IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Уметнички инсталации
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Уметнички инсталации

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Уметнички инсталации
    Испратена: 09.Февруари.2014 во 22:01

Уметниците Енди Мос и Џејми Вордли се автори на впечатливата инсталација која го претставува Денот Д и нападот на Нормандија, поточно, на плажата Аромашн. Својата инсталација уметниците ја нарекоа „The Fallen“, а ја создадоа во чест на Светскиот ден на мирот.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 22:02

Аргентинскиот уметник Томас Сарацено е автор на инсталацијата со име „In Orbit“ која е претставена во музејот STANDEHAUS во Германија. Посетителите имаа можност да се качуваат на 25 метри височина стоејќи на огромна челична мрежна конструкција, која се простира на три нивоа. Самата мрежа е тешка повеќе од три тони, а на неа се наоѓаа и големи PVC балони кои посетителите исто така можеа да ги користат.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 22:02

Rain Room е заедничка инсталација на лондонско-берлинската продукција Random International. Сите посетители можеа да уживаат во искуството кое овозможува да стоите на дожд, а да не бидете наврнати и мокри.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 22:03

Infinity Mirrored Room – The Souls of Millions of Light Years Away е уметничка инсталација на уметникот Јајои Кусама составена од стотици лед светилки, поставени на различна височина од подот до таванот, која создава еден непрегледен, но магичен простор. Просторијата е во облик на коцка и обложена е со огледала.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 22:22
Се додека не ми падна во раце случајно книгата од Небојша Вилиќ,
кој чинам е и професор мислев ова ти е имање пари тепање време
Ја расчитав и донекаде ми е јасна во делот на тие дефиниции
редимејд,симуларкуми,објекти реплики,кристали итн итн...
Е она што не ми фаќа кликерот,нели уметноста е слобода...
Многу закони и дефиниции некако во инсталацииве.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2014 во 22:32
Ниту сум ја читала, ниту ќе ја читам. Не ме привлекуваат такви книги. 
Ама исталациите вака ми се убави за око.
Иако морам да признаам дека до пред неколку години кога ќе ми ги спомнеше некоја колешка, реакцијата ми беше - Дај не ме замарај со тие глупости, што е тоа?!?

Ова ми е  интересно -


Кинескиот уметник Аи Веивеи во 2013 година ја претстави новата верзија на својата инсталација Forever Bicycles. За оваа целовечерна уметничка инсталација Веивеи употреби 3.144 велосипеди.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2014 во 23:59
Белгискиот уметник Фред Ердекенс е автор на инсталациите кои се направени на таков начин што кога се осветлени под точно утврден агол формираат сенки кои пренесуваат конретна порака. На тој начин набљудувачот на сенките на скулптурите може да ја прочита пораката која авторот му ја пренесува преку своето дело.





Изменето од evangeline - 10.Февруари.2014 во 23:59
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2014 во 12:02

Националниот музеј на модерна и современа уметност во Сеул беше домаќин на инсталацијата со која уметникот До Хо Су ги претстави двете куќи во кои живеел порано. Куќите се наоѓаа една во друга и беа претставени во размер 1:1. Првата е традиционална корејска куќа, каде авторот израснал, а втората е модерното и поголемо здание на неговиот прв дом во Америка.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2014 во 01:17
svashta!!!


SIKTER be!!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2014 во 09:20
Дел од минатогодишната инсталација на Елпида Хаџи-Василева,
изложено во Македонскиот павиљон на Венециското биенале.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2014 во 13:27
Turbo Art Installation by Baptiste Debombourg

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.