IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - UBUNTU  Linux
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

UBUNTU Linux

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 10:57
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

слушам овие компјутерите што ќе ги ставале во основни школа ќе биле на EDUNBUNTU (ако така се пишува) позз

Потполно тачно и така разбираш почнаа и проблемите,опен офисот заебава ме се отвора,интернет ни за жива глава да добиеш,а позадината на десктопот е е дна гуска,демек ја ставил админиатраторот,и сега удирај си глава,а бил едноставен,жими јајцава????

Во контекст на ова што го кажувам,ај помош дали знае некој од стручњациве за ЕДУБУНТУ ,оваа верзија на професорските лаптопи,како може да се добие нет конекција на друга мрежна картишка освен нивното конфигурирано кое веројатно е за по школите,(а инаку е направено автоматски да ја детектира секоја мрежа кога ќе му дадеш команда да бара???
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 14:36
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

слушам овие компјутерите што ќе ги ставале во основни школа ќе биле на EDUNBUNTU (ако така се пишува) позз

Потполно тачно и така разбираш почнаа и проблемите,опен офисот заебава ме се отвора,интернет ни за жива глава да добиеш,а позадината на десктопот е е дна гуска,демек ја ставил админиатраторот,и сега удирај си глава,а бил едноставен,жими јајцава????

Во контекст на ова што го кажувам,ај помош дали знае некој од стручњациве за ЕДУБУНТУ ,оваа верзија на професорските лаптопи,како може да се добие нет конекција на друга мрежна картишка освен нивното конфигурирано кое веројатно е за по школите,(а инаку е направено автоматски да ја детектира секоја мрежа кога ќе му дадеш команда да бара???

Горе кај иконата кај мрежата кликни десен клик, паѓа мени и одбери “Мануална конфигурација“ бар така мислам дека беше на македонски. Имаш таму за мануелно/автоматско одбирање на IP адреси, незнам зошто ти било проблем, баш пред недела/две ми помина еден таков низраце, лесно поминав со мрежата.
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 13:05
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

слушам овие компјутерите што ќе ги ставале во основни школа ќе биле на EDUNBUNTU (ако така се пишува) позз

Потполно тачно и така разбираш почнаа и проблемите,опен офисот заебава ме се отвора,интернет ни за жива глава да добиеш,а позадината на десктопот е е дна гуска,демек ја ставил админиатраторот,и сега удирај си глава,а бил едноставен,жими јајцава????

Во контекст на ова што го кажувам,ај помош дали знае некој од стручњациве за ЕДУБУНТУ ,оваа верзија на професорските лаптопи,како може да се добие нет конекција на друга мрежна картишка освен нивното конфигурирано кое веројатно е за по школите,(а инаку е направено автоматски да ја детектира секоја мрежа кога ќе му дадеш команда да бара???


Јас сум XP зависник и никогаш не сум користел Линукс или др. оперативен ОС. НО, братучетками е професорка и и дадоа со едубунту лаптопче и истата мака, немало интернет дома кај нив туку само  на работа.
Нема само за оние што никогаш не научиле некои основни операции на компјутерите и начинот на кој функционираат деловите во компјутерот.
Лаптопчето работи бомбона и може да го врзеш кај сакаш (сакаш со кабел сакаш безжично) само треба да му кажеш на која мрежа и да ставиш ако бара мрежата пасворд.

Не е до компјутерите до неукоста и несакањето да се научи нешто.

Лежи лебу да те јадам, па и него ако не го џвакаш ќе те задави!

Лош збор ама МРАЗАМ луѓе кои сопственото незнаење (и несакањето да научат) го претставуваат како туѓа вина!!!


Изменето од Bronhi - 22.Јануари.2010 во 13:07
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 01:48
Тууу..еден куп критики,гатанки и пословици,прашав само за поврзување,кај мене на пример преку кабелска(таква имам)не оди затоа што тие од компанијата си имале некои кодови,ги регистрирале мрежните карти и ако сакаш дополнително компјутер друг си плаќаш,а другата ваерлесот покажува мрежа,но за конекција бара нормално лозинка,е сега тоа е друга работа,а да не знаете некое програмче за хакнување на ваерлес мрежата???
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Klia Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 10:07
Дали некој знае како се инсталира skype за linux. Инсталирав, ама штом ќе го напишам името и пасвордот, се исклучува. Ако некој има инсталирано и функционира молам да ми помогне.
Кон врв
lickovski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lickovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2010 во 22:07
Дали некој може а ми каже како да инсталирам Убунту 10.04 на мал лап топ зашто немам ЦД-ром???
Кон врв
lickovski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lickovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2010 во 22:07
Јас го најдов на гугл, напишав: download skype for linux. Немав никако проблем, одма го најдов.
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 02:03
Слези ја последната верзија од убунту од официјалната страна, соодветно за типот на процесор (32 или 64 битен). После слези Unetbootin (бесплатна програма за правење бутабилно стикче). Лесно се користи, ќе се снајдиш, ако треба ќе помогниме. Од ко ќе го напрајш усб-то бутабилно, рестартирај го лаптопчето и F2 или F8 би требало да е Boot order, да мојш да одбериш, ако не оди во биосот и намести USB како прва бутирачка опција. Доколку има некој проблем кажи.

П.С. Пази со партициите, пошто тие имат само една партиција мислам, да не го избришиш целосно :)
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2010 во 14:51
ubuntu 10.04 не го препорачувам да го користите зошто сеуште е trial.
јас го користев и бев тотално разочаран.
wine не работи како што треба.
понекогаш заебава со фајрфоксот-не го вклучува.
за формат заебава не ги чита цдината...
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.