IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Секс
  Активни теми Активни теми RSS - Хомосексуалците во нашата држава
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хомосексуалците во нашата држава

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3940414243 53>
Автор
Порака
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 04:54
Originally posted by is no good is no good напиша:

Владата треба да е таа што нема да дозволи геј во Македонија, бракови и тоа никако не треба да се легализира.


А геј паради секако нема да дозволат националистите сигурен сум.

А ГЕЈ луѓето може да се социализираат но притоа јавно да не се истакнуваат

~Во една демократски ориентирана земја, каква што се стреми да биде нашава, ова нема да се случи. Башка и ако претендираме влез во ЕУ, со вакво размислување, тешко, бидејќи во голем број од развиените европски држави ја имаат легализирано истопловота заедница.
~Парада не ни ни треба.
~Социјализацијата сама по себе наметнува комуникација со луѓе. Зависи како ти гледаш на `јавното`. Ако се интересираш и ѕвериш во некое друштво, нормално дека за тебе ќе биде јавно. Доколку си стоиш настрана, никому ништо.

Изменето од doriangray - 07.Јануари.2008 во 04:55
Кон врв
is no good Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај is no good Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 04:56
Македонија нема а и нема потреба да влезе во ЕУ, далеку сме од тоа, народот е друг, за 30-40години кај нас ќе може да се отвори оваа тема
www.komiti.org
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 04:57
Originally posted by is no good is no good напиша:

Македонија нема а и нема потреба да влезе во ЕУ, далеку сме од тоа, народот е друг, за 30-40години кај нас ќе може да се отвори оваа тема

Не бегај од тема!
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 04:58
Originally posted by ivana ivana напиша:

Хомосексуалците во нашата држава ги има.
и прва асоцијација е КОЧО.
првиот што имаше храброст отворено и пред цела јавност да збори за gay дружината на Македонија. Мене ми се ок.

МАССО не е првата ГЛБТ асоцијација (ГЛБТ = Геј, лез, би, транс). Пред неа се ЦГЧП (Центар за Граѓански и Човекови Права), ЕГАЛ (незнам точно шо значи), и некои други. Со таа разлика што МАССО јавно и активно се бори за основните права на хомосексуалците, за анти-дискриминација итн. а другите повеќе се насочени кон сексуалното здравје на ГЛБТ популацијата.
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 05:20
Kazete mi koga veke tolku mnogu ste upateni vo seto ova i koga taka zolcno diskutirate, kakva toa diskriminacija ima vo nasata drzava vo odnos na homoseksualcite, sem ako za diskriminacija ja smetate legalizacijata na homoseksualnite bracni zaednici i posvojuvanjeto na deca, koesto pretstavuva apsolutna perverzija
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 05:30
Originally posted by moira moira напиша:

Kazete mi koga veke tolku mnogu ste upateni vo seto ova i koga taka zolcno diskutirate, kakva toa diskriminacija ima vo nasata drzava vo odnos na homoseksualcite, sem ako za diskriminacija ja smetate legalizacijata na homoseksualnite bracni zaednici i posvojuvanjeto na deca, koesto pretstavuva apsolutna perverzija

Зар ти не можеш сама да ја согледаш? Епа да нацртаме:
~Замисли: јас сум јавно деклариран хомосексуалец, имам завршено високо образование, и барам вработување... Што мислиш какви врати ќе наоѓам кај работадавците - отворени или затворени?
~Замисли: изезен сум со дечко ми и во момент на занес се бакнеме, седнати во паркот на некоја клупа... Мислиш ќе помине незабележано?
~Трето: она за кое хомосексуалните парови се залагаат не е класичен брак, склопен во црква или не знам што, туку се залагаат за легална заедница (наречи ја како сакаш), за која државата ќе овозможи здравствено осигурување, заедничка сопственост...
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 06:16
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by ivana ivana напиша:

Хомосексуалците во нашата држава ги има.
и прва асоцијација е КОЧО.
првиот што имаше храброст отворено и пред цела јавност да збори за gay дружината на Македонија. Мене ми се ок.




Kakov Koco prv sto imal hrabrost Savo i Pasti se prvite homoseksualci koi imaa hrabrost javno da se deklariraat kako takvi!


...nema veze, prviot peder u Skopje beshe Kirche sto dremeshe kaj kino Vardar-1...site go znaeva deka e on prviot javno deklariran peder u Skopje...staro pederishte beshe toa...veteran prav pioner na Homoseksualcite u Skopje-legenda...
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 10:56
Ај ја да прашам нешто за хомосите во нашата држава...


КОЈ го спонзорира МАССО да врши онаква дрска и беозбзирна Гебелсова пропаганда?
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 12:07
[QUOTE=аџија]Ај ја да прашам нешто за хомосите во нашата држава...


КОЈ го спонзорира МАССО да врши онаква дрска и беозбзирна Гебелсова пропаганда?
[/QUOT

..aj ke ti kazam...si cul za tajnata gay masonska loza?...Ne ima sekade adzija...vo vlast,vo opozicija,u site gradovi,site drzavi,na site kontinenti,nie ja kroime ureduvackata politika na CNN..ABC..BBC..site poznatski svetski novini se pod nasa kapa..gi imame glavnite mesta vo upravni odbori,nadzorni odbori..nie upravuvame so sportot..nie go kroime svetskiot poredok,ne ima na zemja,na voda  i vo vozduh...a bogami adzija..ne ima i kaj tebe doma...samo se plasis da zboruvas za toa голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 12:24
не се секирај, ве нема кај мене дома. што не значи дека не сте добредојдени. голема%20насмевка

а за МАССО, ќе барам посериозен одговор...



Изменето од Eleni - 08.Јануари.2008 во 12:46
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 12:40
Originally posted by аџија аџија напиша:

не се секирај, ве нема кај мене дома. што не значи дека не сте добредојдени. голема%20насмевка

а за МАССО, ќе барам посериозен одговор...



ke se pastiram...Ah Adzija...sto na ova da ti odgovoram ?...Vo kulminacija na entuzijazmot,kolosalno inspiriran od tvojot egzoticen sarm,go manifestiram slednovo;ne sakam da sum maliciozen,nitu da prejudiciram,no tvojata psiha e tolku cudna,sto me tera abstraktno da gi deabortiram site simptomi na tvojata dijalekticnost...љубов 


Изменето од Eleni - 08.Јануари.2008 во 12:52
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 14:46
За Аџија:
МАССО е спонзориран и поддржан од Хесиншки Комитет за човекови права и од ILGA - International Lesbian and Gay Association. А исто така поврзан е и со многу европски ГЛБТ здруженија. Она за кое се залага МАССО е воведување на анти-дискриминаторски закони за ГЛБТ популацијата во Македонија и на крајот правото на брак на ГЛБТ популацијата, или како сакате наречете го, значи законска заедница во која и ГЛБТ луѓето ќе имаат право да склучат брак (или заедница) со љубовта на нивниот живот и притоа ќе ги имаат истите права на хетеросексуалните двојки - а тоа се право на заедничка сопственост, право на наследство, здравствено осигурување итн. Посвојувањето на деца е друга приказна. Не значи дека ако се легализираат браковите на ГЛБТ луѓето дека автоматски можат тие да посвојат дете. Прво знаеме дека постојат процедури при самото посвојување. Не сите хетеросексуални двојки можат да посвојат дете, така и не сите хомосексуални двојки би можеле да посвојат. Ако ме прашате мене лично, јас сум неутрален по тоа прашање (посвојување).


Изменето од RebeL - 07.Јануари.2008 во 17:41
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 18:56
ееее ребел токму на тоа и циљав. тоа не е НЕЗАВИСНА оргнаизаија која чунки се бори за нечии права, туку добро платена пропагадна машинерија чија цел е деградација на моралните вредности, на семејството како основна општествена клетка, и промовирање на развратните неморалности како дел од секојдневието.
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 19:01
Originally posted by аџија аџија напиша:

ееее ребел токму на тоа и циљав. тоа не е НЕЗАВИСНА оргнаизаија која чунки се бори за нечии права, туку добро платена пропагадна машинерија чија цел е деградација на моралните вредности, на семејството како основна општествена клетка, и промовирање на развратните неморалности како дел од секојдневието.

Неможи да биди независна во мкд, оти нема хомосексуалци само во мкд. А МАССО како што кажав се бори за човекови права на ГЛБТ луѓето, значи логички е да биди поддржана од Хелсиншки комитет. Исто така неможи да биди независна оти како прво никој неможи од џеб да даде пари за активностите што ги прави массо, оти не е доволно богато македончето за тоа. А МАССО не е профитна организација, не е направена за некој да има профит (во пари) од тоа.
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3940414243 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.