IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Современ (Динамичен) Нов Завет
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Современ (Динамичен) Нов Завет

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 22>
Автор
Порака Обратен редослед
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 02:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Самото тоа што испишавме 20 страни со дебата околу тоа дали тоа значи дотерување, дали се дотерувале во тоа време или не - не навраќа на основната дискусија - подобро е да се остави текстот онака како што е кажан, па секој сам да си наоѓа толкување за истиот.

 

Напротив, се докажа дека залудно водевте инает кога на крајот сепак ви докажавме дека помажувањето на главата во контекстот во кој Исус зборува, не е никакво "ритуално" или "религиско" помажување, туку чисто своевремено дотерување на косата. И колку и да се трудите да се исмевате со тоа демек евреите не знаеле да си ги средат косите, факт е дека денешните монаси и монахињи можат вода да им носат на старозаветните еврејки Ребека, Рахила, Естира или пак на царот Соломон. намигнување



Не судете за да не ви се суди.

Изменето од Опитен - 10.Октомври.2008 во 02:32
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 02:11
Ох, пардон.

Изгледа го погешив тектот каде ги ставив, но сепак истото важи и за тука.

Сакав да укажам дека без признавање на Светото Предание разбирањето на Светото Писмо ќе ни е сакато.
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 02:09
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Самото тоа што испишавме 20 страни со дебата околу тоа дали тоа значи дотерување, дали се дотерувале во тоа време или не - не навраќа на основната дискусија - подобро е да се остави текстот онака како што е кажан, па секој сам да си наоѓа толкување за истиот.
 
Напротив, се докажа дека залудно водевте инает кога на крајот сепак ви докажавме дека помажувањето на главата во контекстот во кој Исус зборува, не е никакво "ритуално" или "религиско" помажување, туку чисто своевремено дотерување на косата. И колку и да се трудите да се исмевате со тоа демек евреите не знаеле да си ги средат косите, факт е дека денешните монаси и монахињи можат вода да им носат на старозаветните еврејки Ребека, Рахила, Естира или пак на царот Соломон. намигнување


Изменето од EvAngelos - 10.Октомври.2008 во 02:09
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 02:09
Дадов цитати во кои се опишува што се подразбира помазување. Помазувањето се за Евреите бил свет чин, кој се вршел по заповед Божја. Ако имате вие некои динамични цитати каде Господ заповедаал да се миропомазува за да се дотераме и да си ја намазниме кожата на телото, дај пастирајте ги!!! А ова е за да се потсетите дека е од Библијата извадено!

Битие
35, 14
А Јаков подигна споменик на истото место, каде што му зборуваше Бог; споменик од камен, па изврши преливање и го прелеа со масло.

Исход
25, 6
масло за светење, и мириси за маслото за помазание и за мирисно кадило;

27, 20 И заповедај им на синовите израилски да ти носат чисто масло, исцедено од маслинка, за светење, за да гори светилникот секогаш.

28, 41 Во тоа облечи го Арон, братот твој, и синовите негови со него; помажи ги, исполни им ги рацете, и освети ги, за да ми бидат свештеници.

29, 7 И земи масло за помазание, излеј на главата негова и помажи го.

30, 25 и од тоа направи масло – миро за свето помазание; мирото за свето помазание да биде направено со умешноста на мироварец; тоа нека биде миро за свето помазание. 26 Со него помажи ја скинијата на собранието и ковчегот на заветот 27 и трпезата и сиот нејзин прибор, и светилникот и сите делови негови, и жртвеникот за кадење; 28 и жртвеникот, на кој се принесува жртва сепаленица, и сиот негов прибор, и мијалникот и подножјето негово. 29 Така ќе ги осветиш, па ќе станат голема светиња и се што ќе се допре до нив, ќе се освети.
30 Помажи го и Арон и синовите негови, и посвети ги, за да Ми бидат свештеници. 31 А на синовите израилски кажи им: ова масло за помазание нека Ми биде миро за свето помазание за сите поколенија ваши.

31, 11 и маслото за помазание, и кадивото благопријатно за светилиштето – се
нека направат така, како што ти заповедав.


А линковите со сликите од денешните Евреи ги ставив за да се види дека ниту денеска не го изгубиле тоа да не се китат, затоа не се правите на удрени и двајцата, стефчо и (свто)ЕвАнгелос, оти поентата беше за цитатите од Библијата. Не го избегнувајте битното, за да го свртите муабетот во друг контекст!!!

Originally posted by stevompc stevompc напиша:

velis ne se doteruvale. ja bi ti preporacal da ja procitas biblijata.
mozam do utre da pisuvam, no podobro e koga covek sam ke nauci.

i eden sovet: ne e sramota da ne znaes. sramota e koga mislis deka mnogu znaes, a taa naduenost ne mozes da ja potkrepis so fakti. dodeka vie se zanimavate so hipoteticni i bezvezni prasanja, Bog si dal odgovor uste vo Svetoto Pismo:

Matej 24:35 "Neboto i zemjata ke isceznat, no Zborovite Moi nema da isceznat."


Па, Стефчо, ти го прочитав ова, и си велам, ајде да читнам нешто, во право е човекот – повторувањето е мајка на знаењето!!! И ајде да читнам нешто од посланието на апостол Јуда. Го отвораам динамичниот превод, барам, барам, барам, барам... и уште еднаш барам, барам, барам... си велам, а бе то ја гледам ил очи ме варају?? Ајде да отворам кинг џејмс верзија – оп, ете го одма таму. Пак се враќам на динамичниот и продолжувам да барам, барам, барам...

Леле, мајката, испарила цела книга на апостол Јуда! Леле, ама злодело! Некој ја украл или... или затоа што е од само една глава преведувачот не ја видел и ја скокнал... или си рекол – ај ова е непотребно, што за џабе се мачел овој Јуда, ај ќе го џитнам в корпа, ваљда никој нема да забележи, big deal!!!

Зато пред некое време кога го прашав ЕвАнгелос за толкувањето на Јуда 1, 9 воопшто не ми ни одговори, бидејќи тоа си го немате во вашата динамика.

Треба да се засрамите за тој превод што го величате, а всушност е ист како и оние преводи на Јеховините сведоци!!!


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

3. Динаминеч превод или поточно превод на динамична еквиваленција.

Ова е најсовремениот пристап при преведувањето на Светото Писмо. Ваквиот превод се темели врз тезата: "превод мисла по мисла". Целта е веродостојно да се пренесе значењето на секоја мисла, така што ќе има исто значење за денешниот читател, какво што имала за првобитните слушатели или читатели. Притоа, мислата се составува согласно важечките граматички и синтаксички правила на јазикот на кој се преведува, со настојување секоја реченица да звучи сосема природно за денешниот читател.

Особености на овој превод.

1. Основна грижа при изготвувањето на овој превод беше текстот да биде верен на изворниот, имајќи го предвид усвоениот пристап точно да се преведе мислата, а не првенствено буквалното значење на секој збор. Сепак, таму каде што се сметало дека е релевантно да се посочи и буквалниот збор или израз, тие се дадени во фуснота.


Навистина ли е така како што велиш??? Навистина ли е превод мисла по мисла??? Дали навистина во вашиот динамичен превод целта е веродостојно да се пренесе значењето на секоја мисла??? Ајде да видиме во Откровение само еден интересен стих (а ги има и уште)

2, 17Ако имате слух, послушајте го тоа што Божјиот Дух им го порачува на црквите! (динамичен превод)

Ајде сега да видиме како стои во другите преводи

2, 17 Кој има уво, нека чуе што им зборува Духот на црквите: на оној што победува ќе му дадам да јаде од сокриената мана и ќе му дадам бело камче и на камчето напишано ново име, што никој не го знае, освен оној, што го добива! (МПЦ)

2, 17 He that hath an ear, let him hear what the Spirit saith unto the churches; To him that overcometh will I give to eat of the hidden manna, and will give him a white stone, and in the stone a new name written, which no man knoweth saving he that receiveth it. (king james)

2, 17 ο εχων ους ακουσατω τι το πνευμα λεγει ταις εκκλησιαις τω νικωντι δωσω αυτω φαγειν απο του μαννα του κεκρυμμενου και δωσω αυτω ψηφον λευκην και επι την ψηφον ονομα καινον γεγραμμενον ο ουδεις εγνω ει μη ο λαμβανων (koine greek)

Kaде се зборовите камче, мана, ново име, во вашиот превод???? Каде се три реда зборoви после таа реченица што по свој избор преведувачот ја оставил, а останатите ги тргнал???

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас сум горд само со Бог и со Неговиот Збор! Ние, христијаните, сме повикани СМЕЛО да го проповедаме Божјиот Збор....

Божјиот Збое е АВТОРИТЕТ и не смее да биде понижен!


Е сега самиот запрашај се колку вашата црква е горда на Божјиот збор и колку го почитува!!!! Остај што кратите стихови, туку и цели глави ги фрлате во канта!!!!! Каде ви е посланието на ЈУДА??? Нели Божјиот збор е АВТРИТЕТ ШТО НЕ ТРЕБА ДА СЕ МЕНУВА????? Самите се срамотите и си докажувате колку немате врска со изворното Христијанство!!!!









Изменето од Maran Ata - 10.Октомври.2008 во 02:19
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 02:05
Така е.

Гладате дека за ситниците се држиме, а важните работи ги занемаруваме според зборовите „комарецот го цедиме а камилата ја пропуштаме.“
Тоа е кога се занемарува светото Предание и се држиме за мртвото слово, тоа е и за кое се вели во Светото Писмо дека духот оживотворува а словото убива. Занемарувајки го Светото Предание ниа ја убиваме сета смисла, сета сила на Светото Писмо. Го убиваме духот . Го правеме само една обична света книга, секојдневна литераура или кодекс на добро однесување и на која како на идол и се поклонуваме.

Светото Писмо е повеке од тоа. Тоа е сила Божја, тоа е живо слово Божјо кое носи живот и енергија.   Светото Писмо е Боготкриена вистина, пренесена преку избрани, свети луѓе, кои пред се со свој личен и волев подвиг си го исчистиле срцето од нечистите страсти и го просветлиле умот за да можат јасно во себе ја видат и познаат таа вистина Божја.

Тие луѓе и нам ни го оставиле во предание тоа Боготкриено слово за наше спасение кое во дадено време и потреби било запишано, а подоцна со преосетлив „сензор“ скенирано, односно со многу строги испитувања и критики биле избрани и ставени во немениливиот канон на Светото Писмо.

Меѓутоа дали е можно словото Божјо да го врзеш и ограничиш во рамки?

Преданието е живо слово, животот на Светиот Дух во Црквата. Светиот Дух дише каде што сака и неговото делување неможеме со ништо да го ограничиме. Тој Свети Дух и до ден денешен, а и до крајот на вековите ќе диши во Црквата и ние ке се насладуваме од Него. Тој Свети дух нас не очистува, просветлува и обожува и тогаш зборува и делува и преку нас. Тоа слово, тоа Негово делување е Светото Предание.

Господ е ист вчера денес и утре, односнно вечен и неогранишен. Кој има уво нека чуе.

Господ е голем.
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 01:40
Amin!

Ptaktichno, samite si dokazhavne deka takanarechenoto moderno dinamichko preveduvanje e kontraproduktivno.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 22:31
Самото тоа што испишавме 20 страни со дебата околу тоа дали тоа значи дотерување, дали се дотерувале во тоа време или не - не навраќа на основната дискусија - подобро е да се остави текстот онака како што е кажан, па секој сам да си наоѓа толкување за истиот.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 20:15
Poentata e jasna i primena e od site, pa bi ve zamolil od sega dodvoruvanjeto da si go chuvate nadvor od forumov.


Изменето од Messenger - 09.Октомври.2008 во 20:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 20:04
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Стефчо, стефчо, стефчо…. пак неосновани глупости и само тропаш. Кога се повикуваш на Светото Писмо, прво, те молам, прочитај како што треба, разгледај под кои услови секое дејствие се одвивало, види го историскиот тек на настаните, та потоа почни да пишуваш, оти вака ти се смее народот, брат.
Епа, ајде да почнеме со ред.

Originally posted by stevompc stevompc напиша:

na primer, da zabelezis deka evreite gi dadoa svoite obetki, lancinja, zlatni ukrasi i od niv se napravi zlatnoto telo.


А ти тука требаше да забележиш нешто многу битно – Евреите биле 400 год. под египетско ропство поради тоа што отстапиле од Бога. Нормално, кога отстапиле од вистинскиот Бог, а бидејќи душата е создадена да биде побожна, тие си нашле духовна утеха во египетските божества, а со тоа почнале да прифаќаат и многу нивни обичаи. Затоа, откако излегле во пустињата, гледајќи дека Мојсеј го нема долго време, си направиле златно теле и му се поклониле. А интересен податок е и тоа што пред да излезат од Египет, тие накити и злато ги зеле од фараонот, за после од нив да си го изработат своето божество.

Исход 12, 35 И постапија синовите Израилеви според заповедта Мојсеева, и побараа од Египтјаните накити сребрени и *накити златни, а и облека. 36 И *Господ направи, та народот најде милост кај Египтјаните, и тие им дадоа; така тие ги обраа Египтјаните

Веднаш потоа Господ поради нивната непослушност им вели:

Исход 33, 5 Зашто Господ му беше рекол на Мојсеј: „Кажи им на синовите израилски: вие сте тврдоглав народ; само за миг да се симнам помеѓу вас, ќе ве истребам; а сега симнете го од себе накитот свој, а Јас ќе ви покажам што ќе направам со вас.” 6 И ги извадија накитите од себе синовите израилски на планината Хорев.

Битие 35, 4 И му ги дадоа на Јаков сите туѓи богови, што беа во нивни раце, и обетките, што ги имаа на ушите; и ги закопаЈаков под дабот кај Сихем.

Originally posted by stevompc stevompc напиша:

da te postetam na primer isto taka deka solomon se ukrasuval i oblekuval tolku prekrasno sto ostanal vrezan vo evrejskata svest, pa Isus ke go iskoristi toj primer da ukaze kolku poubav e cvetot. procitaj ponatamu, za prstenot na rakata faraonska, koja mu bese dadena na Josifa.


А јас да те потсетам дека Соломон бил цар и дека не можеш да го ставаш во исти кош со останатата раја. И тоа китење е нормално и благословено за цар, инаку по што би се разликувал од слугата и каков авторитет би имал?? А да не заборавиме дека Соломон бил најмудриот човек, и се додека не отстапил од Бога, знаел разуно како да го користи своето богатство, со што го изградил познатиот Соломонов храм кој бил најраскошното нешто што Евреите некогаш го виделе. А и за Јосиф да те потсетам дека бил на власт во фараонското царство, и дека прстенот ја симболизира таа власт.

Originally posted by stevompc stevompc напиша:

i uste da te potsetam deka samiot isus beze pomazan so miro vrz negovite noze, so drugi zborovi bese namirisan so skapocen parfem.


Хахахаха, конечно ни го откривте Неговиот стилист – Марија Магдалина. Брат, тој бил помазан од грешница која сакала да Му изрази голема почит и каење за своите гревови, затоа што го осознала како Бог. Мислиш ли дека на една блудница која решава да си го смени животот и да почне да живее според Бога, и дошло до тоа да го фризира и парфимира Господ, или сакала да Му побара прошка за своите гревови???

Originally posted by stevompc stevompc напиша:

da ti preporacam da procitas i vo pesnata nad pesnite za vozljubenata, zamirisana od najskapoceni mirisi, so prekrasni pletenki i zanosni prevezi. citaj za nejzinite zlatni obetki i srebreni ukrascinja.


Мене ми е многу жал што ќе морам пак да те разочарам, но Песна над песните си има свое толкување, не е во буквала напишана. Аууу, сега ми текна, а ти да не си мислеше дека Господ им давал на своите пророци таков ептен романтично и нагласено еротски дух, за вака поетски блудно да се изразуваат за жена???? Цццццццццццццц……………..


Originally posted by stevompc stevompc напиша:

citaj za prstenot vo prikaznata za zagubeniot sin.


А и пак ќе те разочарам и за овие метафорични, како што и сам кажа, параболи, приказни со преносно значење. Преданието ни го има нам пренесено нивното толкување, и ми е навистина жал што вие си ја немате таа убавина за да ја сфатите длабочината на секој Христов збор, и на самото Свето Писмо, воопшто.

Мислам дека доволно беше тропање глупости од памет. Сега ќе видиме каде навистина се спомнува помажување и маслосвет и зошто тоа се вршело.

Мирисите биле дадени за богослужба

Исход
30, 34
И му рече Господ на Мојсеј: „Земи благопријатни мириси: стакта, оникс, халван миризлив, и чист темјан, од сите работи во еднакви делови, 35 и од нив направи кадиво, миро варено, со умешноста на мироварец, чисто и свето. 36 Па, откако ќе го истолчиш ситно, ставај од него во скинијата пред ковчегот на заветот, каде што ќе ти се јавувам; тоа нека ви биде голема светост.

Каде прочита дека се правеле парфеми за да се намирисуваат луѓето???

Битие
35, 14
А Јаков подигна споменик на истото место, каде што му зборуваше Бог; споменик од камен, па изврши преливање и го прелеа со масло.

Исход
25, 6
масло за светење, и мириси за маслото за помазание и за мирисно кадило;

27, 20 И заповедај им на синовите израилски да ти носат чисто масло, исцедено од маслинка, за светење, за да гори светилникот секогаш.

28, 41 Во тоа облечи го Арон, братот твој, и синовите негови со него; помажи ги, исполни им ги рацете, и освети ги, за да ми бидат свештеници.

29, 7 И земи масло за помазание, излеј на главата негова и помажи го.

30, 25 и од тоа направи масло – миро за свето помазание; мирото за свето помазание да биде направено со умешноста на мироварец; тоа нека биде миро за свето помазание. 26 Со него помажи ја скинијата на собранието и ковчегот на заветот 27 и трпезата и сиот нејзин прибор, и светилникот и сите делови негови, и жртвеникот за кадење; 28 и жртвеникот, на кој се принесува жртва сепаленица, и сиот негов прибор, и мијалникот и подножјето негово. 29 Така ќе ги осветиш, па ќе станат голема светиња и се што ќе се допре до нив, ќе се освети.
30 Помажи го и Арон и синовите негови, и посвети ги, за да Ми бидат свештеници. 31 А на синовите израилски кажи им: ова масло за помазание нека Ми биде миро за свето помазание за сите поколенија ваши.

31, 11 и маслото за помазание, и кадивото благопријатно за светилиштето – се
нека направат така, како што ти заповедав.

Маслосветот е света тајна која означува радост. Радост на човечката заедница со Бога. Каде прочита ти тука дека се помажувале заради дотерување, да бидат убави, сјајни како лампиони????

Леле, реков дека ќе одам по ред, ама тука ќе прекинам, оти имам извонредно ново откритие во динамичниот превод, и од возбуда не можам да продолжам со ова. Ќе се вратам со нови податоци за моето откритие
 
и јас се додворувам
големо%20гушкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Cinik Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Cinik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 19:47
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by stevompc stevompc напиша:

velis ne se doteruvale. ja bi ti preporacal da ja procitas biblijata.

na primer, da zabelezis deka evreite gi dadoa svoite obetki, lancinja, zlatni ukrasi i od niv se napravi zlatnoto telo.

da te postetam na primer isto taka deka solomon se ukrasuval i oblekuval tolku prekrasno sto ostanal vrezan vo evrejskata svest, pa Isus ke go iskoristi toj primer da ukaze kolku poubav e cvetot.

i uste da te potsetam deka samiot isus beze pomazan so miro vrz negovite noze, so drugi zborovi bese namirisan so skapocen parfem.

da ti preporacam da procitas i vo pesnata nad pesnite za vozljubenata, zamirisana od najskapoceni mirisi, so prekrasni pletenki i zanosni prevezi. citaj za nejzinite zlatni obetki i srebreni ukrascinja.

procitaj uste i za opisot na Bozjoto izbavuvanje na covekot, preku metaforata na otfrlenata devojka vo prorokot Ezekiel, kade Bog ja ukrasuva devojkata so skapoceni nakiti, lance, so prsten i so obetki, ja oblekuva vo svila i najubavi tkaenini.

procitaj ponatamu, za prstenot na rakata faraonska, koja mu bese dadena na Josifa. citaj za prstenot vo prikaznata za zagubeniot sin. citaj i za najubavata nametka koja ja nosese Josif, a isto taka slicna mu bese dadena i na zagubeniot sin koga se vrati doma.

mozes da si spomnes i za ukrasuvanjeto na Rebeka, koga slugata Isakov ja najde za svojot gospodar, so skapoceni obetki i zlatni narakvici.

mozes da citnes nesto i za davidovata pesna po smrtta na saul i jonatan, za purpurnata obleka i zlatnite nakiti na kerkite izraelevi.

mozam do utre da pisuvam, no podobro e koga covek sam ke nauci.

i eden sovet: ne e sramota da ne znaes. sramota e koga mislis deka mnogu znaes, a taa naduenost ne mozes da ja potkrepis so fakti.
Браво stevompc, ме импресионира со последниов пост. Јас уште во првите твои постови забележам дека имаш солидно познавање од Библијата и христијанството, ама со последниов пост ептен ме фрапира со твоето библиско познавање. Навистина одлични стихови од кои можеме да видиме дека библиските евреи и те како се грижеле за својот изглед, се дотерувале, се разбира со природната козметика што била достапна во тоа време.Мараната, редно време е да го послушаш последниот совет на stevompc. Старците велат: Кога не знаеш, најдобро ќути и трај намигнување





Ova mi lici na dodvoruvanje

Изменето од Cinik - 09.Октомври.2008 во 19:49
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 19:28
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by stevompc stevompc напиша:

velis ne se doteruvale. ja bi ti preporacal da ja procitas biblijata.

na primer, da zabelezis deka evreite gi dadoa svoite obetki, lancinja, zlatni ukrasi i od niv se napravi zlatnoto telo.

da te postetam na primer isto taka deka solomon se ukrasuval i oblekuval tolku prekrasno sto ostanal vrezan vo evrejskata svest, pa Isus ke go iskoristi toj primer da ukaze kolku poubav e cvetot.

i uste da te potsetam deka samiot isus beze pomazan so miro vrz negovite noze, so drugi zborovi bese namirisan so skapocen parfem.

da ti preporacam da procitas i vo pesnata nad pesnite za vozljubenata, zamirisana od najskapoceni mirisi, so prekrasni pletenki i zanosni prevezi. citaj za nejzinite zlatni obetki i srebreni ukrascinja.

procitaj uste i za opisot na Bozjoto izbavuvanje na covekot, preku metaforata na otfrlenata devojka vo prorokot Ezekiel, kade Bog ja ukrasuva devojkata so skapoceni nakiti, lance, so prsten i so obetki, ja oblekuva vo svila i najubavi tkaenini.

procitaj ponatamu, za prstenot na rakata faraonska, koja mu bese dadena na Josifa. citaj za prstenot vo prikaznata za zagubeniot sin. citaj i za najubavata nametka koja ja nosese Josif, a isto taka slicna mu bese dadena i na zagubeniot sin koga se vrati doma.

mozes da si spomnes i za ukrasuvanjeto na Rebeka, koga slugata Isakov ja najde za svojot gospodar, so skapoceni obetki i zlatni narakvici.

mozes da citnes nesto i za davidovata pesna po smrtta na saul i jonatan, za purpurnata obleka i zlatnite nakiti na kerkite izraelevi.

mozam do utre da pisuvam, no podobro e koga covek sam ke nauci.

i eden sovet: ne e sramota da ne znaes. sramota e koga mislis deka mnogu znaes, a taa naduenost ne mozes da ja potkrepis so fakti.


Браво stevompc, ме импресионира со последниов пост. Јас уште во првите твои постови забележам дека имаш солидно познавање од Библијата и христијанството, ама со последниов пост ептен ме фрапира со твоето библиско познавање. Навистина одлични стихови од кои можеме да видиме дека библиските евреи и те како се грижеле за својот изглед, се дотерувале, се разбира со природната козметика што била достапна во тоа време.
Мараната, редно време е да го послушаш последниот совет на stevompc. Старците велат: Кога не знаеш, најдобро ќути и трај намигнување

 
Рече Евангелос и лукаво се насмевна ...голема%20насмевка
 
и шо сеа ?
 
Демек браво стево... алал да ти е  ... ако кај вас е така ДИНАМИЧНО - ДОТЕРАЈТЕСИ ГИ ВАШИТЕ ФРИЗУРИ ЗА ВРЕМЕ НА ПОСТОТ ... Па так сите ние кога ке видиме дека ВАШИТЕ ФРИЗУРИ СЕ ДОТЕРАНИ К ЗНАЕМЕ ДЕКА ПОСТИТЕ ...газење%20од%20смеење
 
ХРИСТОС КАЖАЛ - ДА НЕ ЗНАЕ ЛЕВАТА ШТО ПРАВИ ДЕСНАТА ... А НЕ СИТЕ ДА ТИ ГО ВИДАТ (ВРЕМЕТО КОГА) ПОСТИШ... ДЕМЕК ПО ФРИЗУРАТА КЕ ГО ВИДИМЕ ПОСТОТ ....
 
ОВА Е ПОВЕЌЕ ОД СМЕШНО И ПАРАДОКСАЛНО - КАТАСТРОФА ...газење%20од%20смеење
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 18:47
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

velis ne se doteruvale. ja bi ti preporacal da ja procitas biblijata.

na primer, da zabelezis deka evreite gi dadoa svoite obetki, lancinja, zlatni ukrasi i od niv se napravi zlatnoto telo.

da te postetam na primer isto taka deka solomon se ukrasuval i oblekuval tolku prekrasno sto ostanal vrezan vo evrejskata svest, pa Isus ke go iskoristi toj primer da ukaze kolku poubav e cvetot.

i uste da te potsetam deka samiot isus beze pomazan so miro vrz negovite noze, so drugi zborovi bese namirisan so skapocen parfem.

da ti preporacam da procitas i vo pesnata nad pesnite za vozljubenata, zamirisana od najskapoceni mirisi, so prekrasni pletenki i zanosni prevezi. citaj za nejzinite zlatni obetki i srebreni ukrascinja.

procitaj uste i za opisot na Bozjoto izbavuvanje na covekot, preku metaforata na otfrlenata devojka vo prorokot Ezekiel, kade Bog ja ukrasuva devojkata so skapoceni nakiti, lance, so prsten i so obetki, ja oblekuva vo svila i najubavi tkaenini.

procitaj ponatamu, za prstenot na rakata faraonska, koja mu bese dadena na Josifa. citaj za prstenot vo prikaznata za zagubeniot sin. citaj i za najubavata nametka koja ja nosese Josif, a isto taka slicna mu bese dadena i na zagubeniot sin koga se vrati doma.

mozes da si spomnes i za ukrasuvanjeto na Rebeka, koga slugata Isakov ja najde za svojot gospodar, so skapoceni obetki i zlatni narakvici.

mozes da citnes nesto i za davidovata pesna po smrtta na saul i jonatan, za purpurnata obleka i zlatnite nakiti na kerkite izraelevi.

mozam do utre da pisuvam, no podobro e koga covek sam ke nauci.

i eden sovet: ne e sramota da ne znaes. sramota e koga mislis deka mnogu znaes, a taa naduenost ne mozes da ja potkrepis so fakti.


Браво stevompc, ме импресионира со последниов пост. Јас уште во првите твои постови забележам дека имаш солидно познавање од Библијата и христијанството, ама со последниов пост ептен ме фрапира со твоето библиско познавање. Навистина одлични стихови од кои можеме да видиме дека библиските евреи и те како се грижеле за својот изглед, се дотерувале, се разбира со природната козметика што била достапна во тоа време.
Мараната, редно време е да го послушаш последниот совет на stevompc. Старците велат: Кога не знаеш, најдобро ќути и трај намигнување

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 17:15
Vekje nekolku pati posochiv deka slobodnoto preveduvanje na dokumenti, moderno narecheno "sovremeno" i "dinamichko", e opasno i deka zamenata na samo eden originalen zbor mozhe da vodi kon podrugo razbiranje na originalot tekst. Toa vazhi duri i ako navistina najdobronamerno i najiskreno se napravi toa...

Ke ja zavrtam masata na drugata strana, pa ke vi posocham eden detal koj pokazhuva kako i Noviot Zavet, blagosloven od Svetiot Arhierejski Sinod na MPC, koristel "sovremen dinamichki prevod".

Vo Delata na Svetite Apostoli od Svetiot Apostol Luka, vo originalniot tekst pishuva (3.13):

Bog Avraamov, Isakov i Jakovov, Bog na tatkovcite nashi go proslavi Svojot sluga Isus, kogo vie go predadovte...

Vo prevodot blagosloven od MPC prevedeno e kako:

Bog Avraamov, Isakov i Jakovov, Bog na tatkovcite nashi go proslavi Svojot Sin Isusa, kogo vie go predadovte...

Ako mislite deka ova e napraveno sluchajno, po nekoj avtomatizam ili e greshka, togash se lazhete. Ovoj nachin na "dinamichko" preveduvanje e konzistenten niz celiot Nov Zavet sto ukazhuva deka e napraven so prediumisla. Eve vi usthte eden primer:

Originalen tekst (3.26) :

Bog, otkako go vozdigna Svojot sluga Isusa...

Vo tekstot blagosloven od MPC dinamichki e prevedeno:

Bog, otkako go vozdigna Svojot Sin Isusa...

Originalen tekst (4.27):

I navistina se sobraa vo toj grad protiv tvojot sluga Isus, kogo si go pomazal Ti...

Blagosloven dinamichki prevod:

I navistina se sobraa vo toj grad protiv tvojot Svet Sin Isus, kogo si go pomazal Ti...

Originalen tekst (4.30):

... i a stanuvaat chudesa i znaci vo imeto na Tvojot svet sluga Isusa.

Blagosloven dinamichki prevod:

... i a stanuvaat chudesa i znaci vo imeto na Tvojot Svet Sin Isusa.

I taka natamu.


Ova se primeri kako Biblijata se menuva so takanarechenite dinamichki prevodi i postepeno, poveke ili pomalu, se oddalechuva od originalniot tekst i dobiva nekakva podruga forma, ako ne vo prviot plan, togash definitivno vtor ili tret, podzakrieno od znachenjeto na prvichnata poraka

Istovremeno, ovie primeri se odlichna ilustracija koi pokazhuvaat deka delovite kade sto Isus e narechen Sin Bozhji se podocnezhni dodatoci vo Svetite pisanija, inspirirani od lichnite ubeduvanja i interpretacii na onie koi gi pravele prevodite ili na onie koi sakale da prezentiraat nekakvo svoe "dinamichko" razbiranje na originalnite neshta ili ednostavno da se "zashtiti" dogmata od eventualno chovekovo somnevenje.

Pokompliciraniot i poopshirniot odgovor e: pod pretpostavka deka Isus navistina se narekol Sin Bozhji, ovaa izjava treba da se zeme vo perspektiva na togashniot jazik, forma na izrazuvanje i negovoto znachenje. Spored Biblijata, Bog imenuval nekolku Sinovi Bozhji: Adam, Jakov, Solomon, Efreim, site normalni materijalni chovechki sushtestva kako i sekoj od nas. Duri i samiot Isus vo site Evangelija porachuva deka "blagosloveni ke bidat site mirotvorci i tie ke se narekuvaat sinovi Bozhji". Jasno e deka "sin Bozhji" znachi "sluga Bozhji" (tokmu onaka kako sto e imenuvan Isus vo originalnite tekstovi) , onoj koj poradi svoeto iskreno i celosno Bozhjo sluzhenje mu e mil na Boga kako Negov sin.

Ushte povekje, vo prevodot od grchki jazik zborot "sin" e preveden kako "pias" i "paida" sto znachat "sluga" ili "sin od aspekt na sluga". Ova e iskoristeno za vo ponatamoshnite prevodi za Isus da se koristi "dinamichkiot prevod" Sin Bozhji, a za site drugi "slugi Bozhji".

Tokmu poradi vakvite posledici pri interpertiranjeto i preraskazhuvanjeto proizlezeni od lichnite ubeduvanja na preveduvachite ili na onie koi gi narachuvaat prevodite od niv, dokumentite mora da se preveduvaat dosledno na originalot so nikakvi ili minimalni modifikacii (samo koga nemozhat bukvalno da se prevedat). Site raboti za koi se smeta deka treba da se doobjasnat se stavaat vo fusnoti, a ne obratno.

Изменето од Messenger - 09.Октомври.2008 во 17:20
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 16:46
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

п.с. заборавив да ги додадам овие линкови со слики како изгледаат денешните ортодоксни Eвреи



Евреин на молитва

Типични Евреи во секојдневна облека

Еврејски старец

Еврејски деца

Еврејка од Израел

И за крај, да провериме и од задниот дел, да не кријат некој накит )))))))

Сликани од назад (за сигурно да провериме )




lele lele lele brisi go postov pod itno, ke te vidi nekoj ke ti se smee sto si ja pomesala ortodoksnata everjska obleka od sredniot vek so bibliskite likovi.

ahahahaha... ti verojatno i david vaka si go zamisluvase a???? I isus verojatno na raspetieto odel so ovie sapkive i loknici.

rekov jas sosila da ne se pravis deka znaes, koga vrska nemas.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.