IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Масакр кај с.Смилковци ,убиени  пет Македонци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Масакр кај с.Смилковци ,убиени пет Македонци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 29>
Автор
Порака
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2012 во 21:11
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

 

Со граѓанска војна само Македонците можат да добијат, бидејќи одамна се граѓани од втор ред. Па повелете браќа, да видиме што вие ќе изгубите (се` или ништо глупчо): или ќе имате Голема албанија или ќе ги изгубите сите права: школување на мајчин јазик, вработувања само за ваш етникум, штитења од законот и за најужасни дела како ова последново убиство итн, итн. Ќе има крв до колена ако војната е вашиот избор ајде, од вас зависи.

Се сложувам со тебе,а посебно она што го напиша Македон дека се зависи од власта и дека власта не треба да се мисли туку да делува.Инаку како сакаме да браниме држава,инфериорно ли.
Туку мене не ми е јасно со која сила ја браниме нашата страна.Како е можно Србија да има пара воена структура која работи на своја страна како што е Самоопределување;Косово ја има УЧК.А нашата држава без своја паравоена структура која би работела за интересите на Македонија.
Ако ништо друго тогаш би можела Македонија да ја користи тајната служба за контра предизвикување нереди на страната на нашите непријатели.Да ги раздели и да им го растури единството.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2012 во 21:25

Нови моментизбунетост


Уапсен во „Монструм“: Не требаше децата, требаше да се удри по полицајци



„Не требаше децата, требаше да се удри по униформа”. Вака пред Судот зборел еден од приведените во акцијата „Монструм“, според извори на Макфакс.

pusteni-248

За време на сослушувањето во истражното одделение во Основниот суд 1, осомничениот појаснил дека требало да се застрелаат полицајци.

Под силно полициско обезбедување се испрашувале осомничените. 

-Проблем со кој се соочиле истражните судии било да се најдат адвокати за приведените. Никој од повиканите по службена должност, за оние кои немале повикано приватно адвокат, не сакал да се нафати да ги брани осомничените. Дури и познати адвокатски имиња не прифатиле да ги застапуваат, објави Макфакс.

Неофицијално Макфакс дознава дека дел од приведените кои решиле да зборуваат пред истражен судија тврделе дека биле дел од група која се занимава со нелегални активности, но за пари. Се правдале дека наводно биле многу сиромашни поради што прифатиле да чуваат дома оружје.

Дваесет лица беа уапсени во полициската акција „Монструм“. 

Петмина од нив ќе одговараат за кривично дело „тероризам“, по петкратното грозоморно убиство. Двајца се во бегство и по нив од вчера трага и Интерпол.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2012 во 22:19
види го...срцка е...голема насмевка


и овие....


душички....трепкање

Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2012 во 22:29
Originally posted by Македон Македон напиша:

 

А најдобро тоа ќе го направи ако се држи до зборовите на Макијалеви за начинот на дејствување: 

Пред се, биди вооружен.

Тој кој сака да биде слушан, треба да знае како да командува.

Подобро е да се плашат од тебе, отколку да те сакаат.

Ако треба да се нанесе повреда, тоа треба да се стори страшно, за да не може повредениот да се одмазди.

Луѓето треба да бидат третирани дарежливо или уништени, затоа што се одмаздуваат за мали повреди, за големи - не можат!


Се согласувам со се што кажа во постот, ама ќе се осврнам на твоите цитати!!!

биди вооружен
Првото, да бидеме вооружени, прва и основна задача на секоја една нормална држава или претендира да биде таква, која ние не само што не ја исполнуваме туку и она малку опрема и оружје што набавивме или ни поклонија нашите попријателски настроени земји, владата на СДСМ го раскурца по налог од западот.
Лавовите, според екипираност, опременост, обученост и бројност на ранг на бригада ( 2200-2500 луѓе ), која според многу стручњаци беше на најдобар пат да стане најспособната единица од таков вид на Балаканот ако не и пошироко, исто така ја раскурцаа и растурија бандитите од СДСМ, повторно по налог на американците.

Не мал виновник е и сегашната влада, која во ниеден чекор не стори ништо за овие 6 год. таквата состојба да ја подобри.


Тој кој сака да биде слушан, треба да знае како да командува
Да ама под услов тој што треба да командува, да не биде обична западна марионета и извршител на желбите на амбасадорите на 2-3 држави во Скопје.
Јас таков човек кој му е дадено правото да командува и во позицијата и во опозицијата во моментот не гледам.
Кога ќе дојде ред во МК да командува човек кој не оди секој понеделник на брифинг по странските амбасади во Скопје, односно оди да земе неделна заповест што треба да се прави таа недела, тогаш може да се дискутира за вториот твој цитат.

Подобро е да се плашат од тебе, отколку да те сакаат.

Ако треба да се нанесе повреда, тоа треба да се стори страшно, за да не може повредениот да се одмазди.

Луѓето треба да бидат третирани дарежливо или уништени, затоа што се одмаздуваат за мали повреди, за големи - не можат!

За последните 3 твои цитати, за да бидат во можност да бидат исполнети прво мора да се решат првите два цитата.

Решението е многу едноставно, ако сакаме државата да опстои, треба коренити промени, пред се на политички план, затоа што досегашните опции освен се поголемо полтронство и сервилност кон западот, а видовме што тоа полтронство ни донесе до сега, нема друг капацитет.

Само од народот зависи, буквално се!!!



"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
FosterThePeople Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FosterThePeople Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2012 во 22:31
Види мафијашки фаци.Прво научиле да пукаат после да читаат.
I just wanna feel real love.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2012 во 23:00
Која и да им беше целта на организаторите на протестот, јасно е дека промашија и дека водата ја однесоа на млинот на МВР.Ова е прв протест каде јас видов 2-3 албански знамиња, останатото беше токму тоа кое го негираа-исламски радикализам. А баш се чудев зошто албанските политичари во власта се воздржани, дури и застанати на страна на полицијата. Сега е јасно, тие не смеат а и не сакаат очигледно да им се налути Америка, а и светот би го сменил и така веке нарушеното мислење за загрозеност. Се погласни се оние кои увидоа дека укажувањата на Србите дека во Босна војувале радикални исламисти, а покасно и во Косово, се почестото апсење на Албанци вклучени во исламски терористички организации ја подлувува симпатијата  што светот ја имаше кон нив.
Денешниов протест, може само да придонесе да се докаже дека МВР не погрешила, не лажирала. Напротив доследно и на ниво си ја заврши работата околу истрагата, а и денска. Не вратија на провокациите, останаа мирни. Секоја чест момци и девојки во униформа.да
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2012 во 23:50
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 
Не ме чуди... Додека македонецот се усети, сите му се наредиле.
a zatoa li ovoj ni kidnal od tuka!
...se plashel i nego da ne mu se ...nareduvale.изненадување

...dobro li ...sfativ , ovoj pat?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2012 во 23:59
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 
Не ме чуди... Додека македонецот се усети, сите му се наредиле.
a zatoa li ovoj ni kidnal od tuka!
...se plashel i nego da ne mu se ...nareduvale.изненадување

...dobro li ...sfativ , ovoj pat?збунетост
 
 
Не си сфатил, штом се чудиш.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 00:06
Република Албанија треба да објасни зошто овие демонстрации за ослободување на терористите се организирани под нивно знаме.
 
МВР во најмала рака треба да ги поднесе пријава за злоупотреба на малолетници на родителите на децата злоупотребени во демонстрациите. На таквите треба да им се одземе родителско право, крајно време е да се застане на пат на злоупотребата на жени и деца во функција на шиптарската кауза.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 00:07

кажи просто...тие што не дупат се од овде,а не од Косово,Афганистан...Босна и не се некои  мУдахедини од штознам каде.Доста со превези и лица правење...

Полека се свестиме,ама веќе длабоко непријателот ни навлегол..во позадина.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 00:13
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Република Албанија треба да објасни зошто овие демонстрации за ослободување на терористите се организирани под нивно знаме.
 
МВР во најмала рака треба да ги поднесе пријава за злоупотреба на малолетници на родителите на децата злоупотребени во демонстрациите. На таквите треба да им се одземе родителско право, крајно време е да се застане на пат на злоупотребата на жени и деца во функција на шиптарската кауза.
газење од смеење...ochigledno deka ti ima udreno u glava...lagodniot  zivot ! намигнување

.. a, shto ti e kriva albanija , shto nekoj go vee nejzinoto zname,...ako navistina nema vrska so ova mislam,...koga nejzinoto zname  tuka se vee nonstop ?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 00:28
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:



Само колку за твоја информација, 2001 год., во единицата во која бев и јас, стационирана во село Црешево, имаше 5-6 наши дечки доброволци, едниот беше од Нов Зеланд дојден, имаше и двајца браќа од Канада, Швајцарија, Германија. Сите тие беа добро ситуирани во земјите од кај што доаѓаат, дури двајцата браќа од Канада и не беа ни родени во МК, дури и не зборуваа баш најчисто македонски, ама сепак беа тука.

..............................................
Него еднаш на една друга тема те прашав нешто, кај беше и што правеше ти 2001 год. 

Одговор се уште чекам!!! 

  dali togash,tvoite  janko i stanko doshle od nekade, tuka , ne znam,
...edino me interesira dali ti ke bidesh tuka,, eleven years after,...za da me branish mene .намигнување

...tuku, ne pamtam mene da si me prashal neshto slichno ili ne sum videl,ama ...eve  ti:

 ...sluchajno idev nataka tie denovi  i ednash koga vidov guzva na nadvoznjakot kaj ''belvi''...''pod'' arachinovo  , si vikam chekaj  da vidam shto toa se sobrale ,...

...i shto da vidam ?

znachi,...bev na podvoznjakot vo tolpata koja shto, de so goli ochi , de so dvogledi ja pratea situacijata...t.e,... odusheveno gledaa  nekoi ''apache''голема насмевка helikopteri kako  frlaat ''ognometi'' naokolu nad seloto .

...zimi forumov ( da dade gospod da bidam vechno baniran)...ako ne beshe kako shto vikam.голема насмевка

..znachi...pakuj kuferite, za sekoj sluchaj , shto pobrzo da si dojdesh ''doma'' !среќа
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 00:29
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Република Албанија треба да објасни зошто овие демонстрации за ослободување на терористите се организирани под нивно знаме.
 
МВР во најмала рака треба да ги поднесе пријава за злоупотреба на малолетници на родителите на децата злоупотребени во демонстрациите. На таквите треба да им се одземе родителско право, крајно време е да се застане на пат на злоупотребата на жени и деца во функција на шиптарската кауза.
газење од смеење...ochigledno deka ti ima udreno u glava...lagodniot  zivot ! намигнување

.. a, shto ti e kriva albanija , shto nekoj go vee nejzinoto zname,...ako navistina nema vrska so ova mislam,...koga nejzinoto zname  tuka se vee nonstop ?
 
Ова нема врска со Албанија? Убијците се идентифицираат како албанци, демонстрантите веат албански знамиња, имаат албански државјанства (поред швицарско) и ти велиш ова нема врска со Албанија? Па тоа основата на проблемот, тие сакаат и прават се Македонија да биде Албанија. Ти можеш да се смееш, ама на сите македонци им е начукан до даска.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 00:45
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

газење од смеење...ochigledno deka ti ima udreno u glava...lagodniot  zivot ! намигнување

.. a, shto ti e kriva albanija , shto nekoj go vee nejzinoto zname,...ako navistina nema vrska so ova mislam,...koga nejzinoto zname  tuka se vee nonstop ?
 
Ова нема врска со Албанија? Убијците се идентифицираат како албанци, демонстрантите веат албански знамиња, имаат албански државјанства (поред швицарско) и ти велиш ова нема врска со Албанија? Па тоа основата на проблемот, тие сакаат и прават се Македонија да биде Албанија. Ти можеш да се смееш, ама на сите македонци им е начукан до даска.
[/QUOTE]
Ова нема врска со Албанија? Убијците се идентифицираат како албанци, демонстрантите веат албански знамиња, имаат албански државјанства (поред швицарско) и ти велиш ова нема врска со Албанија? Па тоа основата на проблемот, тие сакаат и прават се Македонија да биде Албанија. Ти можеш да се смееш, ама на сите македонци им е начукан до даска.
[/QUOTE]pa?  i onie od 9/11 bea so saudisko i drugi drzavjanstva  pa,.  nikoj ne ja nabedi drzavata arabija deka ima vrska so  toa!

...mozebi nekoi od ovie i nemaat makedonsko drzavjanstvo ama ,...toa ne znachi deka drzavata albanija gi pratila !

inache,..se smeam na potcrtanoto ..''iinspirirano'' od toa shto prethodno go napisha za odzemaje na roditelski prava ...i.t.n.

a, shto pa ti se sekirash tolku za nas dole? ...ne veruvam deka si eden o d onie jankovci, petkovci ,...stojkovci na tvojot sogragajanin.изненадување

...a za verbalno sekiranje ,..petpari ne davam!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 29>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.