IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - 20-те најчудни хотели на планетата!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

20-те најчудни хотели на планетата!

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: 20-те најчудни хотели на планетата!
    Испратена: 12.Август.2007 во 12:34


Ice Hotel SWEDEN

If cold weather is your thing, then bundle up and enjoy a stay at the Ice Hotel in Sweden. Made up of over 6,000 square feet of ice and snow, it's the largest - and the original - ice hotel in the world. Guests sleep in a thermal sleeping bag on a special bed built of snow and ice, on reindeer skins. In the morning, a cup of hot lingonberry juice is brought to their bedside. After enjoying a good (?) night's sleep on a bed of snow, that morning delivery should be quite a delight. With an average temperature of 17 degrees Fahrenheit, bring lots of layers, or just visit the Absolut ICE bar and drink some vodka to stay toasty - in more ways than one.

http://www.icehotel.com/


Green Magic Treehouses KERELA, INDIA

If you longed for a tree house getaway as a child, the Green Magic Treehouses in Kerela, India may be a long awaited dream come true. The houses are built in trees 90 feet high, and nestled in a tropical rainforest. They come complete with running water in private baths, telephones, and if you're feeling extra adventurous - access to a hanging bridge. All of the houses are made of Eco- friendly materials, and run by alternate energy sources, avoiding conventional electricity power. This, coupled with the beautiful abundance of flora and fauna, make for a beautiful and unique place to stay.

http://travel.vsnl.com/palmland/treehouse



Propeller Island City Lodge
BERLIN, GERMANY

The Propeller Island City Lodge in Berlin, Germany, much like the Kunsthotel in the same city, is a gallery-like hotel. Its 31 rooms are named, not numbered, according to their design theme. At the lodge, you can choose to sleep in a coffin, a castle bed, or perhaps a strikingly orange room. Equally unique are rooms with slanted floors, wave-like walls, and caged beds. More like a mind trip than a vacation stay, the City Lodge is best suited for travelers who prefer a bit of adventure.

http://www.propeller-island.com/

 


The Old Jail Mount MOUNT GAMBIER, AUSTRALIA

If you've ever spent a night in jail you probably don't want to go back. However, for the do-gooders that may never get there - The Jail in Australia is just the place to get locked up for the night, sans the legal fees and court appearance. This old prison in Mount Gambier has been transformed into a lodging aimed at budget travelers. Considering guests will have to eat in the mess hall and sleep next to a toilet, it's pretty safe to say that anyone with more than budget needs should steer clear of The Jail.

http://www.jailbackpackers.com


Daspark Hotel LINTZ, AUSTRIA

I
n the middle of a public park in Lintz, Austria lie 3 drainpipes. So, what does this have to do with bizarre hotels? You mean you don't want to stay in a drainpipe? Perhaps if you named your own price, would it sweeten the deal? The team at Dasparkhotel seems to think so. The drainpipes have been converted into mini guest rooms that consist of a double bed, a bedside table and a lamp. While your stay in the drainpipe will be far from lavish, it will surely make for a ridiculous travel story.

http://www.dasparkhotel.net



Imperial Boat House HOTEL CHEONG MON BEACH, CHINA

The Imperial Boat House Hotel, located on a Cheong Mon Beach in Thailand, is comprised of 34 authentic teakwood rice barges that have been converted into luxury beachfront suites. The transformed barges are hoisted up onto the shore to give travelers the feeling that they've just docked their own private yacht onto their very own island. Each two-story suite features a sunbathing deck, living room, dining area, sky-lit bathroom and luxurious bedroom. In keeping with the vessel theme, the hotel's pool is shaped like a boat.

http://www.imperialhotels.com/boathouse



Poseidon Undersea Resort
FIJI

By early 2009, travelers will have the opportunity to stay at the grandiose Poseidon Undersea Resort. Nestled forty feet below the surface of the clear blue Fijian Lagoon, the underwater suites will be accessible by elevator. 70 percent of each suite is enveloped in Acrylic walls that allow for spectacular views of the ocean. Guests are invited to interact with the surroundings. At the push of a button the fish are fed, and a flip of a switch turns on the sparkling underwater lights.

http://www.poseidonresorts.com/





The Capsule Inn TOKYO, JAPAN

Think you've stayed in an efficiency room? Well, the Japanese are a bit more efficient than that. The Capsule Inn provides more of well - a capsule, than a room. While the Inn provides a public lounge space, including bathrooms, guests stay in a capsule unit. These capsules, which are made of reinforced plastic, have all the required amenities, like TV, radio, lighting, and alarm clock access. While you may be asking, required amenities for who? a quick stay in the Capsule Inn just might make you long for an all access capsule of your own.

http://www.capsuleinn.com/

 


Utter Inn SWEDEN

At the Utter Inn, guests literally sleep with the fishes. Swedish Sculptor and Artist, Mikal Genberg designed the Utter Inn that floats atop Lake Malaran. Guests are taken out in an inflatable boat to a small red house and then left alone to delve deep into the water to where they will spend the night. Far from ordinary, the Utter Inn is sure to be more of an aquatic adventure than a hotel stay.

http://www.privateislandsonline.com/utter-inn.htm





Winvian Cottages LITCHFIELD HILLS, CONNECTICUT

The cottages at the Winvian in Litchfield Hills, CT are an unusual, yet quiet resort-style getaway. Designed by fifteen different architects, each cottage has a unique theme and comes outfitted with luxurious amenities, such as spa inspired bathrooms. The Helicopter cottage is a 17,000 pound restored 1968 Sikorsky Sea King helicopter with operating lights and controls that simulates flying over the New England countryside. Among the other cottage themes are a tree house and a greenhouse, a Beaver Lodge that has an actual dam above the bed, and the Davinci Code-like Secret Society cabin. Despite the upscale services and the posh rates (between $1,500- $2,000 including all meals and drinks), the Winvian is just one big countryside playhouse.

http://www.winvian.com/



McMenemins Kennedy School Hotel PORTLAND, OREGON

Have you ever experienced the went to school in your underwear nightmare? At McMenemins Kennedy School hotel, that nightmare becomes a reality. The Kennedy School, a historic elementary school, has been converted into a delightful little place to stay while visiting the Portland area. Each room, fashioned from original schoolrooms, contains a chalkboard and comes fitted with a phone, Internet connection, and even a private bath. Couple those amenities with an in-house restaurant, movie theatre, and brewery, and you've got a truly unique hotel without sacrificing any conveniences during your stay.
http://www.mcmenamins.com


Burj Al- Arab DUBAI, UNITED ARAB EMIRATES

Looking for another sea themed hotel? Just hop aboard a flight to Dubai and visit the Burj Al- Arab (Arabic for the Tower of the Arabs). The luxury hotel resembles a billowing white sail that stands over 1,000 feet tall on a man made island. Designed to be to Dubai what the Eiffel Tower is to Paris, it was once marketed as the world's only 7 star hotel. So it is not surprising that Burj-Al-Arab is also among the world's most expensive hotels.

http://www.burj-al-arab.com/




Hotel Fox
COPENHAGEN, DENMARK

Created by Volkswagen in an effort to promote a car, Hotel Fox, is a creative and cool hotel located in the center of Copenhagen, Denmark. Twenty-one artists were commissioned to design sixty-one rooms, which are not so much theme oriented, but rather they share an over the top, kitsch appeal. The service provided by the hotel is equally special. Guests can enjoy a flat screen TV panel in their room, and a twist on the standard mini-bar. Minibar-bags or more specifically - the Hangoverbag, Moviebag, Loversbag are provided to suit different occasions, as well as your very own customized bag. Trendy and plush, the Fox Hotel is certainly a journey to be taken when staying in Denmark.

http://www.hotelfox.dk/




Kate's Lazy Meadow Motel
MT. TREMPER, NEW YORK


Kate Pierson, member of the quirky rock band the B-52's, created an equally quirky cabin getaway in the Catskill Mountains of New York. Kate's Lazy Meadow features mind-blowing mid-century modern/space age/rocket-your-socks-off decor The grooviest of suites contains two bedrooms and a full service 50's style kitchen - turquoise refrigerator and all. The motel is located on nine beautiful acres and one lazy meadow, so that guests here are surrounded by more than just fun knick-knacks.

http://www.lazymeadow.com/


Woodlyn Park Motels
WAITOMO, NEW ZEALAND


Planes, Trains, and Hobbit Motels? Woodlyn Park in Waitomo, NZ offers three unique lodging options. A 1950's railcar and a Bristol Fighter plane have been refurbished and transformed into small self-contained motel units. The Hobbit Motel resembles an authentic hobbit hole built into the side of the mountain. The entertainment provided at any of the 3 Woodlyn Park motels is equally bizarre. Guests are invited to enjoy a sheep shearing and fun with bush animals, such as the kiwi bear or the dancing pig.


http://www.woodlynpark.co.nz/



Alton Towers ENGLAND

Alton Towers, England's most famous theme park, features 8 roller coasters, 3 water rides, and several themed hotel suites. Among the available themes are Peter Rabbits burrow, Arabian nights, Two Chocolate suites, and one totally cool - perfectly pink - Sleepover Suite. For the ultimate girls night in' (at around 550 US dollars a night) the Sleepover Suite comes equipped with a theatrical dressing area packed with makeup, state of the art entertainment system, and soundproof walls - for the karaoke of course. Whimsical and fun, Alton Towers is the ultimate destination for families traveling to the U.K.

http://www.altontowers.com/hotels/choose_alton_suites.asp



Helga's Folly SRI LANKA

Touted as a way of life rather than a hotel, Helga's Folly, (formerly Hotel Chalet) is a 40-room boutique hotel in Kandy, Sri Lanka. Run by Helga herself, the hotel was designed by her family in the 1930's. Buddhist relics, Ancient statues, murals, and elaborate shrines, coupled with modern kitsch make up the overall grandiose decor of Helga's Folly. Guests are invited to explore, enjoy the 1930's jazz tunes that are played throughout, and soak up the way of life.

http://www.helgasfolly.com/



Fur n' Feathers Rainforest Tree Houses AUSTRALIA

Luxury and tree hugging usually don't go hand in hand. The Fur n' Feathers Rainforest Tree Houses in Australia manage to combine the two. This beautiful accommodation is a wildlife sanctuary, located on more than 100 acres of endangered rainforest. Guests lodge in the luxury pole houses that overlook the Ithaca River, which offer privacy and seclusion. A stay at Fur n' Feathers provides a retreat from the stress of daily life with a unique, eco-friendly twist.


http://www.rainforesttreehouses.com.au/




Kunst Hotel BERLIN, GERMANY

If the term theme hotel evokes images of champagne hot tubs and vibrating
beds, one visit to the Kunsthotel in Berlin will change that. Each room in this gallery-like hotel is whimsically designed by a renowned artist to fit a different theme, era, or location. Rooms dedicated to Edward Hopper, Audrey Hepburn and Vincent Van Gogh are among the choices. Others have broader themes, like specific literary works, the color yellow, or shoe fetishes. With more than fifty rooms and an art gallery, the Kunsthotel, is a feast for the eyes and a treat to all travelers interested in the arts.


http://www.luise-berlin.com/en/hotel/bel-etage.htm



Hotel de Nesle PARIS, FRANCE

The city of Paris still holds some of its Bohemian charm. This charm, along with the works of the writers and painters of old world Paris, are preserved in the Hotel de Nesle. This quaint budget hotel's rooms are adorned with painted frescoes based on historical events and literary themes. Guests can choose to sleep in rooms designed in homage to the writer Moliere, the Notre Dame de Paris, or in the romantic Heloise room. Luxury lovers beware, the Hotel de Nesle is void of elevators and phones so you can forget about room service. Travelers who have few needs and a love for the arts would better appreciate this hotel and all of its delights.

http://www.hoteldenesleparis.com/



Хммммм тој во Данска најмногу ми влезе во очи голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2007 во 00:14
Number. 1!
дефинитивно.
искуство со мраз може да биде поучно и интересно.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Pimp Daddy Manev Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pimp Daddy Manev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2007 во 18:34
number 7...ufff kolku bi sakal da otidam tamuсреќа
Better watch how you talk, when you talk about me...Cause I'll come and take your life away!
Кон врв
male4ka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Шмеќерка ;)

Регистриран: 11.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1939
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај male4ka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2007 во 18:52
Originally posted by M@$TER M@$TER напиша:

number 7...ufff kolku bi sakal da otidam tamuсреќа
me toooголема%20насмевка
Love Is Not Measured By How You Feel,But How The Other Person Feels...
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2007 во 22:09
В година ќе одам за Линц, па како нема пари во проективе да си изнајмам една соба во цевка
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2010 во 20:07

Нај­би­зар­ни­те хо­те­ли во све­тот

САД (Форбс / Тра­ве­лерс ди­гест) - Да­ли ви е пре­ку гла­ва да прес­то­ју­ва­те во хо­те­ли­те "Хил­тон" ка­де и да оди­те? За­мис­ле­те да би­де­те смес­те­ни во хо­тел кој ќе би­де ин­те­ре­сен кол­ку и ва­ше­то па­ту­ва­ње. За­мис­ле­те да спи­е­те во хо­тел­ска со­ба смес­те­на во бе­тон­ска ка­на­ли­за­ци­ска цев­ка или во кре­вет под бра­да­та на џи­нов­ска ки­не­ска фи­гу­ра. Так­во смес­ту­ва­ње не­ма да нај­де­те во во­о­би­ча­е­ни­от во­дич за хо­те­ли.

Под бра­да­та на Фу Лу Шоу

Хо­те­лот "Ти­јан­ѕи" во про­вин­ци­ја­та Хе­беј, Ки­на: Хо­те­ли­те не мо­жат да би­дат по­би­зар­ни от­кол­ку што е овој хо­тел. Овој би­за­рен хо­тел е из­гра­ден око­лу 2000 го­ди­на и, спо­ред Ги­ни­со­ва­та кни­га на ре­кор­ди, мо­мен­тал­но го др­жи ре­кор­дот за нај­го­ле­ма згра­да од ли­ко­ви.
Оваа би­зар­на град­ба со 10 ка­та го прет­ста­ву­ва Фу Лу Шоу што, всуш­ност, се три­те фи­гу­ри кои прет­ста­ву­ва­ат сре­ќа, прос­пе­ри­тет и дол­го­веч­ност.


Спи­е­ње во ка­на­ли­за­ци­ска цев­ка

Хо­те­лот "Цев­ка" во Авс­три­ја: По­чуд­но од ова не­ма да ви­ди­те. Во еден стар парк во Линц, Авс­три­ја, три олу­ци беа тран­сфор­ми­ра­ни во ми­ни-хо­тел­ски со­би. Се­ко­ја со­ба е двок­ре­вет­на и има лам­ба за на ма­са, чар­ша­фи и ма­ло ма­си­че. Гос­ти­те мо­жат да пла­тат кол­ку што мис­лат де­ка вре­ди со­ба­та. Гос­ти­те, ис­то та­ка, мо­ра да ги ко­рис­тат јав­ни­те ве­ци­ња во пар­кот и да ја­дат во блис­ки­те рес­то­ра­ни. Хо­тел­ски­те со­би се де­ко­ри­ра­ни со не­кол­ку при­јат­ни до­да­то­ци и пред­ме­ти кои пот­се­ту­ва­ат на дом. "Со­би­те" елек­трон­ски се зак­лу­чу­ва­ат и мо­же­те да ги от­клу­чи­те со по­се­бен код, та­ка што ва­ши­от ба­гаж ќе би­де на без­бед­но до­де­ка вие не сте во со­ба­та. Ова, без сом­не­ние, е ге­ни­јал­на иде­ја за тоа ка­ко да упот­ре­би­те неш­то ед­нос­тав­но и не­ат­рак­тив­но ка­ко што е цев­ка. Се­пак, кла­ус­тро­фо­бич­ни­те лу­ѓе се пре­дуп­ре­ду­ва­ат да раз­мис­лат уба­во пред да пој­дат во вак­ви ма­ли со­би. Хо­те­лот е от­во­рен од мај до ок­том­ври, и се­кој што са­ка да по­ми­не ед­на ори­ги­нал­на ноќ на би­зар­но мес­то, не­ка го по­се­ти хо­те­лот.

Под­во­ден сон

Под­вод­ни­от хо­тел "Хид­ро­по­лик" во Ду­баи: Ду­баи е поз­нат по не­го­ви­те не­о­бич­ни хо­те­ли, ме­ѓу­тоа под­вод­ни­от хо­тел "Хид­ро­по­лик" ја до­не­се за­мис­ла­та за ин­те­ре­сен хо­тел до но­ви крај­нос­ти. Хо­те­лот, всуш­ност, се на­о­ѓа 20 мет­ри под ни­во­то на мо­ре­то во Пер­сис­ки­от За­лив, на бре­гот на Џу­ме­ра. Из­град­ба­та на хо­те­лот чи­не­ше ре­чи­си 360 ми­ли­о­ни ев­ра, а гос­ти­те тре­ба со воз да одат до под­зем­ни­от ту­нел за да стиг­нат до хо­те­лот.
Це­ли­от ком­плекс за­фа­ќа по­вр­ши­на од не­ве­ро­јат­ни 260 хек­та­ри, што е ре­чи­си кол­ку лон­дон­ски­от Хајд Парк. На гор­ни­от кат од де­лот кој е на коп­но се смес­те­ни кли­ни­ка за плас­тич­на хи­рур­ги­ја, ис­тра­жу­вач­ки цен­тар за оке­ан­ска би­о­ло­ги­ја и кон­фе­рен­ци­ски са­ли.
Под­вод­ни­от ком­плекс со­др­жи 220 апар­тма­ни, во кои ед­но но­ќе­ва­ње чи­ни 360 ев­ра.

Па­ту­вач­ки јор­ган

Хо­тел "Ка­ми­он" во Бра­зил: Ако сте тип на ту­рист што са­ка да ја ис­тра­жи зем­ја­та до де­та­ли, на­мес­то да кам­пу­ва на ед­но мес­то или да по­се­ту­ва са­мо ту­рис­тич­ки ат­рак­ции, ова е вис­тин­ски­от из­бор за вас.
Ба­за­та на овој чу­ден хо­тел на тр­ка­ла се на­о­ѓа во Сао Па­у­ло, Бра­зил, но тој па­ту­ва низ Бра­зил, Чи­ле и низ Ар­ген­ти­на. Во хо­те­лот има куј­на, 28 кре­ве­ти, туш со топ­ла во­да и 30 удоб­ни ко­же­ни се­диш­та.
Хо­те­лот ги за­до­во­лу­ва жел­би­те на гос­ти­те и ор­га­ни­зи­ра ак­тив­нос­ти, ка­ко ле­та­ње со ба­лон на то­пол воз­дух, ри­бо­лов, раз­гле­ду­ва­ње пеш­те­ри, нур­ка­ње и мо­ток­рос тр­ки.

На др­во ка­ко Тар­зан и Ро­бин­зон Кру­со

"Хо­тел др­во" во Ин­ди­ја: При­род­ни­от ре­зер­ват Вајлд Ка­но­пи се на­о­ѓа во Ма­си­на­га­у­ди во Ин­ди­ја. Хо­те­лот се сос­тои од ку­ќи, из­гра­де­ни на ог­ром­ни­те дрв­ја џа­мун. Се­ко­ја од нив е ви­со­ка око­лу 12 мет­ри и е оп­ре­ме­на со си­те удоб­нос­ти, вклу­чу­вај­ќи туш со топ­ла во­да и џа­ку­зи. Се­пак, не­ма те­ле­ви­зор, ра­дио ни­ту те­ле­фон. Гос­ти­те мо­жат да се од­мо­ра­ат или да трг­нат на са­фа­ри. Ку­ќар­ки­те се вгнез­де­ни во под­нож­је­то на пла­нин­ски­от ве­нец Нил­ги­рис и се ста­ри ре­чи­си 150 го­ди­ни. Пр­вич­но би­ле ко­рис­те­ни ка­ко лов­џи­ски ко­ли­би за бри­тан­ски­те вој­ни­ци што би­ле смес­те­ни во бли­зи­на. Ка­фе­те­ри­ја­та, ста­ра 130 го­ди­ни, е ре­но­ви­ра­на и прет­во­ре­на во две го­ле­ми спал­ни со­би, оп­ре­ме­ни со стар ме­бел, ет­но - ук­ра­си и со мо­дер­ни апа­ра­ти.

Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 11:59
Ова тука спаѓа....
Ако не е тука, не знам каде е


Capsule Hotel, Јапонија








Изменето од ФорумскаБаба - 21.Август.2010 во 12:08
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 12:06

Propeller Island City Lodge, Берлин, Германија

Ако е удобно за спиење



Изменето од ФорумскаБаба - 21.Август.2010 во 12:09
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 12:12
изненадувањеизненадувањеизненадување
не се нормални, во сандактајм%20аут
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 12:15
Ееее Schatzii...па уште пари да дадеш за ова...

И во истиот хотел.......Propeller Island City Lodge, Берлин, Германија


Upside Down собата




Се е ...забегано
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 12:53
Хотел во Тексас, цена 66 евра од вечер
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2010 во 11:15
За Божиќ во Романија ќе се отвори хотел направен од мраз

Во романските Карпати за празникот на раѓањето Христово ќе се отвори хотел, направен од мраз.

Прв пат таков хотел беше изграден пред четири години во гратчето Фигараш, што тогаш привлече многу туристи, додека не се стопи кон крајот на април, информираа руските медиуми.

Во собите на хотелот се одржува постојана температура од минус два степени Целзиусови.

 За гостите да не смрзнат хотелот им обезбедува вреќи за спиење, а леглата се покриваат со животински кожи и волнени одела.

Ентериерот на хотелот е украсен со скулптури и свеќници, што создава неповторлива атмосфера во собите.

Во рамки на хотелот работи снек бар, каде храната се сервира во чинии, направени од мраз, а во смрзнати чаши се пијат коктели од вотка.

Во рамки на хотелот има и параклис од мраз, каде гостите може да склучуваат бракови.
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2011 во 18:26

nas

Сте ноќевале ли во затвор, или пак дали сте престојувале во хотел-авион?

Dog Bark Park Inn

sadjgk

Во Котонвуд, Ајдахо постои хотел "Dog Bark Park Inn", кој е во форма на огромно куче.

Собите се декорирани со елементи кои потсетуваат на кучиња.

Во продавницата во хотелот можете да купите секакви производи за кучиња, а тоалетот кој се наоѓа надвор од објектот е во форма на хидрант. Хотелот има капацитет за преноќување на само 4 луѓе одеднаш, па најдобро би било да се смести едно семејство кое ги обожува кучињата.

 

Karostas Cietums

ghjgjg

Сте ноќевале ли во затвор?

Доколку некогаш сакате да поминете ноќ во поранешен затвор на СССР, овој хотел е совршеното место за вас. Се наоѓа во Летонија, а неговите соби се буквално ќелии.

Чуварите, ако посакате, можат да се однесуваат со вас како да сте вистински затвореник. Хотелот има и музеј и организира редовни тури за посетителите.

 

Jumbo Hostel

aaaaaaaa

Овој хотел се наоѓа во Боинг 747 и е приспособен да собере 85 гости.

Тој се наоѓа на 10 минути оддалеченост од аеродромот во Стокхолм, а од неговото кафуле и од дрвената палуба ќе имате прекрасен поглед кон пистата на аеродромот и полетувањата и слетувањата на авионите.

sfffffffff

 

Propeller Island City Lodge

wdfgjjk

Ова е германски хотел во кој сте во директен допир со уметноста, бидејќи секоја соба е различно дизајнирана.

Една соба е потполно портокалова, во друга мебелот е превртен обратно, а има и соба во која ќе бидете опколени само со огледала. Ако сакате морбидно искуство, можете да спиете и во ковчег како вампир.

 

Hang Nga

wwwwww

Иако дрвото е вештачко, овој хотел  е направен да личи како огромно чудно дрво.

Хотелот е опколен со многу природа и растенија, па така остава впечаток како “дрвото” да е вистинско. Во внатрешноста ќе наидете на скулптури од мравки, пајаци, пајакови мрежи, по некоја птица и слично.
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2011 во 14:03
Незнам дали може да се вброи во најбизарните , но секако не буди чувство на убавина и удобност не%20знам
 
Хотел за  мртовци   тага
 

Во Јокохама има хотел за мртовци со 18 соби за 18 лешеви кои што се чуваат во ладни ковчези, каде роднините и пријателите би можеле да бидат со мртвите додека се чека кремирањето.

"Daily Mail" пишува за отварањето на хотелот за мртовци "Lastel" во Јапонија, кој од надвор изгледа како и секој друг хотел, но во него, освен вработените, нема "жива душа".

Невообичаените "гости" се сместени во ладни соби додека чекаат ред за кремирање во градскиот крематориум. Сепак, се уште постојат млади парови кои во средината на ноќта бараат соба за изнајмување.

"Им велиме дека имаме само ладни соби", објаснува сопственикот Хисајоши Терамура.

Минатата година во Јапонија умреле 55 000 луѓе повеќе во споредба со претходната година и во текот на целата деценија, што било и поттик за започнување на погребалниот бизнис.

И покрај глобалната криза, Јапонците воопшто не трошат за погребите. За цвеќето, опремата и ковчегот, тие трошат околу 16.000 евра, односно двојно повеќе во споредба со Американците.

Во овој хотел, семејствата и пријателите можат да бидат покрај покојниот колку што сакаат, се додека не дојде неговиот ред за кремирање, за што во просек се чека по четири дена.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.