IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nova Prosumer kamera od Sony
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nova Prosumer kamera od Sony

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Nova Prosumer kamera od Sony
    Испратена: 22.Октомври.2007 во 19:35
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2007 во 19:56
S'g kje ga vidu.

Mislam deka informativno prochitav
koga beshe neshto, NAB li IBC li,
ama ne obrnav mnogu vnimanie.

1/2" sezori... Sakam 2/3"! Sakam s35mm! голема%20насмевка


Aj da go prochitam prvo.


Pozdrav

Igor



Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 00:01
Ova izgleda seriozno dobro. Pogotovo sto mi se svigja sto im kazaa "Bye Bye" na Zeiss. Na Z1 modelot stavija Zeiss ama plastikaner. Sega povtorno se vo igra so Fujinon големо%20гушкање. Ne deka ne go sakam Zeiss, ama Panasonic ima podobri rezultati so PanaLeica odkolku Sony so Zeiss.
Full raster HD CMOS.
1/2 inch
Progressive
Variabile Frame Rate
samo uste da bese MJPG kako DVCPRO HD. Hmmmmmmmm.......
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 00:44
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:


samo uste da bese MJPG kako DVCPRO HD. Hmmmmmmmm.......


Eeeeee.....
Arno kje beshe i toa da go stavat vo opcija.
Mnogu sakame. среќа

Te jas SAMO sakam edno malo telo kako toa.
GOLEM S35 CMOS,
i Nikon Mount.
голема%20насмевка


Izbor na kompresii.
MJPEG, Wavelet, MPEG so izbor na datarate i megju dolgi i kratki GOP's.

голема%20насмевка

I am BAD, i am Bad...


Igor

PS: Mozhebi kje ima megdan da se hackuva OS -ot.
       Pa da mu implementirame MJPEG.
       4:2:2 dosta e?
        среќа


Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 01:26
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:

Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:


samo uste da bese MJPG kako DVCPRO HD. Hmmmmmmmm.......


Izbor na kompresii.
MJPEG, Wavelet, MPEG so izbor na datarate i megju dolgi i kratki GOP's.




Vidi ja Infinity na Thomson Grass Valley. Ja oddolgovlekuvaat malku ama moze da bide mnogu dobra solucija

http://grassvalley.com/products/infinity/camcorder/






Изменето од D'Dalton - 23.Октомври.2007 во 01:26
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 18:52
Ej, ova veke zvuchi vetuvachki. Izgleda deka noviov model ke bide prviot od onie hand-held kameri koj mozhebi ke mi se dopadne.

Idejata za koristenje kartichki vmesto kaseti ne me pravi premnogu sreken (zgolemena eksploataciona cena, kupuvanje ekstra optichki rekorder/pleer, optichki diskovi...), ama toa e idninata i nema tuka sto da se pravi...
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 19:19
Snimajki reklama so HVX200 na HDD vidov sto znaci tapeless. Dobro e, no problem e so arhiviranje na fajlovite. Eve denes go vrativ HDD za da moze da se snima nesto dugo so kamerata. Materijalot mi e vo kompjuter, dali ke go socuvam? Pa fajovite se nekade okolu 20GB, pa na 5 DVD diskovi ke gi sobere. Kolku traat DVD diskovite?
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 20:08
A so kaseta - snimi i stavi ja na polica ili vo fioka. Evtino, direktno, nema presnimuvanje, kopiranje, kupuvanje drugi recorderi i t.n. I znaeme deka pravilno chuvanite kaseti traat doooolgo... specijalno ako se digitalno snimeni.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 12:02
Дечки ако најдете некои нови информации, или поопширни тестови за камерава, закачете по некое линкче. голема%20насмевка
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 01:48
Ace se tokmi da kupi CAMERA!!!

HEHE голема%20насмевка

Aj kje mu pisham na poznanik (so)rabotnik vo Sony MK.
Da go prasham dali kje imaat primerok za demo/test.

Pa ako ima.... da se prganizirame!
:)

Pozdrav

Igor


Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 09:33
Игор се токмам дефинитивно.
Ама што знам некако Canon-от повеќе ми лежи, и во однос на тоа на што медиуми снима и во однас на распоред на птикажување на бои а за цената ич муабет да не правимеголема%20насмевка.
Само никако да се стокмам со париве. Тие пааааари.намигнувањеголема%20насмевка
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 11:26
Novava kamera na Sony e ludnica. Gi jade site vo svojata klasa - na hartija. Treba da se poceka i da se vidi kakvi reakcii kje ima od realni korisnici. Iskreno - bi ja kupil. No sepak se razmisluvam. Ne e toa kamera koja dosta chesto kje mi ja rentaat, a za snimanjata koi jas gi organiziram, poevtino mi e da rentam.
Sepak zavisi i za sto kje ja koristis. Ako se koristi za svadba, nema potreba. Seuste vrsat rabota miniDV kamerite. Pocekajte uste edna godina za kupuvanje na HD kamera, ako planirate svadbi so nea da snimate. Izracunajte se dobro so parite........
I so SD kamerite pravete dobri proizvodi. Znaci ubavo snimeni, isplanirano so ideja snimanje. Ubava montaza, pristojna animacija i nikoj nema da ve prasa dali e na HD ili SD. Doma site seuste imame SD.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.