IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Сликарство-професионализам или само хоби?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сликарство-професионализам или само хоби?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 23:57
Malku se podzaboravila temava,a e ubava.
Ke komentira nekoj???

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 00:30
...pa generalno za slikarstvoto, kako umetnost, go cenam mnogu, sum razgovaral so mnogu umetnici dosea, sho se bavele i se bavat so slikartvo, neznam sho da kazam poesebno nesho od prosta prichina deka najvishe na svetot ja cenam kreativnosta i znam deka najveke se plaka, megutoa onaka generalno ke kazam deka sekok slikar ima svoi mushterii i sekoja slika svoja cena...na site slikari-umetnici im posakuvam uspeh, pred se vo nivnata kreativnost pa potoa i na finanskiski plan, slika neprodadena od umetnik i retko ima, vo svetov de, za kaj nas neznam sho da kazam, shteta...da imaat lugeto poveke finansii sigurno bi kupuvale sliki, koj nejke sliki, toa e exlusive part of an artist soul...isto kako sho e muzikata i glumata...lichno imam sakam i kupuvam sliki, si imam svoj vkus za sliki i retko mi se dopaga nesho, ali za vkusovite ne se rasprava...sekako...

...nek igraat chetkicite i boite, od vashata kreativna raka kon platnoto, taa imaginarna vizuelizacija ja nema sekoj chovek...toa e posebno nesho...respect...:)
Кон врв
maloto76 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maloto76 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 12:31
gi pozdravuvam amaterite koi sto slikaat kako profesionalci i nekogas se podobri od niv,kvalitetot sekogas ke izleze na povrsina ,no kaj nas za zal za da uspees treba da imas kvalitetna politicka pozadina ,tuka se izmesani malku rabotite..
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 12:57
Gi pozdravuvam i jas amaterite,...no im se lutam shto
sakaat sepak da se sporeduvaat(mislam materijalno)so
profesionalcite.Mislam vo pogornite postovi veke kazav zoshto.

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 13:11

И јас малку да искоментирам...Да , ги има и професионалци  ги има и аматери ... Дискусијата е гледам повеке кон аматерите. Тука би кажал дека аматерите (  хобито ) го поврзувам со љубов кон нештото . А љубов не се продава ....евентуално се поклонува ...пак со љубов . Секако честопати се мешаат лончињата па од сликање од љубов се преминува во ,,занаетчиство,,  ( во повулгарна смисла ), па насликај за да продадеш . Макар да не осудувам  цврсто....освен што бега суштината и освен што ми е криво што честопати лугето не го препознаваат кичот .

Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 13:28
Originally posted by mamma mamma напиша:

Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:

 
dokolku pravi sliki zaradi hobi ...
dobro e sto ke moze svoite sliki da gi poklonuva ...
 


Ete go momentot.....da gi poklonuva.....da,no ne i da gi prodava
i toa po ceni koi se nekogash ne priblizni,tuku i povisoki od onie
na koi im e toa profesija.....

Ne zboruvam sega za kvalitet.


Da,Delfin...tokmu na toa mislev i jas,kako shto rekov
veke sum komentirala ednash..

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 13:31
Најискрено не знам што конкретно да искоментирам, немам изградено некој став во врска со ова, но за нешто кое на мене навистина би ми се допаднало како е тоа изработено би дала пари...
А за тоа кој работи со љубов, кој за пари... сепак не значи дека оној кој ги продава своите дела за пари не работи со љубов...
Секој вложува многу труд во тоа што го работи и во такви дела се внесуваат многу емоции... иако испаѓа дека ги продава своите емоции... но тоа не значи дека не работи со љубов...
Ова е сепак само еден мој став...

Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 22:34
Crtaat i profesionalci i amateri, po moe nemoze amaterite da crtaat podobro od profesionalcite, ednostavno zatoa sto tie lugje studirale slikarstvo 4 god. neznam kolku ispiti polagale i sega da gi stavime vo ist kos so amaterite ne ide...toa e isto kako ve boli nesto pa idete naj nekoi babi po iljaci mesto na lekar...prosto.E sega i megju profesionalcite ima neprofesionalci...
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.