IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Секс
  Активни теми Активни теми RSS - Хомосексуалците во нашата држава
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хомосексуалците во нашата држава

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4647484950 53>
Автор
Порака
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 16:35
Хехе, не е да губам надеж, само и не очекувам премногу... Трпение - спасение, ќе видиме. Па ако испадне работава сите имате покана од мене за свадба црвенеење
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 16:39
Без да повредам нечии чувства или што и да е...
ама брак помеѓе хомо, не одобруем...
пошто тоа е неприродна работа...
постои маж...
постои жена...
па деца...

што има поприродно од тоа...збунетост
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 16:41
А според кои критериуми е тоа... неприродно? збунетост
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 16:44
А според кои тоаа критериуми е тоа природно...?збунетост
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 16:46
Па мислам дека прва прашав, ама очигледно поради недостаток од аргументи ми се возврати со контра прашање намигнување
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 16:48
А ти имаш аргументи дека тоа е природно...?
ако немаш, тогаш јас ќе продолжам со аргументи дека е неприродно...
Можеее...?
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 16:51
Да било природно, немало да треба да има заедница од маж и жена за да може да се створи потомство. Ќе се раѓаа деца само онака, може и од позади нелинамигнување


Ама дека треба да бидат дискриминирани, мислам дека не. Малку заостаната земја ќе бидеме, а и може во ЕУ да не не приматгрицкање нокти
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 16:55
Дискриминирани...?размислување
а што треба да прави општеството за нив...
да им помага...??!!!збунетост
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 16:57
А нели се тие луѓе а?
Па зошто тогаш да им се помага на црнците во земја каде што сите се бели? Зошто да им се помага на инвалидите кога тие се различни од другите? М?
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 16:58
Што ќе ми кажеш - дека Господ ги создал Адам и Ева? Дека сме овде за репродукција и дека не за џабе женското има вагина а машкото пенис? Како хомосексуалците би воспитувале дете затоа што детето пред себе треба да има модел на машко и модел на женско? Дека само хетеросексуална двојка е предуслов за воспитување на едно дете? А каде е љубовта? Каде е поддршката? Ја не велам дека сите хомосексуалци се цвечиња за миришење, ама етикетата хетеросексуалец не го прави никој подобар родител само затоа што е хетеро, за добар родител потребно е да се негуваат други вредности. Бракот е човечко прави а не хетеросексуална привилегија. Друго, како тоа сите хетеросексуалци се замарате толку со нас хомичите не ми е јасно? Ни ѕиркате во спална, во интима, пробувате да ни ги исправите нашите животи, толку сте наеднаш загрижени за децата како ќе се развиваат, а го заборавате фактот дека тоа дете може да биде многу посреќно од оние циганчињана што шетаат дувајќи лепак по улиците, што се небањани, што се запоставени целосно. Што не застанете и не сторите нешто за нив туку наеднаш се фаќате за гуша со нас - што би било кога би било? Ете, и тие на улица што просат имаат и мајка и татко, баш она што многумина би го рекле - природно семејство - и? Тука застанува се? Не можеш терминот природно да го ставаш во тесни рамки затоа што светот е шаренолик а не црно - бел намигнување
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 17:02
Споредуваш неспоредливо...
не е исто...
да не мешаме...
по таа логика, треба ли да им помагаме на Талибанците...
и тие се луѓе, така...?
ама ги осудуваме, нели...

зборуваме за сосема друго нешто....
нешто што според мене е неприродно...

Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 17:03
Што е неспоредливо? Или тебе така ти чини сега? намигнување
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 17:26
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Што ќе ми кажеш - дека Господ ги создал Адам и Ева? Дека сме овде за репродукција и дека не за џабе женското има вагина а машкото пенис?
А како според тебе би опстанал човечкиот род ако женското нема вагина, а машкото пенис...
не мислиш дека тоа е природно, репродукција...
како за луѓето така и за се' што го создал господ или природата, како сакаш...

Како хомосексуалците би воспитувале дете затоа што детето пред себе треба да има модел на машко и модел на женско? Дека само хетеросексуална двојка е предуслов за воспитување на едно дете?
Мислам дека досега многупати и од многумина е кажано...
што ќе биде природно за тоа дете, хомосексуална двојка или хетеросексуална...
кога ќе живее во такво семејство каде хомосексуалноста е начин на живеење...

А каде е љубовта? Каде е поддршката? Ја не велам дека сите хомосексуалци се цвечиња за миришење, ама етикетата хетеросексуалец не го прави никој подобар родител само затоа што е хетеро, за добар родител потребно е да се негуваат други вредности.
Не мешај родителска љубов со хомосексуалност...
некој е добар родител некој лош...
како детето расне, така родителот учи да биде родител...
никој не се раѓа со знаење како да биде родител...
некој се снаоѓа подобро, некој не...
но тоа е веќе друга тема...

Бракот е човечко прави а не хетеросексуална привилегија.
Бракот е човечко право и институција измислена за заеднички живот помеѓу маж и жена...
Како што и сама знаеш, бракот не е само привилегија, туку многу повеќе од тоа...

Друго, како тоа сите хетеросексуалци се замарате толку со нас хомичите не ми е јасно? Ни ѕиркате во спална, во интима, пробувате да ни ги исправите нашите животи, толку сте наеднаш загрижени за децата како ќе се развиваат, а го заборавате фактот дека тоа дете може да биде многу посреќно од оние циганчињана што шетаат дувајќи лепак по улиците, што се небањани, што се запоставени целосно.
Искрено, воопшто не ме замара дали ти, а се декларираш како хомосексуалец, на кого го даваш своето тело и што правиш со некој или некоја во спалната соба...
Не пробувам да изменам ничиј живот, само не одобрувам тоа што сметам дека не е природно...

 Што не застанете и не сторите нешто за нив туку наеднаш се фаќате за гуша со нас - што би било кога би било? Ете, и тие на улица што просат имаат и мајка и татко, баш она што многумина би го рекле - природно семејство - и? Тука застанува се? Не можеш терминот природно да го ставаш во тесни рамки затоа што светот е шаренолик а не црно - бел намигнување
Не зборуваме за социјални, класни или турлитава од испомешани разлики...
реков, добар или лош родител е друга тема...
и би дискутирал за тоа само во контекст на хетеросексуален брак...
никако хомосексуален...

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Што е неспоредливо? Или тебе така ти чини сега? намигнување

Не сум сигурен дека би ја сфатила поентата и смислата на неспоредливото во овој случај...
Барем онака како што јас ја сфаќам..



Изменето од којсумјас - 19.Мај.2012 во 17:29
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 17:45
1. Одиш во крајности... и онака е просто невозможно сите да се хомосексуалци така да не се плаши, човечкиот род ќе опстане.

2. Има примери за хомосексуалци кои исчувале дете, па дечкото сега и здрав и прав... не видов дека нешто му фали.

3. Не пријателе, воопшто не е друга тема. Никој не знае како да биде родител, се учи, да... но на детето е побитно да му се даде здрав плод на љубов отколку нешто труло. Трагично е што луѓето се со тесни видици и не сакаат истите да ги прошират па често пати употребуваат многу погрешни методи за воспитување на детето. Нема совршен родител, тоа ми е сосема јасно - но има родители кои забегуваат во една крајна линија каде што ги тортурираат децата, ама затоа што е стрејт и затоа што е тоа нормална средина ќе му прогледаме низ прсти, нели? Ако детето е физички малтретирано да, можеби и ќе му го одземат, но што кога станува збор за емоционално злоупотребување каде што нема модринки? Добар родител не го прави сексуалната ориентација, сексуалната ориентација нема што да прави со бидувањето родител, други алатки играат тука важна улога.

4. Да, е многу повеќе, тие работи се на некоја си правна основа за мене не многу позната - но утре јас ќе живеам со партнерката и ете на некоја од нас ни се деси незгода (не сме вечни, нели?), зошто сето тоа да не би било регулирано ко што е редот? Затоа што некои хомофобици си земаат за право да ми кажат со кого треба јас да го делам моето време и диктирајќи ми го начинот на кој јас би требало да комуницирам со таа личност, нели? (Така барем мене ме воспитувале дека морам да се мажам за да им донесам внуци независно што јас ќе се силувам целото време со мојот партнер во името на хетеросексуалноста, нели?)

5. А неодобрувањето што е? Индиректно мешање во нечиј живот.

6. Воопшто не е друга тема... Светот не е црно - бел... а и тие деца растат сепак во некое си хетеросексуално семејство ама дисфункционално. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4647484950 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.