IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Бон тон
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бон тон

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 02:51
kaj bliski rodnini ako odam na ruchek, vechera,tie znaat koj sho jade i pravat neshto koe site go jademe i zatoa nemam problem

kaj ne tolku bliski rodnini ili kaj nekoja drugarka od drug grad koga sum odela, sekogash me prashuvale shto sakam da jadam ili dali go jadam toa sho planiraat da go napravat...e sea moze da ne mi se bendisuva KAKO e napraveno jadenjeto, pa ke chepnam malku i ke ostavam pod izgovor deka ne sum bash gladna

a ako ne me prashaat dali jadam nekakva hrana i mi ja tuposaat pred nos, togash ke si kazam deka ne jadam takvo neshto i tolku. ich ne mi e gajle dali ke se chuvstvuvaat navredeni ili sho znam kako

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 12:59
Дали е ова дел од менталитетов наш и колку има врска со бон-тон, незнам, ама сигурно сте биле сведоци на следново:
-Си за кафенце, сокче, колаче...
-Не благодарам.
-Еве повелиизненадување
 
Ем си прашан-а, ем по секоја цена понуден-а.голема%20насмевка
 
Мислам ова го има само кај нас, не во Македонија, на Балканов би рекла воопшто.
 
Што мислите за тоа? Дали е по Бон-Тон?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 14:05
Мајка ми го прави истото, мисли ако не ги послужи не се покажала како добра домаќинка. Мене кога ми доаѓаат другарки вадам нешто што знам дека сакаат на маса, ако си се послужат супер, ако не, никому ништо
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 16:55
Кога одам некаде на гости,... одам за да ги видам луѓето а не за да јадам голема%20насмевка како и да е,... се случува,... за некои празници или некакви си вечери,... да ми стават на маса нешто што не ми се допаѓа изненадување ќе чепнам неколку пати,... и после се правдам дека не ми се јаде.... голема%20насмевка

бидејќи најчесто кај баба ми одиме за празници ( т.е на ручек ),... знаат што ми се допаѓа ( не само мене, и на сестра ми намигнување ) и тоа и ни го подготвуваат.... бабини галеничиња трепкањеголема%20насмевка

а... се сеќавам еднаш,... кога бев мала... и бевме нагости кај кумовите,... имаа спремено ориз со копанчиња,..... бљак болен си буцкав само салата и атер заради тоа што мајка ми ми упатуваше погледи преку масата,... каснав малку ориз изненадување
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2012 во 16:54
Не можам да смислам нешто што не ми е вкусно со сила да го јадам.не
Едноставно ќе им речам да не ми замерат бидејќи не го јадам тоа, но ќе се послужам со некоја салата да не биде без ич, или ќе им кажам дека не сум гладна.
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.