IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3536373839 60>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 15:26
Лука 11,27-28
И додека го зборуваше тоа, една жена извика од народот и Му рече *Блажена е утробата што Те носела, и градите од кои си се хранел!* А Тој рече *Навистина, блажени се оние што го слушаат словото Божјо и го чуваат*.

αὐτὸς δὲ εἶπεν μενοῦν μακάριοι οἱ ἀκούοντες τὸν λόγον τοῦ θεοῦ καὶ φυλάσσοντες



Изменето од Maran Ata - 11.Ноември.2008 во 12:15
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 15:28
znachi bez kompararativ:
blazeni i
poblazeni
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 15:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 

Ајдеее според оваа православна "логика" испадна дека Бог бил зависен од Марија газење%20од%20смеење

Срцуш, ако не била маката на Марија, немаше да биде ни Марија. Ако не беше пак нејзината мајка, немаше да биде ни она итн доаѓаме до првата мајка - Ева, потоа до Адам. А Кој го создаде Адам? Бог. А преку Кого создаваше Бог? Преку Исус Христос. Значи Кој е прапричината за блажена Марија? Исус! Затоа друг пат размисли два пати пред да пишеш нешто намигнување Знаеш како велат србине: "Испеци па реци".

 

Ако не била Марија, ќе беше некоја друга девица, можеби некоја Марта, или Сандра, или Ана... сеедно, зар Бог ќе зависи од човек? среќа 


Да де да, ти верувам.... ( ) А зошто тогаш Бог не ме избрал мене за да се воплоти во мојата утроба? Според тебе, може тоа да биде и Маран Ата Ехххх,delusion

Изменето од Maran Ata - 26.Септември.2008 во 15:34
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 15:38
Originally posted by rabani rabani напиша:

Originally posted by Karamazov Karamazov напиша:

Originally posted by rabani rabani напиша:

evangelie spored luka 11:27Dodeka Isus go kazuvashe ova od narodot se oglasi edna zena, i reche:Blagoslovena e zenata shto Te rodila i odgledala!"11 :28Toj i odgovori :"uste poblagosloveni se onie shto ja slushaat Bozjata poraka i ja sproveduvaat vo delo!"
ok, sega koj e poblagosloven, marija , majka mu na isus ili onie shto ja chitaat biblijata, koja ni ja soopshtuva bozjata priroda


Ovoj citat vo Biblija, koja e izdadena so blagoslov na MPC e napisan malku poinaku.
A, toa mnogu menuva.

e pa daj postiraj go srihot , pa da sporedime


Vo najnovoto izdanie na Bibliskoto drustvo, stoi vaka: ...navistina, blazeni se onie sto go slusaat Slovoto Bozjo i go cuvaat.
A vo staroto bogosluzbeno evangelie na MPC pisuva vaka: ...Da, navistina blazeni se onie sto go slusaat Slovoto Bozjo i go pazat.
Isto e napisano i vo grckoto evangelie.

tre, tri, tra
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 16:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Буквализмот на тој стих може да наведе на помисла дека Јован Крстител е поголем и од Исус - бидејќи и Тој е роден од жена...

 

Најн! Затоа што стихот продолжува:

 

"Вистина ви велам, меѓу родените од жени не се подигнал поголем од Јован Крстител, но, најмалиот во царството небесно е поголем од него."(Матеј 11:11)

 

Имено - бидејќи знаеме како продолжува стихот - тоа само потврдува дека конкретнава изјава не значи дека Јован е поголем од Марија, од проста причина што сите атрибути кои се придаваат на Богородица се настанати по нејзиното упокојување, односно - откако е во Царството Небесно. А како што знаеме - таму е поголема од Јован, па макар била и најмала таму (ако веќе го следиш стихот).

Изменето од zidarski - 26.Септември.2008 во 16:41
Do what is right, come what may...
Кон врв
bile_teo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bile_teo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 17:40
Ве молам не го валкајте она што е свето. Дева Марија е мајка на Христос, наша застапница, молителка и не се прајте поголеми теолози од самиот Бог бидејќи не сте, и не само тоа, не сте искусни, по ова што го прочитав имате несозреан ум и не треба да кажувате хулски работи за Мајката Божја,затоа што ке нема спас за вас кога ке застаните пред Судот Божји, таа ке Го моли Бог да не одите во пеколот заради овие хулски работи кои вие денес ги пишувате. Не сте ни свесни колку ангели плачат за ова, не само ангели, сите светители и самата Троица. Не ставајте запирка онаму каде што има точка. Пресвета Богородица не е идол, таа само ја почитуваме и ја сакаме бидејќи Бог ја избра неа. Зошто неа? Оти имаше потомство царско. Имате ли вие потомство такво? Праведни сте колку што е Мајката Божја? Немате ли грев? Невини сте? Запрашајте се! Бог ја одбра неа оти служеше во храмот Божји од мали нозе и се имаше заветено на девственост од мала, и не само тоа таа пред да се свори светот беше одбрана. Отецот ја одбра.Псалмопевецот Давид казува за ова. Мајката Божја ја фалиме т.е ја благословуваме а Христос го славиме бидејќи Он е Месијата кој умре за нашите гревови. Не ви личи пред се, колкави и да сте, вие сте во заблуда голема. Бог нека ви е на помош и простете ако ве навредив. Знаете што е речено?

Лесно е да научиш прост човек, лесно е да научиш животно, но тешко е да научиш прост човек кој станал веќе учител на другите!
Ако сакате да изигравате теолози одете на вистинското место а не да го ставате народот во заблуда. И учете се правилно и не барајте философија туку Божја мудрост оти е речено:
Философот ти е како слепец кој брка црна мачка мачка во темница и не ја наоѓа оти и не постои, а теологот е исто така слепец кој ја бара мачката црна во темница само што понекогаш ја наоѓа. Христијанинот гали бела мачка во бел ден. Кој има уши нека слуша.
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 19:17
a shto sega pa ti si expert za da kazuvash koj plachi na neboto, a koj taguva
edinstveno gog sudi i toj gi poznava nash*te srca
edinstveno ni treba prochka od grevot , koja se dobiva preku vera,i samo preku vera
jas ushte bi rekol deka hulata kon bozjeto pismo e hula protiv bog
hulata protiv uchejneto na nekoi teolozi ne e hula, tuku izraz na intelektualna svest
a bog go sozdal chovek so dovolna svest da mozi da go spoznae pismoto i da se pokae
ushte enkvizitori ni falat na forumov, pa da se vratime vo 15 vek

DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
bile_teo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bile_teo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 19:34
A пак кој рече дека сум експерт сега...реков нема поголем теолог Од самиот Бог. Погрешно ли е тоа? Јас и не сум теолог затоа не коментирам она што не е вистина,туку коментирам она што многу луѓе спознале, но и јас сум свесна доволно дека сум на правиот пат да Го спознаам Бог. Некои се во заблуда.Кои се тие? Е па за тоа дека плачат горе на небото изгледа немаш прочитнато имаш голтнато нешто. читни во Добротолјубието. Тука нема теолози на овој форум и да има, мислат дека се. Теолог е оној кој го спознава БОг и го љуби а овде на форумот и да има такви едоставно се направиле како фарисеите. Не велам дека не треба да се развива човекот и да спознава нови работи, тој и е создаден за тоа тој е машина Божја, туку едноставно како да се враќа во првобитната состојба со ова, падната состојба. Наместо да оди нагоре тој влегува во длабочините а е свесен дека нема да излези. Е затоа Бог како што реков му даде на човекот разум и ум да не го криви Бог за тоа дека паднал.

Изменето од bile_teo - 26.Септември.2008 во 19:46
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 19:43
fariseite ne go priznale isus za mesija, bidejki imale vlast koja im nosela privilegii
nivnite srca bile zakoraveni
site onie koi shto imaat vlast ili dogovor so drzava , koj im nosi privilegii vo drzavata , ne ja nadminale pravdata na fariseite i na sadukeite
a onie koi ne ja nadminale pravdata na fariseite, nema da go vidat bozjeto carstvo
a ti sho mislish, koi se tie ?

DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
bile_teo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bile_teo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 20:02
http://www.youtube.com/watch?v=SULTMVGCYaA&feature=related
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 23:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Најн! Затоа што стихот продолжува:

 
"Вистина ви велам, меѓу родените од жени не се подигнал поголем од Јован Крстител, но, најмалиот во царството небесно е поголем од него."(Матеј 11:11) 

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Имено - бидејќи знаеме како продолжува стихот - тоа само потврдува дека конкретнава изјава не значи дека Јован е поголем од Марија, од проста причина што сите атрибути кои се придаваат на Богородица се настанати по нејзиното упокојување, односно - откако е во Царството Небесно. А како што знаеме - таму е поголема од Јован, па макар била и најмала таму (ако веќе го следиш стихот).
 
Значи се согласивме дека додека биле на Земјата, Јован бил поголем од Марија. Од одиме понатаму...
И Јован и Марија откако починале отишле на Небото така?
Епа од каде знаеш дека таму Марија го "претекнала" Јован? среќа
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 01:30
Originally posted by bile_teo bile_teo напиша:

A пак кој рече дека сум експерт сега...реков нема поголем теолог Од самиот Бог. Погрешно ли е тоа? Јас и не сум теолог затоа не коментирам она што не е вистина,туку коментирам она што многу луѓе спознале, но и јас сум свесна доволно дека сум на правиот пат да Го спознаам Бог. Некои се во заблуда.Кои се тие? Е па за тоа дека плачат горе на небото изгледа немаш прочитнато имаш голтнато нешто. читни во Добротолјубието. Тука нема теолози на овој форум и да има, мислат дека се. Теолог е оној кој го спознава БОг и го љуби а овде на форумот и да има такви едоставно се направиле како фарисеите. Не велам дека не треба да се развива човекот и да спознава нови работи, тој и е создаден за тоа тој е машина Божја, туку едноставно како да се враќа во првобитната состојба со ова, падната состојба. Наместо да оди нагоре тој влегува во длабочините а е свесен дека нема да излези. Е затоа Бог како што реков му даде на човекот разум и ум да не го криви Бог за тоа дека паднал.

UBAVO PISHUVA VO OTKROVENIETO
PLACHAT ONIE KOI BILI MACHENICI VO IMETO NA ISUS I SHIREJKI JA RADOSNATA VEST, BARAT PRAVDA ZA NATOPENATA NIVNA KRV OD NIVNITE UBIJCI
PISHUVASH DEKA SI SVESNA DEKA SI NA PRAVIOT PAT ZA DA GO SPOZNAESH BOG, AMA CHOVEK NE GO SPOZNAVA BOG SO SVESTA
SVESTA SE ZANIMAVA SO PRIFAJKANE NA ARGUMENTI I FAKTI
DUSHATA GO SPOZNAVA BOG
ONIE SO CHISTO SRCE GO SPOZNAVAAT
DUsh*tE KOPNEAT KON BOZJIOT DUH BIDEJKI I OD DUHOT DOAGAAT
JAS NE VERUVAM DEKA DUsh*tE KOPNEAT PO MARIJA, JAS ZNAM DEKA MOJATA DUSHA KOPNEE PO ISUS, A NE PO MARIJA I TOA E SPOZNANIETO SHTO GO IMAM I SHTO MI E DADENO PREKU SVETOTO PISMO, I NIKOJ NEMA PRAVO DA MI SUDI ZA TOA PO KOGO KOPNEE MOJATA DUSHA, ZATOA SHTO BOG E BOG KOJ SE ZALAGA ZA ONIE KOI POVERUVALE PRED JAHVE, I SAMO ISUS I ISUS I NIKOJ DRUG I SAMO ISUS E PATOT KON SPASENIETO, TAKA DA NEMA POTREBA DA SE ZALAGA NIKOJ ZA MENE NA NEBOTO I DA PLACHI ZA MOITE GREVOVI, BIDEJKI ISUS MI VETUVA OPROSTUVAJNE PREKU VERA, A NE PREKU MARIJA ILI NEKOI SVETCI, TUKU SAMO PREKU VERA
TOA E MOETO SPOZNANIE I TOA MI DAVA MIR VO DUSHATA,SO TOA SPOZNANIE SPIJAM KAKO BEBE, SO TOA SPOZNANIE ZASPIVAM I SO TOA SPOZNANIE SE RAZBUDUVAM
AMIN

Изменето од rabani - 27.Септември.2008 во 01:32
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 06:47
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Значи се согласивме дека додека биле на Земјата, Јован бил поголем од Марија. Од одиме понатаму...

И Јован и Марија откако починале отишле на Небото така?

Епа од каде знаеш дека таму Марија го "претекнала" Јован? среќа

 


Од Светото Предание. Ти од каде знаеш дека не го "претекнала"?
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 11:48
Конечно дојдовме до мојата поента zidarski.
Ние библиските христијани не се осмелуваме да кажеме кој како е рангиран во Царството Небесно. Не се осмелуваме да се ставаме во улога на судија и да кажуваме кое место таму на кого ќе му припадне, ни за нас самите, ни па за некој друг. Ние веруваме дека тоа е суверено право на Бог.
Сепак кога Исус рекол нешто околу тоа, ние не можеме тоа да го игнорираме, а Исус за Јован рекол:
 
"Туку зошто излеговте? Да видите ли пророк? Да, ви велам, и повеќе од пророк. Овој е оној, за кого е пишано: ‘Еве, го испраќам Мојот гласник пред Твоето лице, кој ќе го приготви Твојот пат пред Тебе.’ Вистина ви велам, меѓу родените од жени не се подигнал поголем од Јована Крстител; но, најмалиот во царството небесно е поголем од него. "
(Исус Христос во евангелие по Матеј 11:9-11)
 
Вакво нешто, ниту пак слично нешто на ова, воопшто не е кажано за блажената Марија. Марија е наречена блажена, но во Библијата еден куп луѓе се наречени блажени. Марија е наречена благословена меѓу жените, но исто така не е единствената која е наречена така. Патем, не е наречена "благословена меѓу луѓето", туку само "благословена меѓу жените" намигнување
Христос никаде не ја пофалил или издвоил Марија за некоја посебна вера или пак побожност, а сепак тоа го направил за многу други луѓе.
Ако ви е некаков аргумент тоа дека таа го родила Исус, потсетете се само дека Тој никаде не ја нарекува "мајко", туку "жено"! А од друга страна Исус ги нарекол "мајка" оние кои ја исполнуваат Божјата воља - значи Исус не бил воопшто пристрасен кон Своите крвни роднини. Не, Исус не почитувал непотизам. Тој не гледал и не гледа на лице.
Таа му послужила на Бог со тоа што го родила и одгледала Исус, но тоа не било воопшто некоја мака/жртва, туку напротив, задоволство. А башка и не го одгледала сама, туку и со Јосиф за кого вие не спомнувате ниту една од небиблиските титули со кои ја "китите" Марија.
 
Кога Исус ја кажал горната пофална изјава за Јован, Марија веќе била родена, значи Исус јасно кажал дека Јован се издигнал над сите луѓе, па и над Марија. А тоа дека душите на починатите верници во рајот сеуште се воздигаат и наддигаат пред Судниот Ден, такво нешто можете да си читкате само во вашите човечки преданија.
Согласно на тоа, ние не се осмелуваме да тврдиме ниту тоа дека Јован е најголем меѓу луѓето во Небесното Царство, затоа што веруваме дека доколку Бог посака, и во овој момент додека ти го пишувам коментаров може да воздигне некого или некоја повеќе од Јован.
Ние Му "дозволуваме" на Бог да го воздигне и Симон Киринеецот кој во најтешките моменти на Исус, во Неговите најголеми страдања, му го носеше крстот до Голгота.
Ние Му "дозволуваме" на Бог да го воздигне и Јосиф од Ариматеја кој Му ја отстапи својата нова гробница на Исус.
Ние Му "дозволуваме" на бог да го воздигне дури и малото магаре кое Го однело Исус на својот грб до Ерусалим на Цветници.
Ние Му "дозволуваме" на Бог да ја воздигне над сите нас и блудницата која со своите солзи Му ги измила нозете, а со својата коса му ги избришала.
Значи ние Му "дозволуваме" на Бог да воздидне кого сака и колку сака и воопшто не се осмелуваме да ги рангираме луѓето, ниту тука, ниту на Небото, имајќи страв од Бога дека доколку Му се мешаме во тоа, може да добиеме дисциплинска мерка од Него, разбираш?
Затоа, мој совет ти е да се покориш на Божјиот Збор и да не култивизираш непотребно некои личности, затоа што кај да е, Господ доаѓа (Мараната). Како Спасител, ама и како Судија!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3536373839 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.