IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 60>
Автор
Порака
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2007 во 15:15
aj vaka eden primer....ako moze....
imame eden prestol.....
i sega od 4 strani na prestolot stojat
istocno-zena sto rodila bog
zapadno-supermen
severno-eden malku lud covek koi krsti luge
juzno-dedo mraz
KOJ PRV KE SEDNE N PRESTOLOT??????

ODGOVOR:
LUDIOT COVEK KOJ KRSTI LUGE VO REKA
ZATOA STO DRUGITE SE ZAMISLENI LIKOVITongueTongueTongueTongueTongueTongueTongueTongueTongue
end off days 15...14...13....
Кон врв
Ангелче Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ангелче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 01:43
А каква врска има примеров со темата Култот на Марија? Confused

Или само да се кажело нешто, потреба од внимание, добацување...
Бистро дете си ти гоор, само пишуваш на погрешни (несоодветни) теми
1 2 3
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 02:03
pa ako procitas poubavo
ke vidis deka i zenata sto raga bog (marija) e zamislen lik kako i dedo mraz
taa moze postoela kako zena ama ne rodila bog toa sakav da go kazam.
i nema potreba od nikakvo velicenje na istata
naredniot pat ke bidam pojasenTongue
end off days 15...14...13....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 03:41
Дозволете ми да го вратам топикот на темата, бидејќи малце се измести.
 
Кој е поголем "пресвета" "безгрешна" "богородица" "дева" "спасителка" Марија или Јован Крстителот?

п.с. Се изморив од наводници ставање Tongue
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 13:20
pa rekov jovan krstitel
end off days 15...14...13....
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 13:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Дозволете ми да го вратам топикот на темата, бидејќи малце се измести.
 
Кој е поголем "пресвета" "безгрешна" "богородица" "дева" "спасителка" Марија или Јован Крстителот?

п.с. Се изморив од наводници ставање Tongue


Sto ubavo si se iznasmea na smetka na majkata Hristova!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 14:17
Originally posted by Vlade Vlade напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Дозволете ми да го вратам топикот на темата, бидејќи малце се измести.
 
Кој е поголем "пресвета" "безгрешна" "богородица" "дева" "спасителка" Марија или Јован Крстителот?

п.с. Се изморив од наводници ставање Tongue


Sto ubavo si se iznasmea na smetka na majkata Hristova!!!
 
Ако добро читаш мило, јас немам ставено наводници на Марија, туку на вашите еретичи титули што ги имате накалемено врз нејзиното блажено име Марија Wink


Изменето од EvAngelos - 02.Јули.2007 во 14:18
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 23:05
Еден добар аргумент дека Марија не била безгрешна е тоа што и она како и сите други луѓе си била родена по природен пат од грешна мајка и грешен татко (значи наследила грешна телесна природа), фактот дека нормално си почината е доказ дека гревот си останал во неа цел живот и си ја завршил својата работа.
Ако таа била безгрешна, немала да умре, но за жал и она како и сите нас си умрела.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 01:17
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Еден добар аргумент дека Марија не била безгрешна е тоа што и она како и сите други луѓе си била родена по природен пат од грешна мајка и грешен татко (значи наследила грешна телесна природа), фактот дека нормално си почината е доказ дека гревот си останал во неа цел живот и си ја завршил својата работа.
Ако таа била безгрешна, немала да умре, но за жал и она како и сите нас си умрела.


Колку си лицемерен. По што жалиш? Ја плукаш МАЈКАТА БОЖЈА низ целиов форум па сега си жалел!?
Ве прашав на друго место ќе прашам и овде исто.
Велите НИКАДЕ НЕ Е КАЖАНО ДА И СЕ МОЛИМЕ НА БОГОРОДИЦА.
КАДЕ ХРИСТОС РЕКОЛ: МОЛЕТЕ МИ СЕ МЕНЕ
КАДЕ АПОСТОЛИТЕ РЕКЛЕ: МОЛЕТЕ МУ СЕ НА ХРИСТА



Изменето од Bronhi - 03.Јули.2007 во 01:20
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 01:54
Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Еден добар аргумент дека Марија не била безгрешна е тоа што и она како и сите други луѓе си била родена по природен пат од грешна мајка и грешен татко (значи наследила грешна телесна природа), фактот дека нормално си почината е доказ дека гревот си останал во неа цел живот и си ја завршил својата работа.
Ако таа била безгрешна, немала да умре, но за жал и она како и сите нас си умрела.


Колку си лицемерен. По што жалиш? Ја плукаш МАЈКАТА БОЖЈА низ целиов форум па сега си жалел!?
 
Ајде постирај ми го постот каде што јас сум ја "плукнал" мојата блажена сестра Марија? Smile
 
Зар не ја плукате ли вие кога и лепите еретички титули од типот "пресвета", "девица" (со најмалку 6 деца плус Исус), "безгрешна", "спасителка" итн? Титули од кои таа се грози на вашето богохулство?
 
 
Ве прашав на друго место ќе прашам и овде исто.
Велите НИКАДЕ НЕ Е КАЖАНО ДА И СЕ МОЛИМЕ НА БОГОРОДИЦА.
КАДЕ ХРИСТОС РЕКОЛ: МОЛЕТЕ МИ СЕ МЕНЕ
КАДЕ АПОСТОЛИТЕ РЕКЛЕ: МОЛЕТЕ МУ СЕ НА ХРИСТА
 
Еве ти еден пример каде Стефан Му се моли на Исус Христос:
 
"И фрлаа камења на Стефана, кој повикуваше велејќи: Господи Исусе, прими го мојот дух!"
- Дела 7:59
 
Поздрав Брохни
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 14:23
Вангеле: Господи Исусе, прими го мојот дух! ЈАС ТУКА НЕ ГЛЕДАМ АПОСТОЛОТ ДА ВЕЛИ МОЛЕТЕ МУ СЕ НА ИСУС, НИТУ ПАК САМИОТ ХРИСТОС ГО РЕКОЛ ТОА.

СЕ УШТЕ ЧЕКАМ ОДГОВОРWink
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 15:33
Bronhi, јас ти најдов стих каде еден од Христовите ученици (Стефан) Му се моли на Исус Христос.
Стефан не Му се моли сам од себе на Исус (по своја инспирација и воља) туку поттикнат од Светиот Дух, како што гледаме 4 стиха поназад...
"А тој (Стефан), исполнет со Светиот Дух, погледна кон небото..." Дела 7:55
 
А 4 стиха понатаму Му се моли на Исус да го прими неговиот дух:
"Господи Исусе, прими го мојот дух!" (Дела 7:59)
 
Одма во наредниот стих гледаме дека неговата молитва е услишена - значи Христос го послушал и ја оправдал неговата молитва.
 
Значи јас ти наведов место во Библијата каде Христов ученик се моли на Исус. Значи НАПИШАНО Е! Не е аргумент на молк! Бог нашол за згодно оваа молитва да ја канонизира во Својот пишан Збор - Библијата.
 
А сега те предизвикувам тебе и ти да ми најдеш бислиски стих каде некој, еве не мора да биде апостол, некој обичен маргинален христов ученик и се моли на Марија.
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 12:42
Originally posted by аџија

Добро ајде, јас ќе кажам, а ти докажи ми дека не е така:
Апостолите не се молеле на Марија.
Апостолите не рекле „молете и се“.
Христос не рекол „молете и се“.
МАРИЈА не рекла „молете ми се“
Христос, Апостолите и Марија, никогаш не тврделе дека некој друг освен Божјиот Син Господ Исус Христос може да спасува..


Значи, оние кои се молат на Марија, кои ја молат да ги спаси, прават ерес.

Значи НЕ БАРАВМЕ НЕКОЈ ДА МУ СЕ МОЛИ ЛИЧНО НА ХРИСТА, ТУКУ ДА РЕЧЕ: МОЛЕТЕ МУ СЕ НА ХРИСТА, САМИОТ ТОЈ ДА ПОБАРА, НАРЕДИ, РЕЧЕ: МОЛЕТЕ МИ СЕ МЕНЕ

Твојот стих, воопшто не е одговор на моето прашање.

Да ти олеснам во Светото писмо НЕ ПОСТОИ ТАКВО НЕШТО! АНАЛОГНО АКО ЗА ХРИСТА НЕ НИ Е НАРЕДЕНО ДА МУ СЕ МОЛИМЕ, А МУ СЕ МОЛИМЕ ТОГАШ ЗОШТО ИСТОТО БИ БИЛО НАПРАВЕНО ЗА НЕКОЈ ДРУГ!?

Прашање кој е тука ЕРЕТИК!?


Изменето од Bronhi - 04.Јули.2007 во 12:43
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 13:27
Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

Originally posted by аџија

Добро ајде, јас ќе кажам, а ти докажи ми дека не е така:
Апостолите не се молеле на Марија.
Апостолите не рекле „молете и се“.
Христос не рекол „молете и се“.
МАРИЈА не рекла „молете ми се“
Христос, Апостолите и Марија, никогаш не тврделе дека некој друг освен Божјиот Син Господ Исус Христос може да спасува..


Значи, оние кои се молат на Марија, кои ја молат да ги спаси, прават ерес.

Значи НЕ БАРАВМЕ НЕКОЈ ДА МУ СЕ МОЛИ ЛИЧНО НА ХРИСТА, ТУКУ ДА РЕЧЕ: МОЛЕТЕ МУ СЕ НА ХРИСТА, САМИОТ ТОЈ ДА ПОБАРА, НАРЕДИ, РЕЧЕ: МОЛЕТЕ МИ СЕ МЕНЕ

Твојот стих, воопшто не е одговор на моето прашање.

Да ти олеснам во Светото писмо НЕ ПОСТОИ ТАКВО НЕШТО! АНАЛОГНО АКО ЗА ХРИСТА НЕ НИ Е НАРЕДЕНО ДА МУ СЕ МОЛИМЕ, А МУ СЕ МОЛИМЕ ТОГАШ ЗОШТО ИСТОТО БИ БИЛО НАПРАВЕНО ЗА НЕКОЈ ДРУГ!?

Прашање кој е тука ЕРЕТИК!?


Clap
Clap
Без коментар
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.