IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Современ (Динамичен) Нов Завет
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Современ (Динамичен) Нов Завет

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 19:28
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

КАДЕ Е ТОА ЗАБРАНЕТО?!

Ова го рече: На православните им е забрането да ја читаат Библијата и со свој мозок да ја расудуваат, со свој мозок да учат од неа. Тоа е ерес во православието.

Каде е тоа забрането и каде се вели дека е тоа ЕРЕС?!
ЛАГА! Ништо повеќе!


Веќе 12 часа изминаа... а ќе изминат уште толку - и ниту ќе добиеме одговор на ова, ниту ќе добиеме извинување! Тоа само покажува Суета и Горделивост. Нека...
Do what is right, come what may...
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 20:18



Pa zasto tolku razlicni "dvizenja"dinamicno se pojavuvaat! Ako li ne od toa sto se krepat na svojot padnat um...vozgordejuvajki se na svojot razum deka samite mozat da go razbiraat slovoto Bozjo.

Da toa e razbirlivo za prostodushnite koi ja baraat vistinata i ja naogjaat, citajki i nepostavuvajki si prashanja zasto kaj Matej vaka rodoslovot, zasto kaj Luka vaka rodoslovot...zasto vaka zasto onaka...tie samo se nasladuvaat od Bozjiot zbor go primaat no i ne go istrazuvaat, tie go prifakjaat kako apsolutna vistina-dogma taka e!i tolku...
...i nim ne im e potrebno nekoj da im ja tolkuva da im se razjasni kako Bog se otkriva vo dushata i kolku e toa mnogu slatko, zasto tie ja custvuvaat vistinata vo niv tie ne go baraat Boga tie vekje go custvuvaat...ednostavno prosto so cisto srce se prinesuvaat na Boga toj samiot da im ja otkrie vistinata...
..mislam deka sepak ova e slucaj so Svetite Otci, ponizuvajki se smiruvajki se vo svojata nishtoznost tolku mnogu smiruvajki se po zborovite na Svetiot Jovan Krstitel ,,On treba da raste jas da se smaluvam,, e na ovie Bog im se otkriva...


A dodeka nie tuka vozgordejuvajki deka mnogu sme upateni vo srzta-razbiranjeto tolkuvanjeto na biblijata i deka tolku mnogu sme se udostoile pred Boga ta Samiot Bog ni ja otkril Vistinata i toa tokmu na nas... ova poslednoto e zalno za site nas, mislejki deka vistinata razbiranjeto za Boga i Bozjoto slovo se otkriva na sekoj sto ja cita biblijata...



...nikoj na nikoj ne zabranuva sam po svojot razum da se vodi, tokmu taka Bog dal slobodna volja na site nas, no potoa taka i da sme podgotveni da ja nosime kaznata od neposlushanieto






Изменето од belichka - 19.Октомври.2008 во 20:30
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 21:19
    belichka, ti sto mislis dali lugeto treba da ja citaat i proucuvaat Biblijata ili treba da citaat tolkuvanja na Biblijata od drugi luge
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 21:22
Изворен - без банални прашања.
Едно е да читаш толкување на Библијата, кое јасно кажува дека токму тоа - толкување. И никогаш не претендира да биде Библија, туку - само тоа - толкување.
Сосема друго е да читаш толкување кое себе си се претставува како Библија.
Do what is right, come what may...
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 21:31
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Изворен - без банални прашања.
Едно е да читаш толкување на Библијата, кое јасно кажува дека токму тоа - толкување. И никогаш не претендира да биде Библија, туку - само тоа - толкување.
Сосема друго е да читаш толкување кое себе си се претставува како Библија.


    Pogresno si me razbral. Me interesira dali gi cita tolkuvanjata na delovi od Biblijata da receme od nekoj "sveti otci" a samata Biblija ja ignorira.Mozebi ednostavno smeta deka ke donese pogresen zaklucok za nesto procitano od Biblijata, pa ne saka da zgresi.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 21:35


koga go prashale avva Amun Nitrijski kakvi pouki treba da koristime koga ke ne zaprashaat dali od Svetoto Pismo ili od starcite. Avva Amun odgovoril: NAJDOBRO E DA MOLCIME.No, ako morame da zboruvame togash dobro e da govorime od poukite na starcite, ne od Pismoto, zashto toa ne e mala opasnost!!!

Koprij, koga bil povikan da rasprava za Melhisedek(znaci od svetoto pismo), sam sebe se udril tripati po usnite i rekol:TESHKO TEBE KOPRIJE, ZASHTO TOA STO TI ZAPOVEDAL BOG DA GO PRAVISH SI GO NAPUSHTIL, A TOA STO NE GO BARA BOG ODTEBE TOA GO ISTRAZUVASH.


Citanje na Svetoto Pismo da so smirenost i da ostavime se vo Boga koga saka i kolku saka da ni se otkrie.No, ne i zemajki si za pravo po svoja volja da egzegetirame, tolkuvame.


Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 21:40
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Изворен - без банални прашања.
Едно е да читаш толкување на Библијата, кое јасно кажува дека токму тоа - толкување. И никогаш не претендира да биде Библија, туку - само тоа - толкување.
Сосема друго е да читаш толкување кое себе си се претставува како Библија.


    Pogresno si me razbral. Me interesira dali gi cita tolkuvanjata na delovi od Biblijata da receme od nekoj "sveti otci" a samata Biblija ja ignorira.Mozebi ednostavno smeta deka ke donese pogresen zaklucok za nesto procitano od Biblijata, pa ne saka da zgresi.


А каква врска има ова со темава?!
Do what is right, come what may...
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 21:44
Originally posted by belichka belichka напиша:



koga go prashale avva Amun Nitrijski kakvi pouki treba da koristime koga ke ne zaprashaat dali od Svetoto Pismo ili od starcite. Avva Amun odgovoril: NAJDOBRO E DA MOLCIME.No, ako morame da zboruvame togash dobro e da govorime od poukite na starcite, ne od Pismoto, zashto toa ne e mala opasnost!!!

Koprij, koga bil povikan da rasprava za Melhisedek(znaci od svetoto pismo), sam sebe se udril tripati po usnite i rekol:TESHKO TEBE KOPRIJE, ZASHTO TOA STO TI ZAPOVEDAL BOG DA GO PRAVISH SI GO NAPUSHTIL, A TOA STO NE GO BARA BOG ODTEBE TOA GO ISTRAZUVASH.


Citanje na Svetoto Pismo da so smirenost i da ostavime se vo Boga koga saka i kolku saka da ni se otkrie.No, ne i zemajki si za pravo po svoja volja da egzegetirame, tolkuvame.


Znaci kolku uspeav da razberam, moze da se cita od Pismoto zadolzitelno so smirenost i bez komentari vo javnosta za toa sto sme go procitale.Ustvari procitanoto od Biblijata da si go zadrzime za sebe.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 21:47
Изворен... може да го кажуваш и толкуваш прочитаното од Библијата, ако навистина го разбираш и ако навистина си сигурен дека знаеш што зборуваш. Инаку - можеш многу лесно да излажеш некого и да подведеш со своето погрешно разбирање. На форумов сме го виделе тоа многу пати.
Do what is right, come what may...
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 21:52
Dobro moze si i vo pravo . Ama od strav da ne se pogresi treba da se zabatali Pismoto pa toa e uste polosa varijanta, ili da se dodeluva nekoj sertifikat za tie sto ke imaat pravo da zborat za napisanoto vo Pismoto.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 21:59

   2 проповедај го словото, настојувај во време и во невреме, изобличувај, прекорувај, охрабрувај со сета трпеливост и со поука.

3 Зашто ќе дојде време, кога луѓето не ќе ја трпат здравата наука, туку според своите страсти ќе си насоберат учители,за да им ги скокоткаат ушите,

        2TIMOTEJ 4;2-3
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 21:59
izvoren, bivash ironicen, ne deka ne razbirash sto se kazuva tuku vrtis...

Stravot go cuva lozjeto rekle, ne igraj si so ognot nema da se izgoris a toa se misli da se zafakjas so raboti koi ne ni go dozvoluva ograniceniot ni um.

a slobodno sekoj neka cita ama neka se ne se zahakja toa sto Bog ne go bara od nas!


Dobro navede veli propovedaj go Slovoto Bozjo, ne veli tolkuvaj!!!

Изменето од belichka - 19.Октомври.2008 во 22:02
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 22:08
Kako ke go propovedas ako ne crpis informacii direktno od Pismoto.Ne moze da propovedas nekoja varijanta so dopolnitelni amandmani koja "ke im gi skokotka usite na slusatelite".
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 22:18
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Dobro moze si i vo pravo . Ama od strav da ne se pogresi treba da se zabatali Pismoto pa toa e uste polosa varijanta, ili da se dodeluva nekoj sertifikat za tie sto ke imaat pravo da zborat za napisanoto vo Pismoto.


Ај што го толкувате писмото како што ќе ви текне, ама го толкувате и напишаното од нас како што ќе ви текне..
Каде го реков ова?
Каде некој рече дека треба да се "забатали" Писмото?! Тоа е твое размислување, не мое, ниту пак на некој православен!
Ајде да те седнам со татко ми, кој нема речиси никакви познавања од Библијата, а прочитал тук и таму по нешто - нека седне нека ти објаснува за Библијата... ќе видиш колку интересни работи ќе научиш од него...

И пак ќе те прашам изворен - КАКВА ВРСКА има ова со темава? Ако ја продолжуваш дискусијава во овој правец - тогаш пишувај во Општи муабети.
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.