IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3435363738 60>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2008 во 21:25
zidarski, се изнаслушав филозофии и човечки мудрувања. Но Мечот на Словото ги поби сите нив. Пред Божјото Слово не остана ниту една, ниту една единствена титула освен овие две библиски титули: блажена и благословена меѓу жените - што секако не се резервирани само за Марија, туку тие титули ги носат и уште многу други библиски личности.
 
А не заборавај дека остана сеуште неодговорено прашањето зошто Исус ниту еднаш не ја нарекол блажената Марија "мајка", туку ја нарекувал "жено", а во исто време ги нарекол "мајка" сите оние кои ја исполнуваат Божјата воља намигнување
Исус никаде ја нема ексклузивно пофалено блажената Марија за некоја супериорна вера или некоја побожност, а од друга страна пофалил многу други личности како: Јован (најголемиот меѓу луѓето), стотникот (за големата вера), Натанаил (вистински Израелец во кого нема лукавство), вдовицата (за големата дарежливост) итн.
Така што, од каде знаете дека еден или една од овие погоре нема повисокот место горе на Небото? Кој ви дава право по свои мудрувања и свои критериуми да ги рангирате луѓето во Небесното Царство? Ви завидувам на храброста. Мене ми е страв од Бог да го правам тоа.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2008 во 22:34
Тоа е твое право и е сосема во ред.
Бог може да избере како сака да се обраќа кон некого - тоа е Негово право и нема зошто ни да се прашуваме зошто така постапил. А ние, луѓето, грешните - ќе се обраќаме кон неа, онака како што и доликува во споредба со нас.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2008 во 22:43
[QUOTE=EvAngelos]
macedon_alex, смешно ми е да реплицирам на твоите коментари. Батали, уживај, пиј едно кафе од мене каде и да си [QUOTE]

Ок, Евангелос не мораш да ми реплицираш, твое право . А за кафето тоа е супер идеја, ама гледај во колку часот ми препорачуваш да пијам. Ќе треба да останам буден потоа цела ноќ.
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 00:35
evangelie spored luka 11:27Dodeka Isus go kazuvashe ova od narodot se oglasi edna zena, i reche:Blagoslovena e zenata shto Te rodila i odgledala!"11 :28Toj i odgovori :"uste poblagosloveni se onie shto ja slushaat Bozjata poraka i ja sproveduvaat vo delo!"
ok, sega koj e poblagosloven, marija , majka mu na isus ili onie shto ja chitaat biblijata, koja ni ja soopshtuva bozjata priroda
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Maran Ata 2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata 2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 05:47
БОГОРОДИЦА е 100 пати поблагословена од сите човечки битија.
1. Го родила БОГ (а никој друг не го направил тоа)
2. И пред, и за време на и по рождеството останала Дева (а никоја друга жене не го можела, може и не ќе го може тоа)
3. Жвеела свет и непорочен живот, според Божјиот збор (зашто да не било така, не би дозволил Господ да се роди телесно од неа)
4..........................


Од ова следува заклучок дека сепак е поблагословена и преблагословена и почесна и пославна од сите нас, од сите ангели, зашто таа го родила Спасението на нашиот род.

еве еден математички приказ за да се сфати тоа

Богородица = Го раѓа Бог + го слуша словото + го исполнува словото на дело > кој било друг човек (или ангел) = го слуша Божјото слово + го исполнува словото на дело

Изменето од Maran Ata 2 - 26.Септември.2008 во 05:54
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 06:00
"Вистина ви велам: меѓу родените од жена не се јавил поголем од Јован Крстител"
(Исус Христос во евангелие по Матеј 11:11)
 
1. Марија е родена од жена.
2. Следува: Марија не е поголема од Јован.
3. Божјиот Збор > Човечките мудрувања и филозофии.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 06:10
Буквализмот на тој стих може да наведе на помисла дека Јован Крстител е поголем и од Исус - бидејќи и Тој е роден од жена...
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 06:15
А да не зборуваме што стихот не е така, туку:
...Меѓу родените од жени, не се ИЗДИГНАЛ никој поголем од Јован...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Maran Ata 2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata 2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 07:46
А и да не заборавиме дека ако не постоела Богородица за да го роди Христос, тогаш ни Јован немаше да постои како предвесник на Христос.

Прво доаѓа БОГОРДИЦА (Која Го раѓа Тој што е предвестен дека ќе се роди), а потоа доаѓа св Јован (кој Го крштева Оној што е роден од БОГОРОДИЦА,а е предвестен дека ќе се роди)

Use your logic, man!
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 10:57
Originally posted by rabani rabani напиша:

evangelie spored luka 11:27Dodeka Isus go kazuvashe ova od narodot se oglasi edna zena, i reche:Blagoslovena e zenata shto Te rodila i odgledala!"11 :28Toj i odgovori :"uste poblagosloveni se onie shto ja slushaat Bozjata poraka i ja sproveduvaat vo delo!"
ok, sega koj e poblagosloven, marija , majka mu na isus ili onie shto ja chitaat biblijata, koja ni ja soopshtuva bozjata priroda


Ovoj citat vo Biblija, koja e izdadena so blagoslov na MPC e napisan malku poinaku.
A, toa mnogu menuva.
tre, tri, tra
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 11:31
И Марија преку Св Дух вели:
ОД сега ќе ме ублажуваат сите родови

Ова не е философиа ни човечко мудрување, тоа е Силата на Св Дух
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 11:52
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Буквализмот на тој стих може да наведе на помисла дека Јован Крстител е поголем и од Исус - бидејќи и Тој е роден од жена...
 
Најн! Затоа што стихот продолжува:
 
"Вистина ви велам, меѓу родените од жени не се подигнал поголем од Јован Крстител, но, најмалиот во царството небесно е поголем од него."
(Матеј 11:11)
 
Видиш како Бог не дозволува фаќање кривини во Неговиот збор? намигнување
 
Originally posted by Maran Ata 2 Maran Ata 2 напиша:

А и да не заборавиме дека ако не постоела Богородица за да го роди Христос, тогаш ни Јован немаше да постои како предвесник на Христос.

Прво доаѓа БОГОРДИЦА (Која Го раѓа Тој што е предвестен дека ќе се роди), а потоа доаѓа св Јован (кој Го крштева Оној што е роден од БОГОРОДИЦА,а е предвестен дека ќе се роди)

Use your logic, man!
 
Ајдеее според оваа православна "логика" испадна дека Бог бил зависен од Марија газење%20од%20смеење
Срцуш, ако не била маката на Марија, немаше да биде ни Марија. Ако не беше пак нејзината мајка, немаше да биде ни она итн доаѓаме до првата мајка - Ева, потоа до Адам. А Кој го создаде Адам? Бог. А преку Кого создаваше Бог? Преку Исус Христос. Значи Кој е прапричината за блажена Марија? Исус! Затоа друг пат размисли два пати пред да пишеш нешто намигнување Знаеш како велат србине: "Испеци па реци".
 
Ако не била Марија, ќе беше некоја друга девица, можеби некоја Марта, или Сандра, или Ана... сеедно, зар Бог ќе зависи од човек? среќа Ма дааај ви се молам нали овај..
И доста користите човечки филозофии, мудрувања и човечки критериуми и не се замислувајте дека сте Бог па да судите кој каква положба има на Небото. Исус јасно кажа во една прилика дека Бог ги одредува местата. Како? Како што Тој сака и како што Тој смета дека е праведно.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 12:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Буквализмот на тој стих може да наведе на помисла дека Јован Крстител е поголем и од Исус - бидејќи и Тој е роден од жена...


Најн! Затоа што стихот продолжува:


"Вистина ви велам, меѓу родените од жени не се подигнал поголем од Јован Крстител, но, најмалиот во царството небесно е поголем од него."(Матеј 11:11)


Видиш како Бог не дозволува фаќање кривини во Неговиот збор? намигнување


Znaci Jovan e pogolem od Isus na zemjata, no ne i na neboto. Interesno bilo ova tolkuvanje na Svetoto pismo po svoj um.
tre, tri, tra
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 15:11
Originally posted by Karamazov Karamazov напиша:

Originally posted by rabani rabani напиша:

evangelie spored luka 11:27Dodeka Isus go kazuvashe ova od narodot se oglasi edna zena, i reche:Blagoslovena e zenata shto Te rodila i odgledala!"11 :28Toj i odgovori :"uste poblagosloveni se onie shto ja slushaat Bozjata poraka i ja sproveduvaat vo delo!"
ok, sega koj e poblagosloven, marija , majka mu na isus ili onie shto ja chitaat biblijata, koja ni ja soopshtuva bozjata priroda


Ovoj citat vo Biblija, koja e izdadena so blagoslov na MPC e napisan malku poinaku.
A, toa mnogu menuva.

e pa daj postiraj go srihot , pa da sporedime
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3435363738 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.