IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Histogrami
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Histogrami

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2006 во 14:38
Se slozuvam so tebe Mire. Jas veke mu prativ na moz pos kolor fotografija so slichen histogram na koja se gleda deka vsushnost ramnata karakteristika vo toj sluchaj dava golem kontrast.
Slikata ne mozam da ja objavam javno na sajtov bidejki ne e moja i ja zemav od internet.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2006 во 15:51
Vo sustina vestacki Da moze da se generira...No dali "prirodno" ima nekoj dobieno ( kako izgleda taa fotografija)

Zoran mi pokaza edna color relna fotografija i zadovolen sum od rezultatot...

Sakav da vidam relni primeri zaradi specificnosta na histogramot....

P.S.
Advanced:
Postoi moznost vo idnina da postoi Firmware
(definicija: http://www.photoshopelementsuser.com/glossary.php?letter=F )

So koi moze kako Cusom seting da se manipulira direktno so fotoaparatot (nesto kako nov "mode")...

Ne se odnesuva ova samo da vrednostite so histogramot (moze da bide i "metering mode" , "HDR" -obrabotka , "infrared",  itn...)

seto ova mislam deka kje otvori novo pole vo razvojot na fotografijata, od koja direktno bi dobile posakuvana Digitalna Alternacija na ona sto vo toj mig go Observirame...Kako i da e , ova e samo del od fantazija ( vo momnetov) ...Ponataka mozebi kje ima i konkretni rezultati...
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2006 во 17:02
moz pos,

od moja tocka na gledanje, nekoi foto-aparati se vece sega pretovareni so 300 nepotrebni opcii i filtri (softverski), a seto toa e na steta na mnogu pokorisni fotografski opcii. Koja e svrhata na vgraduvanje na firmware koj sodrzi in-camera moznost za invert, solarize i sl gluposti, a ne dozvoluva opcija za povece od 4sec ekspozicija?!?!!
Po moe licno gledanje toa e cista nebuloza.
Na primer, za da mozes da se spravis so site opcii na Canon S3pro ti treba doktorat...rezultatot ce bide povece vreme da pomines igrajci si so kopcinjata otkolku vo fotografiranje, za na kraj da zavrsis so fotografija koja ce ja imas vo samo eden oblik, unakazena.
Za igrarii, sekogas postoi PS, a najdobroto od se e sto na kraj, sekogas ce go imas na raspolaganje originalot od fotografijata Wink

PS Navistina nema da bide loso da ni dades nekakvo ime, ili barem ID od eden prepoznatliv zbor
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2006 во 17:47
Pa da prav si za nepoterebnostite sto gi nudi taa opcija, no sepak posti moznost da se modificiraat i "zaklucenite" varijanti... zosto samo 4 sec ekspozicija, zosto da ne 4 min....

Seto toa e softver vo ROM na hardverot na aparatot...
koga vekje ke se sovlada nacinot na zapisuvanje i menuvanje na tie performansi ,togas ne sprecuva nisto...

sega sum vo faza na hardver/softver varijanta na fotografijata, sekako se naogja vreme i za fotoproekti...


za zapoznavanje, ke bide i toa...
me interesira dali kje ima izlozba od organiziraniot konk*rs na foto Akcija 2006...
ucestvuvam vo toj konk*rs , kje imas moznost i da vidis sto imam sraboteno.... Smile pa mozebi tamu licno bi se zapoznale (sekako so zadovolstvo)


P.S.
Kje dojde denot koga kje se plakja za igrarii u PS Wink LOL


Изменето од moz pos - 14.Декември.2006 во 17:58
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2006 во 18:26
Cudna rabota vo posledno vreme...

kolku povekje se priblizuvaat Poin&Shot do DSLR tolku povekje im kratat BITNI opcii...

pr.. Brend Canon

-star model A510, nov model A530, (nema AV/Tv priority....)

-G7 tip (isklucena e moznosta RAW, nema remote control... )

Marketing :(

ednostavno ne mozes za si dozvolis komakten back up kakov sto imalo vo kategorijata na postari modeli (G6)



Изменето од moz pos - 14.Декември.2006 во 18:29
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2006 во 18:27
Moz Pos, iako nemam nisto protiv licno zapoznavanje, post scriptumot go pisav samo za da si ja poednostavam komunikacijata. Sto se odnesuva do mene mozes da se pises i Benedikt ako sakas. No dobro, ce si go resam problemot sam, pa ce ti gi pisuvam odgovorite samo so "moz" :))

Izlozba ce ima, vo kolkav obem i kade, seuste e diskutabilno. Dali ce gi vidam i tvoite fotografii e isto taka prasanje.
Imeno, jas ne sum nitu vo nekakva komisija, nitu imam zadaca ili pravo da gi pregleduvam fotografiite. Jas sum samo uste eden od ucesnicite na toj konk*rs.

Foto-akcija e zvanicno organizator na konk*rsot, no najgolemiot del od rabotite odi preku ZFM i MIM, a ova osobeno vazi za izbor na ziri-to. Ako se odi po tertipot na minatogodisniot konk*rs, zirito ce bide sostaveno od majstor(i) na fotografijata, a vo foto-akcija site sme amateri i sme daleku od takvi zvanja.

Pozdrav, Mire
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2006 во 20:04
Originally posted by Mire Mire напиша:

Za igrarii, sekogas postoi PS, a najdobroto od se e sto na kraj, sekogas ce go imas na raspolaganje originalot od fotografijata WinkPS


100% se slozuvam so tebe Mire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.