IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Интернет
  Активни теми Активни теми RSS - Кабелски Интернет
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кабелски Интернет

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
sumi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sumi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Кабелски Интернет
    Испратена: 09.Јуни.2007 во 22:13
Вака пошто голем дел од кабелските оператори земаат од МТ.Нет тоа е интернет на Мт.Нет ама како и да е секој зема од некој паа...
Што се однесувадо кабелските оператори незнам за вас во Скопје и другите градови во МК. Јас сум од Кавадарци и сум страшно задоволен од кабелскиот оператор тука. http://62.162.150.227 им е адресата на веб страната сега за сега, можете да видете пакетите да не ги пишувам тука. што се однесува до брзините почнуваат од 64/64 за некој мизерни но за некој сосема доволни со огледа на лимитот 2ГБ и цената 400 ден. па одат до 1mbps со супер трансвер, а да и супер цена. Пакетите се креирани спрема пазарот односно во кавадарци тие што сакаат големи брзини земаат поголеми пакети но мора да ги има и помалите за оние семејстав кои интернетот го користаат за да мирцаат ( без камети и микрофони ) со роднините во странство, да прочитаат некоја новина и слично, чисто ради забава каде што брзината ама ич не им играе улога, зошто да плаќаат големи брзини кога немаат потреба, тоа ти е како да купиш ферари а немаш пари за гориво за да го возиш. Лимитот е сосема доволен да сурфаш безгрижно односно да не се стискаш и во првата недела да го потрошиш.
Квалитет и стабилност:
Квалитет можам да зборам од лично искуство. За овие 5 месеци немав интернет 3 пати.
1. Немав интернет 2 дена, но локално се си функционираше супер, Game Server`s , FTP Sever ... Веднаш објаснување на форумот дека некој ја "хакнал" јужна Македонија а инел една од поголемите жртви . Ако проблемот беше до инел ке немавме ниту локал така да ...
2. Немав интернет 5-6 пати во рок од 24-48 часа со траење од по 15-20 минути. Уште пред да се појават проблемите имаше објаснето на форум дека се местат оптички кабли и можат да се појават кракотрајни прекини, повторно локал нормално функционира,
3. Немав интернет 2 часа. Имаше лошо невреме во Кавадарци целиот град снема струја повеќе од 3-4 часа и тоа од кога се стемни во вечерните часови. Електродистрибуција повратија елекрична енергија после 00:00 часот истата вечер од кога дојде струја на инел им требаа нешто помалку од 2 часа да оспособат комплетно функционирање на интернет врската, Локално за 1 час веке имавме.
Бонус:
-3 Counter Strike сервери каде трансверот не се наплаќа затоа што се смета во локален сообраќај, WOW сервер исто со локален сообраќај, Track Mania Nations,  исто во локален сообраќај, наскоро и други игри кој може да се играат локално.
- FTP сервер каде се што ќе превземете се во локален сообраќај. Брзината сега зависи од вашиот пакет и ако превземате локално ви намалува брзина на надоворешен но наскоро се очекува да се инсталира опремата и да се пука со брзини на почетокот 512/512 па подоцна 1024/1024 локално.
-Сопствен хостинг сервер каде што сите веб страници што ќе се хостираат ќе се бројат во локален сообраќај и се разбира со локалната брзина. замислете портал како tocka.com.mk да е хостирана таму, клиповите како пример ке се превземаат за секунда а башка нема да ви трошат, а некоја страница за превземање на музика тоа ќе биде Екстра.

Мислам дека постот е долг но објаснав, сепак ако имате прашања тука сум, пукајте ...

П.С. Имам "печатни" грешки извинете ... ме мрзи да преправам


Изменето од sumi - 09.Јуни.2007 во 22:18
HAVE NO FEAR, SUMI IS HERE
www.URNEBES.com.mk
www.1x2.com.mk
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2007 во 22:31
i spored mene e najdobarTongue
Кон врв
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2007 во 22:40
искрено бев презадоволна од кабловскиот на ,,телекабел,, иако рекламираат дека ја имаат зголемено брзината кај мене е ужасно намалена брзината и воопшто не сум задоволна а истиот проблем го имаат и други значи не е докај мене ,навистина симнувам игри и филмови и нормално е да ми се намали брзината ама на почетокот на месецот кога би требало да е најбрз интернетот тој е многууу спор и брзината константно се движи најмногу до 25-5 kb/s а кога ставив лани интернет брзината беше 100kb/s значи огромна разлика. Кога ке се пожалам во кабловска ми велат дека не е точно дека имаат многу квалитетен и брз интернет и од такт ме вадат....се надевам ке се поправат ако не ке мора да ги мењам.
Кон врв
sumi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sumi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2007 во 14:01
Originally posted by bosab bosab напиша:

искрено бев презадоволна од кабловскиот на ,,телекабел,, иако рекламираат дека ја имаат зголемено брзината кај мене е ужасно намалена брзината и воопшто не сум задоволна а истиот проблем го имаат и други значи не е докај мене ,навистина симнувам игри и филмови и нормално е да ми се намали брзината ама на почетокот на месецот кога би требало да е најбрз интернетот тој е многууу спор и брзината константно се движи најмногу до 25-5 kb/s а кога ставив лани интернет брзината беше 100kb/s значи огромна разлика. Кога ке се пожалам во кабловска ми велат дека не е точно дека имаат многу квалитетен и брз интернет и од такт ме вадат....се надевам ке се поправат ако не ке мора да ги мењам.
Одиш со кола ги земаш доаќаат кај тебе и гледаат колку е и после ги тераш у ПМ ако не поправат проблемот за 1-2 дена
HAVE NO FEAR, SUMI IS HERE
www.URNEBES.com.mk
www.1x2.com.mk
Кон врв
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2007 во 14:04
па уште и јас со кола да ги земамShocked 
Кон врв
sumi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sumi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2007 во 18:11
Originally posted by bosab bosab напиша:

па уште и јас со кола да ги земамShocked 

Финтата е ќе речат ќе дојдеме ке го поправат дефектот и ке дојдат на готово вака неочекувано ќе ги земеш.


Изменето од sumi - 26.Јуни.2007 во 12:04
HAVE NO FEAR, SUMI IS HERE
www.URNEBES.com.mk
www.1x2.com.mk
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 12:53
ne e najdobar m karakteristiki: slab , i sporLOLLOL
Кон врв
Darkness_Hack Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Darkness_Hack Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2007 во 04:39
Jas znam deka najlesen e za hakiuvanje kablovskiot a sto i naj tragicno sto ne ti se menja ip adresa toa znci tuka si nema kaj da begas
:)Smile
Кон врв
sumi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sumi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2007 во 13:18
Originally posted by Darkness_Hack Darkness_Hack напиша:

Jas znam deka najlesen e za hakiuvanje kablovskiot a sto i naj tragicno sto ne ti se menja ip adresa toa znci tuka si nema kaj da begas
:)Smile
Е ДА АМА ИМА И ПРЕДНОСТИ ТОА ШТО ИМАШ СТАТИЧНА IP АДРЕСА
HAVE NO FEAR, SUMI IS HERE
www.URNEBES.com.mk
www.1x2.com.mk
Кон врв
Darkness_Hack Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Darkness_Hack Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2007 во 00:22
Originally posted by sumi sumi напиша:

Originally posted by Darkness_Hack Darkness_Hack напиша:

Jas znam deka najlesen e za hakiuvanje kablovskiot a sto i naj tragicno sto ne ti se menja ip adresa toa znci tuka si nema kaj da begas
:)Smile
Е ДА АМА ИМА И ПРЕДНОСТИ ТОА ШТО ИМАШ СТАТИЧНА IP АДРЕСА
e tuka si potpolno vo pravo jas sum na adsl malce e glupo sto treba da imas lan ip

Изменето од Darkness_Hack - 09.Јули.2007 во 00:25
Кон врв
MATEMATICAR Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MATEMATICAR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2007 во 20:59
da pirznaam jas imam kabelski internet na tele kabel
welcome matematicari
Кон врв
tome. Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tome. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2007 во 14:12
Originally posted by MATEMATICAR MATEMATICAR напиша:

da pirznaam jas imam kabelski internet na tele kabel
ко призна пола му се праштаголема%20насмевка а не кажа дали си задоволен од кабловскиот интернетзбунетост
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2007 во 14:30
So ubai nogi na avatarov gore, iiiiiii !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.