не треба, оти тие што ќе одат доброволно, доброволно ќе одат и во црква, каде МНОГУ ПОДОБРО ќе ја учат и практикуваат (!) својата вера. Се уште не сфаќам каква корист од доброволна веронаука...

аааа...сори грешно сум те сфатила...јас мислам дека е добро доброволно сепак...вцрква не мојш толку да ...како да речам...таму теоретски ќе го примениш она шо го знајш и ќе го дозаокружиш она шо го знајш...мислам дека е добро да се вовцедит...доброволно

Точачиња.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 12:42
Сосема е во право Јоки кога вели дека задолжителната настава ќе створи одбојност.Веќе реков дека тоа може да биде само во средните училишта, каде самите ученици би одлучиле дали сакаат или не да одат на тие часови. Ако си атеист, не значи дека не те интересираат религиските учења.
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 16:33
Јас сум против водедување каква било веронаука во училиштата...било во средните било во основните (во основните ни под разно). Малите деца не се доволно зрели за веронаука .... Еве пример: објаснете му го на дете од трето одделение (да ве потсетам, тоа е 8-9 годишно дете) поимот смрт од таа гледна точка и помислете патем какви се' опасности се кријат тука. (Зборувам за која било религија)

Во средна школа изучувањето на религиите беше покриено со предметот Филозофија во 3 год средно и мислам дека тоа е доволно.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.