IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 60>
Автор
Порака
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 00:32
da taka je tochno samo so toa sakav da kazam oti samo Hristos spasuva a ne verata.pa i ako napadnuvaat vera ne mi e tolku krivo no ako mi go napadne nekoj mojot Spasitel eh togas ke je borba.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 00:40
Браќа и сестри,

волци во овчји кожи, секојдневно го напаѓаат Евангелието. Бидете истрајни во верата и непоколебливи во вистинат. Господ ќе биде со вас и ќе ви даде и потребни зборови, и утеха, и надеж, и СЕ ШТО ВИ Е ПОТРЕБНО...

Нека дојде Царството Твое, како што е на Небото, така да е и на Земјата.
Кон врв
ZakHay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZakHay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 00:40
da davo pravo si Rome ama verata e ednakva kako i spasitelot ne zaboravaj!No sepak sekogas Issus e na prvo mesto!
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 00:42
amin ajiya
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
ZakHay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZakHay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 00:53
alleh luja!
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 02:33
DECKI AJ EDNO EDNOSTAVNO PRASANJE AKO MOZE:
NAVISTINA VERUVATE DEKA MARIJA ZACNALA OD SVETIOT DUH......??????????
SEGA EDEN PRIMER :
ODIS NEKADE NA PAT ZA OKOLU 2 GOD I SE VRAKAS JA GLEDAS ZENATI BREMENA.....JA PRSUVAS OD KADE TOA DETE I TAA TI VELI OD SVETIOT DUH.......STO KE NAPRAVIS????????????????
end off days 15...14...13....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 02:43
Одиме, едно по едно...Wink
 
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

За Марија - ако Бог го испрати архангелот Гаврил да и ја даде веста дека таа ќе го роди во тело Спасителот, тогаш како некои се обидуваат да ја омаловажат,
 
Христијаните не ја омаловажуваат Марија, туку и ја признаваат од Бог одредената позиција - обичен смртен и грешен човек кој има потреба од Спасителот како и сите ние. Таа е блажена меѓу жените и благословен е плодот (Христос!) на нејзината утроба. Наша сестра во Христос. Христос е нејзин Господ колку што е и наш Господ. Таа е мајка на Човечкиот Син, но не и на Божјиот Син. Таа не го родила Него, туку Тој ја создал неа (преку Христос се е создадено Колошаните 2 глава)
 
 
кога Бог лично неа ја одбра да се роди преку неа??? Па што вели Библијата - ете, отсега ќе ме ублажуваат сите родови (Лука 1, 46...). (Поточниот превод вели: отсега сите ќе ме нарекуваат блажена, но не и дева, пресвета, богородица, безгрешна, "спасителка" и така натаму како што милуваат кривославните богохулници.
Како можете да велите Пресвета Богородице СПАСИ НЕ! Зарем она ќе ве спаси? Зарем она беше распната за вашите гревови? Зошто плукате врз жртвата на Христос? Зарем не е Христос единствениот Спасител? Единственото Име дадено под небото кое луѓето можат да го повикаат за да се спасат? Христос! А не Марија. 
 
А Бог ја слуша молитвата на праведните (Изреки 15 гл.), оти Бог не е Бог намртвите, туку на живите.
 
Што има врска ова со Марија?
 
И молитвата на праведниците има голема сила пред Бога. А ако Богородица не е праведна, па дури и најправедна од луѓето - тогаш да го чујам тоа мислење.
 
Марија најправедна меѓу луѓето? Поголема и од Јован Крстителот?
Прочитај што вели Исус за Јован...
Вистина, вистина ви велам, меѓу родените од жена не се издигнал поголем од Јован Крстителот. (Матеј 11:11)
 
Дали Марија е родена од жена или паднала од небото?
Тогаш следува, според Христос - ако Му веруваме се разбира,  дека таа не се издигнала над Јован Крстителот. Тогаш зошто да е Марија најправедната?
 
 
И никој за неа не вели дека таа е Бог, или некакв замена на Бога.
 
Тогаш зошто се повеќе молитви се упатени кон Марија? Зошто секој православен како узречица ја користи молитвата "мајко богородице спаси ме"?

 
Се истите и истите изговори, ама Библијата и праксата успешно ви ги разобличува како што гледате.
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Marina_21 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marina_21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 12:00
Tocno e deka mnogu luge koi svojata vera ja zasnovaat ma rekla-kazala se molat i ja velicaat "Bogorodica".
Kako prvo Isus postoi od pocetokot zaedno so Otecot i Svetiot Duh i Marija nemozela da go rodi zasto vo toj slucaj toa bi znacela deka Isus postoi od togas.
A kako vtoro, edinstven posrednik megu nas i Bog e Isus i nikoj drug.
Ama najverojatno lugeto se skloni kon povekebostvo i favoriziranje i obozavanje na licnosti koi sepak bile samo obicni gresni luge, namesto ljubenje na Isus koj e ednistveniot 100% covek 100% Bog.Smile
Се што се случува, Бог ќе го насочи така што да испадне на добро за оние што го сакаат Бог.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 12:00
 ClapClapClapClap
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 13:35
ODIS NEKADE NA PAT ZA OKOLU 2 GOD I SE VRAKAS JA GLEDAS ZENATI BREMENA.....JA PRSUVAS OD KADE TOA DETE I TAA TI VELI OD SVETIOT DUH.......STO KE NAPRAVIS????????????????
end off days 15...14...13....
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 13:38
ќе сакаш да ја оставиш...

Истото што сакаше да го направи и Јосиф, се до моментот кога не му се јави необјаснива визија, нешто што никогаш дотогаш го немаше ниту замислено, и му се кажа вистианта за бебето во утробата...
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 13:43
IZVINI ADZIJA MOZES DA MI KAZES VO KOJ BOG ILI VO STO VERUVASE JOSIF PRED DA SE RODI ISUS??????????????
end off days 15...14...13....
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 13:44
не ја одвлекувај темата вокрива насока... Јосиф веруваше во Бог, каков што го објави Стариот завет, и го чекаше Месијата (Христос) како и сите побожни во тоа време...


сега назад на темата...
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 13:44
Originally posted by Marina_21 Marina_21 напиша:

Tocno e deka mnogu luge koi svojata vera ja zasnovaat ma rekla-kazala se molat i ja velicaat "Bogorodica".
Kako prvo Isus postoi od pocetokot zaedno so Otecot i Svetiot Duh i Marija nemozela da go rodi zasto vo toj slucaj toa bi znacela deka Isus postoi od togas.
A kako vtoro, edinstven posrednik megu nas i Bog e Isus i nikoj drug.
Ama najverojatno lugeto se skloni kon povekebostvo i favoriziranje i obozavanje na licnosti koi sepak bile samo obicni gresni luge, namesto ljubenje na Isus koj e ednistveniot 100% covek 100% Bog.Smile


Ne ti treba mnogu pronikliv duh za da sfatis deka vo utrobata na Marija se smestil, preku Svetiot Duh, Toj sto e 100% Bog, a preku nea stanal 100% covek, pa zatoa i ke ja ublazuvaat (takvata) site rodovi.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.