IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4647484950 60>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 12:40
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

    Ако не ти се јасни овие одговори нема понатаму да продолжувам. Затоашто не е темата спасението.А пак твоите коментари на сите теми се со со иста содржина без оглед на насловот.Научи се да се придржуваш до насловите на темите за да може да дискутираме конкретно на темите.


Демек ти ептен се придржуваш до темата? Па ти да се придржуваше до темата немаше да ми редиш цитати НАДВОР од темата!

И ова не знам кој пат ти е да бегаш од што немаш одговор!

п.с.
Пак дојдовте до онаа ситуација во која дошле и фарисеите кога Господ ги прашал дали Јован бил пророк. Ако речеме да, со свој камен по глава, ама и ако речеме не, пак со свој камен по глава

Изменето од Maran Ata - 17.Септември.2009 во 12:41
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 13:07
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


И ова не знам кој пат ти е да бегаш од што немаш одговор!

 



  Никогаш не сум ти останал должен некој одговор.

Тие што не го слушнале евангелието и немале можност да поверуваат во Христос, Бог има некакви норми дали и како ке се спасат и кој ке спаси.

Сите тие кои го слушнале евангелието и не поверувале во Христос нема да се спасат без оглед на нивните добри дела.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 14:35
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

И ова не знам кој пат ти е да бегаш од што немаш одговор!

 
  Никогаш не сум ти останал должен некој одговор.Тие што не го слушнале евангелието и немале можност да поверуваат во Христос, Бог има некакви норми дали и како ке се спасат и кој ке спаси.Сите тие кои го слушнале евангелието и не поверувале во Христос нема да се спасат без оглед на нивните добри дела.


Ајде да видиме дали не си ми останал должен со некаков одговор. Ќе ти поставам само две прашања, кои ги избегна, а сега ми паѓаат на памет (поштеди ме од тоа да ги барам сите кои ги имаш прескочено):

1. Дали оние кои не се Христијани, а прават добри дела, ќе бидат спасени?

2. Кога веќе Исус Христос го исповедаш како Бог, а од Библијата е познато дека Дева Марија го родила Исус Христос = Бог, зошто ти смета називот Богородица?

Очекувам на првото прашање одговор со ДА или НЕ, а на вториот разумно образложение. И те молам, поштеди ме од лепење цитати кои ниту самиот не можеш да ги протолкуваш!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 15:02
    


 1.  Не.




 2.Бог не Го создала Марија па да биде Богородица.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 15:22
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

      1.  Не.


Ова ме радува. Е вака се дискутира како возрасен, зрел човек. Овој пост ти е за пофалба, не заради суштината на одговорот, туку затоа што ме удостои да ми кажеш што мислиш. Ти благодарам!

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

 2.Бог не Го создала Марија па да биде Богородица.


Богородица не Го создала Бог, никој тоа не го ни рече. Не ја викаме Богосоздателка, туку Богородица - онаа која Го РОДИЛА Бог.

Богородица = Бог (Исус Христос)+ о + родица (родила)

Изменето од Maran Ata - 17.Септември.2009 во 15:24
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 15:31
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

      1.  Не.


Ова ме радува. Е вака се дискутира како возрасен, зрел човек. Овој пост ти е за пофалба, не заради суштината на одговорот, туку затоа што ме удостои да ми кажеш што мислиш. Ти благодарам!

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

 2.Бог не Го создала Марија па да биде Богородица.


Богородица не Го создала Бог, никој тоа не го ни рече. Не ја викаме Богосоздателка, туку Богородица - онаа која Го РОДИЛА Бог.

Богородица = Бог (Исус Христос)+ о + родица (родила)


  Значи без Марија немаше да реализира планот за спасение? Одговори ми со ДА или НЕ!



Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 15:51
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

      1.  Не.


Ова ме радува. Е вака се дискутира како возрасен, зрел човек. Овој пост ти е за пофалба, не заради суштината на одговорот, туку затоа што ме удостои да ми кажеш што мислиш. Ти благодарам!

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

 2.Бог не Го создала Марија па да биде Богородица.


Богородица не Го создала Бог, никој тоа не го ни рече. Не ја викаме Богосоздателка, туку Богородица - онаа која Го РОДИЛА Бог.

Богородица = Бог (Исус Христос)+ о + родица (родила)
  Значи без Марија немаше да реализира планот за спасение? Одговори ми со ДА или НЕ!


НЕ! Штом Господ сакал да е Марија, зарем може да биде подруго?

п.с. си ја вртиш темата на разговор, а?

Значи, дојдовме до заклучок дека Богородица е соодветен назив за Марија, така?

Изменето од Maran Ata - 17.Септември.2009 во 15:52
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Logos Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Logos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 18:44
бидејки темата е култот кон Марија да додадам дека во животот на Исус најважните личности од женска страна го носеле името Марија.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 18:55
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

      1.  Не.


Ова ме радува. Е вака се дискутира како возрасен, зрел човек. Овој пост ти е за пофалба, не заради суштината на одговорот, туку затоа што ме удостои да ми кажеш што мислиш. Ти благодарам!

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

 2.Бог не Го создала Марија па да биде Богородица.


Богородица не Го создала Бог, никој тоа не го ни рече. Не ја викаме Богосоздателка, туку Богородица - онаа која Го РОДИЛА Бог.

Богородица = Бог (Исус Христос)+ о + родица (родила)
  Значи без Марија немаше да реализира планот за спасение? Одговори ми со ДА или НЕ!


НЕ! Штом Господ сакал да е Марија, зарем може да биде подруго?

п.с. си ја вртиш темата на разговор, а?

Значи, дојдовме до заклучок дека Богородица е соодветен назив за Марија, така?



   Бидејки веруваш дека без Марија нема спасение тогаш оправдано ја славиш и и се молиш

   Јас тек сега разбирам која е твојата вера.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 21:53
Ajde se nablizuva praznik...
Da ne se karame za vreme na tekot na ovaa nedela tuku da postime od hulata kon Presveta Bogorodica, ve molam.среќаголемо%20гушкање
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 00:48
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Da ne se karame za vreme na tekot na ovaa nedela tuku da postime od hulata kon Presveta Bogorodica, ve molam.среќаголемо%20гушкање
 
DDarko, знаеш ли што е хула? Хула е кога на некој човек ќе му дадеш титула поголема од Бог т.е. ќе го направиш поголем од Бог.
Ти богохулиш нарекувајќи ја блажената Марија ПРЕСВЕТА, додека Библијата десетици пати Го нарекува Господ само свет.
Исто така богохулство е кога вие православните ја нарекувате блажената Марија ПРЕБЛАГОСЛОВЕНА, додека Господ во Библијата е наречен само благословен.
 
Давањето на некој човек титули поголеми од Божјите, е дирекно понижување на Бог. Давањето божествени титули на човек е наречено богохулство дури и во Светото Писмо:
 
"Јудејците Му одговорија: „Не Те каменуваме заради добро дело, туку заради богохулство - зашто Ти, бидејќи човек, се правиш Бог."
(Евангелие по Јован 10:33, Светото Писмо)
 
Затоа ќе те замолам да не богохулиш врз мојата духовна сестра (блажената Марија) давајќи и титули поголеми од оние на Бог.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 01:48
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Da ne se karame za vreme na tekot na ovaa nedela tuku da postime od hulata kon Presveta Bogorodica, ve molam.среќаголемо%20гушкање

 

DDarko, знаеш ли што е хула? Хула е кога на некој човек ќе му дадеш титула поголема од Бог т.е. ќе го направиш поголем од Бог.

Ти богохулиш нарекувајќи ја блажената Марија ПРЕСВЕТА, додека Библијата десетици пати Го нарекува Господ само свет.

Исто така богохулство е кога вие православните ја нарекувате блажената Марија ПРЕБЛАГОСЛОВЕНА, додека Господ во Библијата е наречен само благословен.

 

Давањето на некој човек титули поголеми од Божјите, е дирекно понижување на Бог. Давањето божествени титули на човек е наречено богохулство дури и во Светото Писмо:

 

"Јудејците Му одговорија: „Не Те каменуваме заради добро дело, туку заради богохулство - зашто Ти, бидејќи човек, се правиш Бог."(Евангелие по Јован 10:33, Светото Писмо)

 

Затоа ќе те замолам да не богохулиш врз мојата духовна сестра (блажената Марија) давајќи и титули поголеми од оние на Бог.


Убаво што го наведе овој стих. Не заборавај дека Исус Христос им велеше дека е Бог, а фарисеите не му поверуваа, поради што беа осудени.

Така и ние ти велиме дека Дева Марија е Богородица и дека е Мајка на нашиот Господ Бог, која Тој неизмерно ја љуби и ја смета за најблиска од сите луѓе.

Па, преиспитај се да не си и ти од страната на фарисеите!   
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 01:50
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

      1.  Не.


Ова ме радува. Е вака се дискутира како возрасен, зрел човек. Овој пост ти е за пофалба, не заради суштината на одговорот, туку затоа што ме удостои да ми кажеш што мислиш. Ти благодарам!

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

 2.Бог не Го создала Марија па да биде Богородица.


Богородица не Го создала Бог, никој тоа не го ни рече. Не ја викаме Богосоздателка, туку Богородица - онаа која Го РОДИЛА Бог.

Богородица = Бог (Исус Христос)+ о + родица (родила)
  Значи без Марија немаше да реализира планот за спасение? Одговори ми со ДА или НЕ!


НЕ! Штом Господ сакал да е Марија, зарем може да биде подруго?

п.с. си ја вртиш темата на разговор, а?

Значи, дојдовме до заклучок дека Богородица е соодветен назив за Марија, така?
   Бидејки веруваш дека без Марија нема спасение тогаш оправдано ја славиш и и се молиш   Јас тек сега разбирам која е твојата вера.


А ти демек ја знаеш Божјата Промисла и Божјиот Ум, та сега нас ќе ни кажуваш дека Бог вака ќе направел или така ќе направел, ако не бил овој или оној?

Уште едно прашање кое го избегнуваш:

Значи, дојдовме до заклучок дека Богородица е соодветен назив за Марија, така?


Изменето од Maran Ata - 18.Септември.2009 во 01:51
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 04:30
Maran Ata, imash oficijalna opomena poradi upotreba na derogativni epiteti za sogovornicite.

Toa shto mozhebi si isprovocirana od drugite chlenovi ne ti dava za pravo da go pravish toa.

Ova ti e prva opomena i se nadevam deka ponatamu kje vnimavash na rechnikot i nachinot na izrazuvanje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4647484950 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.