IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4849505152 60>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 12:17
Ти прва го копираше коментарот, па затоа јас, мислејќи дека не го виде одговорот, ти го пишав уште еднаш трепкање
Не е тоа суета. Нормално е на исти прашања да се дадат исти одговори среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 12:36
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ти прва го копираше коментарот, па затоа јас, мислејќи дека не го виде одговорот, ти го пишав уште еднаш трепкање
Не е тоа суета. Нормално е на исти прашања да се дадат исти одговори среќа


Демек ова треба да го сфатам како оправдание зошто копираш ист коментар по два пати?

За твоја информација, одлично стојам со видот, затоа и го префрлив мојот коментар на соодветната тема
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 12:41
Епа штом добро стоиш со очите, ќе видиш дека на истиот коментар јас веќе ти реплицирав и воопшто нема потреба повторно да ми го цитираш предходниот коментар (кој се содржи во тековниот), туку треба да одговориш на тековниот коментар. Епа повели, биди муж среќа и продолжија дискусијата наместо да ја заташкуваш/матиш со празни муабети.
Јас те обвинив за клевета затоа велиш дека јас сум ја понижувал блажената Марија. Јас два пати побарав од тебе да ми посочиш каде јас сум ја омаловажувал неа, ти сеуште не ме цитираше каде јас сум ја омаловажувал. Еве сега барам ПО ТРЕТ ПАТ да го направиш тоа или пак, ако веќе не можеш да го направиш тоа, барем имај малку доблест да се извиниш за клеветата.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 12:48
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Епа штом добро стоиш со очите, ќе видиш дека на истиот коментар јас веќе ти реплицирав и воопшто нема потреба повторно да ми го цитираш предходниот коментар (кој се содржи во тековниот), туку треба да одговориш на тековниот коментар. Епа повели, биди муж среќа и продолжија дискусијата наместо да ја заташкуваш/матиш со празни муабети.
Јас те обвинив за клевета затоа велиш дека јас сум ја понижувал блажената Марија. Јас два пати побарав од тебе да ми посочиш каде јас сум ја омаловажувал неа, ти сеуште не ме цитираше каде јас сум ја омаловажувал. Еве сега барам ПО ТРЕТ ПАТ да го направиш тоа или пак, ако веќе не можеш да го направиш тоа, барем имај малку доблест да се извиниш за клеветата.


Со твоево трескање мислиш дека ќе излезеш фраер, ама твоите зборови каде ја изедначуваш Богородица со тебе и мене, се приложени.

Затоа кога некој те чита од страна, звучиш
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 13:00
Јас ниту ја изедначувам, ниту ја понижувам, НИТУ ЈА ВОЗДИГНУВАМ блажената Марија. Јас не сум тој што треба да и дава ниту повисока, ниту пониска позиција на Небото, туку Небесниот Отец е Тој кој кажува кој на какво место е на Небото, а не православните.

"да се седи од Мојата десна или лева страна, тоа не го давам Јас, туку ќе им припадне на оние, за кои Мојот Татко го приготвил" (Исус Христос, ев Матеј 20:23)
 
Како што гледате, Небесниот Татко одлучува кој каде е на Небото, а не православните намигнување
 
Така што јас никого не понижувам, јас само ги посочувам библиските стихови кои говорат на оваа тема, стихови од кои вам косата ви се крева и се грдни маки се обидувате да избегате, да ги заташкате и заматите.
 
Јас јасно пишувам на темава дека православните (и католиците) од блажената Марија направиле култ давајќи и еден куп богохулни титули меѓу кои има некои што дури ниту Бог ги има во Библијата. Доколку сметате дека не е така, тогаш повелете покажете и докажете ги со помош на Библијата следниве богохулни православни титули:
 
пресвета (титула која ниту Господ Бог ги нема во Библијата! )
преблагословена (титула која ниту Господ Бог ги нема во Библијата! )
Најголемата
Царица
Владетелка
Господарка на ангелите
Господарка на мирот
Господарка над сите
Таа што на ангелите слава им дава
Спасителка
Владетелка на светот
проповед и слово на сите пророци (иако има само едно пророштво за неа кај пророците, наспроти предавникот Јуда кој има 2 среќа).
Заштитничка на Скопје голема%20насмевка
итн.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 14:32


се расправаме за БИБЛИЈАТА - уклучи го мозокот!!!Луѓето од БЛАГОДАРНОСТ КОН БОГА И БОГОРОДИЦА ДАВААТ ТАКВИ ТИТУЛИ.... Таа ( Богородица ) е најзаслужна за тоа - ако не е така - ЗАШТО ТОГАШ БОГ ЈА ИЗБРАЛ НЕА????ЗАШТО БОГ (ОНОЈ НЕСМЕСТЛИВИОТ) СЕ СМЕСТИЛ ВО НЕА И СТАНАЛ ЧОВЕК?Престани со твојот ограничен мозок и досадни copy paste цитати - КАЖИ НЕШТО ШТО ТИ СИ ГО ИСКУСИЛ И ВИДЕЛ - КАЖИ НЕШТО ТВОЕ!!!!П.С.ДОСТА НЕ ТРУЕШ СО ЦИТАТИ ИЗВАДЕНИ ОТ КОНТЕКСТ!!!



Editirano od Messenger: Tetratka imash opomena za upotrebeniot rechnik i lichnoto komentiranje na chlenot kon koj se obrakjash.

Изменето од Messenger - 10.Ноември.2009 во 00:41
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 14:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас ниту ја изедначувам, ниту ја понижувам, НИТУ ЈА ВОЗДИГНУВАМ блажената Марија.



КАКВО Е ТВОЕТО СРЦЕ??? ТИ ЧОВЕК ЛИ СИ ИЛИ РОБОТ????

имаш ли ти сетива, чуства, осет за околина и благодарност...

Тоа роб на ЦИТАТИ - не може да го има - НЕГОВОТО СРЦЕ Е ОГРАНИЧЕНО И ИСТРУЕНО ОД ФАНАТИЧКО-ИДОЛОПОКЛОНСКО СЛУЖЕЊЕ НА ЗБОРОТ, Т.Е. БУКВАТА...

Ев, Буквата не спасува - само ФРЛА У ПЕКОЛ!!!
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 23:50

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Луѓето од БЛАГОДАРНОСТ КОН БОГА И БОГОРОДИЦА ДАВААТ ТАКВИ ТИТУЛИ.... Таа ( Богородица ) е најзаслужна за тоа
Зарем Бог не е Тој што дава заслуги? Од каде им на православние ингеренции да даваат заслуги на верните? Од каде им на православние ингиренции да доделуваат места и позиции на Небото и да кажуваат кој е најголем, кој е најзаслужен таму? Од каде им ингеренции на православните да даваат великодостојнички (богохулни) титули на починатите верници (како што е блажената Марија) дури и повисоки од титулите кои Бог ги има во Светото Писмо?

Изменето од Messenger - 10.Ноември.2009 во 00:44
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 04:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Луѓето од БЛАГОДАРНОСТ КОН БОГА И БОГОРОДИЦА ДАВААТ ТАКВИ ТИТУЛИ.... Таа ( Богородица ) е најзаслужна за тоа
Зарем Бог не е Тој што дава заслуги? Од каде им на православние ингеренции да даваат заслуги на верните?


A од каде му се ингеренциите на св. ап Павле да кажува:

Евреите 12:22, 23 Но вие пристапивте кон Сион и градот на живиот Бог, небесниот Ерусалим, и кон безбројните ангели, на свечениот собор, кон собранието на првородените, кои се запишани на небесата, и кон Бога, Судијата на сите, и кон духовите на праведниците, што достигнаа совршенство... ???


Originally posted by EvAngeolos EvAngeolos напиша:

Бог е причина за само ДВЕ титули на Марија - "благословена меѓу жените" (Лука 1:28) и "блажена" (Лука 1:48), додека за сите други "титули" на Марија причината се отпадничката официјална "Црква" во раните векови


Интересно, како само се залета и тврдоглаво тврдеше дека Богородица е удостоена само на ДВЕ титули, а на крај излезе дека си контрадикторен сам на себе. Сега дозволена титула била и „Христородица“, а? Што велиш, ти си критериум на исправноста на Светото Писмо, па затоа и дозволено ти е да менуваш...

Инаку, стихот Лука 1:28 не гласи „блажена“. Баш ме интересира од каде го извади тој превод?

Современ Нов Завет 99 - Доаѓајќи кај неа, ангелот и рече: „Радувај се, зашто си преблагословена и Господ е со тебе!“

МПЦ Нов Завет 2007 - И кога влезе ангелот кај неа, рече: „Радувај се, благодатна! Господ е со тебе!”

Константинов - И кога ангелот дојде при неа и рече: „Радувај се благодатна! Господ е со тебе, благословена си ти меѓу жените!”

Библија МПЦ 90 - И кога влезе ангелотпри неа, рече: “Радувај се благодатна! Господ е со тебе! Благословена си ти меѓу жените!”

И во преводите на останатите Библии на словенски јазици стои благодатна, а никаде блажена. Па ќе ни откриеш ли со кој превод се служиш? Некој динамичен ќе да е

Друга работа, титулата благодатна, која што се користи во стихот Лука 1:28, е искористена единствено за Богородица (се разбира, секоја таква титула му припаѓа и на Господ ).

Пак изгледа си фатен во лага
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 15:12


Koga zboruvame za Marija, nie prasuvame:Od kade Marija na neboto? Predanieto taka tvrdi, ke kaze Crkvata. Tokmu taka.

Na 1 noemvri 1950 godina papata Pie XII vo svojata "ex cathedra" objavil dogma spored koja "bezgresnata Bozja majka i vecna devica Marija po tri dena po smrta voskresnala i vo proslaveno telo se voznela na neboto so teloto i dusata".

Komentirajki go ova,avtorot Dejv Xant kazuva:"Vsusnost papata tvrdi deka dogmata za voznesenie na Marija ednodusno bila prifatena vo prvata crkva uste od pocetokot i deka taa ima potvrda vo Biblijata. No takva dogma prvata crkva ne poznava i taa nema podrska od Biblijata. Takvite papski izjavi ednostavno bile soodvetni i komplementarni so siroko rasprostranetoto mislenje na katolicite i pridonesuvale za rastot na kultot na Marija.

Spored spomenatite dogmi, po svoeto voznesenie Marija sednala od desnata strana na svojot Sin i se moli na Sinot za nas. Vakvi tvrdenja Biblijata ne poznava. Taa kazuva deka samo Isus sedi od desnata strana na Otecot [Evreite 1,3] i deka Toj se moli za nas.

Spored crkovnoto ucenje , Marija na neboto e povozvisena od heruvimite i poslavna od serafimite.Megutoa,vo Stariot zavet taa e najavena samo kako devojka koja ke zatrudni i ke rodi sin, na kogo ke mu dade ime Emanuel [Isaija 7,14], a vo Noviot zavet Marija e samo zena na Josif [Matej 1,20] i Isusova majka. Osven taa uloga, Isus ne i pridava nikakvo povisoko znacanje. Uste poveke, Taoj svoja majka, svoi braka i sestri gi narekuva samo onnie sto ja izvrsuvaat negovata volja [Marko 3,31-35].
Katolickata crkva ja izdiga Marija, a ne Hristos, sto Isusovata majka Marija ja stava ramo do ramo so nasiot Spasitel, no i pogore od nego, narekuvajki ja "kralica nairot","semilostiva spasitelka", i"nebesna kralica", sto e krajno ne bibliski. Eve gi i drugite tituli sto i gi dava ACrkvata na Marija:
"Prorocica na posledno vreme","Bezgresno zacnuvane"."Majka na Crkvata","Marija - nova Eva","Carica na neboto i zemjata","Carica na i majka na semejstvoto","Marija -soucesnik pri otkupuvanjeto","Posrednik","Nasa Gospa na site narodi"."Nebesna vrata".

Titulata "Soucesnik pri otkupuvanjeto","Posrednik","Advokat" posebno treba da pottiknat na seriozno protivenje,zosto toa ocigledno se protivi na najjasnite ucenja na Svetoto pismo. Biblijata jasno uci deka postoi samo eden Otkupitel, Posrednik i Advokat na Bozjiot narod, a toa e Isus Hristos.

Nikade vo celata Biblija, nema mesto za nekakva uloga na Marija vo procesot na naseto spasenie, vo iscistuvanjeto na gresnicite od nivnite grevovi i vo posvetuvanjeto i usovrsuvanjeto na Crkvata.Crkvata ja cisti, ja posvetuva i usovrsuva Hristos so svojata krv od Golgota, preku svojata Rec i so pomos na Svetiot Duh.Zatoa so Crkvata ne se identifikuva Marija,tuku Hristos, zasto taa e negovo telo, a Toj nejzina glava.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 23:28
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Луѓето од БЛАГОДАРНОСТ КОН БОГА И БОГОРОДИЦА ДАВААТ ТАКВИ ТИТУЛИ.... Таа ( Богородица ) е најзаслужна за тоа
Зарем Бог не е Тој што дава заслуги? Од каде им на православние ингеренции да даваат заслуги на верните?


A од каде му се ингеренциите на св. ап Павле да кажува:

Евреите 12:22, 23 Но вие пристапивте кон Сион и градот на живиот Бог, небесниот Ерусалим, и кон безбројните ангели, на свечениот собор, кон собранието на првородените, кои се запишани на небесата, и кон Бога, Судијата на сите, и кон духовите на праведниците, што достигнаа совршенство... ???


Originally posted by EvAngeolos EvAngeolos напиша:

Бог е причина за само ДВЕ титули на Марија - "благословена меѓу жените" (Лука 1:28) и "блажена" (Лука 1:48), додека за сите други "титули" на Марија причината се отпадничката официјална "Црква" во раните векови


Интересно, како само се залета и тврдоглаво тврдеше дека Богородица е удостоена само на ДВЕ титули, а на крај излезе дека си контрадикторен сам на себе. Сега дозволена титула била и „Христородица“, а? Што велиш, ти си критериум на исправноста на Светото Писмо, па затоа и дозволено ти е да менуваш...

Инаку, стихот Лука 1:28 не гласи „блажена“. Баш ме интересира од каде го извади тој превод?

Современ Нов Завет 99 - Доаѓајќи кај неа, ангелот и рече: „Радувај се, зашто си преблагословена и Господ е со тебе!“

МПЦ Нов Завет 2007 - И кога влезе ангелот кај неа, рече: „Радувај се, благодатна! Господ е со тебе!”

Константинов - И кога ангелот дојде при неа и рече: „Радувај се благодатна! Господ е со тебе, благословена си ти меѓу жените!”

Библија МПЦ 90 - И кога влезе ангелотпри неа, рече: “Радувај се благодатна! Господ е со тебе! Благословена си ти меѓу жените!”

И во преводите на останатите Библии на словенски јазици стои благодатна, а никаде блажена. Па ќе ни откриеш ли со кој превод се служиш? Некој динамичен ќе да е

Друга работа, титулата благодатна, која што се користи во стихот Лука 1:28, е искористена единствено за Богородица (се разбира, секоја таква титула му припаѓа и на Господ ).

Пак изгледа си фатен во лага


Интересно е како никој не сака да даде осврт на зборот „благодатна“ кој е употребен во стихот на Лука, и да образложи зошто протестантите велат дека тој гласи „блажена“ и дека блажени се нарекувале повеќе луѓе.

НО РЕАЛНОСТА Е ДЕКА ТОЈ ЗБОР ВО СВЕТОТО ПИСМО СЕ КОРИСТИ ЕДИНСТВЕНО ЗА БОГОРОДИЦА. Ајаде ЕвАнгелосе, пак ле ќе бегаш од разобличувањата на твоите извитоперувања на преводите и лажните тврдења????
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 00:08
Мараната, нема ништо вредно за дискусија во твојот коментар, затоа не си ласкај дека ќе трошам време да типкам по тастатурава за него.
Но кога веќе се самоцитираме...
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас ниту ја изедначувам, ниту ја понижувам, НИТУ ЈА ВОЗДИГНУВАМ блажената Марија. Јас не сум тој што треба да и дава ниту повисока, ниту пониска позиција на Небото, туку Небесниот Отец е Тој кој кажува кој на какво место е на Небото, а не православните.

"да се седи од Мојата десна или лева страна, тоа не го давам Јас, туку ќе им припадне на оние, за кои Мојот Татко го приготвил" (Исус Христос, ев Матеј 20:23)
 
Како што гледате, Небесниот Татко одлучува кој каде е на Небото, а не православните намигнување
 
Така што јас никого не понижувам, јас само ги посочувам библиските стихови кои говорат на оваа тема, стихови од кои вам косата ви се крева и се грдни маки се обидувате да избегате, да ги заташкате и заматите.
 
Јас јасно пишувам на темава дека православните (и католиците) од блажената Марија направиле култ давајќи и еден куп богохулни титули меѓу кои има некои што дури ниту Бог ги има во Библијата. Доколку сметате дека не е така, тогаш повелете покажете и докажете ги со помош на Библијата следниве богохулни православни титули:
 
пресвета (титула која ниту Господ Бог ги нема во Библијата! )
преблагословена (титула која ниту Господ Бог ја нема во Библијата! )
Најголемата
Царица
Владетелка
Господарка на ангелите
Господарка на мирот
Господарка над сите
Таа што на ангелите слава им дава
Спасителка
Владетелка на светот
проповед и слово на сите пророци (иако има само едно пророштво за неа кај пророците, наспроти предавникот Јуда кој има 2 среќа).
Заштитничка на Скопје голема%20насмевка
итн.
 
Како што гледаш, имаш многу работа да објаснуваш и одговараш пред да поставуваш нови и нови прашања. Запомни, форумов е место за дискусија, каде дискутантите наизминечно си поставуваат и одговараат прашања, а не некакво шоу каде што еден изиграва водител и само прашува, а другиот гостин кој само одговара.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 00:13
Евангелос - ИМА ЖИВОТ (И ЖИВИ) КАЈ БОГА?
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 00:19
ЕвАнгелосе, зборот „благодатна“ кој е употребен во Светото Писмо за Богородица, е збор кој е наменет САМО за Богородица, а не ти како што тврдеше дека таа била „блажена“ како многумина!!!

Па ти оди со главата во ѕид колку сакаш!!! Ајде, да те видиме што ќе кажеш за коине грчкиот збор за „благодтана“
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4849505152 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.