IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Современ (Динамичен) Нов Завет
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Современ (Динамичен) Нов Завет

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 22>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 12:35
A be ti se citas ili sto ti e problemot?
Ako ne sum ti ja pogodila veroispovedta, kazi javno na koja pripagas.
Vtoro - nikoj na forumov ne tvrdi deka Biblijata od MPC e nepogresliva, no jasno ni e deka sekoj eden prevod ima greski. A stom e taka, mene i na ostanaatite pravoslavni na forumov poveke ni odgovara Biblija so greski, no sepak so blagoslov da si ja citame, otkolku da citam em so greski em bez blagoslov.
Jasna sum ti sega?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 12:38
fala Bogu sto sfati i prifati deka i toj prevod ima greski!

Navisitna mnogu me izraduva, se nadevam ke imame uste mnogu plodni diskusii, iako moderatorite mi se zakanija so baniranje od nivni licni pobudi, bidejki vo mojot govor nema navredi.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 12:44
Jas ne se sluzuvam deka tvojot govor nema navredi - gi ima i toa mnogu!!! Pred se, trgni si go toa ggstefan, pa posle tvrdi deka nema navredi od tvoja strana. A i ne znam dal si gi prespal minatite dena i ne si cital sto se pisuva, ama nikoj od nas na forumov ne tvrdese deka Biblijata na MPC e bezgresna - tuku deka od site prevodi so greski, taa nas ni e najtocna.

A ne znam ni kako go preskokna toj moj komentar koj se odnesuvase do tebe ili do gospel (ne se sekavam) kade sto jasno kazav ORGINALOT e najdobar. Epa sega na vas vi e redot da se zamislite koj prevod e potocen - onoj na MPC ili na Grozdanov!

Изменето од Maran Ata - 04.Октомври.2008 во 12:44
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 12:50
potocen e originalot.

kako sto kazav, dinamicniot prevod e pokorisen za opsto/prvo zapoznavanje, i za citanje za dusa, bidejki e mnogu porazbirliv. bukvalniot prevod, i tuka gi stavam i konstantinov i drugiot navodno 'vas' prevod, se podobri koga se proucuva nekoj zbor ili nekoja recenica se saka da se razgleda vo detali.

jas gi citam i koristam site prevodi, bidejki ne sakam da dozvolam da bidam manipuliran od nikogo. za zal, ti si se uste manipulirana.

a toa ggstefan, ne znam na kogo i zosto mu preci. kako prvo, dali nekoj od vas se zamislil i pomislil, deka toa ete mozebi se i moite vistinski inicijali? sto ako taka se vikav, ke vi precese li pak? pa aj da gi prekrstime site sto gi imaat tie inicijali togas, za da ne se navredite.

i jasno mi e deka ti navivas da me baniraat, posto ne ti odgovara vistinata.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 13:08
Koi inicijali??? Da ne si od Latinska Amerika kade stavaat po 5 iminja? Ne se praj na mutav - samite sliki koi gi imase staveno na pocetok se dokaz deka toa ggstefan ti e ismejuvanje.
Sepak, pak ne se izjasni na koja veroispoved i pripagas, ili se sramis toa da go kazes javno?
BTW - dzabe dinamicniot prevod e pojasen koka ima eden kup dodatoci od strana na *preveduvacot*, a baska toa i teoloski ogromni greski i bogohulenja. Citaj mi gi prethodnite postovi kade gi objasnuvam tie greski... a i ne se sekiraj, seuste sum samo do Matej 13 glava - ima uste mnogu da najdam
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 13:09
ako de, ne velam deka nema greski. voopsto ne sum zasegnat od toa.

samo isto taka, i prevodot na koj mu se klanjas kako na Boga, ima greski, da ne recam manipulacii i lagi.

mojata veroispoved e jasna za site osven za slepite.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 13:12
pa jasna e - istata kako i na EvAngelos, koja se sramis da si ja priznaes javno.
Nas pravoslavnite ne ni e sram da priznaeme deka sme PRAVOslavni!!!
A i ne gi izvrtuvaj moite zborovi, te opomenav ednas. Nikoj ne se klanja kako na Boga, tuku poarno mi e da citam Biblija koja nema bogohulenja i teoloski greski (i koja ima blagoslov), otkolku Biblija vo koja e pretstaven Hristos kako se zurka po veselbi!!!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 13:15
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

pa jasna e - istata kako i na EvAngelos, koja se sramis da si ja priznaes javno.
Nas pravoslavnite ne ni e sram da priznaeme deka sme PRAVOslavni!!!


а мене, да не ми даде Господ да се фалам со ништо друго, освен со крстот на нашиот Господ Исус Христос, преку Кого за мене светот е распнат, а и јас за светот.

a ti fali si se so covecki zabludi i izmislci.

Цитирај A i ne gi izvrtuvaj moite zborovi, te opomenav ednas. Nikoj ne se klanja kako na Boga, tuku poarno mi e da citam Biblija koja nema bogohulenja i teoloski greski (i koja ima blagoslov), otkolku Biblija vo koja e pretstaven Hristos kako se zurka po veselbi!!!


ne si ti tuka mene da me opomenuvas.

a ako sakas Biblija bez bogohulenja i bez teoloski greski, zosto ja citas taa so mojot potpis?
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 13:21
A sto znaci krstot?? Zarem ne treba da se falis so verata kon Hristos???
Bravo bravo - od edna strana se bunite protiv krstot, deka ne trbalo da se prekrstuvame i da nosime krstovi okolu vrat, od druga strana sega se falis so krstot.
Se falime deka sme PRAVOslavni i deka go pocituvame krstiot koj e bezumstvo za onie sto ginat!

A ako znaes kade ima bogohulenje vo Biblijata na MPC, navedi go! A ako uimalo takvo, oti se falis deka i toj prevod go citas?
Jas veke navedov bogohulenja vo dinamicniot prevod, aj da te vidime ti sto ke izmislis sega!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 13:23
kolku ste pravo slavni, da ne pisuvam podetalno, zatoa sto e za placenje.

a gledam deka pak so nesovladlivi sueverni i idolopoklonicki nagoni go velicas i fizickiot krst. prazna, prazna, prazna e taa vasa vera. toa i znaci sueverie, ako ne se lazam.


p.s. za edno od tie bogohulstva se prepirame celo vreme, iako ne sakas da sfatis deka zborot svestenik e namerno vmetnat za ggstefan da ne ja izgubi svojata stolica, da ne recam fotelja.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 16:14
Toa se sluchuva chesto pati vo nash*te konverzacii i jas sum se fatil samiot da moram da editiram tekst zatoa sto ponekogash se postiraat istovremeno nekolku repliki i ne sekogash tie se pojavuvaat na monitor koga ke postirame i nie. Toa e sosem razbirlivo i prifatlivo, kako sto e razbirlivo i eventualno dodavanje na zbor ili misla koi samo ke go doobjasnat i zacvrstat soodvetniot komentar (vo vremenskiot period sto e dozvolen od sistemov).

Ako toa ne mu bilo poznato na macedonian_alex ili na nekoj drug chlen, sega se znae.

Inaku ggstefan ne ke mozhe da vi odgovori na ovie diskusii pod svoeto korisnichko ime bidejki ke treba istoto da go smeni.

Imeno, do sega ne sme imale nekoj specijalen problem okolu korisnichkite iminja i slikite sto se koristat na avatarite, no ovoj chlen e zachlenet pod ime ggstefan , koristeshe i avatar so slikata na G.G. Stefan. Slikata mu ja simna zidarski i go opomenavme za takviot odnos. Ovoj potoa stavi slika na drug vladika. Slikata beshe simnata po moja reakcija. Sega ve izvestuvam deka ne smee da se koristat iminja i sliki od zhivi lugje bidejki toa de facto pretstavuva kradenje na identitet i lazhno pretstavuvanje. Zgora na toa, vistinskata lichnost na koja i e zemeno imeto ili slikatae izlozhena e vo javnosta protiv svojata volja i e pretstavena od nekoj sosem nepoznat chovek koj si zema za sloboda da komentira vo nejzino ime. Kako bi se chuvstvuvale vie ako toa se sluchi so vasheto vistinsko ime i fotografija???

Znachi ggstefan mozhe da se preregistrira i da prodolzhi so svoeto chlenuvanje samo dokolku gi pochituva ovie pravila.



Изменето од Messenger - 04.Октомври.2008 во 16:15
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:22
Javna opomena za stevompc. Vnmavaj kako komunicirash so ostanatite chlenovi i ne begaj od temata.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:32
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

ma ti si svedok. diskvalifikuvan si bidejki ne znaes da citas.

jas zboruvav za preveduvanje/tolkuvanje, a gospodinot se zapna za sudski preveduvac i sudski tolkuvac deka sum rekol deka e isto.

i na toa li si svedok?


stevompc, znachi ti si ggstefan.

Dobro sto go smeni korisnichkoto ime, no gledaj da si go smenish i nachinot na komuniciranje.

Da ne bide kako onaa narodnata, volkot si ja menuva kozhata, ama ne i naravta.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 20:16
EvAngelos i stevompc, kazhete kakov problem imate so replikite na vash*te komentari i posochete mi stranici i chlenovi koi gi napishale. Mozhete da mi pratite, kako i sekogash LP, a ne da odite tuka off-topic.

Znachi pratete mi LP (mozhete i do zidarski) i sekoe natamoshno karanje i prefrlanje na forumov od ovoj vid, od bilo koj chlen, ke bide sankcionirano.

Изменето од Messenger - 04.Октомври.2008 во 21:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.