IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОЈА РЕЛИГИЈА Е ВИСТИНСКА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЈА РЕЛИГИЈА Е ВИСТИНСКА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 535455
Автор
Порака
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2016 во 11:31
shto imash ti so mojot pravec!
едно е - не се две
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2016 во 13:14


Не твојот правец, туку секој правец, кој се противи или се прави попаметен од Позитивниот и Животопријатен Правец БОЖЈИ (Христос) не е позитивен (животопријатен) правец!

Мене немие сеедно дали некој го поддржува и учи Правиот (Животопријатниот) Правец или пак Му се противи и со тоа (свестно или несвестно) повлечува души по грешниот!

Се разбира, прво се чисти сопствениот двор, па после се помага на комшискиот да го изчисти, бидејќи ако не се стори тоа, џубриштето од соседот ќе се најде во сопствениот!

Пример: Класната на едното од моите дечиња, се разочарала кога слушнала дека во нејзината класа нема хомосексуален помладок и им сугерирала дека тоа би било многу симпатично кога би бил случај. Како случајно и таа е обожавател на ошо, како што си ти и многу други.
Таа гуска, со својот “администраторски“ авторитет им сугерира и влијае на нејзините слушатели, читатели и ученици - а наши чеда и миленици - дека хомосексуалноста нее перверзитет, туку нешто симпатично што би требало да се развива кај нашите деца!

Ако е тоа уверена, таа - и сите нејзини истомисленици - слободно нека одат во некој од ошовите (или слични) “ашрами“ и таму ако сакаат нека практицираат не само групен и хомосексуален секс, туку и исто таков со животни или нешто друго (нивна работа). Но, нека не шират гадни семиња и зарази во фамилиите (и посебно децата) на другите.
Бидејќи, поради таквото влијание ако некоја фамилија го изгуби сопственото чедо на жртвениот алтар на богот на перверзните и со тоа му се изгасне огништето, јас нема воопшто да се изненадам ако и таа фамилја погодена од болка, реагира на свој начин животонепријатно кон пропагирачите на грешниот и перверзен правец (религија).   


Изменето од spiros - 10.Април.2016 во 13:21
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2016 во 14:42
nemam pravec bre propovedniku..koj si ti da ni kazhuvash shto e pozitivno a shto ne e.. i taka edno bez drugo ne odi.."onamu iznad" ne postoi dualnost!
prestani da mi kazhuvash shto mislam i shto treba da mislam
tolku!

Изменето од outlook123 - 10.Април.2016 во 14:52
едно е - не се две
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2016 во 23:05
Браво, Аутлук, убо му кажа... Доста е веќе, мене ми отиде на нерви веќе неговото пишување, као шо можете да приметувате дури и поредовна бев, киснев тука, додека сега ради Спирос, не идам.
Шо ќе идам, ќе читам тука како некојси Спирос, попува и како е тој најпаметен, ние не сме. (особено јас/ние, муслиманите) ...Слепи сме биле

Шубо би било да го банираат.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2016 во 23:40
Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

nemam pravec bre propovedniku..koj si ti da ni kazhuvash shto e pozitivno a shto ne e.. i taka edno bez drugo ne odi.."onamu iznad" ne postoi dualnost!
prestani da mi kazhuvash shto mislam i shto treba da mislam
tolku!


Што сакаш можеш да мислиш и да знаеш - о застапнику и поборнику на безправецот и безправието - но немој да ми кажуваш дека твоето (вашето) безправие и сознание, било поарно од Учењето Христово и Верата во Светиот Дух БОЖЈИ, Кој е безкрајно повеќе од секое човечко, ангелско, ... или билокакво поинакво (о)сознание!


Духот БОЖЈИ Ја создава Вистината,
а човекот (во најдобриот случај) може вистински да Ја осознае!





Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2016 во 15:18
ni levo ni desno,strogo pravo...голема насмевканамигнување
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2016 во 23:23



Мојата правда брзо ќе стигне; Моето спасение изгрева и Мојата Рака ќе ги суди народите;
островите ќе се надеваат на Мене и ќе се надеваат на Раката Моја.
...
(Св.Пр.Исаија 51)



Господи, Кој поверува на тоа, што го чул од нас и кому му се откри Раката Господова?
...
Но Он ги зеде врз Себе нашите болки и ги понесе нашите слабости; а ние мислевме, дека Он беше поразуван, казнуван и понизуван од Бога.
А Он беше изнаранет за нашите гревови и мачен заради нашите беззаконија; казната за нашиот мир падна врз Него,
а преку Неговите рани ние се излекувавме!
...
(Св.Пр.Исаија 53)




Изменето од spiros - 13.Април.2016 во 23:27
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 535455
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.