IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Хормонално пореметување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хормонално пореметување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Crnokosa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Crnokosa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 12:05
Moze li nekoj da mi kaze nesto poveke za prolaktinot i sto komplikacii moze da nastanat so negovo nakacuvanje?
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 14:50
hormon koj se laci od hipofizata. Nromalno se pokacuva pred porodvuanje zaradi tn.podgotvuvanje na gradite za doenje pri sto tie hipertrofirat( se zgolemuvaat) za da moze maliot da cica . Komplikacii- tecnje na mleko od gradite kaj zena, kaj masko- pojava na siski No toa ne e vazno- vazno e deka vo 99 % se raboti za nekoja forma na zgolemuvanje na kletki hipofizata sto go proizveduvat prolaktinot vo nekoi slucai i dobrocuden tumor , koj dobro se lekuva samo so lekovi no nekogas ( ako e mnogu golem i se operira) so poslednot obaveno ima glavobolka i poremetuvanja na vidot- Pozdrav
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 14:55
Originally posted by bosab bosab напиша:

да пијам хормонски апчиња нема шанси имам многу лошо искуство од нив па макар ми е хаос циклусот никогаш во уста нема да ставам такви таблети [IMG]smileys/smiley11.gif" align="absmiddle" alt="Dead" />


imam pieno i ja,ama nekako ne mi sredi ciklusot bas..ginekologot mi rece deka apcinjata koi gi zimam se apsolutno bezopsani duri deka i trudnici se davale..ama ja nekako ne se cuvstvuvav ubavo pa resiv da probam so promena na ishranata..i mnogu poveke aktivnost(pred toa bev ziva mrza)..i nekako osetiv razlika..seuste ne mi e se vo najdobar red megutoa se gleda napredok..mozebi treba i toa da se proba..najprirodna rabota..zdrava hrana i vezbi..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
RUKICA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUKICA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 22:34
DA, PIJAM VAKVI TABLETKI OKOLU 10 GODINI NO MENSTRUACIJATA NIKAKO DA MI SE SREDI.....MORAM DA NAPOMENAM DEKA IMAM POLICISTICNI JAJNICI...INAKU PIJAM DIANA35, PONEKOGAS YASMIN ILI PRIMULUT NOR....A KILAZATA MI E NORMALNA....DODEKA GI PIJAM MOZE DA POKACAM NAJMNOGU DO 3-4 KILA...POZDRAV
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 20:59
Хормони - функција и влијанија

Главната функција на ендокрините жлезди е секреција на хормони директно во крвотокот. Хормоните се хемиски супстанци кои влијаат вррз функционирањето на целиот организам. Во суштина тие се еден вид пренесувачи на информации кои ги контролираат и координираат активностите низ целото тело.

Хормоните се неопходни за контролирање на работата на сите органи и процеси како растот, развојот, репродукцијата и сексуалните карактеристики. Хормоните исто така влијаат и врз начинот на кој телото ја користи и складира енергијата и врз количината и нивото на хранливи состојки во крвотокот.

Интересно е дека сосема мали количини на некој хормон, може да предизвикаат многу силен одговор на одредени делови од телото. Иако постојано циркулираат во крвотокот, сеој хормон има точно одредени органи и ткива врз кои ја извршува својата функција.

Хормоните и метаболизмот

Зошто доаѓа до нарушување на хормоналната рамнотежа во телото и како тоа влијае врз способноста на организмот да ја одржи здравата телесна тежина?

Ендокриниот систем реагира на се она што го внесуваме во организмот, промените во него, како и на надворешни влијанија. Во текот на целиот ден, нашето тело е изложено на најразлични променливи влијанија – циклусот на денот и ноќта, изборот на храна, интензитетот на физичка активност. На сите овие влијанија, ендокриниот систем реагира преку ослободување на хормони кои помагаат да се одржи рамнотежата на бројни процеси како ниво на шеќер во крвта, потребата за сон, согорувањето на мастите, создавањето ан мускулната маса.

Проблеми во работата на ендокриниот систам настануваат кога има секојдневна изложеност на организмот на штетни надворешни влијанија: загадување на воздухот, пестициди, процесиранан храна богата со штетни адитиви, недостаток на квалитетен сон. За да се компензира негативното влијание на овие фактори, ендокриниот систем почнува да лачи хормони со поинаков интензитет од нормално.

Додека едни хормони се лачат во поголеми количини, создавањето на други може да престане. Големите варијации во нивото на хормони во телото предизвикуваат ослабување на природните регулаторни организми. Ендокриниот систем почнува да се однесува хаотично и престанува да реагира на природниот начин како што се очекува. Може да дојде до појава на хипотироидизам, дијабетес или телото да стане резистентно на лептин (хормон кој ја регулира потрошувачката на енергија и апетитот). Резултат е нарушување на нормалната телесна тежина. Покрај варирањето на телесната тежина, нарушената работа на ендокриниот систем може да резултира и со други последици по здравствената состојба:

  • Промени во менструалниот циклус
  • Неплодност кај двата пола
  • Проблеми со спиењето
  • Нерамнотежа на метаболизмот
  • Проблематична кожа
  • Зголемена влакнетост или опаѓање на косата.

Но, постои и добра вест кога се работи за нарушена хормонална рамнотежа: може да се влијае таа да се врати во нормални граници.

Пред се потребно е од телото да се отстранат токсините кои се наталожени, па потоа преку храната да се внесат сите неопходни нутриенти, за да се стабилизира функцијата на метаболизмот и да се поврати балансот на организмот.........да

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.