IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Глава на miniDV камера
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Глава на miniDV камера

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Глава на miniDV камера
    Испратена: 30.Мај.2007 во 09:30

Имам мал проблем. Чистење на главата на камерата.

 Ја имам чистено едаш, но вчера, да префрлам некои касети кои беа снимени со друга камера, пак проблем. Немаше никаква слика. Ставив моја касета, го прочита тајм кодот но сликата со сиви линии.
Беља работа. Ајде пак чистење. Ја исчистив и симнав една моја касета, но незнам што ќе се случи кога ќе треба да извадам материјал од онаа другата.
Дали сте имале исти или слични проблеми? Како ги решавате? Што предлагате за чистење. Инаку кај мене касетите што се со текстилна лента за чистење камерава едноставно не ги сака и воопшто не ги прима.
Дали имате случајно користено Panasonic касетки за чистење и ако има како се имаат покажано тие?
Ќе ми значат дискусиите на темава.
Благодарам!
 
Поздрав!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 11:41
Јас мојата камера ја носам на чистење на секои 5-6 месеци или пред секое посериозно снимање, и по снимање (ако се снимал документерец со многу материјал). Има една добра финта, купи нова касета, стави ја во камерата и пушти Play, касетата ќе го собере прљавото. Касетите за чистење никој не ми ги препорачал дека можеле да ја изгребат главата. Пробај со нова касета, која после нормално ќе ја фрлиш.
И кажи дали ти помогнало
Поздрав
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 11:56

Далтон ова со нова касета некако не ми личи на некое квалитетно решение, повеќе ми изгледа како нешто краткотрајно. Привремено решение. А и така се има покажано во досегашново сервисерско искуство, а и од други колеги, тоа решение е многу аљкаво. (искуство со ВХС и други видео глави). Најголем проблем ми е непристапноста, а не ми се растура камерата.

Ти твојата ја носиш во некој сервис на чистење? Дали ја расклопуваат таму или надворешно средуваат работа?
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 16:52

Добро би било да ни кажат како го решаваат овој проблем Зоран и Затко, сигурно во нивната кариера се сретнале со овој проблем. Па ако не ви е тешко може да дадете некој совет.

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 17:17
Alexandar, ova so kasetata ti go kazuvam kako privremeno reshenie. OnSet.
Drugar mi Fric koj ima Sony VX1000 od pred 10 godini, prv vo Makedonija so miniDV, taka ja chisti glavata veke 10 godini, i na servis ja odnese ednas samo za zamena na kabelot na viewfinderot (nema LCD display) koj se skinal od otvori-zatvori, kamerata seuste mu e vo odlichna sostojba (za vakvi raboti Sony si e Sony). Inaku jas mojata ja nosam na servis kaj Boro koj raboti vo A1 na odrzuvanje na tehnikata. Za Sony proffesional kameri site vo Skopje gi nosat kaj Dimche od Telma, koj e tehnichki direktor, ima licenca od Sony, i normalno ima kontakti za delovi da stignat za 1 den po DHL. Inaku jas koga mu ja davam na Boro Pajak, toj sekogas mi ja chisti kompletno, znachi ne samo glavata tuku cel mehanizam i se okolu, deka i tuka ima mnogu prljavshtina, isto kako na starite mausi so trkala Tongue
Inace cenata e 1500 denari koja ja plakjam
Pozdrav
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 09:23
Далтон, благодарам за информациите.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2007 во 12:34

Изгледа овој проблем кај другите ретко се јавува. Question

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2007 во 09:59
Завршив работа.
Си купив miniDV касета за чистење Panasonic, и се покажа како ефикасна. Не е со ткаенина, туку е магнетна така да камерата не прави проблем (да не ја препознава) и дефинитивно, успешно ја исчисти главата.
После неколку рачни чистења, на многу непристапни делови, се разбира без притоа да се расклопува, и доста маки, ова е дефинитивно многу полесен начин.
Кон врв
dream Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dream Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2007 во 17:14
Mi treba i mene kaseta za cistenje na miniDV kamera ,od kade ja kupi i kolku pari e pozdrav...
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2007 во 09:46

Јас мојата ја земав од пазарчето Буњаковец, вториот влез од лево на десно, тезгата што е одма на самиот влез. Инаку цената е 750 ден. (ако се ценкаш нормалноLOL)

Гледај само да си купиш оргинал и бренд касета, бидејќи е многу ризична работа да ставаш било што. Јас би ти препорачал Panasonic зошто гледам дека е квалитетно направена.
Поздрав!
Кон врв
dream Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dream Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2007 во 20:57
  Fala za informacijata ce vidam i ce pobaram,, normalno cim e od pazar mora da ima i  cenkanje.
 Pozdrav se slusame pak..........
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2007 во 14:46
dream, Заврши ли работа?
Кон врв
dream Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dream Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 22:08

Да да све е средено сега функционира како што треба ова касетиве вршеле одлична работа фала на прашање  Александар   се слушаме........

Поздрав !!!!!!!!
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 09:23

Не да вршат работа! Јас сум уште под импресии колку се ефикасни.

Поздрав!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.