IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Промена на сега важечкиот Црковен Календар
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Промена на сега важечкиот Црковен Календар

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Прашање: Јулијанскиот ...да се замени со Грегоријанскиот календар?
Одговор Гласови Статистика
19 [61,29%]
10 [32,26%]
2 [6,45%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Промена на сега важечкиот Црковен Календар
    Испратена: 08.Август.2010 во 12:17
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 12:37
normalno!да

...mi sk*rchilo vekje od raboti koishto ,...cel svet gi pravi,.

.a samo tuka kontra svetot.....не
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 12:53
Originally posted by brza brza напиша:

normalno!да

...mi sk*rchilo vekje od raboti koishto ,...cel svet gi pravi,.

.a samo tuka kontra svetot.....не
дада
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 13:25
Немам свое мислење...збунетост
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 14:26
Гласав против... танцување Заради Цезар не за друго...голема%20насмевка
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 15:02
да
зошто да сме ...*поназад*...од другите
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 17:25
Од инает сме поназад,а овие суеверија и сите тие работи кои се од старо време,да може да се потсетуваме во проказните за нив,но само промена и прифаќање на новото носи кон напред.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 18:30
 
Не само што треба да го сменат клендарот, туку треба да се одцепат од Цариград и да влезат во унијатство со Рим.
 
голема%20насмевка
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 20:24
Slepoto i formalnoto veruvanje vo neshto shto bilo recheno nekogash od nekogo, bez razbudenost i svesnost deka s'e teche i s'e se menuva i deka nishto ne ostanuva onakvo kakvo shto prvobitno se pojavilo, vodi kon edna zacimentiranost, dogmatichnost so edinstvena cel da se zadrzhi dogmatichnosta i do edno zandanisuvanje vo tradicii, zakoni i propisi koi pochnuvaat da zhiveat samite za sebe.

Za takvoto prakticiranje i zhiveenje Isus na farizeite im reche deka go sledat gjavolot.

Nitu edna institucijalizirana religija mema lesno da priznae deka treba da se menuva bidejki toa go gleda kako slabost, kako udar na nejzinata dogma deka e nepogreshliva i vechna zatoa shto e navodno bukvalen Bozhji zbor. Egoto i umot na sveshtenicite velat deka ako dozvolat takvo neshto, togash nivnoto stado kje je izgubi doverba vo Niv i vo Nivnata nepogreshlivost vodena od Svetiot Duh koj navodno vechno prebiva vo Nivnata Crkva.

Koga formata stanuva presudna, a sodrzhinata minuva vo vtor plan, od seto toa nema nitu edna bukva od Religioznost, Svetost, Svest i Bozhenstvenost, a ima s'e od lichni i Crkovni institucijalni interesi.








Изменето од Messenger - 08.Август.2010 во 20:25
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 20:33
ти се дивам меси
нашиша сриста чуда а нишо за промена на календарот
се е тоа твоето општо
па велиш овие универални мои реченици можам да ги бутнам на секое веронаутичко питање
смеење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 20:46
anakine, ova beshe moja najostra kritika na institucijaliziranata religija shto bilo koga sum ja napishal na ovoj forum i ti mi velish deka nishto ne si razbral shto sum sakal da kazham so nea vo vrska so postavenata tema ...

Ajde ushte ednash prochitaj ja prvata rechenica...

... pa potoa prochitaj ja tretata rechenica.

Potoa chetvrtata i zabelezhi so kakvi pochetni bukvi se napishani nekoi imenki.

Poslednata rechenica e zakluchok koj e relevanten za site institucijalizirani religii.








Изменето од Messenger - 08.Август.2010 во 20:50
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 21:29
Против.
Најмногу заради аргументите на бизнис елитата. Види молимте, ај ако побараат и верата да ја промениме, да ја промениме.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 21:39
za
zatoa sto toa nema vrska so religijata nego so Sonceto i nasata Planeta
a tocno treba da bide, vremeto i kalendarot ne e zaebancija da si igrame igracki so nego

1 januari se znae koga e na 1 januari a ne na 13

toa so kasnime zboruva za inaet i gluposta


Изменето од anakin - 08.Август.2010 во 21:40
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2010 во 00:06
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Против.Најмногу заради аргументите на бизнис елитата. Види молимте, ај ако побараат и верата да ја промениме, да ја промениме.
ete! ....tipichna makedonska pamet,...

...ne za drugo,..tuku za toa koj go dal predlogot,..
..makar i dobar bil,.

..ama , za inat ne sum za nego...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.