IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Смртна казна за напуштање на Ислам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смртна казна за напуштање на Ислам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2011 во 21:53
Зошто прилепувате нешто што самите го поседувате?!!!

Колку пати треба да ви се каже дека исламот за разлика од христијанството е и јавна а не само приватна вера? Кога ќе разберете дека Исламот за разлика од христијанството е способен да го уреди покрај внатрешниот и надворешниот живот на муслиманите?

И зошто господа се чукате во гради правдајќи ја толерантноста на христијанството, кога тоа од неговото постоење па до ден-дене ги има вршено и9 врши најголемите убиства и масакри и апостазии насекаде?

Модераторе, ако Исламот не беше толерантна вера кон другите,што мислишм дали ти ќе кук*рикаше на овој форум испуштајќи вакви демагогии: сигурно НЕ! Ако исламот беше насилничка религија за 560 и кусур години имаше да ти го сотре семето наназад и тебе и на сите твои истомисленици, ама ете самото ваше лаење и плукање по исламот е доказ сам по себе дека тој бил и те како толерантен на опвие простори.

А за пропагандата што кажува ова протестантско милениче, демагог и лажливец,т.е. платеник,доволно е да се погледне што прават неговите соверници од сатанската Лутерова школа во Ирак, Авганистан и насекаде по муслиманските земји. Со какви мисионерски подлости се служат и какви зверства прават во името на "мирољубиовата " вера.

Вие не прашувате господа за да научете, вие прашувате за да опонирате. Јас незнам каков одговор би ве задоволил, па затоа оставам самите да си поставувате и одговарате на прашањата.

Залудно е да се троши драгоценото време на овој форум , добро ми беше кога посматрав како си ги јадевте месата едни со други. Се враќам пак на таа позиција.

Без оглед какви лигавештини после ова ќе напишете, ќе ви речам само: толку од мене!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 01:26
Originally posted by deshad deshad напиша:



И зошто господа се чукате во гради правдајќи ја толерантноста на христијанството, кога тоа од неговото постоење па до ден-дене ги има вршено и врши најголемите убиства и масакри и апостазии насекаде?

Модераторе, ако Исламот не беше толерантна вера кон другите,што мислишм дали ти ќе кук*рикаше на овој форум испуштајќи вакви демагогии: сигурно НЕ! Ако исламот беше насилничка религија за 560 и кусур години имаше да ти го сотре семето наназад и тебе и на сите твои истомисленици, ама ете самото ваше лаење и плукање по исламот е доказ сам по себе дека тој бил и те како толерантен на опвие простори.

...





“Исламот“ за кој што се заложуваш и ревнуваш ти дешаде е еднаа терористичка идеологија - слична на онаа која што произлегувала и произлегува од лажните (крвожедни) “христијанства“ - бидејќи со терор и насилство ја одржувала и одржува својата идеологија!


Само еден пример и доказ за лицемерието на твојата идеологија е чинот на г-н Ердоган, кој по повод на рамазан 2011 грдеејќисе им врати на грчките православци околу 1000 цркви кои им биле насилно одземени, а притоа крие (како мачка сопствен одмет) дека најголемите и најубавите џамии и градови во турција (и вон неа) од османлиите се изградени исто така на насилно одтуѓени цркви, градови, села, имоти ...!

Сваќаш ли го тоа лицемерије (?) за “исламската“ толерантност, кој дејствува според мото:

“Ти мораш со твојот врат да ми бидеш под мојата чизма, а јас ќе бидам толерантен и ќе ти пуштам малку воздух за (под неа) да можеш да дишеш!“






Изменето од spiros - 08.Октомври.2011 во 01:32
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 02:15
Кога бевме деца пред самиот почеток на војната во Босна, не застанаа нивните штотуку наоружани територијалци и не запрашаа нешто као, мали чији си ти, а ја - па то мени св исти к*рац, а они - Е све може бит исто ал к*рац није...
Па ете отогаш сфатив дека ништо не исто без разлика колку и да сакаме да биде, па нити Бог, се е различно и се припаѓа на некому и на нешто..само ти можеш да одлучиш каде и кому ќе припаѓаш, ќе ја одбереш судбината или ќе одиш по твојот пат..по твојот Бог..
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 13:58
deshad, napagjanjeto ad hominem ne e nikakva argumentacija, nitu nachin na vodenje diskusija.

Toa samo znachi deka sogovornikot ostanal so kusi rakavi i nezadovolstvoto od sopstvenata slabost go isfrla na lichnosta na sogovornikot... ili vo najdobar sluchaj ja deflektira diskusijata vo potpolno druga nasoka.

Patem, nemoj da si zamisluvash deka samo Islamot, kako religija, go organizira zhivotot na vernicite. Razlikata megju Islamot i drugite religii e vo toa shto Islamot toa go pravi krajno nasilnichki.

Ako sakash da me demantirash posochi barem edna svetska religija koja denes govori za Ljubovta megju svoite vernicite, a istovremeno za istite predviduva sechenje race, noze i jazici dokolku napravat grev spored nejzinata doktrina i dogma, kako i egzekucija dokolku reshat da izlezat od nea, pristapat vo nekoja druga religija i javno gi promoviraat novite vrednosti.







Изменето од Messenger - 08.Октомври.2011 во 14:33
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 16:47
Originally posted by deshad deshad напиша:

Зошто прилепувате нешто што самите го поседувате?!!!

Колку пати треба да ви се каже дека исламот за разлика од христијанството е и јавна а не само приватна вера? Кога ќе разберете дека Исламот за разлика од христијанството е способен да го уреди покрај внатрешниот и надворешниот живот на муслиманите?


Христијанството е службена религија во некои земји, но тоа не ве попречува да барате секуларизација во тие земји. Зошто Муслиманите в Грција постојано се жалат на дискриминација, не сакаат нивните службеници да се заколнат пред Архиепископот на Грција, кој не е само верско лице, туку согласно грчкиот Устав е и службено лице, па бараат секуларизација, изградба на џамии и слично, во земја, која согласно Уставот, е Православна држава?! Зошто во Италија, иако се само 1% од населението, Муслиманите не се согласуваат со католичкиот карактер на државата? Овие не се единствени случаи, но се   видливо контрадикторни со она што го зборуваш!

Originally posted by deshad deshad напиша:


И зошто господа се чукате во гради правдајќи ја толерантноста на христијанството, кога тоа од неговото постоење па до ден-дене ги има вршено и врши најголемите убиства и масакри и апостазии насекаде?


Затоа што сегашноста го докажува она што го говориме. Толерантноста покажана кон муслиманската имиграција во Европа е пример за тоа што го говориме. Доколку Европа не беше толерантна, Муслиманите немаше да се доселуваат во Европа онака како што тоа го правеа во минатото и сега.

За ова може да се говори и од историски аспект, ама да не се случи како со "историјата" на MUSLIMA_1, која во еден пмафлет препишала некои нешта кои не се точни, па иако вети дека ќе одговори, не се ни потруди да види каде згрешила, иако се сомневам дека и самата разбрала што препишувала и каде згрешила, а да не говорам за историските подробности кои не ги разликува.

Originally posted by deshad deshad напиша:


Модераторе, ако Исламот не беше толерантна вера кон другите,што мислишм дали ти ќе кук*рикаше на овој форум испуштајќи вакви демагогии: сигурно НЕ! Ако исламот беше насилничка религија за 560 и кусур години имаше да ти го сотре семето наназад и тебе и на сите твои истомисленици, ама ете самото ваше лаење и плукање по исламот е доказ сам по себе дека тој бил и те како толерантен на опвие простори.


Ако Христијанството не беше толерантно, немаше да има Муслимани во Европа, ниту пак ќе останеше еден таков по 1913 година во Македонија и на Балканот.

Originally posted by deshad deshad напиша:


А за пропагандата што кажува ова протестантско милениче, демагог и лажливец,т.е. платеник,доволно е да се погледне што прават неговите соверници од сатанската Лутерова школа во Ирак, Авганистан и насекаде по муслиманските земји. Со какви мисионерски подлости се служат и какви зверства прават во името на "мирољубиовата " вера.


Зарем беше пропаганда и лага случајот со Абдул Рахман?
Човекот беше обвинет за поседување Библија. Неговото судење беше пародија, затоа што судијата наместо да се фокусира на она што треба, го убедуваше човекот да се откаже од решението за преминување во Католицизам, затоа што Исламот бил толерантна религија. Судија кој говори контрадикторности едвај можеме да го наречеме непристрасен и независен судија, каков што секој закон налага судот да биде.

Во линкот кој го поставив, секој може да ги прочита зборовите на судијата. Секој реченица е противречна на претходната.

Да не говорам дека тие кои го обвинуваа и нивните родители порано креваа плач до небото кога Советскиот Сојуз ним им го правеше истото, а продолжија да го прават сосема истото.





Изменето од Македон - 08.Октомври.2011 во 16:53
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 19:57
Не разбирам од каде е потребата да се покажува надмоќност во религијата. Зашто едната да биде подобра или полоша од другата?
Факт е дека до денешен ден се убиваат многу луѓе во име на двете религии. Од друга страна се прават и убави работи во име на овие религии.
Се сеќавам кога го посетив Арапскиот институт во Париз, бев фрапирана од достигнувањата во алгебрата, математиката, другите науки од страна на муслиманскиот свет во средниот век, кога во христијанска Европа владеела темнината и се палеле жени обвинети дека биле вештици. Каков ли свет открив со оваа моја посета таму... Чудесен!
А колку тек се восхитив кога почнав да ги читам Руми, Ибн Араби...
А колку тек ме маѓепса концертот во Париз на суфијата кој живее од свирење и медитирање...досега не сретнав посреќен човек од него...
А кога го открив тарикатскиот речник во кој се опишуваат душевни состојби со таква детална префинетост слична на онаа на Св. Јован Лествичник...

И никогаш после ова не можам да го гледам исламот на ист начин на кој ме учеле претходно да го гледам со омраза.


Како што ни никој не може да ми ја земе љубовта кон Исус.

Ако мене ме прашате, само мистиците практикуваат права религија. Сите останати може да се расправаат, да шпекулираат, да убиваат, да наметнуваат...но тие не ја допираат суштината. Суштината не може да се вербализира, туку само да се искуси, спознае.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 21:07
saguaro, ako ne razbra do sega, nie na ovaa tema govorime za sherijatskiot zakon vo Islamot i smrtnata kazna nameneta za onie koi ja napushtaat ovaa religija. Patem, jas posochiv na drakonskite kazni na islamskata jurisdikcija bazirana na ovie osnovi koi samo davaat dodatna ilustracija na diskusijava.

Tuka ne diskutirame za drugite aspekti na Islamot, za negovata istorija, za nekogashnite islamski nauchnici, za sufistite...  i zatoa nema potreba da se vmetnuvaat vo ovaa tema bidejkji se odi nadvor od topikot.







Изменето од Messenger - 08.Октомври.2011 во 21:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 21:44
А што мислиш дали Руми би го осудил овој човек за промена на верата со смрт?
Кон врв
MUSLIMA_1 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MUSLIMA_1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 21:50
Jas samo edno prasanje imam kon hristijanite vaka: Ako islamot e tolku losa religija kako vie sto ja opisuvate nel? Zasto be togas hristijanite ja prifakaat nasata vera, zasto ako hrisijnaskata vera e prava vera,zasto muslimanite ne primaat pravoslavna vera, znaci nesto ne e do nas zaprasajte se moze e do vas cim se slucuva ova, pola makedonija konvertira vo islam, Cudno neli??? i mene mi cudno.
Jevreji govore: "Uzejr je - Allahov sin", a kršćani kažu: "Mesih je - Allahov sin."* To su riječi njihove, iz usta njihovih, oponašaju riječi nevjernika prijašnjih -
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 21:55
Originally posted by saguaro saguaro напиша:

А што мислиш дали Руми би го осудил овој човек за промена на верата со смрт?




Povtorno kje te potsetam deka temata e Смртна казна за напуштање на Ислам.

Shto ima Rumi so toa ???


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 22:00
Originally posted by MUSLIMA_1 MUSLIMA_1 напиша:

Jas samo edno prasanje imam kon hristijanite vaka: Ako islamot e tolku losa religija kako vie sto ja opisuvate nel? Zasto be togas hristijanite ja prifakaat nasata vera, zasto ako hrisijnaskata vera e prava vera,zasto muslimanite ne primaat pravoslavna vera, znaci nesto ne e do nas zaprasajte se moze e do vas cim se slucuva ova, pola makedonija konvertira vo islam, Cudno neli??? i mene mi cudno.



Razni lugje - razni zhelbi i potrebi.

Nikoj ne diskutira zoshto nekoj reshava da bide musliman. Toa e izbor na choveka isto onaka kako shto nekoj reshava da bide hristijanin, budista ili ateista.

Diskutirame za sherijatskiot zakon koj odreduva smrtna kazna za onie muslimanski vernici koi sakaat da izezat od Islamot, da stanat vernici na druga religija i istata otvoreno da ja promoviraat vo svojata sredina kako shto pred toa go pravele so Islamot.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2011 во 00:17
Originally posted by MUSLIMA_1 MUSLIMA_1 напиша:



Jas samo edno prasanje imam kon hristijanite vaka: Ako islamot e tolku losa religija kako vie sto ja opisuvate nel? Zasto be togas hristijanite ja prifakaat nasata vera, zasto ako hrisijnaskata vera e prava vera,zasto muslimanite ne primaat pravoslavna vera, znaci nesto ne e do nas zaprasajte se moze e do vas cim se slucuva ova, pola makedonija konvertira vo islam, Cudno neli??? i mene mi cudno.


Половина Македонија конвертирала во Ислам?! Каде ли го виде и прочита тоа? Повели, постирај докази, веројатно сите се заинтересирани како и јас да го прочитаат тоа, затоа што во секојдневниот живот тоа не е така.Прво пипуваше историски невистини, сега започна со пишување и со демографски невистини.
Ако пак мислиш дека Муслимани во Македонија не станале Православни, многу грешиш.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2011 во 00:29

Originally posted by saguaro saguaro напиша:

А што мислиш дали Руми би го осудил овој човек за промена на верата со смрт?




Не, Руми никогаш не би направил или дозволил нешто што не е пракса нити учење на Совршената БОЖЈА Вера, Која што Совршениот БОГ лично ни ја покажа во Исус Христос, Кој што е Прачиста Инкарнација на БОЖЈАТА Мудрост!
   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2011 во 00:57
Originally posted by MUSLIMA_1 MUSLIMA_1 напиша:



Jas samo edno prasanje imam kon hristijanite vaka: Ako islamot e tolku losa religija kako vie sto ja opisuvate nel? Zasto be togas hristijanite ja prifakaat nasata vera, zasto ako hrisijnaskata vera e prava vera,zasto muslimanite ne primaat pravoslavna vera, znaci nesto ne e do nas zaprasajte se moze e do vas cim se slucuva ova, pola makedonija konvertira vo islam, Cudno neli??? i mene mi cudno.



Ako ti si ja prodala verata na tvoite dedovci toa ne e poloa makedonija tuku samo ti - ne si olesnuvaj na sovesta so generaliziranje i pisuvanje nevistini....


Inaku temata e smrtna kazna za napustanje na islam - interesna tema i zamisli toa se slucuva vo islamot na 21 vek....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,563 секунди.