IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Panasonic HVX200 iskustva
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Panasonic HVX200 iskustva

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Panasonic HVX200 iskustva
    Испратена: 23.Октомври.2007 во 01:22
Ete posle edna godina otkako ja ima drugar mi HVX200 resiv da ja upotre*am za snimanje na reklamen spot. Reklamata e za "Operil" kapki za nos na Lek - Sandoz, poranesno Lek - Ljubljana.
Bidejki idejata e da se snimaat lugje kako si go duvaat nosot i kivaat, sakavme da bide vo slow motion. Se resiv za HVX200 zaradi nejzinata opcija da slika so 50fps t.e 50% nativno. Ovaa opcija ja ima samo vo 720p modot, koj sto i super mi odgovara deka nema potreba od drasticen downscale kako od 1080.
Kamerata e super za parite, momentalno Best Buy prosumer camera. Lekjata e PanaLeica taka sto e poprilicno ostra za tie pari. Rezolucijata ne i e bas naj naj zaradi malata rezolucija na CCD, pa potoa so pixel shift se dobiva full HD. Toa znaci deka ne e dobra za compoziting i chroma key, no za se ona sto znaci snimen, izmontirano, kolor korekcija izgleda ODLICNO.
Samata kamera snima na P2 karticki koi se preskapi (edinstvenata maana), pa snimavme na Focus FS-100 HDD za DVCPRO HD. Se si funkcionirase odlicno, samo sto malku na slepo se snima deka nemavme preview na snimeniot materijal, ili nekoj ne znae kako намигнување (ne e moja, inaku mamata mamina голема%20насмевка)

Chudna rabota. Kamerata ja koristat po skopjevo veke godina ipol i nikoj do sega ne snimal slow motion so nea. Koga so Ivan dojdovme da ja rentame koga kazavme sto sakame, odgovorot bese "Auu, pa ne znam kako sega ova". OK aj ke probame. Den pred snimanje pravevme probi. Snimavme vo site mozni modovi, za posle vo montaza da vidime sto e sto.
Kako kec na desteka mi dojde Asusot so Mac OSX za proba (bidejki FC pro ima poddrska za *.mxf fajlovite od diskot). Doma probav i vidov deka pola od klipovite FC pro nejke da gi importira. bitno bese deka saka 720p/50 so 50fps, koj sto i ni bese biten.
Snimavme sto snimavme, doagjam doma stavam diskot i FC pro nejke da importira nieden fajl, ama nieden изненадувањелутинаизненадувањелутина. Na site stava izvicnici bez objasnuvanje. Vrti - Suci si zemav Lexilium i si legnav da spijam. Sabajle na samo stanuvanje mi tena deka treba jas toa vo Windows da go resam. Simnav Cineform Aspect HD koj mi trae uste 13 dena намигнување (krak nesto me mrzi da baram, deka ke ja zavrsam za pomalku), i gi prekonvertira site fajlovi vo AVI bez nikakov problem. Pogotovo sto sega imam doma Quad Core Intel - LUDILO.
Ubavata rabota e toa sto Adobe za nekoj den ke ima update na CS3, taka sto ke moze nativno, bez plagini, kodeci modeci da se montira P2 materijalot.

Bidejki Premiere Pro CS3 e i za MAC OSX ovoj update e i za Mac, taka sto ova e podobra varijanta odkolku na Apple. Vo FC pro treba da se prekonverita DVCPRO streamot vo Apple ProRes 422 ili Apple Intermediate Codec. Vo Premiere e NATIVE голема%20насмевка

http://www.barkingdogstudios.com/dkh/DKH_P2Intro.html


http://blogs.adobe.com/davtechtable/2007/10/


Aj malku fotki od snimanje, ne sum pustil niedna ovde
















I dali go poznavate chovekov koj probuva da se povozi na Panter Far голема%20насмевкаголема%20насмевка



Go viknav Jane da napravi oficijalni fotki koi mozebi ke se upotrebat za print, mozebi ne, ama neka ima.

Reklamata ke vi ja pustam za nekoj den. Aj dosta se iznapisav, zavrsi renderot голема%20насмевка













Изменето од D'Dalton - 23.Октомври.2007 во 01:28
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 11:54
bivase da ja stavis ovaa kade senikoto na kamerata e preklopeno preku leka?голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
i zaboravi da kazes deka izmrznavme ko k... pilciголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 19:59
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

Kamerata ja koristat po skopjevo veke godina ipol i nikoj do sega ne snimal slow motion so nea. Koga so Ivan dojdovme da ja rentame koga kazavme sto sakame, odgovorot bese "Auu, pa ne znam kako sega ova".


Bog da chuva!!!


Osven montazha vo shto druga uloga si?

Od kade dolly, grip i svetlo?
HMI? kW?

Kach para HVX200 rental?
Zaedno so HDD rec?
Zar nemaat P2 cards?

Gledam deka baagi ste odalecheni od talentot.
Na CU's sigurno dobar e bil blurot na pozadinata.
голема%20насмевка


Aj da gledame naskoto productot.


Pozdrav

Igor


Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 20:17
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

bivase da ja stavis ovaa kade senikoto na kamerata e preklopeno preku leka?голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка




   

Se otapav od smeenje koga ja vidov slikata. Epten deluvate profesionalno!








Изменето од Zoran K - 23.Октомври.2007 во 22:38
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 22:51
@ Igor

Tuka zaedno so Ivan (kolega sto gi rabotime site reklami zaedno) sme vo funkcija na Ideja, Rezija, Produkcija, Organizacija, Montaza i Animacija.
Ne e nesto komlicirana reklamava, pa ja isteravme sami.

Opremata e od Mac Panter, Arri HMI i Panter Far
Kamerata e na Kiro Urdin koja e kaj Brand Ferro - snimatelot

Cenite ne se za kazuvanje vaka na forum. Sepak vo biznisov sum mnogu dolgo vreme, pa ako treba i bez pari ke zemam oprema (normalno za nekomercijalno, za ova se plakja)

Inaku ne sme nesto mnogu oddaleceni, Jane na tie fotki slikase so 24-70/2.8 pa zatoa izgleda taka. Portretite sto gi napravi Jane so 70-200/2.8 se LUDNICA


Eve sega pravam color korekcii i downscale na DVCPRO HD.
Iskreno..............
Podobra slika bi izvadil so Digital S ili D9 formatot. Mozam takva da zemam duri i za poeftino od HVX200. I toa so 2 Fujinon Top Notch lekji. Toa posle koga ke mu napravam capture SDI 10bit YUV uncompressed, na SD rezolucija ke gi zgazi site KVAZI HD kodeci i kameri. Praam muabet za SD finalen proizvod.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2007 во 01:39
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:


Iskreno..............
Podobra slika bi izvadil so Digital S ili D9 formatot. Mozam takva da zemam duri i za poeftino od HVX200. I toa so 2 Fujinon Top Notch lekji. Toa posle koga ke mu napravam capture SDI 10bit YUV uncompressed, na SD rezolucija ke gi zgazi site KVAZI HD kodeci i kameri. Praam muabet za SD finalen proizvod.


Ama bez mozhnost za true 50fps...

Ne e de tolku losho neli? среќа



Pozdrav

Igor


PS: Preku agencija ili direktno klientot?


Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2007 во 10:08
Ne velam deka e loso, tuku deka ne e podobro. A, koga se pravi downscale ima borba so artefakti.
Sega ke vidime novata Sony sto ke kaze. Downscale-ot e problem kaj nas. Finalniot proizvod ni e na SD, dali TV ili DVD.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2007 во 20:48
Me interesira Dalton zoshtio ja koristeshe ovaa Panasonic kamera koga imashe opcija da koristish JVC D9? Misleshe deka od Panasonikot ke dobiesh podobra slika zatoa sto se vodi kako HD kamera?
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2007 во 22:58
Ja koristev samo zaradi moznosta na slow motion vo samata kamera, znaci 50 fps. Toa izgleda fantasticno, progressive , filmski. Na toj fajl slobodno mozes so dobar plagin da go usporis za uste 50% bez artefakti, taka sto ke dobies 25% brzina so seriozno dobar kvalitet. No mene mi trebase 50% vo ovoj slucaj. Drugata rabota e sto D9 kamerata vo momentov ne e vo Makedonija. Covekot sto ja ima e vo Indija snima dokumentarec. Se vrakja za 2 nedeli, a toa ni bese kasno. Imase tuka i moment na zadovoluvanje na egoto "daj da probame 50fps" голема%20насмевка.
Sepak najgolemiot problem so HD kaj nas go gledam vo downscale. Se javuva tresenje kako moire na kadri so mnogu detali - polica so CD-a na primer. Prost primer od 4 vlakna treba 1 da ima na kraj - koe vlakno ke go ima?
Zatoa koga kupuvaat HD kameri vo MK, problem e sto ne razmisluvaat na downscale. Jas ke kupam vo dogledno vreme nekakva kamera so golema rezolucija -  pazarot bara, se palat lugjeto na megapixeli. Dali ke bide HD, 2k ili 4k, ne znam. No seriozno znam deka najveke po forumi se obiduvam da najdam resenie na dobar downscale. Koga ke gi vidis filmovite na TV na SD jasno e deka tuka ima nesto poveke odkolku samo scale slajder spusten nadolu, rezultatite kazuvaat. Gi gledam reklamite sto gi smimaat kaj nas so HD i Fimska Kamera. Tie sto se snimaat so filmska kamera se podobri zatoa sto se skeniraat vo start na SD - Digibeta i izgleda ludnica. Isto kako koga ke napravis sken na 35mm negativ za mal format jpg na masina. Do deka tie so HD kamerite imaat mnogu artekfakti.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 00:44
Istoto se pravi i kaj mene. Podobro platenite reklami se snimat iskluchivo so filmska kamera, a potoa se konvertiraat na sto se saka...

Ednash prisustvuvav na snimanje 30 sekundi reklama za Wallmart. Budzhetot beshe eden milion dolari, se snimashe tri dena, sosem obichen sinopsis so lugje koi reshavaat od doma da pojdat na kupuvanje pokukjnina vo Wallmart. Vo postprodukcija osven normalnite dizolvi i dodavanje tekst nemashe nishto drugo. Snimanjeto beshe so filmska Panavision kamera i kompletna ekipa, kako za filmsko snimanje.

Ehhhh... si velam jas, so tie pari ke napravam celovecheren film, a ne reklama od 30 sekundi...
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 09:19
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Istoto se pravi i kaj mene. Podobro platenite reklami se snimat iskluchivo so filmska kamera, a potoa se konvertiraat na sto se saka...

Ednash prisustvuvav na snimanje 30 sekundi reklama za Wallmart. Budzhetot beshe eden milion dolari, se snimashe tri dena, sosem obichen sinopsis so lugje koi reshavaat od doma da pojdat na kupuvanje pokukjnina vo Wallmart. Vo postprodukcija osven normalnite dizolvi i dodavanje tekst nemashe nishto drugo. Snimanjeto beshe so filmska Panavision kamera i kompletna ekipa, kako za filmsko snimanje.

Ehhhh... si velam jas, so tie pari ke napravam celovecheren film, a ne reklama od 30 sekundi...
 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Мене може и серија ќе ми испадне.газење%20од%20смеење
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2007 во 05:43
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:


Sepak najgolemiot problem so HD kaj nas go gledam vo downscale. Se javuva tresenje kako moire na kadri so mnogu detali - polica so CD-a na primer. Prost primer od 4 vlakna treba 1 da ima na kraj - koe vlakno ke go ima?


Ako dobro te razbrav, problemot e so sitnite detali
koi pri downsize pochnuvaat "natrapnichki" da shetaat?

Me podzamisli pa napraviv eden test.

Mi tekna shto sum chital ( i probal),
kako motion graphic artistite elegantno go reshavaat problemot
koga rabotat so crtezhi - line artwork.

Slikata se razbira mnogu pogolema od finalniot frame,
za da se pravi pan i/ili zoom vo nea.

Pri nekoj scale factor nekoi od liniite stanuvaat
shiroki 1 piksel (tv line) i pochne tweeter-ot.
(ja ima eden field, ja nema drug)
Very anoying neli....)
Reshenie - verticalen blur 1-2pix.

A pri zoom koristenje na dinamichen blur.
Pri max out, se podesi blurot se dodeka ne se eliminira twiterot.
Kako se zumira na vnatre, se namaluva blurot se dodeka
ne se dojde do najtenkite linii da pochant da stanuvaat
pogolemi od eden tv line..

==================================

Mislam deka problemot problemot so visokodetalnata
HD slika vo SD se reshava so blur pred resize.
Toa da mu posluzhi kako lowpass filter.

Testot shto go napraviv:
Vo 3D napraviv kvadar so tekstura od tenki crno beli linii.
Kako se odi vo dlabochina, liniite konvergiraat.
Kratkata animacija beshe roll na kamerata levo desno.
Render vo 1920x1080p.

Uchitano vo AE.
Vo SD comp 720x576 (ama sqare pix ratio izbrav)
Layerot so animacijata go scalirav na 36% - rechisi fit po horizontala.
Chistiot resize pokazha artefakti, dinamichni "trubi"
kade shto konvergiraat liniite.... :)

Kopija od layerot i precomp.
Vo precomp-ot blur od 3pix.
Znachi blur na HD rezot.

A vo SD comp jasno scale na 36%.

Odlichno. Ni "trubi" ni nishto.
Smooth.


Eve link do HD still od animacijata: HD Still for test
VNIMANIE !!! 1.2MB JPEG

A eve SD render so dvata metoda za sporedba.
Levata strana e so blur na HD materijalot, desnata bez.



Kako shto idat liniite vo dalechina, na desnata strana se gledaat
"trubite".

BTW - Slikava da se simne i gleda na 100% zoom.
Downsizerot (koga sme kaj niv) i tuka na forumov e za nikade!
среќа


Aj prati frame grab ili 2.
Full rez i vo SD.
Da videme...


Pozdrav

Igor




Изменето од Igor-T - 26.Октомври.2007 во 05:46
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2007 во 05:52
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:


Zatoa koga kupuvaat HD kameri vo MK,...


Mislish MPEG-eri?

голема%20насмевка

Igor


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.