IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Природата на Вистинската Божја Светлина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Природата на Вистинската Божја Светлина

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Природата на Вистинската Божја Светлина
    Испратена: 22.Мај.2015 во 14:03

Која е Природата на Вистинската Божја Светлина?

Според најскапоцената Вера и Учење кое ние предадено, Природата на Вистинската Божја Светлина е Љубов и Добрина!

Таа Божја Светлина чиста, пред околу 2000 год. постана човек во Исуса Христа.
Вистина полна со Милост, Љубов, Добрина, ... и Прачиста вечна Светлина.

За жал, лажниот бог и неговите духовни чеда до ден денешен (дури и злоупотребувајќи ги Светите Писма) Ја негираат или Ја девалвираат Совршената Вистина, како не би се поклониле пред Нејзиното Отелотворение во Христа.

Што мислите, како треба човек да се однесува со ваквите?

Како се однесуваше Исус со таквите и како треба ние денес да се однесуваме со таквите?





Кој Ме мрази Мене, Го мрази и Мојот Отец
.... тие Ме мразат Мене, и Мојот Отец!


Ев. Јован 15.23-24



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2015 во 21:13
ја без цитати..

не можеш едното или како што велиш - вистинската светлина

да го, ја - искусиш со секого...

тоа е во природата на човекот ...
едно е - не се две
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2015 во 21:37
Јас постојано прашувам едно исто прашање и никогаш не добивам одговор:

spiros, бидејќи постојано тврдиш дека сите се грешни во своите верувања и размислувања и дека само ти знаеш која е Вистинската Вистина на Божјата Мудрост и Божјата Светлина овоплотени во Божјиот Син и Светиот Дух, дали ТИ ја осозна Природата на Вистинската Божја Светлина? 

Сo други зборови, дали ти го осозна Бога ?

Да не ме разберeш погрешно, не те коментирам тебе, туку најпонизно прашувам поттикнат од твоите истоветни реплики и коментари кои во континуитет ги постираш на сите најразлични теми и размислувања објавени од останатите членови на овој форум. 

Доколку сакаш да не удостоиш со одговор те молам стори го тоа најкусо, со да или не. Те молам немој да ни ги препостираш истите текстови и слики кои постојано ги гледаме, а за кои впрочем и ти го поставувам ова прашање.























Изменето од Messenger - 22.Мај.2015 во 21:39
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2015 во 00:28
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Јас постојано прашувам едно исто прашање и никогаш не добивам одговор:


Продолжи да прашуваш и престани диктати да поставуваш ... еден ден засигурно ќе увидиш дека одговорот одсекогаш ти бил даден, само не така како што ти си го посакувал и очекувал.   


Originally posted by Messenger Messenger напиша:


spiros, бидејќи постојано тврдиш дека сите се грешни во своите верувања и размислувања и дека само ти знаеш која е Вистинската Вистина ...



Тоа никако! Јас никогаш не сум рекол дека сите во се’ се грешни, а уште помалку сум тврдел дека само јас сум Ја осознал Совршената Вистина, Која е пред и е поголема од секој човечки (или било каков поинаков) ум, мудрост, увид, вера, ... или сознание!   

Дека сите сознанија, религии, филозофии, ... се само една (некои подобра, некои полоша) сенка од Совршената Светлина и Вистина чиста ... тоа засигурно сум го рекол, а и сега повторно го потврдувам!




За Милоста БОЖЈА Чиста
За Христа, јас сакам само да знам
За Неговата безкрајна Љубов
За Неговиот Совршен Ислам!







Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2015 во 00:36
Originally posted by spiros spiros напиша:

 уште помалку сум тврдел дека само јас сум Ја осознал Совршената Вистина

Благодарам за одговорот, кој и таков како што беше даден, доволно е јасен.







Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2015 во 01:35


Ако некој мисли дека нешто знае,
тој уште не сознал, како што треба да знае.
Ако, пак, некој Го љуби Бога,
Бог него го знае!

1 Кор. 8:2+



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.