IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Samsung GX  1L vs Pentax ist DL2
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаSamsung GX 1L vs Pentax ist DL2

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Brasileiro Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 7
Директен линк до овој коментар Тема: Samsung GX 1L vs Pentax ist DL2
    Испратена: 14.Јануари.2007 во 23:20

Zdravo na site!

Bi mozel li nekoj da mi pomogne pri izborot za digitalen fotoaparat.
Pocetnik sum i poznavanje da bidam iskren "0" no sum od tie sto ako vekje kupuvam da kupam nesto dobro. Nemam pari za nesto najdobro a i nebimi bilo ni potrebno nesto stravno ekstra, kako na primer DSLR. Megjutoa naletav na edna ponuda vo Germanija za Samsung GX 1L za €388,00 i toa "kit" sto znaci so eden objektiv. Pa utre nautro sakam da pojdam da go zemam, ve molam za pobrz odgovor, me interesirea konkretno za toj DSLR na Samsung dali e dobar ili posto Samsung ne se istaknuva vo foto texnologijata mnogu mnogu pa da ne zgresam?
 
POZDRAV!!!
Darko
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 00:03
Na tvoe mesto bi go kupil odma. Toa e kopija na Pentax *ist DL, i za taa cena e WOOOOW ponuda. Dzirni na:
http://www.steves-digicams.com/2006_reviews/gx1l_pg7.html
Кон врв
Brasileiro Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 7
Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 13:20
Fala za sovetot, Bev deneska vo prodavnicata i mi ponudija isto Pentax IST DL2 so kit od dva objektiva, znaci DA18-55/4,0-5,6 i smc DA 50 - 200 mm / 4~5,6 ED objektiv za €599,00. Pa taka se vrativ doma i eve se mislam i citam po internet koja e razlikata megju dvata posto Samsungot e tokmu kopija na toj Pentax. A prodavacot mi rece deka i bil malce podobar Pentaxot, posto imal nekoe si intelegentno pobrzo slikanje... Confused Kako sto kazav ne se razbiram skoro nisto sega ucam, pa se mislam dali bi bil podobar izbor Pentaxot dokolku e stvarno so nekoj karakteristiki pospremen. Bidejki dokolku nee, sto znaci dokolku e potpolno ist so Samsungot togas samo dopolnitelnata lekja smc DA 50 - 200 mm / 4~5,6 ED ja plakjam €200. Posto Samsungot go davaat vo paket samo so edna DA18-55 za tocno €399,00. a Pentaxot so dve za €599.
 
Blagodaram na sugeriranjata!
Darko
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 14:01
Pentax imaat dolgogodisno iskustvo so pravenje aparati
za razlika od niv samsung se novajlii
 
jas bi pentaxot
Кон врв
Brasileiro Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 7
Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 14:08
Dali pod toa deka GX 1L e kopija na IST DL 2 ne se podrazbira deka i Samsungot se pravi vo Pentax?
 
POZDRAV!
Darko
Кон врв
Brasileiro Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 7
Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 14:33
ZNACI KONKRETNO BI SAKAL, DOKOLKU IMA NEKOJ KOJ BI MOZEL DA MI POSOCI SO FAKTI KOJA E PODOBRA VARIJANTA POMEGJU GX 1L  I IST DL 2 ZA DA BI MOZEL DA SE ODLUCAM STO DA ZEMAM. BIDEJKI CITAM PO FORUMI I POVEKJETO TVRDADAT DEKA SE POTPOLNO ISTI. MEGJUTOA NA NEKOI WEBSTRANI PISUVA DEKA SAMSUNGOT GO ZGOLEMUVA BROJOT NA AF points from 3 to 5. VO ODNOS NA PENTAX  http://www.steves-digicams.com/2006_reviews/gx1l_pg7.html. KAKO STO KAZAV PAK POGORE, PRODAVACOT VO SPECIJALIZIRANTA PRODAVNICA ZA SLR KAMERI MI KAZA DEKA PENTAXOT E PODOBAR ZA BRZI SCENI, PRI SPORT I SLICNO, BIDEJKI  imal nekoe si intelegentno pobrzo slikanje.
 
KOJ BI ZNAEL DA MI ODGOVORI BI MU BIL MNOGU BLAGODAREN!
Darko
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 16:30
Brasileiro,

Bidejki i dvata aparati izlagaat od ista fabrichka linija tie vo kvalietot treba da se isti. Nekolkute razliki koi se napraveni kako modifikacii nema da igraat nikakva specijalna uloga za tebe. Kako prvo, nema profesioanlno da slikas trki na avtomobili za da ti treba pogolema brzina na zapis, a nema da vidis nitu nekoj golem kjar od imanjeto dve tochki na fokus poveke. Seto toa se poveke marketinshki trikovi otkolku nesto navistina fundamentalno porazlichno i pokvalitetno.

Ostanuva da si go postavis prasanjeto dali ti treba zum 50-200 ili ne. Ako ne ti treba, kupi go Samsungot i ke si zastedis pari. Ako ti treba toj zum, togas prasaj kolku ke te chini da go kupis posebno, vmesto vo kit verzija. Potoa sporedi gi cenite na Samsungot plus toj zum i Pentaxot kako kit so dvata zuma. Kupi ja poeftinata varijanta.

I davata aparati isto ke te sluzat.
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 20:55
Ako se po ista cena, samsungot ima malku podobro fokusiranje (ne deka toa ke ti znaci nesto). Ako imas pari kupi Canon d400. Ako nemas, kupi go samsungot. Isti se so pentaxot.


Изменето од Janus - 15.Јануари.2007 во 20:56
Кон врв
Brasileiro Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 7
Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 03:39
Pentaxot samo so edniot objedtiv DA18-55/4,0-5,6 kosta za €100 povekje od Samsungot so isto takov objektiv samo sto na Samsung. Pa taka da koga vekje nema nekoja si golema razlika kaj Pentax IST DL2 vo odnos na Samsung GX 1L, za koja bi se isplatelo da se dadat €100 povekje za Pentaxot, ostanuva kako najdobra varijanta Samsungot za €399. Taka?
 
Fala sto mi pomagate i iskreno ne veruvav deka vaka prakticno funkcionira forumov i deka moze da se stekam so korisni informacii. Drugarmi Manga Skaramanga me posovetuva da se zaclenam i da se konsultiram so vas. A posebno mi spomna za Zoran K.
 
Fala na site i pozdrav do Zoki ;-))
Darko
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 04:11
Mi bese zadovolstvo sto se zapoznavme Darko.
Naskoro ke treba da ne iznenadis so fotografii od noviot aparat...

Srekno!
Кон врв
Brasileiro Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 7
Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 22:51
Fala Zoki i mene mi e iskreno drago sto si najdov vaka drustvo on line so koe mozam da si razmenuvam mislenja za fotograiranje.
 
Privite sliki ke mi bidat bruki zivi ConfusedEmbarrassed
 
POZDRAV DO SITE!!!
Darko
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 23:43
Бразилиеро, те чекаме на http://foto.idividi.com.mk/index.asp
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 20:21
Vo toj slucaj kupi go samsungot i uzivaj! Samsung ne si dozvoluva fuserajsko proizvodstvo, cipot e isti, a elektronikata duri malku podobrena...
Кон врв
Vlad Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 63
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2007 во 11:18
Mislam deka treba da si kupis Canon S3 IS kako sto se dogovorivme uste pred 2 nedeli, ama ti si bil epten golem pisman adzija.Ajde, kupuvaj aparat i pocni da slikas. MAKEDONIJA NEMA VREME ZA CEKANJE Thumbs%20Up(od kaj mi dojde ova na pamet,nemam poim, ama mi lici na nekoj slogan od izborite od pred nekoja godina)
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.